پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
اجزای تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب

اجزای تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب برای حذف کردن آلودگی‌های موجود در آب استفاده می‌شود. این دستگاه در صنایع مختلفی از جمله کشاورزی، پرورش ماهی، صنایع غذایی، دامداری، داروسازی، نیروگاه‌ها، صنایع مختلف و غیره برای تولید آب تمیز استفاده می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم به اجزای تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب بپردازیم.

اجزای دستگاه تصفیه آب صنعتی

یک دستگاه تصفیه آب از اجزای مختلفی تشکیل شده است که باید برای آشنایی و خرید آن با این قطعات آشنا شوید. تجهیزات دستگاه تصفیه آب به چند دسته تقسیم می‌شود؛ که اگر بر فرض این دستگاه مبتنی بر فرآیند اسمز معکوس باشد؛ در اصل به دو دسته تصفیه و پیش تصفیه تقسیم بندی می‌شود. شما باید قبل از خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی، کلی تحقیق کنید تا بتوانید بین هزاران نوع و برند، بهترین آن‌ را انتخاب و خریدارید کنید. در ادامه با این تجهیزات به طور کامل آشنا می‌شوید.

پمپ تصفیه آب صنعتی

پمپ یکی از اجزای اصلی دستگاه تصفیه آب صنعتی است، این قطعه نیرو محرکه را برای عملکرد دستگاه تامین می‌کند. برای این منظور از پمپ‌های سانتریفیوژ استفاده شود که به این نوع پمپ‌ها، پمپ فشار بالا نیز گفته می‌شود. پمپ تصفیه آب انواع مختلفی دارد و وظیفه طراح سیستم را بر عهده دارد. معمولاً این قطعه از فولاد زنگ نزن ساخته می‌شود تا در رطوبت دچار خرابی نشود.

پمپ تصفیه آب انواع مختلفی دارد و هرچه پمپ مقاومت بالای داشته باشد این قیمت گران‌تر می‌شود. در واقع پمپ آب، به عنوان قلب دستگاه تصفیه آب شناخته می‌شود. نکته مهم در انتخاب پمپ، فشار آن است. معمولاً از پمپ تصفیه آب در ارتفاع بالا و ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد تا بتواند فشار آب را افزایش دهد و شما را با بحران کم آبی رو به رو نکند.

در صورت خرابی پمپ آب، خرید پمپ دستگاه تصفیه آب به همین راحتی‌ها نبوده است. شما برای تعویض آن نیاز به راهنمایی و مشورت با متخصصان دارید. در این صورت می‌توانید از کارشناسان سایت سولار مکانیکال کمک بگیرید.

اجزای تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب
فیلتر ممبران

در دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس فیلتر ممبران نیز استفاده می‌شود و به عنوان قلب سیستم شناخته می‌شود. امروزه شرکت های مختلف در تلاش هستند تا از فیلتر ممبران در دستگاه‌های دیگر نیز استفاده کنند ولی انتخاب نوع ممبران کار آسانی نبوده و باید با آزمایش‌های مختلف صورت بگیرد. فیلترهای ممبران بر اساس نوع آب، منطقه و نوع دستگاه عرضه می‌شود و انواع مختلفی دارد. برای مثال ماژول‌های BW برای تصفیه آب‌های شور مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای خرید دستگاه تصفیه مناسب با فیلتر ممبران مناسب باید با یک کارشناس خبره مشورت کنید.

پرشروسیل یا محفظه ممبران

هوزینگ ممبران یا پرشروسل، محفظه‌ای است که از فیلتر ممبران محافظت می‌کند، در اصل فیلتر ممبران کمی قیمت بالاتری نسبت به باقی فیلترهای آب داشته است به همین دلیل حفاظت از این قطعه بسیار اهمیت دارد در ضمن این قطعه باید هر چند وقت یکبار تعویض یا تعمیر شوند. این محفظه معمولاً از جنس فایبرگلاس بوده است تا زنگ نزند.

این محفظه‌ها براساس رنگ، اندازه و نوع متفاوت بوده و برای خرید باید به نوع دستگاه تصفیه آب، نوع فیلتر ممبران و غیره توجه کنید. این نوع محفظه‌ها بر اساس طراحی به دو نوع 8 اینچ و 54 اینچ عرضه می‌شود، این عدد فقط قطر ممبران را نشان می‌دهد. تعداد ممبران که درون این محفظه قرار می‌گیرد از 1 تا 8 متغیر بوده ولی ظرفیت هوزینگ معمولاً 6 تایی بوده است.

یک نکته مهم‌ دیگر فشار داخل دستگاه تصفیه آب است و هر محفظه می‌تواند فشار خاصی را تحمل کند اگر این فشار از این عدد بیشتر شود در نتیجه باعث شکستگی یا خرابی هوزینگ می‌شود. پس باید قبل از خرید هوزینگ به این فشار نیز دقت کنید.

اجزای تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب
اجزای اندازه گیری دستگاه تصفیه آب

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های دستگاه تصفیه آب، تجهیزاتی هستند که وظیفه اندازه گیری را بر عهده دارند، اگر این تجهیزات به درستی کار نکنند در آینده باعث خرابی دستگاه حتی سوختن موتور و پمپ دستگاه نیز می‌شود… در یک دستگاه تصفیه آب، تجهیزات مختلفی برای اندازه گیری پارامترهای عملیاتی وجود دارد که در صورت خرابی یا نبود آن‌ها دستگاه به درستی کار نکرده و مشکلاتی از جمله رسوب مواد را به همراه دارد.

شیر کنترل

این قطعه از مهم‌ترین قطعات دستگاه تصفیه آب می‌باشد. شاید برایتان سؤال شود که این قطعه چه وظیفه‌ای دارد؟ در جواب این سؤال باید گفت که این دستگاه وظیفه کنترل فشار و دبی جریان را بر عهده دارد. انواع مختلفی از شیر کنترل در بازار موجود است که شما باید با توجه به کار، موقعیت جغرافیایی و نوع دستگاه تصفیه آب آن را انتخاب کنید. خیلی از افراد این قطعه را دست کم می‌گیرند یا حتی با آن زیاد آشنایی ندارند در صورتی که این قطعه بسیار مهم بوده و در صورت نبود آن دستگاه تصفیه آب به درستی کار نخواهد کرد.

فلومتر

قطعه دیگر که برای اندازه گیری در دستگاه تصفیه آب بسیار مهم است، دستگاه فلوتر است. فلومتر در مسیر جریان آب داخل دستگاه قرار گرفته و وظیفه اصلی آن، مشخص کردن دبی آب در مسیر لوله است. در اصل این مسیر شامل موارد زیر می‌باشد:

  • فلو یا دبی آب تصفیه شده: مقدار دبی تولیدی توسط سیستم تصفیه آب
  • مقدار دبی آب دور ریز یا جریان خروجی از دستگاه تصفیه آب (دبی آب تغلیظ شده)
  • اگر سیستم به مسیر جریان برگشتی مجهز باشد، مقدار دبی آن توسط فلومتر کنترل شده و وظیفه اصلی آن افزایش درصد ریکاوری یا همان بازیافت سیستم است (فلوی آب برگشتی)

فلومترها دو نوع معمولی و الکترونیکی هستند و نوع الکترونیکی آن گران‌تر از نوع معمولی آن بوده است. تمامی دستگاه‌های تصفیه آب از نوع الکترونیک آن پشتیبانی نکرده و فقط برخی از آن‌ها از این نوع بوده است. در این حال دبی در مسیر موردنظر نصب شده و بر روی پنل قابل مشاهده است.

اجزای تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب
فشار سنج

از فشار سنج برای نظارت لوله‌ها و بخش‌های مختلف سیستم تصفیه آب استفاده می‌شود. دراصل در سیتسم‌های پیچیده و هوشمند از سنسور فشار نیز استفاده می‌شوند تا اطلاعات را به سیستم مرکزی ارسال کند؛ اما یکی از مزایای سیستم معمولی این است که می‌توان گیج فشار را مستقیماً بر روی خط آب نصب کرد. مهم‌ترین بخش‌هایی که نیاز به کنترل فشار و نصب سنسور فشار دارند؛ می‌توان موارد زیر اشاره کرد:

  • قبل و بعد از فیلتر کارتریج (برای کنترل فشار آب ورودی و خروجی از کارتریج فیلتر)
  • قبل و بعد از هوزینگ‌ها (برای کنترل فشار عملیاتی اعمال شده روی ممبران)

TDS متر

وظیفه اصلی دستگاه تصفیه کاهش TDS آب است. در اصل TDS نشان دهنده جامدات محلول بوده و معیاری برای میزان اندازه گیری یون‌های داخل آب نیز می‌باشد. برای کنترل آب تصفیه شده و عملکرد سیستم تصفیه آب یا پرمیت استفاده می‌شود. در مسیر جریان‌های دیگر نیز می‌شود از سنسور TDS استفاده کرد.

شاید برایتان سؤال شود که در کجا می‌توان از این سنسور اندازه گیری استفاده کرد در واقع باید گفت هنگامی که جریان بسیار غلیظ شده است برای کنترل بهتر دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. TDS کیفیت آب خروجی را اندازه گیری کرده و اطلاعات لازم را به سیستم مرکزی ارسال می‌کند تا از طریق مانیتور بتواند اعداد را مشاهده کرد.

اجزای تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب
سیستم شستشوی اتوماتیک ممبران

همان‌طور که گفتیم، ممبران از مهم‌ترین قطعات دستگاه تصفیه آب است و هنگامی که یون‌ها، املاح، نمک‌ها و غیره را از آب حذف می‌کند. مقداری رسوبات به صورت لایه‌ای بعد از مدت‌ها بر روی ممبران قرار می‌گیرد. این لایه رسوب مقاومتی بر روی فشار آب ایجاد کرده و باعث کاهش ظرفیت تولیدی سیستم می‌شود در نتیجه شما باید ممبران‌ها را شستشو دهید تا آلاینده‌ها از روی آن پاک شوند و سطح فیلتر ممبران کامل تعویض شوند.

به همین دلیل در دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی، سیستم‌های شستشوی اتوماتیک ممبران تعبیه می‌شوند تا به راحتی این رسوبات را از روی سیستم ممبران حذف کرده و کار دستگاه را راحت‌تر کند. این دستگاه‌ها باعث افزایش عمر دستگاه تصفیه آب نیز می‌شود و رسوب‌های غشای ممبران را حذف می‌کند تا آب با کیفیت تری دست افراد قرار بگیرد.

زمان شستشوی ممبران به میزان آلودگی و رسوبات بستگی دارد به همین دلیل نمی‌توان زمان خاصی را برای آن مشخص کرد. البته هنگامی که این سیستم وجود نداشته باشد باید شستشو به صورت دستی انجام شود در این صورت باید زمان زیادتری را صرف تمیزی دستگاه کنید؛ اما به طور متوسط، زمان شستشوی فیلتر ممبران هر 6 یا سالی یکبار است.

شما می‌توانید تمامی موارد بالا را از سایت سولار مکانیکال خریداری کنید و به جز تمامی موارد گفته شده می‌توانید با خرید لوازم جانبی تصفیه آب و خرید مخزن تصفیه آب، کیفیت را به خود و خانوادتان هدیه دهید. سلامتی از مهم‌ترین نعمت‌ها است که در واقع اگر به آن بی‌اهمیت باشید در آینده با مشکلات زیادی روبه رو خواهید شد.

کلام آخر

قبل از خرید دستگاه تصفیه آب و لوازم جانبی آن بهتر است تا با یک کارشناس خبره به مشورت بپردازید در غیر این صورت برای جبران خسارتی که در آینده اتفاق می‌افتد باید هزینه‌ای دو برابر پرداخت کنید. برای خرید هر یک از تجهیزات بالا کافی است تا به سایت سولار مکانیکال سر زده و بر روی دکمه خرید کلیک کنید و حتی می‌توانید در صورت نیاز قبل از خرید قطعه و دستگاه مورد نظر از کارشناس ما مشاوره آنلاین و رایگان دریافت کنید.

امتیاز شما به این مقاله
  • نویسنده سولار
  • 1400-11-08
  • 377 بازدید
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
صادق خوش نیت
1 سال قبل

چطوری می تونم باهاتون ارتباط بر قرار کنم