پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
تفاوت الکتروموتور تک فاز و سه فاز

تفاوت الکتروموتور تک فاز و سه فاز چیست؟

وقتی قصد خرید الکتروموتورهای برقی دارید، باید با تفاوت الکتروموتور تک فاز و سه فاز آشنا شوید. امروزه برق‌های تک فاز و سه فاز نقش بسیار مهمی در زندگی ما داشته و شما برای خرید وسایل برقی باید به طور کامل با آن‌ها آشنا شوید. کار تمامی الکتروموتورها این است که انرژی حرکتی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کنند و در نبود آن‌ها مشکلات زیادی به وجود خواهد آمد. شما می‌توانید الکتروموتور و تجهیزات صنعتی را از سولار مکانیکال با قیمت بسیار مناسبی خریداری کنید.

الکتروموتور تک فاز

دینام یا الکتروموتور تک فاز به دلیل قیمت بسیار پایین و کیفیت بالا در صنعت بسیار محبوب و رایج هستند. این مدل از یک کلاف استفاده شده تا با یک منبع تغذیه متناوب کار کند. الکتروموتور تک فاز انواع مختلفی دارد و برای خرید الکتروموتور مناسب باید با انواع آن آشنا شوید:

• الکتروموتور تک فاز AC با فاز شکسته

• الکتروموتور تک فاز AC با استارت خازنی

• الکتروموتور تک فاز AC با خازن دائمی اسپیلت

شما می‌توانید با سر زدن به سایت سولار مکانیکال بهترین نوع آن را با بهترین قیمت خریداری کنید. معمولا قیمت الکتروموتور تک فاز نسبت به سه فاز کمی ارزان‌تر بوده و به همین دلیل به شما این مدل را شدیداً پیشنهاد می‌کنیم. الکتروموتورهای تک فاز انواع مختلفی دارند و به همین دلیل باید قبل از خرید با یک کارشناس خبره مشورت کنید تا بتوانید بهترین مدل را خریداری کنید. در این مقاله به نوع یا مدل خاصی از الکتروموتور اشاره نکردیم اما شما می‌توانید با ورود به سایت سولار مکانیکال به خرید تجهیزات دیگر مثل خرید کارواش بپردازید.

تفاوت الکتروموتور تک فاز و سه فاز

الکتروموتور سه فاز

برای دستگاه‌هایی که به توان بالاتری نیاز دارند، باید از الکتروموتور سه فاز استفاده کنید. این مدل از اختلاف فاز موجود بین فازهای منبع استفاده کرده و به همین دلیل میدان مغناطیسی بسیار قوی‌تری را ایجاد می‌کند. سرعت الکتروموتور سه فاز در ابتدا به منبع تغذیه بستگی داشته و مقدار لغزش یا اختلاف در سرعت چرخش بین میدان مغناطیسی و روتور را ایجاد می‌کند. تغییر سرعت در این الکتروموتور را می‌توانید با داشتن دسته سیم پیچ ممکن بسازید.
همچنین شما می‌توانید با تغییر دادن فرکانس منبع تغذیه، می‌توان کنترل یکنواخت‌تری بر روی سرعت الکتروموتور سه فاز داشت. تفاوت الکتروموتور تک فاز با سه فاز بسیار واضح بوده و شما قبل از خرید باید به این تفاوت توجه کنید در اصل مشخصات روی پلاک دستگاه یا وسیله به شما کمک می‌کند تا بتوانید نوع الکتروموتور خود را خریداری کنید.

از انواع الکتروموتور سه فاز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• الکتروموتور سه فاز قفس سنجابی

• الکتروموتور سه فاز قفس سنجابی با روتور سیم پیچی شده (اسلیپ رینگ)

معمولا تمامی الکتروموتورهای سه فاز بر اساس یک عملکرد یا همان اختلاف فاز کار می‌کنند. اما شما برای خرید مدل مناسب باید از افراد کارشناس کمک بگیرید.

تفاوت برق تک فاز و سه فاز

برای اینکه به راحتی با موتور الکتریکی تک فاز و سه فاز آشنا شوید، ابتدا باید با برق تک فاز و سه فاز آشنا شوید. برق تک فاز دارای دو رشته سیم به توان 220 ولت نول و متناوب است. برق سه فاز برعکس برق تک فاز دارای چهار رشته سیم اصلی می‌باشد که سه سیم آن 380 متناوب و سیم تکی آن نول است. سه سیم فاز به رنگ‌های مختلفی مثل زرد، آبی و قرمز دیده می‌شوند.
یکی از مزایای مهم برق سه فاز این است که توان ثابتی را به طور دائم برای یک موتور سه فاز فراهم می‌کند. برق سه فاز دارای توان لحظه‌ای ثابتی است که برق تک فاز کاملاً برعکس برق سه فاز است و معمولا توان آن با زمان تغییر می‌کند.

تفاوت الکتروموتور تک فاز و سه فاز
ویژگی های الکتروموتور تک فاز

• در الکتروموتورهای تک فاز از دو سیم که یکی از آن‌ها سیم پیچ اصلی و دیگری سیم پیچ راه‌انداز است؛ استفاده می‌کنند. نقش سیم پیچ‌ها به طور کلی در مدار، ایجاد میدان الکتریکی دوار است که الکتروموتور برای شروع کار به آن نیاز دارد.
• الکتروموتورهای تک فاز دارای انواع مختلفی از قبیل با  خازن دار، شکسته، دفعی، سنکرون و اونیورسال هستند.
• در الکتروموتورهای تک فاز باید جهت جریان در سیم اصلی نسبت به فرعی عوض گردد.
• در الکتروموتورهای فاز شکسته،سیم پیچ فرعی با تعداد دور و قطر کم و سیم پیچ اصلی با تعداد دور و قطر زیاد انتخاب می‌گردد. بعد از راه‌اندازی این وسیله توسط کلید گریز از مرکز از مدار خارج می‌شود. معمولا این نوع الکتروموتورها دارای گشتاور راه‌اندازی کمی هستند.
• در الکتروموتورهای خازن‌دار، سیم پیچ اصلی در قسمت سر خود دارای یک خازن است. این الکتروموتور به دسته اصلی خازن دائم، خازن موقت و خازن دائم و موقت دسته بندی می‌شوند.
• الکتروموتور با قطب چاکدار با سیم پیچ فرعی ساخته نمی‌شوند و به جای آن از یک حلقه اتصال کوتاه آلومینیومی یا مسی استفاده می‌کنند. این موتور تا توان 120 وات ساخته می‌شود.
• در الکتروموتورهای اونیورسال یک روتور سیم پیچی شده تعبیه شده است تا با برق تناوب کار کند. این الکتروموتور یک عدد تیغه کلکتور و یک عدد جاروبک دارد و سرعت آن تا 20 هزار دور نیز می‌رسد و در وسایل خانگی مثل چرخ گوشت و جاروبرقی کاربرد دارد.
• در این نوع الکتروموتورها یک کلید گریز از مرکز تعبیه شده و آن کلید در 75 درصد دور نامی عمل می‌کند تا سیم پیچ اصلی را بتواند از مدار خارج کند.

تفاوت الکتروموتور تک فاز و سه فاز

ویژگی های الکتروموتور سه فاز

برای اینکه بتوانید منظور ما را از این قسمت متوجه شوید باید کمی تخصصی وارد این بحث شویم. سرها و انتهای هر سیم نامی دارند و به صورت استاندارد سرها را با حروف W1,V1 و U1 نام گذاری کردند و انتهای هر سیم نیز را w1,v1و U2 نام‌گذاری کردند. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم سیم‌های تک فاز سه عدد هستند و به همین دلیل با سه حروف نام گذاری شدند.
• راه‌اندازی الکتروموتور تک فاز به نوع آن بستگی دارد و برای مثال هم می‌توان به صورت مثلثی و هم می‌توان به صورت ستاره‌ای آن‌ها را راه‌اندازی کرد.
• در اتصال مثلثی فاز L1به دو سر U1, w2 و فاز L2 به دو سر V1, U2 و فاز L3 به دو سر V2,W1 متصل می‌شوند.
• در اتصال ستاره‌ای سه سر w2,U2,V2 به یکدیگر و سرهای W1,V1,U1 به ترتیب به L1,L2,L3 متصل می‌شوند.
• توان الکتروموتور در حالت مثلثی تقریبا سه برابر توان الکتروموتور در حالت ستاره‌ای می‌باشد. پس می‌توان نتیجه گرفت در جاهایی که به توان بیشتری نیاز دارید؛ بهترین گزینه استفاده از حالت مثلثی می‌باشد.
• موتورهای سه فاز دارای 3 سیم پیچ بوده و این 3 سیم پیچ مثبت به هم روی استاتور 120 درجه اختلاف مکانی دارند.

تفاوت الکتروموتور تک فاز و سه فاز
تفاوت الکتروموتور تک فاز و سه فاز در چیست؟

حل که به طور کلی با مفاهیم تک فاز و سه فاز آشنا شدید، می‌توانیم به تفاوت الکتروموتور تک فاز و سه فاز بپردازیم. سعی کردیم تا با زبان بسیار روان برای شما این موضوعات را توضیح دهیم اما برای اینکه از این دو وسیله بیشتر سر در بیاورید بهترین کار بررسی این دو الکتروموتور به صورت تخصصی می‌باشد. اگر بخواهیم به صورت کلی به تفاوت این دو الکتروموتور بپردازیم باید به عبارات زیر اشاره کنیم:
• قدرت الکتروموتور سه فاز بیشتر از تک فاز است.

• راندمان کاری موتورهای سه فاز از موتور تک فاز بالاتر بوده است.

• لرزش الکتروموتور سه فاز از تک فاز کمتر است.

• توان الکتروموتورهای تک فاز محدود بوده در صورتی که برای مدل‌های سه فاز این گونه نیست.

• الکتروموتورهای سه فاز نسبت به الکتروموتورهای تک فاز راحت‌تر راه‌اندازی می‌شوند.

• جریان در موتورهای سه فاز ثابت بوده ولی در موتورهای تک فاز به صورت متناوب است.

تفاوت الکتروموتور تک فاز و سه فاز

مزایای الکتروموتورهای سه فاز نسبت به تک فاز

موتورهای سه فاز از همه نظر مناسب‌تر هستند اما یک نکته که نباید فراموش کنید این است که انتخاب بین این دوتا وابسته به نوع برق شهری شما است. در جریان‌های تک فاز اندازه توان به صفر هم می‌رسد در صورتی که در جریان‌های سه فاز، اگر یک فاز صفر شود دو فاز دیگر همچنان دارای توان هستند و به هیچ عنوان به صفر نمی‌رسند.
در موتورهای تک فاز به سیم پیچ راه‌انداز نیاز دارد. به نظر شما چرا به این نوع سیم پیچ نیاز است؟ در جواب این سؤال باید گفت در ابتدا نیاز به یک نیروی متحرکه گردان است، این میدان متأسفانه با نیروی تک فاز ساخته نمی‌شود. در این قسمت سیم پیچ راه‌انداز وارد شده و نیروی گردان اولیه را به وجود می‌آورند. در سیستم‌های سه فاز به علت اخلاف بین فازها، میدان گردان به راحتی ایجاد می‌شود.
سیستم‌های سه فاز نیرو متحرکه را بر خلاف سیستم‌های تک فاز به صورت متغیر درست می‌کنند، یعنی در هر لحظه سیستم سه فاز دارای مقدارهای مختلفی از نیرو را درست می‌کنند. همین امر باعث می‌شود تا الکتروموتوهای تک فاز نسبت به سه فاز بیشتر سرو صدا داشته باشند و موتورهای سه فاز نرم‌تر و روان‌تر کار کنند.
قیمت تجهیزات صنعتی معمولا به نوع سوخت، توان، نوع کاربرد آن و غیره بستگی دارد اما شما می‌توانید برای آگاه شدن از قیمت تجهیزات صنعتی مثل قیمت الکتروموتور، قیمت موتور تک بنزین و قیمت کمپرسور هوا به سایت سولار مکانیکال مراجعه کنید.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با تفاوت الکتروموتور تک فاز و سه فاز آشنا کنیم. تنها تفاوت فاحش این دو مدل الکتروموتور در توان آن‌ها است. به دلیل اختلاف فازها در الکتروموتور سه فاز این موتور قدرت بیشتری داشته و شما می‌توانید آن را از سایت سولار مکانیکال با قیمت بسیار مناسب خریداری کنید.

امتیاز شما به این مقاله
  • نویسنده سولار
  • 1400-12-06
  • 465 بازدید
اشتراک در
اطلاع از
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حبیب الله فرد
2 سال قبل

گروه واتساپی هم دارید؟

حامد منصوری
2 سال قبل

مهندس جان عالی بود

علی اصغر سبزواری
2 سال قبل

متشکرم