پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
جلوگیری از یخ زدگی پمپ آب در زمستان

جلوگیری از یخ زدگی پمپ آب در زمستان

امروزه تقریباً در همه ساختمان‌ها از پمپ‌ برای افزایش فشار آب استفاده می‌شود و این پمپ‌ها باید قبل از هر چیزی در جای مناسب نصب شوند در غیر این صورت باید بسیار از آن در برابر گرما، سرما، گرد و غبار محافظت شود. در نتیجه برای محافظت از پمپ فشار آب باید قبل از خرید پمپ آب نکاتی را رعایت کنید در این مقاله به نکات جلوگیری از یخ زدگی پمپ در زمستان می‌پردازیم. البته افرادی که پمپ آب خود را در دمای مناسب نصب کرده‌اند نباید زیاد نگران این موضوع باشند.

یخ زدگی پمپ هزینه‌ای دو برابر و حتی جبران ناپذیر را برای شما خواهد داشت و شما باید هزینه‌ای دو برابر بپردازید تا بتوانید آن را تعمیر یا حتی تعویض نمایید. شما باید برنامه‌ای تنظیم کرده و هر چند وقت یک‌بار پمپ آب و فشار آن را بررسی کنید و در صورت دیدن مشکل حتماً آن را با کارشناسان خبره در میان بگذارید.

دلایل یخ زدگی پمپ آب و ترکیدن لوله های آب

مولکول‌های آب هنگام کاهش هوا، کاهش حجم پیدا خواهند کرد اما این موضوع فقط تا دمای چهار درجه سلسیوس اتفاق می‌افتد درصورتی‌که این دما به پایین تر از 4 درجه بیاید، یواش یواش آب شروع به یخ زدن، می‌کند. مولکول آب هنگامی که یخ می‌زند حجم بسیار زیادی اشغال می‌کنند در نتیجه لوله‌های آب فضای کافی نخواهند داشت و همین‌طور قابل انبساط نیستند در انتها موجب ترکیدن لوله‌های آب می‌شوند.

همان‌طور که می‌دانید اگر هر قسمتی از پمپ دچار ترکیدگی و حتی ترک شود؛ سبب ایجاد مشکلات بزرگ می‌شود. باید این ترک به موقع بررسی شده و در صورت نیاز ترمیم شود در غیر این صورت تجهیزات داخلی پمپ آب نیز تحت تأثیر این ترک قرار گرفته و موجب خرابی پمپ و ترکیدن لوله‌های آب می‌شود.

شاید برایتان سؤال شود که چطور می‌توان ترک را ترمیم کرد؟ در جواب این سؤال باید گفت که امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و علم به راحتی می‌توان برای هر مشکل، یک راهکار درست ابداع کرد. برای مثال در بازار محصولاتی از جمله خمیر اپوکسی برای رفع نشتی لوله‌ها وجود دارد. به قول گفتنی‌ها پیشگیری همیشه بهتر از درمان است در نتیجه بهتر است قبل از اتفاق ناگوار به سراغ ترمیم لوله و پمپ آب برویم.

جلوگیری از یخ زدگی پمپ آب در زمستان
روش های جلوگیری از یخ زدگی پمپ

بعد از خرید پمپ آب خانگی شما باید آن را به درستی نصب کنید که پیشنهاد ما به شما این است این کار را به دست افراد خبره بسپارید در غیر این صورت در فصل تابستان و زمستان به مشکل می‌خورید. در زمان نصب باید به بسیاری از موارد از جمله فندانسون‌ها، پایه، صفحات، لوله کشی و غیره توجه کرد و به اصطلاح باید آینده نگری کنید تا بتوانید از مشکلاتی که امکان دارد در آینده اتفاق بیفتد جلوگیری کنیم.

خیلی از افراد گمان می‌کنند که می‌توان با از برق کشیدن پمپ در فصل سرما، یخ زدگی آن را رفع کرد درصورتی‌که حتماً یخ زدن مولکول‌های آب در گذر زمان موجب ترکیدگی کلهگی موتور می‌شود. برای محافظت از پمپ در زمستان باید در ابتدا آن پمپ را از برق بکشید و سپس به تخلیه آن بپردازید. خیلی از هنگام خرید پمپ آب، خساست به خرج داده و پمپی ارزان و بی‌کیفیت را خریداری می‌کنند و در فصل‌های مختلف از جمله سرما باید هزینه‌ای دو برابر پرداخت کنند. شما باید در خرید پمپ آب کشاورزی و خرید پمپ کفکش نیز بسیار دقت به خرج دهید.

عایق کاری لوله های تأسیساتی

معمولاً در این نوع عایق کاری از پشم شیشه، پشم سنگ، پشم چوب و پشم حیوانات مختلف استفاده می‌کنند شاید برایتان جالب باشد؛ به این عایق کاری، عایق کاری پتویی می‌گویند. انواع پشم کمک می‌کنند تا هوا داخل لوله‌ها یا پمپ گرم شود  و از لوله‌ها در برابر سرما و یخزدگی محافظت کنند. ضخامت عایق بسیار مهم است و باید به آن بسیار توجه کرد. البته عایق کاری به همین راحتی‌ها نیست درواقع شما باید برای اجرای این کار از فردی خبره کمک بگیرید.

عایق بندی مخزن آب یکی از اصلی‌ترین روش‌ها برای پیشگیری از یخ زدگی است. برای این کار باید بدنه مخزن را با یک ماده یا وسیله مناسب بپوشانید تا از اتلاف گرمای درون مخزن جلوگیری شود اما باید به خاطر بسپارید که این ماده حتماً باید عایق انتقال گرما باشد در غیر این صورت این روش هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. در طول گذر زمان شما باید اقدام به تعویض یا ترمیم عایق کنید.

جلوگیری از یخ زدگی پمپ آب در زمستان
حفاظت از پمپ سانتریفیوژ در برابر سرما

پمپ‌های سطحی در نوع‌های خانگی، کشاورزی، صنعتی، بوستر پمپ و طبقاتی در بازار موجود است و برای جلوگیری از یخ زدگی این نوع پمپ می‌توان به عایق بندی لوله کشی و سیستم پمپاژ اشاره کرد. البته یک راه مرسوم این است که شما می‌توانید سیستم گرمایشی را در کنار پمپ قرار دهید تا از یخ زدگی آن جلوگیری کنید.

هنگامی که هوا بسیار سرد می‌شود، عایق بندی دیگر پاسخگو نیست و باید راه حل دوم را دنبال کنید اما یک نکته جالب این است که جریان آب اگر کم باشد، یخ نمی‌زند به همین دلیل شما می‌توانید برای جلوگیری از یخ زدن آب، جریان آب را کاهش دهید.

حفاظت از پمپ‌های شناور در برابر سرما

خب پمپ‌هایی که شناور هستند مانند پمپ لجن کش یا کفکش دچار یخزدگی نمی‌شوند چون همان‌طور که می‌دانید معمولاً سطح آب یخ می‌زند و باقی آب به صورت مایع هستند. در نتیجه به این دلیل پمپ‌های شناور یخ نمی‌زنند.

خب متأسفانه پمپ‌هایی که در استخر یا حوضچه‌های کم عمق هستند، دچار یخ زدگی و خرابی می‌شوند در نتیجه برای جلوگیری از این اتفاق باید یک کاری کرد. برای اینکه از این اتفاق جلوگیری کنید باید دو راه را در نظر بگیرید: راه اول این است که شما باید پمپ را در جای گرم قرار دهید، یعنی باید به طور کامل پمپ را از باقی تجهیزات جدا کنید. راه دوم برای جلوگیری از یخزدگی این است که پمپ را باید در ته حوضچه یا استخر غرق کنید تا در یخ زدگی در امان باشد.

جلوگیری از یخ زدگی پمپ آب در زمستان
حفاظت از پمپ ویلاها در سرما

خب چون ویلاها برای تفریح است و همیشگی از آن استفاده نمی‌شود در نتیجه ممکن است از پمپ آب به مدت طولانی استفاده نشود در نتیجه آبی که برای مدت طولانی داخل پمپ باقی مانده است، یخ می‌زند و سبب خرابی پمپ می‌شود. در ویلاها معمولاً از آب چاه، کم استفاده می‌شود به همین دلیل احتمال دارد که پمپ آب تا ارتفاعی یخ بزند. بهتر است برای پمپ آب ویلا از نوع موتور جت یا سانتریفیوژ  استفاده کنید تا در این صورت بتوانید تا حدودی جلوی یخ زدگی را بگیرید. در هر صورت بهترین کار جدا کردن پمپ آب و تخلیه کردن مایع درون آن است. شما می‌توانید با خرید پمپ آب استخری و خرید پمپ سیرکولاتور مناسب و با کیفیت تا حدودی از یخ زدگی پمپ جلوگیری کنید.

استفاده از یک سیستم گرمادهی آب

در بعضی از شرایط شاید نیاز داشته باشید که یک سیستم گرمادهی را از دمای آب بالاتر نگه داشته و از آن استفاده نمایید. حال می‌توانید از یک هیتر الکتریکی ساده به همراه یک سیستم گرمادهی دیواری د کنار مخزن استفاده کنید.

پیشگیری از یخزدگی آب بسیار مهم و کم هزینه تر از گرم کردن یک پمپ آب یخ زده است. درصورتی‌که مخزن آب کلاً با آب پر شده باشد و از مایع ضد یخ استفاده نشود موجب یخ زدگی پمپ در سرما می‌شود. متأسفانه بعد از یخ زدگی پمپ مشکلات زیادی به وجود خواهد آمد.

جلوگیری از یخ زدگی پمپ آب در زمستان
تخلیه کامل پمپ آب

تخلیه پمپ آب، آخرین راه برای جلوگیری از یخ زدگی است. این کار تقریباً کمی سخت است به همین دلیل بهتر است این کار را به فردی ماهر و با تجربه بسپارید تا به پمپ شما آسیبی وارد نشود. اگر احتیاج دائم به پمپ آب ندارید بهتراست که در سال‌های سرد برای جلوگیری از آسیب و یخ زدگی، پمپ را به طور کامل تخلیه کرده و آن را در جای گرم و مناسب قرار دهید:

  • ابتدا باید پمپ را از کار بیندازید یعنی آن را از برق بکشید.
  • شیر ورودی را ببندید.
  • فقط شیر آب سرد را باز کنید تا فشار داخل پمپ کاهش یابد.
  • شیر آب سرد را نبندید و صبر کنید تا هوای داخل پمپ کامل خالی شود.
  • شیر خروجی پمپ را ببندید.
  • در نهایت باید شیر تخلیه پمپ آب را باز کنید.
  • حال باید پمپ آب را در جای گرم نگهداری کنند تا بتوانند در زمان مناسب باز از آن استفاده کنند.

یک نکته بسیار مهم این است که می‌توانید مایع پروپیلن گلیکول خوراکی را داخل پمپ آب بریزید و سپس پیچ هوا را بسته و پمپ را به دور از سرما نگهداری کنید. حتماً باید پمپ به دور از سرما باشد اگر این اتفاق نیفتند، این کار فایده‌ای نخواهد داشت.

کلام آخر

شما باید به تک تک نکات گفته شده برای حفاظت از پمپ آب توجه کنید و آن را در صورت خرابی یا نشتی به موقع عایق بندی کنید که اتفاقات بدی از جمله یخ زدگی پمپ آب  به حداقل برسد. این روش می‌تواند در زمان و هزینه صرفه جویی کند. هنگام کار حتماً اصول بهداشتی و ایمنی را رعایت کنید تا سلامتی شما به مشکل نخورد. شما می‌توانید بهترین و با کیفیت‌ترین پمپ‌ها را از سولار مکانیکال تهیه کنید.

امتیاز شما به این مقاله
  • نویسنده سولار
  • 1400-10-23
  • 515 بازدید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها