پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
روشن نشدن پمپ آب خانگی

علت روشن نشدن پمپ آب خانگی چیست؟ + نکات رفع آن

یکی از چیزهای بسیار رو اعصاب، کار نکردن وسایل برقی می‌باشد. فرض کنید شما برای جلسه‌ای نیاز به حمام کردن دارید و متوجه می‌شوید که فشار آب به شدت ضعیف است. در نتیجه به دنبال مشکل و رفع کردن آن می‌گردید. در این جور مواقع به احتمال خیلی زیاد مشکل از پمپ آب است و در صورت روشن نشدن پمپ آب حتماً دچار ترس و نگرانی می‌شوید و با خود می‌گویید حتماً پمپ سوخته و باید هزینه زیادی بپردازید. در صورتی که روشن نشدن پمپ آب خانگی دلایل دیگری دارد که بهتر است با آن‌ها آشنا شوید.

دلایل روشن نشدن پمپ آب خانگی

بالاخره هر دستگاهی دارای مکانیسم خاص می‌باشد و شما برای برطرف کردن مشکل آن باید به دنبال علت مشکل بگردید و بعد از اینکه مشکل را پیدا کردید به سراغ رفع کردن آن بروید. افراد در برخورد با روشن نشدن دستگاه خود به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند، دسته اول هنگام مشاهده این مشکل با مست و اگر به جان دستگاه می‌افتند و دسته دوم به دنبال علت مشکل آن می‌روند.
لطفاً دسته اول خونسردی خود را حفظ کنند و دسته دوم خوب به ادامه این مقاله توجه کنند. روشن نشدن پمپ آب خانگی همیشه دلیل بر سوختگی یا بی کیفیت بودن جنس آن نمی‌شود؛ برای پیدا کردن مشکل باید کمی صبوری کرده و از کارشناسان در حل این مشکل کمک بگیرید.

روشن نشدن پمپ آب خانگی

خراب شدن قطعات چرخش مثل پروانه‌ ها

دستگاه‌هایی مثل پمپ آب برای کار کردن نیاز به پروانه‌ای دارند و امکان دارد به هر دلیلی حتی گیر کردن زباله داخل این پروانه‌ها، آن‌ها کار نکنند. اگر پروانه‌ها کار نکردند؛ بدانید که به احتمال خیلی زیاد جسم خارجی داخل آن‌ها گیر کرده است و این احتمال نسبت به خرابی آن‌ها بیشتر است. همان‌طور که می‌دانید آب شهری به دلیل کیفیت پایین و داشتن مواد آلی، بعد از مدتی پمپ آب شما دچار رسوب می‌شود. بعید نیست این رسوب‌ها از حرکت پروانه‌ها جلوگیری کند.
معمولا کار نکردن پروانه‌ها ربطی به مشکلات برقی نداشته و در این مورد اتفاقاً داخل پمپ برق در جریان است اما متأسفانه به دلیل گیر کردن اجسام خارجی داخل آن امکان دارد پمپ کار نکند. باید در این صورت مشکل به زودی شناسایی و بررسی شود در غیر این صورت مشکلات مختلفی را به وجود می‌آورد. حتی این مشکل در صورتی که زود تشخیص داده نشود باعث سوختگی پمپ می‌شود.

پیشنهاد ما به شما: قیمت و خرید خرید پمپ کفکش

هوا گرفتگی پمپ آب خانگی

دومین علت روشن نشدن پمپ آب خانگی شما، هوا گرفتگی پمپ آب است. البته این مورد خیلی بعید به نظر می‌رسد؛ در نتیجه نمی‌توان به عنوان احتمال 100 درصد انتخابش کنیم. در بسیاری مواقع هواگیری داخل پمپ آب در پمپاژ مناسب آب خودداری می‌کند ولی دلیل بر کار نکردن یا روشن نشدن آن نمی‌شود. به قول گفتنی‌ها کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند، پس بهتر است که شما در مرحله بعد هواگیری پمپ آب خود را انجام دهید.
هواگیری پمپ آب باید هر چند وقت یک‌بار به طور اتوماتیک صورت بگیرد در غیر این صورت مشکلات جدی و بزرگ‌تری را ایجاد می‌کند. برای این کار شما باید آموزش ببینید. یک نکته دیگر این است که هواگیری پمپ آب دلیل بر بی‌کیفیتی آن نیست پس بعد از اینکه تعمیرکار به شما گفت که پمپ آب شما نیاز به هواگیری دارد خرید پمپ آب خود شک نکنید.

روشن نشدن پمپ آب خانگی

به وجود آمدن مشکل در تجهیزات اتوماتیک پمپ آب خانگی

مخزن تحت فشار و ست کنترل از تجهیزات اصلی پمپ آب است که خرابی این دو قطعه نیز باعث می‌شود تا پمپ عملکرد خوبی نداشته باشد و در مواقع بسیار زیاد حتی روشن نشود. حال به نظر شما ایراد از کجا است؟ در جواب این سؤال باید گفت در برخی موارد تجهیزات پمپ آب از کیفیت بالایی برخوردار نیستند و به همین دلیل به درستی کار نمی‌کنند.
بسیاری از افراد در خرید پمپ و تجهیزات آن عجولانه رفتار می‌کنند و به همین دلیل به جای خرید مناسب به دنبال جنس ارزان قیمت هستند. در صورتی که در این بازار تقلب بسیار بوده و افراد به آن‌ها به جای فروختن جنس مناسب و با کیفیت جنس بی‌کیفیت را به قیمت جنس اصلی می‌فروشند. بهتر است که قبل از خرید، تحقیق کنید و عاقلانه رفتار کنید.
برای مثال بسیاری از ست کنترل‌ها با پمپ آب تفاوت آمپر دارند، در نتیجه اگر هنگام روشن کردن آمپری بالاتر از آمپر الکتروموتور داشته باشد باعث خرابی در کنتاکت‌های پمپ می‌شود. در نتیجه پمپ آب شما روشن نمی‌شود.

پیشنهاد ما به شما: قیمت و خرید خرید پمپ سیرکولاتور

مشکل برق رسانی پمپ آب

معمولا در صورت روشن نشدن پمپ آب هر تعمیرکار ابتدا به سراغ چک کردن وضعیت برق رسانی و تجهیزات می‌رود. احتمال اتصالی یا هر چیزی در پمپ آب وجود دارد. از این رو شما باید چند مسیر را طی کنید تا از مشکل آن آگاه شده و آن را برطرف کنید. ابتدا باید وضعیت اتصال برق پریز را بررسی کنید،

برای این کار باید مراحل زیر را دنبال کنید:
• شما باید از فازمتر استفاده کنید تا میزان جریان برق را به کمک آن بررسی کنید.
• ممکن است به دلیل دمای بالا قسمتی از پریز برق دچار ذوب شدگی و قطعی شده باشد.
اگر این موارد را بررسی کردید و مشکلی در قسمت پریز برق مشاهده نکردید حال باید به سراغ بررسی کابل ورودی پمپ آب بروید. امکان دارد در زمان جابه جایی و هر فعالیت دیگری به کابل ورودی ضربه‌ای زده شود. معمولا این کابل ورودی به دلیل داشتن الیاف و جنس مقاوم از بیرون دچار آسیب یا خرابی نمی‌شوند؛ در نتیجه شما باید آن را از دخل بررسی کنید. برای بررسی کردن این کار باید مراحل زیر را انجام دهید.

• پمپ آب را به طور کامل از دوشاخه بکشید.
• ظاهر کابل را به صورت چشمی بررسی کنید.
• این کار را با لمس کردن انجام دهید و اگر با برآمدگی روبه رو شدید؛ بدانید که مشکل از اینجا است.
• اگر مواردی مشاهده نکردید، قاب کانتور را برداشته و سپس قسمت اتصال کابل را بررسی کنید.
• امکان دارد به دلیل کشیدگی یا ضربه کابل سوکت جداشده باشد.

روشن نشدن پمپ آب خانگی

بررسی سیم پیچ الکتروموتور

و اما رسیدیم به تخصصی‌ترین قسمت که شما نباید به هیچ عنوان در صورت دیدن این مشکل خودسرانه دست کاری کنید. بلکه بهتر است این کار را به دست یک تعمیرکار ماهر بسپارید. سیم پیچ الکتروموتور امکان اتصالی داشته و می‌تواند لعابی را روی خود بگذارد که اگر شما بخواهید خودسرانه به بررسی این قسمت بپردازید؛ امکان دارد هم دچار آسیب بشوید و هم اینکه امکان خرابی بیشتر دستگاه نیز وجود دارد. در نتیجه بهتر است در صورت مشاهده چنین مشکلی حتماً با تعمیرکار تماس حاصل فرمایید.

بررسی کلید اوتومات پمپ آب

ست کنترل دستگاه هر چند وقت یک بار نیاز به بررسی دارد و این کار باید توسط یک متخصص انجام شود. اگر کلید اوتومات پمپ دچار خرابی شود؛ امکان دارد که پمپ گاهی با خاموش و روشن شدن مکرر روبه رو شود ولی همین منوال اگر طی شود، پمپ آب را از کار خواهد انداخت و با ارسال سیگنال از عبور جریان آب خودداری کرده و باعث توقف پمپاژ آب نیز می‌شود.

روشن نشدن پمپ آب خانگی
زنگ زدن کنتاکتور پمپ

پمپ مجموعه‌ای از چند قطعه الکتریکی، مقداری آب بند و اتصالات است که شما باید در خرید اولیه به تمامی آن‌ها توجه کنید. زنگ زدن کنتاکتور پمپ آب در صورت استوک بودن تجهیزات آن اتفاق می‌افتد و در نتیجه مشکلات مختلفی را به وجود می‌آورد. شما باید از اورجینال بودن قطعات و تجهیزات پمپ آب خود اطمینان حاصل کنید.
یک نکته که باید به آن توجه کنید این است که باید در انتخاب بهترین کلید اتومات بسیار دقت کنید تا از سوییچ مسی و ضد زنگ باشد. معمولا تمامی قطعات یک پمپ آب اورجینال از جنس ضد زنگ هستند. در غیر این صورت مطمئن باشید که این پمپی که شما خریداری کردید؛ دسته دوم یا غیر اورجینال می‌باشد.

خرید پمپ آب باکیفیت و اورجینال

معمولا بیشترین مشکلات در خرید پمپ آب بی‌کیفیت به وجود می‌آید و اگر شما یک محصول با کیفیت را خریداری کنید مطمئن باشید که دارای ضمانت و گارانتی یک ساله خواهد بود که در صورت هر گوه مشکل می‌توانید از خدمات پس از فروش آن استفاده کنید. محصولات با کیفیت نیز در گذر زمان دچار فرسودگی در نهایت خرابی می‌شوند که شما نباید از این نکته نیز غافل شوید.
در هر صورت شما به پمپ آب مناسبی نیاز خواهید داشت. شما می‌توانید در سایت سولار مکانیکال به خرید تجهیزات صنعتی و آبرسانی مثل خرید پمپ سیرکولاتور، خرید پمپ کفکش و خرید پمپ استخر با کیفیت با بهترین قیمت بپردازید. بهتر است قبل از خرید به پارامترهای مختلف مثل متراژ ساختمان، کیفیت آب منطقه، توان و ورودی مورد نیاز توجه کنید. در نتیجه قبل از خرید باید به نکات قبل از خرید پمپ آب توجه کنید.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم تا با دلایل روشن نشدن پمپ آب شما را آشنا کنیم. این دلایلی که مورد بحث قرار گرفت، فقط بخشی از آن است. مشکلات دیگری نیز امکان دارد وجود داشته باشد که شما باید از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا بتوانید آن‌ها را رفع کنید. برای جلوگیری از تمامی موارد بهتر است از خرید جنس استوک و دست دوم جلوگیری کنید. شما می‌توانید در صورت نیاز در سایت سولار مکانیکال به خرید پمپ آب یا تعمیر آن بپردازید.

امتیاز شما به این مقاله
  • نویسنده سولار
  • 1400-12-01
  • 332 بازدید
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی اصغر رضا
2 سال قبل

مطالب بیشتری بنویسین لطفا