پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
نگه داری دستگاه های تصفیه آب برای کارکرد بهتر

نحوه مراقبت و نگه داری دستگاه های تصفیه آب برای کارکرد بهتر

با توجه به افزایش جمعیت و آلودگی‌های شهری دسترسی به آب تمیز  با فشار بالا بسیار کم است و تبدیل به دغدغه افراد شده است. در این صورت شما باید حتماً به خرید دستگاه تصفیه آب مناسب فکر کنید. البته شاید شما به دلیل شفاف بودن آب خانه خود از خریدن این دستگاه خودداری کنید اما یادتان نرود که منظور از آب شفاف آب پاک و تمیز نیست بلکه داشتن بدنی سالم حق شما است.

امروزه اکثر ساختمان‌ها از دستگاه تصفیه آب استفاده می‌کنند و حتی بسیاری از افراد در خانه خود به طور جداگانه از مدل رومیزی یا زیر سینکی استفاده می‌کند. همه چیز فقط در خرید مهم نیست بلکه شما باید بعد از خرید بتوانید از این دستگاه محافظت کنید؛ غیر این صورت دستگاه تصفیه آب شما به زودی خراب شده و باد برای تعمیر یا تعویض آن هزینه زیادی را بپردازید.

خرید دستگاه تصفیه آب مناسب

شما باید طبق شرایط خود دستگاه تصفیه آب مناسب را خریداری کنید. به طور کلی دو نوع اصلی دستگاه تصفیه آب یونی و اسمزی معکوس وجود دارند و شما باید با توجه به کیفیت آب منطقه، شرایط نگهداری و بودجه خود بهترین نوع را انتخاب و خریداری کنید. در غیر این صورت این دستگاه به زودی برای شما خراب و بدرد نخور می‌شود.

شما باید در هنگام خرید دستگاه تصفیه آب به انواع آن توجه کنید و بهترین نوع آن را خریداری کنید، اگر اطلاعاتی از دستگاه تصفیه آب ندارید باید با نکات آشنا شوید و در صورت نیاز با یک کارشناس خوب و مجرب مشورت کنید. اگر بعد از خرید دستگاه تصفیه آب به مواردی که گفته شد توجه نکنید باید دوباره  برای تعمیر یا خرید لوازم جانبی تصفیه آب مثل خرید مخزن تصفیه آب و خرید پمپ آب هزینه کنید.

نگه داری دستگاه های تصفیه آب برای کارکرد بهتر
نحوه استفاده از دستگاه تصفیه آب

خیلی از افراد گمان می‌کنند بعد از خرید نیاز به نگهداری ندارد و کار خودش را انجام می‌دهد، در صورتی که شما باید هر چند وقت یک بار به تعویض فیلترها و هوزینگ‌ها بپردازید در غیر این صورت نه تنها سلامتی شما به خطر می‌افتد بلکه به دستگاه شما نیز آسیب وارد می‌کند. نحوه استفاده از دستگاه تصفیه آب بعد از خرید به نوع و مدل آن بستگی دارد، هر چند دو نحوه اصلی استفاده از دستگاه تصفیه آب مد نظر است:

دستگاه تصفیه آب ممکن است به صورت مجزا عمل کند یعنی سیستم لوله کشی مجزا داشته باشد. این نوع یعنی شما باید آب مورد نظر را خودتان برای تصفیه داخل مخزن دستگاه تصفیه بریزید . این مدل به لوله کشی ساختمان متصل نبوده و عملکرد مستقیمی دارد. برای استفاده از این نوع کافی است تا با آن همانند یک کتری برقی برخورد کنید.
نوع دوم برعکس نوع اول به لوله کشی ساختمان متصل بوده است و باید برای نصب و بررسی از یک کارشناس کمک بگیرید. این مدل‌ها به کمک یک لوله کشی مجزا به جریان اصلی آب و منبع آب متصل است. این مدل دائمی‌ و راحت‌تر بوده است. نگهداری دستگاه تصفیه نوع اول با نوع دوم کاملاً متفاوت می‌باشد.

نکات لازم برای نصب دستگاه تصفیه آب خانگی

پروسه نصب این دستگاه بستگی به نوع و مدل آن‌ها دارد. هر برند دفترچه راهنمای نصب خاص خود را دارد  به همین دلیل باید به طور دقیق از آن استفاده کرد. بهتر است برای نصب این دستگاه از یک کارشناس یا تعمیرکار کمک بگیرید در غیر این صورت نمی‌توانید به درستی این دستگاه را نصب کنید.درست است که پروسه نصب هر نوع با نوع دیگر کاملاً متفاوت است اما یک سری نکات وجود دارند که برای همگی صدق می‌کند. در نتیجه باید با این نکات به طور کامل آشنا شوید،.

نگه داری دستگاه های تصفیه آب برای کارکرد بهتر
کیفیت آب

شما باید قبل از خرید دستگاه تصفیه آب، کیفیت آب منطقه خود را بشناسید و درباره آن تحقیق کنید تا بتوانید بهترین نوع را خریداری کنید. دستگاه اسمزی معکوس بسیار محبوب و رایج تر از نوع یونی آن بوده است. در واقع یک نکته بسیار مهم که باید آن را در نظر بگیرید این است که شاید دستگاه تصفیه یونی برای شما کامل باشد و نیازی به خرج اضافه و خریدن دستگاه تصفیه اسمزی معکوس نباشد.

قیمت دستگاه تصفیه اسمزی معکوس بسیار گران‌تر از دستگاه تصفیه یونی بوده است و به همین دلیل نیازی نیست برای هرجایی این نوع را خریداری کنید. هر نوع دستگاه از انواع مختلفی فیلتر تشکیل شده و تعداد مراحل تصفیه آب آن نیز با یکدیگر متفاوت است و به همین دلیل باید از کیفیت آب منطقه آگاه باشید.

منبع آب و سطوح TDS

معمولاً سطح بالایی از TDSدر منابع آب وجود دارند به خصوص آب زیر زمینی در حالی که آب‌های شهری مقدار کمتری از TDS را دارا می‌باشد و شناسایی این سطوح به شما کمک خواهد کرد که در هنگام خرید و نصب دستگاه، سیستمی مناسب را انتخاب کنید. هنگامی که TDS اغلب برخی از مواد معدنی و املاح از آب حذف شود؛ می‌تواند در دراز مدت برای سلامتی و بدن مضر باشد. از این رو باید این سطح ابتدای نصب تنظیم و کنترل شود.

تا مواد معدنی و مورد نیاز بدن را از آب حذف نکند؛ در این صورت این نوع آب نه تنها برای سلامتی مناسب نیست بلکه خواص سمی پیدا کرده و برای بدن بسیار مضر خواهد بود.

فشار آب

نکته سوم که باید هنگام نصب دستگاه تصفیه آب به آن توجه داشته باشید، فشار آب است.. در اصل باید فشار آب در لوله‌ها بررسی شود تا از پمپ مناسبی استفاده شود. بدون در نظر گرفتن فشار آب, عمل تصفیه اصلا به درستی انجام نمی‌شود. در نتیجه  قدرت جریان آب داخل لوله‌ها با ظرفیت دستگاه‌ها یکسان نخواهد بود.

نگه داری دستگاه های تصفیه آب برای کارکرد بهتر

چگونه باید از دستگاه تصفیه نگهداری کنیم؟

حال که به نصب آن پرداخیتم، به سراغ نگهداری از این دستگاه می‌رویم . این دستگاه به طور کلی دارای 5 مرحله فیلتراسیون و ضدعفونی کننده است. فیلترها اگر به مدت طولانی استفاده شوند. ناخالصی‌ها دوباره به آب بر می‌گردد. شما باید فیلترها را به طور دوره‌ای تعویض کنید. در مرحله اول بوی نامطبوع و طعم بد آب گرفته می‌شود. البته در این مرحله ذرات درشت مثل خاک و رسوبات از آب گرفته می‌شود.

در مرحله دوم فیلتراسیون توسط فیلتر کربن انجام می‌شود که در اصل این کلر باعث از بین رفتن بودی بد آب و کشتن مواد می‌شود. البته کلر به غشای اسمزی آسیب می‌رساند. در نتیجه باید به طور دوره ای پس از هر 6 تا 9 ماه تعویض شود.

در مرحله سوم رسوبات و میکروارگانیسم‌های زنده از آب گرفته می‌شود. بعد از 2 الی 3 سال شما باید غشای اسمزی را تعویض کنید. البته دوره تعویض هر فیلتر در دستگاه بستگی به کیفیت آب  منطقه شما دارد و اگر کیفیت آب منطقه شما بسیار پایین باشد باید فیلترها به سرعت تعویض شوند. یک نکته که باید رعایت کنید این است که باید  هنگام تعویض فیلتر تمام فیلترها را باهم تعویض کنید.

تمیز و ضدعفونی کردن

دستگاه تصفیه آب باید توسط افراد حرفه‌ای تمیز و شستشو داده شوند زیرا ممکن است رسوبات باعث خرابی و زنگ زدگی آن شود. اساساً دستگاه تصفیه آب باید هر 6 الی یک سال شارژ و ضدعفونی شود. پس از تمیز کردن این دستگاه باید مخزن را دوباره بسته و منبع آب را روشن کنید.

برای تمیز کردن دستگاه تصفیه آب باید منبع تغذیه آب و شیر آب را ببندید و بعد از اینکه بستید باید شروع به تمیز کردن دستگاه کنید. البته این کار را بهتر است به دست افراد ماهر بسپارید.

نگه داری دستگاه های تصفیه آب برای کارکرد بهتر
تمیز نگه داشتن نمای بیرونی و بدنه دستگاه تصفیه آب

برای اینکه دستگاه شما عمر طولانی‌تری داشته باشد و به اصطلاح دوام بیشتری داشته باشد؛ باید آن را هر چند وقت یکبار تمیز کنید. استفاده منظم از مقداری آب و صابون برای تمیز کردن نمای بیرونی دستگاه، بسیار ضروری است. در واقع باید مطمئن شوید شیر آب دستگاه تصفیه را زود به زود تمیز کنید در غیر این صورت رسوبات منافذ را خواهد بست.

نصب نرم کننده برای عملکرد بهتر

غشاهای دستگاه تصفیه اسمزی در مقابل مواد معدنی سخت مثل منیزیم و کلسیم، بسیار ضعیف بوده و باید برای محافظت از آن در برابر مواد سخت از نرم کننده‌هایی استفاده کرد. خرید این نرم کننده‌ها سخت نیست و شما می‌توانید از هرجایی این موارد را خریداری کنید. در صورتی که افزودن این مواد اصلاً کار راحتی نبوده و برای هر دستگاه متفاوت بوده است. در نتیجه بهتر است قبل از خرید نرم کننده با کارشناس یا متخصصی درباره ریختن نرم کننده گفتگو کنید. البته بسیاری از دستگاه‍‌ها به این مواد نیاز نداشته و کارخود را به بهترین شکل انجام می‌دهد.

کلام آخر

در این مقاله به روش نگهداری، نصب و غیره از دستگاه تصفیه آب پرداختیم در نتیجه بهتر است به تمامی موارد بالا توجه داشته باشید. هنگام تعویض فیلترهای باید هوزینگ را نیز تمیز کنید، این هوزینگ‌ها معمولاً از جنس پلاستیک و استیل بوده است. یک نکته که باید در هر شرایطی به آن توجه کنید، تمیزکاری دستگاه تصفیه آب است.

در برخی موارد شما نیاز به تعویض هوزینگ نیز خواهید داشت در این صورت می‌توانید با سر زدن به سایت سولار مکانیکال به خرید دستگاه تصفیه آب مناسب و خرید هوزینگ بپردازید. تمامی محصولات این سایت با کیفیت بسیار بالا و قیمت بسیار مناسب وارد بازار می‌شود.

امتیاز شما به این مقاله
  • نویسنده سولار
  • 1400-11-12
  • 339 بازدید
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
金万达
2 سال قبل

You choose peace or war?

ابوالقاسم افشار
1 سال قبل

بسیار گویا و شفاف بیان کردید