پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
داغ شدن پمپ آب

دلیل داغ شدن پمپ آب چیست؟ + نکات رفع آن

داغ شدن وسایل برقی و الکتریکی، امری کاملاً طبیعی است اما اگر این داغ شدن بیش از حد اتفاق افتد شما باید نگران شوید. برای مثال موبایلی که همیشه در حال داغ کردن است؛ امکان دارد هر لحظه داخل شارژ منفجر شود. داغ شدن پمپ آب نیز تا حدودی طبیعی بوده است اما اگر این حدود از حالت طبیعی بگذرد؛ باید نگران شوید. به نظر شما چرا داغ شدن پمپ آب تا حدودی طبیعی است؟ در جواب این سؤال باید گفت که جریان برق در پمپ آب وجود داشته و وارد الکتروموتور آن می‌شود در نتیجه این مقدار داغ شدن کاملاً طبیعی بوده و نیاز به نگرانی ندارد.

6 دلیل اصلی داغ شدن پمپ آب

داغ شدن پمپ آب دلایل گوناگونی دارد، خیلی از افراد گمان می‌کنند که پمپ آب مدنظر کیفیت خوبی ندارد و به همین دلیل داغ می‌کند. شاید بی‌کیفیتی در داغ شدن پمپ آب بی‌تأثیر نباشد اما نتیجه بالارفتن دمای پمپ آب این موضوع نیست. نباید فراموش کرد که مشکلات دیگری وجود دارد که شما باید تمامی آن‌ها را بررسی کنید و در صورت نیاز به تعمیر یا تعویض آن بپردازید.

داغ شدن پمپ آب

اتصالی کردن سیم ‌ها در مدار

وقتی جریان برق وجود دارد هر جایی امکان اتصالی کردن وجود دارد. معمولاً از سیم‌های مخصوص استفاده می‌شود تا حدودی جلوی اتصالی سیم‌ها را بگیرد. وقتی جریان وارد پمپ آب می‌شود؛ در سیم پیچ‌ها امکان اتصالی وجود خواهد داشت. این اتصالی منجر به کوتاه شدن جریان برق و در نهایت مشکل در برقراری ارتباط می‌شود که این مشکل از به وجود آمدن یک میدان مغناطیسی مناسب جلوگیری می‌کند. در این حالت امکان دارد که سیم پیچ داخل پمپ آب نیم سوز شده و باعث داغ شدن پمپ آب شود.
در این حالت اگر پمپ آب را لمس کنید، کاملاً داغ شدن غیر طبیعی پمپ آب را حس خواهید کرد در نتیجه در پاسخ به افرادی که می‌پرسند علت داغ شدن پمپ آب چیست، می‌توان به این مورد اشاره کرد که البته این مورد از رایج‌ترین موردها است در نتیجه بهتر است ابتدا سیم پیچ‌ها را بررسی کنید و در صورتی که متوجه سوختگی آن‌ها شدید؛ سریعاً آن‌ها را تعویض کنید.

خرید پمپ آب بی کیفیت و ارزان

حال به سراغ نکته بسیار مهم می‌رویم، خیلی از افراد از خریدن جنس ارزان خوشحال می‌شوند، در صورتی که شما باید در آینده برای تعمیر یا تعویض پمپ آب بی‌کیفیت هزینه‌ای دو برابر بپردازید. استفاده از محصولات استوک یا دست دوم نه تنها مناسب نیست بلکه جنسی بی‌کیفیت با خرج بسیار زیاد روی دست شما می‌گذارد.
پمپ آب‌های چینی و بی‌کیفیت یا به اصطلاح یک بار مصرف، به دلیل داشتن قطعات تقلبی و بی‌کیفیت دچار استهلاک بالا شده و خراب می‌شوند در این موارد حتی احتمال خرابی یا داغ شدن پمپ آب در روز اول نیز وجود دارد. فرض کنید شما وسیله را بار اول به برق متصل کردید و با جریان برق اتصالی و خرابی آن را مشاهده کردید. قیمت پمپ آب همیشه نشان دهنده کیفیت آن نیست اما در شرایطی که این قیمت بسیار پایین بوده باید به کیفیت آن نیز شک کنید.

داغ شدن پمپ آب

بار اضافی پمپ آب

حتماً تاکنون متوجه شدید که توان و قدرت پمپ آب را با بار مشخص می‌کنند. در نتیجه اگر این بار بیش از حد لازم باشد دچار خرابی پمپ می‌شود. بار اضافی موجب خاموش و روشن شدن الکی پمپ آب شده و در نتیجه باعث داغ شدن و سوختن آن می‌شود. شما باید قبل از خرید پمپ آب مناسب به برچسب و نکات روی محصول توجه و دقت کنید تا بتوانید محصول با کیفیتی را خریداری کنید.
نکات روی محصول نشان می‌دهد که شما باید چقدر از ظرفیت آن استفاده کنید یا این محصول برای چه ظرفیتی مناسب است و اگر شما از آن بیشتر استفاده کنید؛ در آینده به مشکل بر می‌خورید. برای مثال پمپ آبی که برای یک ساختمان 6 طبقه مناسب است با پمپ آبی برای ساختمان 4 طبقه کاملاً متفاوت می‌باشد.
اگر می‌خواهید بدانید چه پمپی برای شما مناسب است باید پارامترهای مختلف مثل کیفیت آب منطقه، ظرفیت آب مصرفی، متراژ خانه، مقدار واحد آپارتمان و غیره در نظر بگیرید. انتخاب پمپ مناسب کار هرکسی نیست و نیاز به کمک یک کارشناس خبره دارد. شما می‌توانید برای آگاهی از قیمت محصولاتی مثل قیمت پمپ استخر، قیمت پمپ کفکش و قیمت پمپ سیرکولاتور به سایت سولار مکانیکال مراجعه کرده در نتیجه با مشاوران و کارشناسان فروش سایت به مشورت بپردازید.

نداشتن منبع آب مناسب برای پمپ

خیلی از افراد برای اینکه از هزینه‌های اضافی جلوگیری کنند، از منبع آب نیز استفاده نمی‌کنند. این کار متأسفانه غیرقانونی و غیر مجاز بوده و در صورت مشاهده چنین کاری با این افراد برخورد می‌شود. این کار علاوه بر غیرمجاز بودن، پیگرد قانونی نیز دارد. به نظر شما دلیل این همه سرسختی چیست؟ باید در جواب این سؤال گفت که این کار باعث افت فشار سایر همسایه‌ها و سایر واحدها شده که باعث آسیب رسیدن به دستگاه شما نیز می‌شود.
در مواقعی که فشار لوله آب کم است، پمپ مجبور به خشک کار کردن می‌شود و همین نکته کوچک منجر به داغ شدن پمپ آب می‌شود. اگر مخزن آب نیز بسیار کوچک باشد یا از آن استفاده نشود باز هم همین حالت به وجود آمده در نتیجه موجب خرابی پمپ آب شما می‌شود. شما باید از مخزن آب مناسبی برای جلوگیری از داغ کردن آب بپردازید.

پیشنهاد: مشاهده قیمت و خرید قیمت پمپ استخر

داغ شدن پمپ آب

خرابی کلید گریز از مرکز

بهتر است تا جای ممکن  مقاله را اختصاصی نکنیم، در این مقاله فقط قصد داریم تا شما را، حدودی با دلایل داغ شدن پمپ آب آشنا کنیم. اما برای اینکه با این نکته و دلیل به خوبی آشنا شوید باید تا حدودی با عملکرد پمپ آشنا شوید. برای مثال دو نوع سیم اصلی داخل پمپ آب شما وجود دارد که یکی از آن‌ها اصلی و دیگری فرعی بوده است.
سیم پیچ اصلی، کار اصلی یعنی انتقال و عبور جریان از خود را انجام می‌دهد و سیم پیچ فرعی نیز در این انتقال کمک می‌کند تا جریان راحت‌تر منتقل شود. در اصل سیم پیچ فرعی در دریافت جریان کمک می‌کند و به این فرآیند کلید گریز از مرکز گفته می‌شود. در برخی موارد این جریان دچار نویز یا مشکل می‌شود که شما با بررسی نویزهای کنتاکت می‌توانید به حل مشکل بپردازید.

پیشنهاد: مشاهده قیمت و خرید قیمت پمپ سیرکولاتور

شکستن بلبرینگ پمپ آب

بلبرینگ‌ها معمولاً به دلیل خشک شدن یا تحت فشار بودن؛ دچار خشکی و خرابی می‌شوند. در نهایت این بلبرینگ‌های خشک شده خورد شده و شافت الکتروموتور را از استاندارد محوری خارج می‌کنند. البته این بلبرینگ‌ها به پروانه‌های پمپ نیز آسیب می‌رساند. از این رو با خراب شدن بلبرینگ، پمپ آب در گذر زمان شروع به داغ شدن و در نهایت سوختن می‌کند.

شکستن بلبرینگ مشکلات دیگری را نیز به بار می‌آورد و این مشکلات عبارت‌اند از:

• پروانه با بدنه پمپ آب برخورد کرده و دچار شکستگی و استهلاک می‌شود.
• الکتروموتور پمپ آب دچار ارتعاش شده و در نهایت خراب می‌شود.
• لرزش پمپ آب و خطر گیرپاژ
حال فرض کنید اگر این اتفاق بیفتد شما باید علاوه بر تعویض و تعمیر پمپ آب به تعمیر و تعویض وسایل جانبی آن مثل بلبرینگ، پروانه، الکتروموتور و غیره بپردازید. این اتفاقات اصلاً ارزان و آسان بر طرف نخواهند شد.

داغ شدن پمپ آب

راه های جلوگیری از داغ شدن پمپ آب

اما سؤال آخر که باید به جواب آب بپردازیم این است که چه طور باید از داغ شدن پمپ آب جلوگیری کنیم یا به عبارت دیگر چگونه از خرابی کلی پمپ آب جلوگیری کنیم؟ در جواب این سؤال باید به شما نکته خرید پمپ آب و تجهیزات آب‌رسان باکیفیت را دوباره گوشزد کنیم. شما نباید برای هر محصولی پول بدهید، خرید محصولات تقلبی و بی کیفیت جز دردسر چیز دیگری نخواهند داشت. شما با خرید پمپ آب با کیفیت و اصل از سایت سولار مکانیکال می‌توانید تا حدودی از مشکلات خود جلوگیری کنید.
به جز نکات بالا شما باید از یک تعمیرکار یا متخصص کمک بگیرید تا سیستم آب‌رسان شما را به طور دوره‌ای بررسی کرده و در صورت نیاز به تعمیر و تعویض آن بپردازند. از آنجایی که دلیل داغ شدن پمپ آب معمولاً خاموش و روشن شدن پمپ آب است، شما باید از پمپ آب اتوماتیک استفاده کنید تا در صورت نیاز پمپ آب خاموش شده و از خرابی جلوگیری شود.
راه‌های مختلف دیگری مثل استفاده از تجهیزات با کیفیت است برای مثال شما با خرید مخزن و الکتروموتور مناسب برای پمپ آب خود می‌توانید از خراب شدن و سوختن آن در آینده جلوگیری کنید. قبل از خرید هم حتماً به توضیحات و برچسب محصول توجه کنید تا بتوانید؛ محصول مورد نظر خود را خریداری کنید در غیر این صورت این محصول نمی‌تواند نیازهای شما را بر طرف کند.

پیشنهاد: مشاهده قیمت و خرید موتور برق

کلام آخر

شما می‌توانید در صورت نیاز از سایت سولار مکانیکال بهترین پمپ آب‌ها و با کیفیت ترین‌ها را خریداری کنید. داغ شدن پمپ آب در آینده امکان دارد مشکلات جدی را به همراه داشته باشد. این مشکلات باعث هزینه کردن دو برابر شما خواهد شد. در نتیجه خرید پمپ آب باکیفیت شما را از مشکلات آینده حفظ خواهد. شما برای خرید نباید قیمت وسایل را در اولویت خود قرار دهید بلکه باید مشخصات و کیفیت کالا را در اولویت قرار دهید. در صورت نیاز می‌توانید قبل از خرید از مشاوران سایت سولار مکانیکال نیز مشورت گرفته و به خرید بهترین محصول بپردازید.

امتیاز شما به این مقاله
  • نویسنده سولار
  • 1400-11-30
  • 392 بازدید
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد آخوندی
2 سال قبل

خیلی ممنون از توضیحاتون خوبتون

سجاد محسنی
2 سال قبل

مطلب خوبی بود