پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
فیلترهای دستگاه تصفیه آب

معرفی انواع فیلترهای دستگاه تصفیه آب

سلامت یکی از مهم‌ترین نعمت‌های خداوند است و در صورت به وجود آمدن مشکل، حل و درمان آن به شدت سخت و هزینه‌بر است. در نتیجه هر فردی که سلامتی خود و خانوادش برایش مهم است؛ به دنبال خرید دستگاه تصفیه آب مناسب می‌گردد. متأسفانه به دلیل آلودگی‌های شهری و افزایش جمعیت، کیفیت آب شهری و خانگی اصلاً خوب نیست. البته فیلتر تصفیه آب به عنوان قلب دستگاه تصفیه آب شناخته می‌شود.

اطلاع از فیلترها و شناخت انواع آن‌ها باعث می‌شود تا هم در انتخاب دستگاه دقت کنید و هم بعد از خرید دستگاه، بتوانید بر عملکرد آن نظارت کافی داشته باشید. در این مقاله برای آشنایی با فرآیند تصفیه و عملکرد دستگاه تصفیه آب، به معرفی فیلترهای تصفیه آب و انواع آن می‌پردازیم.

فیلتر پلی پروپیلن

این فیلتر برای از بین بردن مواد فیزیکی نسبتاً درشت مثل ماسه، گل، جلبک، آهن لوله، سنگریزه‌ها، شن و غیره استفاده می‌شود. معمولاً این مواد داخل بافت این فیلتر گیر کرده و از بین می‌رود. این فیلتر الیافی از جنس پروپیلن دارد که ذرات شناور موجود در آب را به خود جذب و حذف کرده به همین علت به این فیلتر، فیلتر الیافی نیز گفته می‌شود.

معمولاً از بین بردن مواد گفته شده در مرحله اول اتفاق می‌افتد؛ به همین علت به آن فیلتر مرحله اول گفته می‌شود و در ابتدا همه چیز تعبیه می‌شود. ذرات بسیار درشت در بیرون این فیلتر و ذرات بسیار ریز درون این فیلتر گیر می‌کنند. در صنایع مختلف  مثل دارویی، غذایی و غیره هم از این فیلتر در مرحله اول یا پیش تصفیه استفاده می‌شود. این نکته را باید گوشزد که عملکرد این فیلتر صرفاً برای حذف عوامل فیزیکی استفاده می‌شود و در کشتن میکروب و مواد دیگر کاربرد ندارد.

به دلیل کاربرد این نوع فیلتر عمر آن زودتر از باقی فیلترها به پایان می‌رسد، به همین باید به زمان تعویض و خرابی آن توجه کنید، در غیر این صورت کار خود را به خوبی انجام نخواهد داد. معمولاً زمان تعویض این فیلتر 3 تا 6 ماه است. شما باید علاوه بر خرید فیلتر مناسب در خرید لوازم جانبی تصفیه آب و خرید پمپ آب تصفیه آب دقت لازم را داشته باشید.

فیلترهای دستگاه تصفیه آب
فیلتر کربن پودری

این فیلتر معمولاً از جنس نارگیل بوده است، این فیلتر بیشتر برای حذف باکتری‌ها و حشرات مختلف به کار می‌رود، در اصل باعث بهبودی رنگ و مزه آب نیز می‌شود. آب‌های شهری به دلیل وجود زیاد آلودگی‌ها از مقدار زیادی کلر استفاده می‌کنند و این ماده باعث تغییر مزه و بو آب می‌شود. البته یک نکته بسیار مهم درباره کلر این است که دارای یک ماده سمی و شیمیایی است که به مرور زمان باعث جذب آن به بدن و به خطر انداختن سلامتی می‌شود.

فیلتر کربن پودری این قابلیت را دارد که ماده سمی کلر را از بین برده و باعث سلامتی شما نیز می‌شود. البته نه فقط مواد سمی کلر بلکه مواد سمی دیگر و افت کش‌ها را نیز از بین برده و آب را تمیز می‌کند.این نوع فیلتر را می‌توان هم از نارگیل و هم از پوست گردو نیز ساخت. این فیلتر دارای ذرات ریز کربن بوده و قابلیت جذب کنندگی بسیار بالا و قوی دارد.

فیلتر پست کربن

این فیلتر را با نام‌های مختلفی مثل فیلتر خطی، فیلتر کربن نهایی و غیره می‌سازند. علت نام گذاری این است که در دستگاه تصفیه آب معمولاً 5 مرحله وجود دارد، از این فیلتر در مرحله پنجم و آخری استفاده می‌شود و به همین دلیل به این فیلتر، فیلتر نهایی نیز گفته می‌شود. حال به سراغ وظیفه و کار این فیلتر می‌رویم. این فیلتر باعث از بین رفتن بو، مزه بد می‌شود. البته همان‌طور که گفته شد بوی بد و نامناسب در مراحل قبلی حذف شده‌اند.

پس شاید برایتان سؤال شود که این فیلتر پس اضافی بوده و کار درستی انجام نمی‌دهد، پس چرا از آن استفاده شود؟ در جواب این سؤال باید گفت 5 مرحله کمی طولانی بوده و باعث بو گرفتن آب می‌شود؛ در نتیجه این فیلتر آبی پاک و تمیز در آخر به شما تحویل می‌دهد. پس آبی که از این فیلتر عبور می‌کند، آبی سالم و پاکیزه بوده است و نیازی به کار اضافی ندارد.

این فیلتر نسبت به فیلترهای دیگر دارای عمر طولانی‌تر بوده، یعنی اگر بخواهیم به طور حدودی به عمر این فیلتر بپردازیم باید به یک الی دو سال اشاره کنید. بهتر است که هر سال این فیلتر چک شود، زیرا اگر به درستی و دقت چک نشود به دستگاه آسیب می‌رساند. این فیلتر توانایی فیلتر کردن آب تا 50 درجه دارد و بیشتر از این درجه را نمی‌توان تصفیه کرد.

فیلترهای دستگاه تصفیه آب
فیلتر یو اف UF (ultra filteration)

این روش یکی از جدیدترین روش‌های تصفیه آب است و با کمک این فیلتر می‌توان تمامی ارگانیسم‌های زنده در آب را حذف نمود. این فیلتر دارای منافذ بسیاری ریزی هستند و به همین دلیل میکروارگانیسم‌ها را به خود جذب کرده و به آن‌ها اجازه عبور از منافذ را نمی‌دهد. این نوع فیلتر بیشتر در صنعت برای از بین بردن مواد آلی در آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. از کاربردهای فیلتر یو اف به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

  • صنایع تولید مواد غذایی
  • صنایع پالایشگاهی
  • پتروشیمی
  • الکترونیکی
  • صنایع دارویی

فیلتر مینرال ( mineral)

این نوع فیلتر یکی از کاربردی‌ترین فیلترهای تصفیه آب به حساب می‌آید. وظیفه این فیلتر، حفظ مواد معدنی است. بقیه فیلترها معمولاً به حذف کردن آلاینده‌های می‌پردازند و خاصیت پالایندگی بالایی نیز داشتند و باعث می‌شود تا املاح مفید نیز تا حدودی از بین بروند. فیلتر مینرال مواد معدنی و املاح مهم و مفید بدن را به آب بر می‌گرداند. به همین دلیل این فیلتر به فیلتر قلیایی و مواد معدنی نیز معروف است.

اما شاید برایتان سؤال شود که چگونه این فیلتر املاح و مواد مفیدی که توسط فیلترهای مراحل قبل از بین رفتند را به آب باز می‌گرداند؟ در جواب این سؤال باید گفت؛ این فیلتر شبیه ساز رودخانه و عبور جریان‌ از مسیرهایی که دارای سنگ معدنی هستند، می‌باشد. در این فیلتر نیز مقداری سنگ‌های معدنی تعبیه شده است تا آب تصفیه شده دارای خاصیت معدنی شود.

خاصیت قلیایی آب برای سلامتی بدن انسان بسیار مفید بوده است. این فیلتر در فرآیندی باعث تنظیم PH آب شده است و باعث می‌شود تا آب خاصیت ضد سرطانی و آنتی اکسیدانی پیدا کند. چربی‌های نامطلوب آب باعث شده تتا فیلتر مینرال یکی از بهترین فیلترهای تصفیه به شمار بیاید. معمولاً عمر مفید این فیلتر تا دو سال بوده است و بعد از آن می‌توانید با سر زدن به سایت سولار مکانیکال به خرید این نوع فیلتر، خرید هوزینگ و خرید مخزن تصفیه آب بپردازید.

فیلترهای دستگاه تصفیه آب
فیلتر ممبران (membrane)

این فیلتر وظیفه از بین بردن آلودگی‌هایی مثل میکروب‌ها، قارچ‌ها، انگل‌ها، باکتری‌ها و نیتریت‌ها را بر عهده دارد. این آلودگی‌ها اگر به بدن انسان وارد شوند، مشکلات جدی به وجود آورده و باعث به خطر افتادن سلامتی انسان نیز می‌شود.  برای مثال اگر انگل‌های آب وارد بدن انسان شوند؛ به سرعت شروع به تکثیر و زیاد شدن می‌کنند.

حال به سراغ نیتریت‌ها می‌رویم، این مواد معمولاً سمی بوده و تهدید بسیار جدی برای سلامتی انسان‌ها هستند در نتیجه فیلتر ممبران با از بین بردن این مواد به سلامتی انسان کمک کرده و در از بین بردن فلزات سنگین و مضر، نقش بسیار مهمی در مراحل تصفیه آب را ایفا می‌کند. ساختار این نوع فیلتر به گونه‌ای بوده که دارای لایه‌های زیاد با ضخامت کم بوده و به صورت مارپیچ و حلقوی به دور لوله‌ای استوانه‌ای شکل پیچیده‌اند. این فیلتر تا 98 درصد آلودگی‌ها را از بین می‌برد.

فیلتر کربن بلاک

فیلتر کربن بلاک، فیلتری است که از مواد گیاهی مثل پوست گردو و نارگیل تشکیل شده است و به شکل استوانه نیز ساخته می‌شود. این فیلتر دارای میلیون‌ها منفذ بوده و با عبور آب از خود خواص نامطلوب آب مثل کلر، طعم نامناسب و بوی نامطبوع را از آب حذف می‌کند. بودن یا نبودن این فیلتر در دستگاه تصفیه آب ضروری بوده است.

برخی از فیلترهای تصفیه آب بودن یا نبودنشان فرقی نمی‌کند، در صورتی که اگر از این فیلتر تصفیه آب استفاده نشود، دستگاه تصفیه به خوبی کار نکرده و آلودگی‌ها را حذف نخواهد کرد. فیلتر کربن بلاک بسیار کاربرد دارد و زیاد استفاده می‌شود. به همین دلیل باید زود به زود به تعویض آن بپردازید؛ برای مثال باید این فیلتر را 6 ماه یک بار تعویض کنید البته تعویض فیلترهای تصفیه آب به مواردی مثل کیفیت آب، نوع منطقه و آلودگی‌ها دارد.

استفاده از ترکیبات گیاهی مثل پوست نارگیل، پوست گردو و پوست درخت بادام زمینی باعث شده است تا آب عاری از هرگونه مواد شیمیایی شود و تمامی آلودگی‌ها نیز به این فیلتر جذب شود. این فیلتر برای سلامتی عوارضی نداشته و کیفیت آب را نیز بالاتر از حد ممکن می‌برد.

فیلترهای دستگاه تصفیه آب
کلام آخر

در این مقاله به انواع فیلترهای دستگاه تصفیه آب پرداختیم. تمامی موارد بالا باید در زمان مناسب تعویض شود در غیر این صورت باعث آلودگی بیشتر آب و به خطر افتادن سلامتی شما می‌شود. یک نکته بسیار مهم این است که شما باید برای تعویض از فیلترهای با کیفیت استفاده کنید؛ تا دستگاه تصفیه و سلامتی شما دچار آسیب نشود. در نتیجه بهتر است از هر فروشگاهی خریداری نکرده و به سراغ سایت سولار مکانیکال رفته و بهترین نوع فیلتر را با کمک مشورت با کارشناسان خریداری کنید . همچنین در سایت سولار، انواع پمپ آب نیز موجود هست که میتوانید جهت مشاهده قیمت پمپ آب خانگی به سایت مراجعه کنید.

امتیاز شما به این مقاله
  • نویسنده سولار
  • 1400-11-09
  • 380 بازدید
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یدالله بیات
2 سال قبل

میتونم شماره شما رو داشته باشم؟

عباس شریفی
2 سال قبل

شماره تماستون برای خرید تلفنی چنده