پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
منبع تحت فشار

همه چیز درمورد منبع تحت فشار + نکات مهم هنگام خرید

منبع آب همیشه با پمپ کار می‌کند و اگر پمپ آب را بدون منبع تحت فشار در نظر بگیرید نه تنها مزایایی ندارد بلکه باعث سوختن موتور پمپ آب می‌شود. در نتیجه باید حتماً به این نکته توجه داشته باشید که این کار از نظر اقتصادی نه تنها سودی ندارد بلکه باعث اضافه شدن، هزینه‌ها می‌شود. به همین دلیل باید قبل از خرید پمپ آب از یک متخصص کمک بگیرید تا منبع تحت فشار را همراه ست کنترل  و همراه سوئیچ فشار مناسب انتخاب و خریداری کنید.

منبع تحت فشار می‌تواند با ذخیره آب در منبع خود از روشن و خاموش شدن بی‌خودی پمپ جلوگیری کند. هنگامی که پمپ به طور مداوم کار ‌می‌کند، بسیار داغ کرده و امکان دارد که بسوزد اما منبع تحت فشار از این فشار جلوگیری کرده و از خاموش و روشن شدن مداوم پمپ جلوگیری می‌کند. باید قبل از خرید منبع تحت فشار و خرید پمپ آب به نکات مهمی توجه کنید.

انواع مخزن تحت فشار پمپ آب

به صورت کلی مخزن تحت فشار پمپ آب دو نوع تیوپی و دیافراگمی می‌باشد. مخزن تحت فشار تیوپی از قدیمی‌ترین نوع مخزن به حساب می‌آید که در گذشته استفاده می‌شود. در بازار به عنوان مخزن ایرانی، ایتالیایی و ترک شناخته می‌شود. معمولا راندمان کاری و عمر مخزن تحت فشار تیوپی کمتر از دیافراگم است و عمر آن حداکثر بین 6 تا 8 ماه است.

بیشترین و رایج‌ترین مدل مخزن تحت فشارتیوپی متعلق به مخزن 24 لیتری است اما یکی از معایب مخزن 24 لیتری تیوپی این است که کیفیت بالایی نداشته است اما مدل‌های دیگر یعنی 60 لیتری آن دوام بسیار بیشتری نسبت به باقی مدل‌ها دارد.

مدل بعدی مخزن تحت فشار، دیافراگمی است که این مخزن برعکس مخزن تیوپی، یک لایه دیافراگمی از جنس پلاستیک دارد که یک طرف آن را آب و طرف دیگر هوا قرار می‌گیرد. مزیت این مدل نسبت به مدلی تیوپی این است که این مدل بسیار جدیدتر بوده و عمر بالایی دارد. علت دیر خراب شدن این مخزن این است که پرده لاستیکی مخزن تماس و سایشی با بدنه فلزی را نداشته و به همین دلیل سوراخ نمی‌شود. در حالی که مخازن تیوپی دائماً در حال سایش با بدنه فلزی است و به همین دلیل باید بعد از 6 الی 8 ماه تعویض شود.

منبع تحت فشار
نحوه انتخاب مخزن تحت فشار مناسب

همان‌طور که ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم در اصل از منبع تحت فشار برای جلوگیری از خاموش و روشن شدن مکرر پمپ استفاده می‌شود و باید به این نکته توجه داشته باشید که باید منبع تحت فشار در کنار پمپ آب نصب شود. اما قبل از خرید این وسیله بهتر است نکات زیر را توجه کنید:

جنس منبع تحت فشار:

یکی از مهم‌ترین نکات که باید در خرید منبع تحت فشار به آن توجه کنید؛ جنس بدنه منبع است برای مثال اکثر منابع تحت فشار از جنس فایبر گلاس و فلزی هستند. باید از منبع تحت فشار قوی استفاده کنید تا در برابر خوردگی، زنگ زدگی و پوسیدگی مقاوم باشند. اگر به این مسئله توجه نکنید باید هر ساله منبع خود را تعویض کنید.

جنس تیوپ منبع تحت فشار:

تیوپ تحت فشار اگر خراب شود به کل سیستم وتجهیزات آبرسان آسیب وارد می‌کند در این صورت باید هزینه دو برابری را برای تعویض و تعمیر وسایل بپردازید. برای پیشگیری از پاره شدن تیوپ باید استانداردهای لازم را رعایت کنید. تیوپ در تماس مستقیم با منبع تحت فشار قرار دارد به همین دلیل بسیار اهمیت دارد. امروزه تیوپ منابع تحت فشار از جنس BUTIL یا EPDM می‌سازند.

میزان حجم منبع تحت فشار:

دلیل اهمیت حجم منبع تحت فشار این است که اگر کمتر از حد مورد نیاز باشد، احتمال ترکیدن آن بسیار وجود خواهد داشت. علاوه بر این مورد به موتور پمپ آسیب وارد شده و باعث سوختن آن در دراز مدت می‌شود. اهمیت این موضوع به حدی است که باید کل مقاله را به این موضوع اختصاص دهیم.

منبع تحت فشار
حجم منبع تحت فشار

منبع تحت فشار از دو قسمت جداگانه تر و خشک تشکیل شده است که قسمت تر آن در واقع همان قسمتی است که آب در آن پر می‌شود. در صورتی که قسمت دیگر خشک منبع تیوپ است که توسط باد پر می‌شود. حال شاید برایتان سؤال شود که منظور از ظرفیت یا حجم منبع تحت فشار، میزان آبی است که می‌تواند منبع تحت فشار را در ظرفیت‌های 8 تا 4000 لیتری در بازار پیدا کنید.

در بین حجم‌ها و ظرفیت‌های داخل بازار، تنها حجم‌های مناسب مصارف خانگی عبارت‌اند از:

 • 24 لیتری برای 3 واحد مسکونی
 • 50 و 60 لیتری برای 4 طبقه تک واحدی
 • 80 تا 150 لیتری برای ساختمان‌های چند واحد با یک پمپ مشترک

باقی ظرفیت‌های منابع تحت فشار برای مصارف خانگی مناسب نبوده و در اصل برای بوستر پمپ‌های آتش نشانی، مصارف صنعتی  و بوستر پمپ‌های آبرسانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما می‌توانید برای خرید تجهیزات آبرسانی مثل خرید پمپ آب کشاورزی و خرید پمپ کفکش به سایت سولار مکانیکال مراجعه کنید.

منبع تحت فشار
نحوه محاسبه حجم منبع تحت فشار

حجم یا ظرفیت منبع تحت فشار پارامتر بسیار مهمی در محاسبه منبع تحت فشار است و شما باید قبل از خرید منبع تحت فشار به این نکته توجه کنید. خیلی از افراد گمان می‌کنند که هر چه منبع تحت فشار بیشتر باشد در نتیجه فشار پمپ نیز بیشتر است. در صورتی که این فرضیه کاملا غلط می‌باشد بلکه زیاد بودن حجم و ظرفیت منبع تحت فشار به این معنی است که توانایی منبع ذخیره آب بیشتر خواهد بود.

هرچه ظرفیت آب بیشتر باشد در نتیجه پمپ کمتر خاموش و روشن می‌شود و فاصله زمانی بین روشن و خاموش شدن پمپ آب بیشتر خواهد بود. این نکته بسیار مهم است چرا که پمپ‌های آب هر چه سنگین‌تر می‌شود به زمان بیشتری برای خنک شدن نیاز دارند. خیلی از افراد برای گرفتن حجم منبع تحت فشار به تعداد طبقات ساختمان توجه می‌کنند و پارامترهای مهم دیگر را در نظر نمی‌گیرند.

شما برای انتخاب منبع تحت فشار باید به تعداد طبقات ساختمان و پارامترهای مختلفی مثل تعداد واحدهای مصرف کننده، نوع پمپ آب نصب شده، میزان مصرف آب در ساختمان، ارتفاع ساختمان از سطح زمین، میزان دبی پمپ آب، زمان کار کردن پمپ آب و غیره توجه کنید. در صورت نیاز می‌توانید با ورود به سایت سولار مکانیکال و خرید تجهیزات آبرسانی مثل خرید پمپ آب استخری و خرید پمپ سیرکولاتور با بهترین قیمت بسیار در هزینه‌ها صرفه جویی کنند.

شرایط نگهداری منبع تحت فشار

قبل از خرید منبع تحت فشار شما باید بررسی کنید و ببینید که شرایط نگهداری آن را دارید یا به اصطلاح می‌توانید از آن مراقبت کنید؟ اگر جواب به این سؤال بله است که بهتر است با شرایط نگهداری این قطعه آشنا شوید. خرید این وسیله تنها نیاز به بررسی شرایط ندارد در اصل شما برای خرید پمپ آب خانگی نیز باید شرایط را در نظر بگیرید.

 • فشار ماکسیمم و مینیم برای پمپ باید متناسب با فشار اولیه منبع تحت فشار باشد.
 • با استفاده از لرزه گیر می‌توانید در برابر ضربات چکشی و فشار قوی آب محافظت کنید.
 • مخزن را باید در جای مناسب نصب کنید، به عنوان مثال باید مخزن تحت فشار را به هیچ عنوان نباید افقی یا به صورت مایل نصب کنید.
 • وجود کلر زیاد تأثیر بدی بر روی تیوپ خواهد داشت.
 • مواد معلق و مواد رسوب کننده مانند منگنز می‌تواند روی تیوپ کشسانی آن را کاهش دهید و باعث خرابی و کاهش عمر آن می‌شود. توجه کنید که قبل از خرید و استفاده از مخزن ذخیره باید از فیلترهایی استفاده کنید که ذرات را از آب جدا می‌کنند.
 • با انتخاب درست پمپ و حجم مناسب منبع تحت فشار، می‌توانید مانع از خاموش و روشن شدن‌های متوالی پمپ شوید. خاموش و روشن شدن متوالی پمپ از عمر تیوپ و منع می‌کاهد.

منبع تحت فشار

بررسی قیمت انواع مخزن تحت فشار

قیمت مخزن دیافراگمی تقریباً 2 تا 3 برابر مخزن تیوپی است. تحریم‌ها باعث شده است تا مخازن خارجی گران‌تر از مخازن ایرانی شود و به سختی داخل ایران پیدا می‌شود. البته انتخاب مخزن تحت فشار مناسب به حجم آن بستگی دارد و از آنجایی که مخازن 100 لیتری قیمت سرسام آوری دارند و معمولا واردکنندگان، اقدام به وارد کننده این محصول نمی‌کنند.

به همین دلیل به سختی می‌توانید مخزن تحت فشار خارجی با قیمت مناسب یا حتی بالاتر پیدا کنید، یعنی باید قبل از خرید درباره انواع برندها با یک کارشناس فروش مشورت کنید. معمولا عمر مفید این مخازن به بالای 4 سال می‌رسد و به همین دلیل بسیار کم پیدا می‌شود. قبل از خرید مخزن تحت فشار اگر به آب شهری متصل هستید؛ بهتر است از ست کنترل یا کلید اتوماتیک استفاده کنید که عمر مفید بالایی دارد و هم قیمت بسیار مناسبی دارند.

کلام آخر

برای خرید سیستم ابرسان باید بسیار تحقیق کنید یا بهترین کار این است که با یک کارشناس خبره به مشورت بپردازید تا از نوع خرید، محل نصب و غیره آگاه شوید. اگر خودتان به تنهایی دست به کار شوید در آینده باید خسارات بیشتری را بپردازید حتی امکان است مجبور به تعویض کلی آن شود. در این مقاله به نکات خرید منبع تحت فشار پرداختیم. شما می‌توانید تمامی تجهیزات آبرسانی را با کیفیت بالا و بهترین قیمت و فقط با فشردن یک دکمه از سایت سولار مکانیکال  خریداری کنید. در صورت نیاز شما می‌توانید با پشتیبان تماس حاصل فرمایید.

امتیاز شما به این مقاله
 • نویسنده سولار
 • 1400-11-04
 • 437 بازدید
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حیدر علوی
2 سال قبل

مرسی