پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
طريقه روشن كردن شوفاژ

طريقه روشن كردن شوفاژ + 7 مرحله اصلی راه اندازی پکیج

اگر در منزل خود به عنوان وسایل گرمایشی از شوفاژ استفاده می کنید، حتما می‌دانید که این پکیج ها نیاز به راه اندازی دارند. به طور کلی سیستم گرمایشی پکیج، کمی با سیستم های دیگر متفاوت بوده است. برای مثال: در شوفاژ یا رادیاتورها، گردش آب در آن سبب بالا رفتن دمای محیط می شود. حال عده ی زیادی هستند که نمی دانند دقیقا چگونه باید شوفاژ را روشن کنند یا به دنبال جواب سؤال؛ طریقه روشن کردن شوفاژ چگونه است؟ می گردند.

آنچه در این مطلب می‌خوانید... نمایش

نکات مهم قبل از روشن کردن شوفاژ

نحوه روشن كردن شوفاژ

ابتدای هر چیز باید شوفاژ را راه‌اندازی کرده و سپس طریقه روشن کردن شوفاژ را بپرسید. توصیه ما این است که ابتدا نکاتی که قرار است گفته شود را به شدت توجه کرده و بررسی کنید تا از سلامتی شوفاژ و باز بودن مسیرها مطلع شوید.

• در ابتدای هر چیز شما باید پیش از روشن کردن شوفاژ، به هواگیری آن بپردازید تا از سلامتی لوله ها نیز اطمینان حاصل نمایید. دقت داشته باشید که هواگیری شوفاژ باید با دقت و اصولی انجام شود. برای آموزش نحوه هواگیری و طریقه روشن کردن شوفاژ نیز می توانید با مشاوران ما تماس حاصل نمایید.

• پس از هواگیری، حال به سراغ بررسی لوله های شوفاژ می رویم تا از سلامتی لوله ها اطمینان حاصل نماییم. اگر لوله ها دچار نشتی شده باشند، در این صورت باید به تعمیر یا تعویض آن ها بپردازید. در غیر این صورت در آینده امکان ترکیدگی لوله نیز وجود خواهد داشت.

• در آخر باید از سلامتی شیرهای ورودی و خروجی اطمینان حاصل نمایید. توجه داشته باشید که بهتر است، پیچ های ورودی و خروجی را باز و بسته کنید تا از سلامتی آن ها مطمئن شوید. برخی از این پیچ های ورودی امکان دارند بر اثر گذر زمان، دچار زنگ زدگی شده باشند و باید تعویض شوند.

پیشنهاد ما به شما: مشاهده قیمت و خرید پمپ آب

سولار-مکانیکال

طریقه روشن کردن شوفاژ در 7 مرحله اصلی

نحوه صحیح روشن كردن شوفاژ

حال که تمامی لوله ها و ورودی ها را بررسی کردید، باید به سراغ آموزش روشن کردن شوفاژ برویم. در ادامه به 7 مرحله اصلی راه‌اندازی شوفاژ می پردازیم تا شما بتوانید به بهترین شکل و در سریع ترین حالت ممکن با طریقه روشن کردن شوفاژ اشنا شده و کارخود را انجام دهید.

1. شما باید ابتدای کار شیرهای ورودی و خروجی را با دقت زیاد باز کنید. یک نکته بسیار مهم در این رابطه این است که شیر بالایی شوفاژ، برای ورود آب است و باز کردن آن به معنای روشن کردن پکیج می باشد. شیر پایینی نیز برای خروج آب سرده بوده و باید برعکس عقربه های ساعت چرخیده شوند.

2. توجه داشته باشید که شکل شیرهای شوفاژهای جدید با شوفاژ های قدیمی کاملا متفاوت می باشد.

3. در این مرحله باید فشار پکیج را بررسی کنید.

4. سپس باید ترموستات پکیج را بررسی کنید و در صورت مشاهده عدد صفر، آن را بر روی ماکزیمم قرار دهید. عدد صفر نشان دهنده حالت تابستانه می باشد.

5. برای روشن کردن شوفاژ، باید شیر گاز ورودی پکیج را باز کنید.

6. در این مرحله پکیج روشن شده و با توجه به نوع و مدل شوفاژ چراغ هایش رنگی می شود. این چراغ ها بیشتر به رنگ نارنجی بوده و نشان دهنده تشکیل شعله می باشد.

7. در مرحله آخر چراغ های این پکیج باید به رنگ سبز در بیاید. این رنگ به معنای دمای تنظیم شده پکیج است.

در اخر باید گفت تا حدودی نحوه روشن كردن شوفاژ بوتان یا طريقه روشن كردن شوفاژ ايران رادياتور یکسان بوده است و شما را به دردسر نمی اندازد. تنها تفاوتی که امکان دارد در پکیج ها مشاهده شود، طریقه باز کردن شیرهای ورودی و خروجی است که شما می توانید از کارشناسان آن را آموزش ببینید.

پیشنهاد ما به شما: مشاهده قیمت و خرید اسپلیت

شیر شوفاژ به کدام سمت باز می شود؟

 آموزش روشن كردن شوفاژ

یکی از متداول ترین سوالاتی که افراد از ما می پرسند، نحوه باز کردن شیر شوفاژ است. معمولا در پکیج های جدید شیرها با مدل های قدیمی کاملا متفاوت بوده اند. شیرهای ترموستاتیک می توانند به پکیج برای جلوگیری از یخ زدگی کمک کنند.
شما بعد از اشنایی با مراحل طریقه روشن کردن شوفاژ، حال باید به سراغ باز کردن شیرهای ورودی بروید. حتی شما با باز کردن شیرهای ترموستاتیک می توانید شوفاژ را در حالت ضد یخ قرار دهید. شما برای باز کردن این شیرها و قرار دادن آن ها در این وضعیت، باید آن ها را در وضعیت میانی 0 و 1 فعال کنید تا از یخ زدگی شوفاژ و لوله ها جلوگیری کنند.

شیرهای ورودی در بالای رادیاتور نصب شده و از نوع سوپاپ دار هستند. ناگفته نماند که این نوع شیرها در هر شوفاژ با هر مدل متفاوت بوده و نمی توان مدل دقیقی از آن را مثال زد. شما می توانید با دفترچه راهنما از وجود این شیرها و طریقه روشن کردن شوفاژ مطلع شوید.
در رادیاتورهایی که با بخار آب کار می کنند، شما باید در بالای لوله رادیاتور به دنبال این شیر بگردید. معمولا ظاهر آن ها کوچک و کلاهدار بوده است. البته شیر ورودی پایین رادیاتور را نباید با شیر ورودی بالا اشتباه گرفت، شیر ورودی پایین برای میزان جریان گشت آب داخل رادیاتور می باشد.

همچنین در پاسخ به این سوال که شیر شوفاژ به کدام سمت بسته میشود باید گفت، برای باز کردن شیر شوفاژ و افزایش جریان گرمایی به رادیاتور، عموماً شیر به سمت چپ (عقربه‌های ساعت) باز می‌شود. به عبارت دیگر، با چرخاندن شیر به سمت چپ، آب گرم‌تر به رادیاتور وارد می‌شود و اتاق گرم‌تر می‌شود. گاهی در برخی شوفاژها برای اینکه بفهمید کدام سمت شیر باز و بسته می‌شود، می‌توانید به شکل یا نمادی که روی شیر نقش برجسته دارد نگاه کنید. در بسیاری از مدل‌ها، “H” برای Heat (گرما) و “C” برای Cold (سرد) بر روی شیر نمایش داده می‌شود. اگر شیر دارای نماد “H” باشد، به سمت “H” باز می‌شود تا جریان گرمایی را افزایش دهد.

طریقه روشن کردن شوفاژ و تنظیم رادیاتور

 آموزش اصولی روشن كردن شوفاژ

در این قسمت باید شما با تنظیم کردن رادیاتور و طریقه روشن کردن شوفاز اشنا شوید. در غیر این صورت به مشکلات زیادی برخورد خواهید کرد. البته تنظیم رادیاتور کار سختی نیست و شما باید از یک فرد کارشناس نیز کمک بگیرید. بعد از اینکه با نحوه راه‌اندازی رادیاتور شوفاژ آشنا شدید، حال باید به جزئیات بپردازیم.

بالانس کردن رادیاتور شوفاژ همان تنظیم کردن شیرهای رفت و برگشت رادیاتور است. این کار باعث می شود تا انرژی گرمایی سریع و مفیدی را دریافت کنید. در برخی موارد متوجه می شوید که رادیاتور به اندازه دلخواه گرم نبوده یا اینکه قسمتی از بدنه شوفاژ و رادیاتور سرد است.
شاید برایتان سؤال شود که چرا رادیاتور گرم نمی شود؟ برای رسیدن به جواب این سؤال بهتر است کمی صبر کرده و عجولانه رفتار نکنید. البته ناگفته نماند که یکی از دلایل مهم گرم نشدن رادیاتور، بالانس نبودن شوفاژ است. شما برای طريقه روشن كردن پكيج، ابتدا باید با سه عدد شیر مهم رادیاتور آشنا شود:

• شیرهای ورودی برای خارج کردن هوای داخل سیستم (هواگیری)

• شیرهای ورودی ترموستاتیک یا سوپاپ دارد (تنظیم آب ورودی به لوله ها و دما)

• شیر پایین رادیاتور (شیر برگشت)

پیشنهاد ما به شما: مشاهده قیمت و خرید انواع پکیج دیواری و زمینی

چگونه گرمای شوفاژ را زیاد کنیم؟

در نحوه روشن كردن شوفاژ پكيج ممکن است این سوال پیش آید که چگونه گرمای شوفاژ را زیاد کنیم؟ در پاسخ باید گفت، برای افزایش گرمای شوفاژ، شما می‌توانید از دو راهکار مختلف استفاده کنید.

تنظیم شیر پایین یا برگشت رادیاتور

  • شیر پایین رادیاتور: این شیر بر روی لوله‌ی زیرین رادیاتور قرار دارد و کنترل می‌کند که چقدر گرما به رادیاتور وارد شود. با دستکاری در این شیر و باز کردن آن به حداکثر، می‌توانید مقدار بیشتری از آب گرم به رادیاتور ارسال کنید و این باعث افزایش گرمای رادیاتور می‌شود.
  • شیر برگشت رادیاتور: هنگام روشن كردن شوفاژ خانه باید بدانید این شیر بر روی لوله‌ی بازگشت آب سرد از رادیاتور قرار دارد. با کم کردن جریان آب در این شیر، می‌توانید زمانی که آب به رادیاتور بازگشت می‌شود، آن را بیشتر گرم کنید.

تنظیم دمای ترموستات

  • ترموستات در داخل اتاق شما نقش مهمی در کنترل دما دارد. با افزایش تنظیم دمای ترموستات، سیستم گرمایشی شما سعی می‌کند تا دما را به مقدار مورد نظر شما برساند. با افزایش تنظیم دمای ترموستات، می‌توانید اتاق را گرم‌تر کنید.

استفاده از پمپ موتور

  • در موتورخانه یا واحد تولید گرمایی شما، ممکن است یک پمپ برای تنظیم جریان آب در سیستم گرمایشی وجود داشته باشد. با افزایش سرعت پمپ، میزان جریان آب گرم در سیستم افزایش می‌یابد و این باعث افزایش گرمای شوفاژ می‌شود.

هر چند وقت یکبار باید رادیاتور شوفاژ را تنظیم کرد؟

حال که با پاسخ سوال چجوری شوفاژ را روشن کنیم آشنا شدیم، باید بدانیم که هر چند وقت یکبار رادیاتور شوفاژ را باید تنظیم کنیم؟ تنظیم کردن رادیاتورها باید بر اساس نیاز و شرایط خاص سیستم گرمایشی شما انجام شود. اگر سیستم شما به درستی عمل می‌کند و نیاز به تغییرات اصلاحی ندارد، ممکن است سالی یکبار تنظیم کردن رادیاتورها کافی باشد. اما در مواردی ممکن است نیاز به تنظیمات مکررتری داشته باشید.

مثلا هواگیری رادیاتورها باید به منظور حذف هوای موجود در سیستم انجام شود. این عملیات هنگامی مورد نیاز است که هوا به لوله‌ها و رادیاتورها وارد شود که می‌تواند عملکرد سیستم گرمایشی را کاهش دهد. هواگیری باید به طور دوره‌ای انجام شود و ممکن است هر فصل سردی یا حدود هر 6 ماه یکبار انجام شود. اگر تغییراتی در سیستم گرمایشی خود اعمال کرده‌اید، مانند تعویض پکیج گرمایشی یا افزودن رادیاتور جدید، لازم است که سیستم را مجدداً بالانس کنید. این کار باعث می‌شود تا توزیع مناسب‌تری از گرما در ساختمان انجام شود. تنظیم کردن رادیاتورها ممکن است به تغییرات فصلی نیاز داشته باشد. به عنوان مثال، در فصل‌های مختلف سال، نیاز به گرمایی متفاوت ممکن است وارد شود. به همین دلیل، ممکن است در طول سال چندین بار تنظیم کردن رادیاتورها را انجام دهید تا با نیازهای فصلی هماهنگ باشید.

دلیل گرم نشدن انواع رادیاتور

نکات لازم برای روشن كردن شوفاژ

در قسمت بالا به این نکته اشاره کردیم که در برخی موارد به دلیل تنظیم نبودن یا بالانس نبودن شوفاژ، شوفاژ گرم نمی شود. حال باید چه کرد؟ گرم نشدن شوفاژ بیشتر وقت ها به دلیل رسوب گرفتن یا سوراخ بودن لوله ها است. البته ناگفته نماند که هواگیری نادرست نیز در گرم نشدن انواع رادیاتور کم اثر نیست.
شما نباید تنها به دنبال روش روشن كردن شوفاژ، باشید. در عوض شما باید به دنبال صحیح ترین نحوه روشن كردن شوفاژ بگردید. در غیر این صورت مشکلات گوناگونی به وجود خواهد آمد. در صورتی که مطمئن هستید که طریقه روشن کردن شوفاژ را به درسته انجام دادید، باید علت گرم نشدن را جستجو کنید.
گرم نشدن شوفاژ بیشتر به دلیل ایراد و مشکلات در مبدل های حرارتی، شعله پکیج یا ترموستات آن می باشد. توجه کنید که اگر شیرهای آب گرم است اما شوفاژ هنوز سرد می باشد، مشکل از پکیج نیست و باید شوفاژ را بررسی کنید.

نکات بسیار مهم در طریقه روشن کردن شوفاژ

 روشن كردن شوفاژ مرحله به مرحله

یک سری نکات بسیار مهم در خصوص افزایش بازدهی رادیاتور وجود دارد که باید به آن ها بسیار توجه کرد. این نکات عبارتند از:

• عایق کاری دیوار پشت رادیاتور:

بیشتر حرارت شوفاژ به دلیل عایق نبودن دیوارهای ساختمان هدر می رود. بنابراین باید با کمک لایه های عایق یا خرید فوم و عایق های الاستومری، تا حدودی از این مشکل جلوگیری کنیم.

• نصب شیر ترموستاتیک رادیاتور:

همانطور که در طریقه روشن کردن شوفاژ به آن اشاره کردیم، شیرهای ترموستاتیک رادیاتور از هدر رفتن انرژی و یخ زدگی جلوگیری می کنند.

• انتخاب رادیاتور متناسب با ساختمان:

یکی از مهم ترین نکات، جهت بالا بردن راندمان شوفاژ، انتخاب رادیاتور مناسب است. شما باید رادیاتور را با توجه به عوامل مختلفی مثل متراژ ساختمان، نحوه چیدمان وسایل، تعداد ساکنین و مواد به کار رفته ساختمان انتخاب کنید.

• نصب رادیاتور اضافی برای فضاهای بزرگتر:

در بسیاری مواقع شما رادیاتور نامناسبی برای فضای خانه خریداری کردید. این رادیاتور در یک اتاق جوابگو نخواهد بود و شما باید دوباره یک مدل دیگر خریداری کنید. البته در این شرایط می توانید تعداد پره های رادیاتور را اضافه کنید یا یک عدد رادیاتور دیگر خریداری کنید.

سولار-مکانیکال

برای روشن کردن رادیاتور از چه فردی باید کمک بگیریم؟

شما برای رسیدن به آموزش طریقه روشن کردن شوفاژ، بر روی این مقاله کلیک کردید. اما به طور کلی باید به شما گوشزد کنیم تا بهتر است این کار را به دست فردی ماهر بسپارید. در این مواقع کافی است تا شما کاری اشتباه انجام دهید، در این صورت مشکلات زیادی پیش می آید.
برای مثال: اگر شما راه‌اندازی یا هواگیری پکیج را به درستی انجام ندهید، مشکلات زیادی برای رادیاتور مثل گرم نشدن یا رسوب گیری آن پیش می اید. تعویض رادیاتور کار راحتی نبوده و باید برای جلوگیری از خرابی آن کارهایی را انجام دهید.

طریقه روشن کردن شوفاژ هر مدل و برند با یکدگیر متفاوت بوده و نمی توان از یک راه استفاده کرد. شما باید از دفترچه راهنمای هر محصول کمک بگیرید تا بتوانید به راحتی و با خیالی آسوده آن را راه‌اندازی کنید. در این قسمت قصد داریم به شما گوشزد کنیم که این کار را به دست فردی با تجربه و ماهر بسپارید.
سولار مکانیکال، فروشگاهی آنلاین که به فروش تجهیزات آبرسانی و گرمایشی می پردازد، به شما کمک می کند تا به صورت کاملا رایگان از مشاوران سایت مشورت گرفته و از کارشناسان کمک بگیرید. کافی است تا تلفن را برداشته و به صورت کاملا رایگان با مشاوران سایت تماس حاصل نمایید.

برای افزایش بازدهی رادیاتور شوفاژ چه اقداماتی انجام دهیم؟

روشن کردن رادیاتور و استفاده از آن مراحل اصولی دارد که نکات آن را ذکر کردیم. برای افزایش بازدهی رادیاتور شوفاژ و بهبود عملکرد سیستم گرمایشی خود، می‌توانید اقدامات متعددی انجام دهید. در ادامه برخی از این اقدامات را ذکر کرده‌ایم:

عایق کاری دیوار پشت رادیاتور

اگر با پاسخ چگونه شوفاژ را روشن کنیم آشنا شدید، باید در خصوص نگهداری از آن نیز اطلاع داشته‌باشید. عایق کاری دیوار پشت رادیاتور باعث می‌شود که حرارت به سمت اتاق منتشر شود به جای اینکه به دیوارهای بیرونی فرستاده شود. این کار باعث افزایش بازدهی رادیاتور و افزایش توزیع گرمای بهتر می‌شود.

نصب رادیاتور شیر ترموستاتیک

در ادامه اموزش روشن كردن شوفاژ باید گفت، نصب یک رادیاتور شیر ترموستاتیک به شما امکان می‌دهد تا دقیقاً میزان گرمای مورد نیاز را در هر اتاق تنظیم کنید. این گزینه ضمنا به شما کمک می‌کند تا از انرژی بیشتری در مقایسه با روش‌های سنتی استفاده نکنید.

انتخاب رادیاتور مناسب

انتخاب رادیاتور مناسب بر اساس مشخصات ساختمان، اندازه اتاق و نیاز به گرما و نیز آگاهی از طريقه روشن كردن شوفاژ ايران رادياتور مهم است. رادیاتورهای بزرگ برای اتاق‌های بزرگ و رادیاتورهای کوچک برای اتاق‌های کوچک مناسب‌تر هستند. همچنین، از رادیاتورهای با بازدهی بالا و فن‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی استفاده کنید.

خرید و استفاده از پمپ متناسب

اگر سیستم گرمایشی شما دارای پمپ است، مطمئن شوید که پمپ مناسبی را انتخاب کرده و تنظیمات آن را به درستی تنظیم کنید. پمپ‌های مناسب باعث چرخش مناسب آب در سیستم می‌شوند و از افت اضافی در فشار و انرژی جلوگیری می‌کنند.

مراقبت و نگهداری منظم

سیستم گرمایشی و رادیاتورها به صورت منظم نیاز به تعویض و تعمیرات کوچک دارند. از نظر سیستم گرمایشی خود مراقبت کنید و هر چه سریع‌تر هر مشکل فنی را برطرف کنید تا بازدهی سیستم تخریب نشود.

استفاده از پنجره‌ها و درهای عایق حرارتی

استفاده از پنجره‌ها و درهای عایق حرارتی در اتاق‌ها می‌تواند باعث کاهش از دست رفتن گرما به بیرون و بهبود بازدهی سیستم گرمایشی شود.

کنترل دما

تنظیم دمای اتاق به دقت می‌تواند از اضافه برداشتن انرژی جلوگیری کند. دما را در محدوده مطلوب نگه دارید تا از انرژی زیادی استفاده نکنید.

نحوه بستن شوفاژ (خاموش کردن رادیاتور) چگونه است؟

حال که با نحوه روشن کردن شوفاژ آشنا شدیم، اینک اطلاعاتی در خصوص نحوه بستن شوفاژ ارائه می‌دهیم. برای بستن (خاموش کردن) رادیاتورهای شوفاژ، باید شیر بالای رادیاتور را به سمت راست بچرخانید تا جریان گرمایی به رادیاتور قطع شود. این عمل باعث می‌شود که آب گرم به رادیاتور نرسد و رادیاتور خنک شود. اگر می‌خواهید کل سیستم گرمایشی را خاموش کنید، باید بدانید در بسیاری از پکیج‌های گرمایشی، یک کلید گرمایشی وجود دارد که بین حالت زمستانه و تابستانه تغییر می‌کند. برای خاموش کردن سیستم گرمایشی، این کلید را به حالت تابستانه بچرخانید. علامت تابستانه معمولاً با علامت آب یا شیر آب مشخص می‌شود.

شیرهای رفت و برگشت شوفاژ را به طور کامل ببندید. این شیرها معمولاً زیر پکیج گرمایشی یا در نزدیکی آن قرار دارند. بالای هر رادیاتور، یک شیر کنترل دارد. شیرهای بالای رادیاتورها را به سمت راست بچرخانید تا جریان آب گرم به رادیاتور قطع شود و رادیاتورها خنک شوند. با انجام این مراحل، سیستم گرمایشی شما به صورت کامل خاموش می‌شود. در صورت نیاز به روشن کردن مجدد سیستم گرمایشی، به مراحل معکوس این راهنما عمل کنید و شیرها و پکیج گرمایشی را به حالت زمستانه تنظیم کنید. بطور کلی در پاسخ به سوال چگونه شوفاژ پکیج را روشن کنیم و اقدام به خاموش کردن آن نماییم، دفترچه راهنما و مشورت با متخصصین این امر را فراموش نکنید.

2.7/5 - (4 امتیاز)
  • نویسنده سولار
  • 1401-03-21
  • 6425 بازدید
اشتراک در
اطلاع از
7 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مریم
9 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
ما برند شوفاژمون ایران رادیاتور هست . چطور شوفاژ ايران رادياتور رو روشن کنیم فرق میکنه روشش ؟

مدیر
پاسخ به  مریم
9 ماه قبل

سلام و سپاس از همراهی شما
تا حدودی طريقه روشن كردن شوفاژ ايران رادياتور با بقیه برندها مثل بوتان و … یکسان بوده و شما را به دردسر نمی اندازد. تنها تفاوتی که امکان دارد در پکیج ها مشاهده شود، طریقه باز کردن شیرهای ورودی و خروجی است

نازگل
9 ماه قبل

سلام خدا خیرتون بده نمیدونستم شوفاژ چجوری روشن میشه هوا هم سرد شده دیگه الان متوجه شدم و تونستم شوفاژمون رو روشن کنم

امین
9 ماه قبل

تو اینترنت میخواستم نحوه روشن کردن شوفاژ به صورت اصولی یاد بگیرم که با مطالعه مقاله شما برای روشن کردن شوفاژ ایران رادیاتور خونه خودمون اقدام کردم.

وحید
9 ماه قبل

وقت بخیر ، ما تا امروز نمیدونستم چطور شوفاژ را روشن کنیم ولی با خواندن این مقاله خودم شوفاژ خونه رو خودمون روشن کردیم.

سعادت
9 ماه قبل

سلام من برای خرید پکیج و شوفاژ و برای اطمینان از اینکه شیر شوفاژ به کدام سمت بسته میشود از کارشناسان شما مشاوره گرفتم. با تشکر از مجموعه سولار مکانیکال