پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
مزایا و معایب تصفیه آب با دستگاه

مزایا و معایب تصفیه آب با دستگاه

خیلی از افراد در خرید دستگاه تصفیه آب کوتاهی می‌کنند؛ شاید از خودتان بپرسید چرا باید فردی از دستگاهی که برای سلامتش خوب است جلوگیری کند؟ در جواب این سؤال باید گفت در سراسر دنیا گزارشات زیادی مبنی بر مضر بودن دستگاه تصفیه آب مشاهده می‌شود. در واقع در این مقاله ما برایتان از مزایا و معایب دستگاه تصفیه آب می‌گوییم تا شما را به طور کامل درباره این موضوع روشن کنیم؛ پس با ما همراه شوید.

ابتدا به سراغ مزایای این دستگاه می‌رویم، هر وسیله‌ای مزایا و معایب خود را دارد و شما برای خرید این دستگاه باید هر دو نقطه را همدیگر مقایسه کنید. ما در مقاله‌ای جداگانه به خرید دستگاه تصفیه آب پرداخیتم اما در این مقاله برای آشنا شدن شما تا حدودی دستگاه تصفیه آب را شرح می‌دهیم.

مزایا و معایب تصفیه آب با دستگاه
همه چیز در رابطه با دستگاه تصفیه آب

به طور کلی دستگاه تصفیه آب دارای چند مرحله بوده و باعث تمیز شدن آب آلوده و کثیف می‌شود. به نظر شما این اتفاق چگونه رخ می‌دهد؟ در جواب این سؤال باید گفت دستگاه تصفیه آب توسط مراحلی و فیلترهای تصفیه آب به سرعت به تصفیه آب می‌پردازد. هر مرحله برای پاک و حذف کردن میکروب‌های خاص انجام می‌شود.

امروزه تصفیه آب امری بسیار مهم بوده و مورد توجه قرار می‌گیرد اما به هرحال معایب ومزایایی نیز به همراه دارد که باید با این موارد به طور کامل آشنا شوید. از افرادی که از خریدن این دستگاه خودداری می‌کنند، یکی سؤال دارم؛ آیا با تاریخچه دستگاه تصفیه آب آشنا هستید؟ اگر جواب شما نه است. اجازه دهید تا نظر شما را کاملاً عوض کنم ( البته نظر شما کاملاً محترم است)

تاریخچه دستگاه تصفیه آب

وقت آن رسیده است که به تاریخ سری بزنیم تا از تاریخچه این دستگاه با خبر شویم. در قدیم همان‌طور که می‌دانید بیماری‌های همه‌گیر بسیار زیاد بوده است. حال به نظر شما چرا؟ در گذشته متأسفانه دستگاه تصفیه آب و لوله کشی ساختمان  همگی به هم متصل بوده و این اتفاق باعث شده است که این بیماری‌ها همه گیر شود.

در گذشته برای فیلتراسیون از شن و ماسه استفاده می‌کردند و رفته رفته یاد گرفتند که کلرزنی را نیز انجام دهند تا آب را ضدعفونی کند. در زمانی که این بیماری‌ها همه گیر شده بود، دانشمندان هنگام تحقیق خود متوجه شدند که محله‌هایی که از فیلتراسیون شنی استفاده شده به شدت این بیماری کمتر است. در نتیجه در آینده شروع به ساختن دستگاه تصفیه آب با فیلتر شنی و کلرزنی کردند.

علم در همه جای دنیا به کمک افراد آمده است. نظر شما کاملاً محترم بوده و حتماً دلایل منطقی پشت این قضیه وجود دارد اما بهتر است قبل از خرید خود کمی تحقیق کنید تا بتوانید از این شایع‌ها فاصله بگیرید. حال که با تاریخچه این دستگاه آشنا شدید بهتر است به سراغ مزایای دستگاه تصفیه آب برویم.

مزایا و معایب تصفیه آب با دستگاه
مزایای دستگاه تصفیه آب

اگر بخواهیم از مزایای این دستگاه صحبت کنیم باید یک کتاب به قطر بسیار ضخیم بنویسیم، شما فرض کن این دستگاه بسیاری از بیماری‌ها را از بین برد. در واقع باعث به وجود آمدن سلامتی در بسیاری از مناطق شد. از تاریخچه این دستگاه بهتر است بیرون بیاییم. این دستگاه از همه نظر مقرون به صرفه بوده و به شدت دوستدار محیط زیست است. از مزایای دیگر این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دستگاه تصفیه آب املاح داخل آب را به طور کامل حذف کرده
 • باعث کاهش سختی آب می‌شود
 • هزینه نگهداری این دستگاه پایین بوده است
 • حمل و نقل آن نیز تا حدودی آسان است.
 • این دستگاه را می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان نصب و راه اندازی کنید.
 • مصرف مواد شیمیایی این دستگاه به شدت پایین بوده است.
 • دستگاه تصفیه آب به کمک انواع فیلتر باعث حذف ناخالص‌ها و آلودگی‌ها می‌شود.

دستگاه‌‎های تصفیه آب انواع مختلفی داشته و نمی‌توان فقط یک نوع را در مزایا به کار برد در واقع سیستم تصفیه آب اسمز معکوس بسیار محبوب‌تر و بهتر بوده است اما نباید از دستگاه تصفیه آب یونی نیز غافل شد. برای همین ما در ادامه مزایای این دو نوع دستگاه را برای شما به طور کامل جدا می‌کنیم.

فواید دستگاه تصفیه آب یونی

دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس بسیار فواید و مزایای بیشتری نسبت به دستگاه تصفیه آب یونی دارد اما اگر بخواهیم به طور کلی به مزایای این دستگاه بپردازیم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • سرمایه گذاری نسبتاً ارزان ( هزینه خرید این دستگاه نسبت به دستگاه اسمز معکوس کمتر بوده است)
 • دارای سرویس حذف یون یا قابلیت بازیافت
 • حذف مواد معدنی مضر حل شده در آب

مزایا و معایب تصفیه آب با دستگاه

فواید دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

از نظر نقطه آلودگی نیز این دستگاه نسبت به دستگاه یونی ارجحیت دارد، زیرا این دستگاه هیچ‌گونه آلودگی را در آب باقی نمی‌گذارد. یک نکته بسیار جالب که باعث افزایش محبوبیت این دستگاه شده است این است که این دستگاه هیچ‌گونه آلودگی به محیط زیست اضافه نمی‌کند.
هزینه یک سیستم اسمزی معکوس نسبت به دستگاه یونی نسبت به تغییرات ناخالصی‌های آب وابستگی بسیار کمی دارد، بنابراین در صورت تغییر خلوص آب در هزینه‌های تمام شده آب نهایی داده نمی‌شود.
دستگاه‌های تصفیه آب با سیستم اسمزی معکوس، نسبت به سیستم‌های گرمایی بسیار انرژی پایین‌تری مصرف کرده و بسیاری از مشکلات خوردگی در دمای بالا در این دستگاه وجود ندارد.

معایب دستگاه تصفیه آب

حال نوبت به مضررات این دستگاه رسیده است. هر دستگاهی که خریداری می‌کنید در کنار مزایای زیادی که دارد، معایبی نیز به همراه دارد. که البته در این مسیر نمی‌توان گفت این معایب به بدن شما آسیب وارد می‌کند. بسیاری از افراد گمان می‌کنند این دستگاه مواد معدنی بسیار زیادی را به بدن وارد می‌کند و در نتیجه باعث مسمومیت یا حال بد می‌شود.

در صورتی که این دستگاه به حدی ایمن است که حتی نوع صنعتی آن نیز تولید می‌شود. البته یک نکته بسیار مهم که باید به آن بپردازیم اگر از دستگاه تصفیه آب غیر استاندارد استفاده کنید در نتیجه نه تنها شما را در سلامت کامل نگه نمی‌دارد بلکه حتی به شما و سلامتی شما صدمه می‌زند.

اگر دستگاهی به شدت ارزان را مشاهده کردید به سرعت از آن دور شوید چون نه تنها از فیلترهای نامناسب تهیه شده است بلکه باعث حفظ آلودگی‌ها می‌شود. در ادامه با برخی از معایب دستگاه تصفیه آب آشنا خواهید شد:

 • نیاز به نگهداری و تعمیر دارند.
 • برای تعمیر باید هزینه بپردازید.
 • هر چند وقت یکبار باید تمامی فیلترها و هوزینگ‌های دستگاه تعویض شود. ( در صورت نیاز می‌توانید با سر زدن به سایت سولار مکانیکال به خرید لوازم جانبی تصفیه آب و خرید هوزینگ با کیفیت بالا و قیمت بسیار مناسب  بپردازید.
 • برق زیادی مصرف می‌کند.
 • هر چند وقت یک بار به سرویس دوره ای نیاز دارد.
 • باید آن و مخزن دستگاه را شستشو دهید.

مزایا و معایب تصفیه آب با دستگاه

آیا دستگاه تصفیه آب برای سلامتی مضر است؟

در جواب این سؤال که همه جا پرسیده می‌شود باید گفت؛ برخی از کارشناسان معتقدند که آب تصفیه شده در دستگاه تصفیه آب برای سلامتی مضر بوده است. حال دلیل این فرضیه دو موضوع اصلی است:

برخی از کارشناسان گمان می‌کنند که آب تصفیه شده خاصیت قلیایی خود را از دست می‌دهد و به حالت اسیدی تبدیل می‌شود.
در فرضیه بعدی می‌گویند که آب، مواد معدنی و مفید خود را از دست می‌دهد.

اگر این دو دیدگاه را بررسی کنیم متأسفانه درست است، اما برای همه دستگاه تصفیه آب‌ها صدق نمی‌کند. اما دلیل بر این نیست که تمام دستگاه‌های تصفیه این‌گونه باشند. آب باید از دستگاه تصفیه آب طی چند مرحله عبور کند و در این حالت اسیدی می‌شود و موضوع دیگر این است که فیلتر اسمز معکوس نیز باعث از دست رفتن مواد معدنی آب نیز می‌شد.

الآن چاره چیست؟ دستگاه تصفیه آب بخریم یا نخریم؟ در جواب این سؤال باید گفت شرکت‌های تصفیه آب بزرگ و معروف تمامی این موضوعات را در نظر گرفته و با اضافه کردن فیلترهایی باعث برگشت مواد معدنی و خاصیت قلیایی آب شده‌اند. در این صورت کیفیت آب به قدری بالا بوده که حتی از آب معدنی نیز مفیدتر خواهد بود. شما باید قبل از خرید دستگاه تصفیه آب به برند و نکات خرید آن توجه کنید در غیر این صورت معایب دستگاه تصفیه آب نصیب شما می‌شود.

خرید بهترین دستگاه تصفیه آب

شما باید قبل از خرید دستگاه آب به نکات مهمی مثل جنس بدنه، نوع مراحل، نوع برند، نوع مخزن، نوع پمپ و غیره توجه کنید. در واقع اگر از دستگاه تصفیه آب ارزان استفاده کنید در واقع نه تنها هیچ تفاوتی با آب خود منطقه ندارد بلکه باعث اضافه شدن خاصیت اسیدی به آب نیز می‌شود. در صورت نیاز با سر زدن به سایت سولار مکانیکال می‌توانید بهترین نوع برند را خریداری کنید البته می‌توانید به خرید مخزن تصفیه آب و خرید پمپ آب نیز بپردازید.


 کلام آخر

شاید گمان کنید که خرید دستگاه تصفیه آب مناسب از اولویت‌ها نمی‌باشد در صورتی که اگر سلامتی خود و خانوادتان برایتان با اهمیت است. به سرعت به سایت سولار مکانیکال رفته و با کمک پشتیبان آنلاین به خرید بهترین و با کیفیت‌ترین نوع  دستگاه تصفیه آب بپردازید. شما در سایت ما می‌توانید هرچیزی که برای دستگاه تصفیه آب نیاز دارید برای مثال پمپ آب، فیلتر، هوزینگ و غیره  را خریداری کنید.

امتیاز شما به این مقاله
 • نویسنده سولار
 • 1400-11-12
 • 383 بازدید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها