پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
روش های گندزدایی آب استخر

روش های تصفبه آب استخر + نکات مهم آن

خرید پمپ تصفیه استخر

کار اصلی صاحبان استخر تمیز و ضدعفونی کردن آب استخر برای داشتن آب شفاف و زلال است. بسته به کاربرد و موقعیت این استخر، اهمیت ضدعفونی کردن آب نیز متفاوت است برای مثال ضدعفونی کردن استخرهای عمومی بسیار مهم می‌باشد و اگر صاحبان استخر به فکر گندزدایی آب نباشند؛ سلامتی بسیاری از افراد به خطر می‌افتد. به دلیل وجود آلودگی و میکروارگانیسم‌ها باید استخر به طور مداوم گندزدایی شود خیلی از افراد با این روش آشنا نیستند به همین دلیل قصد داریم در این مقاله به گندزدایی و ضدعفونی کردن آب استخر بپردازیم.

روش های گندزدایی آب استخر
روش های گندزدایی و ضد عفونی کننده

یک گندزدایی درست و مناسب باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن اثر گذار باشد و همچنین باید قدرت نفوذ آن به حدی باشد که تمام میکروارگانیسم‌ها را از بین ببرد و از خود بوی بد یا لکه به جا نگذارد. یک نکته بسیار مهم که باید در نظر داشته باشید این است که مواد گندزدا و ضدعفونی کننده نباید برای زندگی موجودات زنده خطرناک باشد. معمولاً شما می‌توانید با خرید پمپ تصفیه استخر و خرید فیلتر تصفیه استخر تا حدودی آب را ضدعفونی و فیلتر کنید اما این وسیله کافی نمی‌باشد.

امروزه وضعیت اقتصادی جالبی نداریم به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم از مواد ضدعفونی کننده با کیفیت و مقرون به صرفه استفاده کنید. در فرایند گندزدایی، هدف اصلی افراد از بین بردن پاتوژن‌ها، باکتری‌ها، مواد مضر و غیره است. گندزدایی آب به یک روش انجام نمی‌شود در واقع برای این کار روش‌های مختلفی وجود دارد برای مثال این فرایند با اشعه فرابنفش خورشید، کلر یا ازن امکان پذیر است.

گندزدایی به روش کلرزنی

یکی از رایج و متداول‌ترین روش‌های گندزدایی و ضدعفونی کننده آب استخر، روش کلر زنی است. این روش یکی از بهترین‌ روش‌ها می‌باشد. کلرزنی پایه ترین روش برای گندزدایی است، یون کلر به عنوان یک ماده شیمیایی عمل کرده و بخش زیادی از میکروارگانیسم‌های آب را کشته و باقی آلودگی‌ها را از آب حذف می‌کند. یک نکته بسیار مهم این است که این روش بسیار ارزان است اما دقت کمتری نسبت به باقی روش‌ها دارد و شدت ضدعفونی آن پایین‌تر است.

یون کلر برای سلامتی خطر زیادی ندارد (نه اینکه اصلاً مضر نباشد!) به همین دلیل بسیاری از صاحبان استخر، ریسک استفاده از ماده شیمیایی دیگر را قبول نکرده و از همین روش استفاده می‌کنند. البته ناگفته نماند که این روش معایب بسیاری نیز به همراه دارد. یکی از مزایای این روش این است که کلر به هر حالت وجود دارد و امکان نگه داری طولانی مدت کلر نیز وجود دارد. شما می‌توانید با خرید کلرزن استخر کار خود را بسیار راحت ‌تر انجام دهید.

از معایب روش کلرزنی می‌توان به این اشاره کرد که یون کلر با مواد آلی موجود در آب، فرآورده‌هایی مثل تری هالومتان و کلرآمین به وجود میاید که باعث سوزش پوست و چشم می‌شود و مشکلات تنفسی را برای شناگران ایجاد می‌کند. اگر دقت کرده باشید هربار که به استخر می‌روید، بوی کلر همه جا پخش شده و باعث مشکلات تنفسی می‌شود.

روش های گندزدایی آب استخر
گندزدایی آب استخر با برم زنی

حتماً تاکنون اسم برم به گوشتان رسیده است در واقع این یک ماده شیمیایی است که برای ضدعفونی و گندزدایی آب استخر مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این ماده شیمیایی بیشتر در استخرهای پوشیده و آب گرم استفاده می‌شود چون این ماده در دمای گرم‌تر ثبات بیشتری دارد. برم هنگامی که به آب استخر اضافه می‌شود با مواد آلی داخل آب واکنش نشان داده و در نتیجه بروموآمین را به وجود می‌آورد. فرآورده برم با مواد آلی، خاصیت گندزدایی داشته و مزیت‌های فراوانی نیز دارد.

این ماده شیمیایی همانند کلر عمل کرده اما همه جا پیدا نشده و به همین دلیل هزینه بالاتری نسبت به کلر دارد و یک موضوع بسیار مهم این است که این ماده شیمیایی خواص اکسایندگی بسیار پایین تری نسبت به کلر دارد.

گندزدایی آب استخر با اوزون زنی

همان‌طور که می‌دانید گاز اوزون از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است و یک اکساینده بسیار قوی نیز می‌باشد. در اصل گاز اوزون مزایای زیادی دارد برای مثال این گاز بسیار پایدار بوده و به همین علت خاصیت گندزدایی و ضد عفونی کنندگی بالایی نیز دارد. گاز اوزون به طور مستقیم روی سلول‌های میکروب‌ها اثر گذاشته و آن‌ها را به طور کامل از بین می‌برد.

به جز تجزیه باکتری و ویروس‌ها، این گاز ترکیبات آلی مثل مواد آرایشی، چربی، اوره و غیره را از بین برده و برعکس گاز کلر مشکلات تنفسی، پوستی، خارش پوست، تغییر بو و مزه آب و غیره نمی‌شود. از مزایای دیگر این ماده می‌توان به شفاف کردن آب و ترکیب نشدن با PH آب اشاره کرد. از معایب مهم آن می‌توان به عمر کوتاه و ناپایداری آن اشاره کرد و به همین دلیل نمی‌توان گاز اوزون را ذخیره کرد بلکه باید از آن بلافاصله استفاده کرد.

روش های گندزدایی آب استخر
گندزدایی با اشعه فرابنفش (UV)

اشعه فرابنفش اشعه غیر رؤیت برای انسان است و در واقع خاصیت میکروب کشی بالایی نیز دارد. حتماً شنیده‌اید که آفتاب گرفتن برای بدن بسیار مفید است، به همین دلیل از اشعه فرابنفش برای لامپ‌ها نیز استفاده می‌شود. این نوع محصولات خاصیت گندزدایی داشته است و در زمینه‌های مختلف مثل صنایع لبنی، آب و تجهیزات پزشکی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فرآیند کار گند زدایی با اشعه فرابنفش این‌گونه است که از طریق فتواکسیداسیون به صورت سریع و فوری بر ترکیبات آلی مثل اوره و کلرآمینها تاثیر گذاشته و باعث نابودی میکروارگانیسم‌های نیز می‌شود. این اشعه برعکس یون کلر هیچ ماده سمی داخل استخر تولید نکرده و با محیط به شدت سازگار است. از مزایای استفاده از اشعه فرابنفش برای گندزدایی آب استخر می‌توان به هزینه کم، مقرون به صرفه بودن و دسترسی راحت اشاره کرد.

گندزدایی با دستگاه یون ساز

دستگاه یون ساز یا یونیزه کننده در اصل یون فلزات سنگین و مس را در آب منتشر و پخش می‌کند تا باعث تجزیه قارچ‌ها و باکتری‌ها شود. دو مدل دستگاه یونیزه کننده داریم؛ اولین مدل الکتریکی و دیگری کارتریج معدنی است. دستگاه یونیزه کننده الکتریکی، فلزات را باردار و یون‌ها را آزادسازی می‌کند در صورتی که دستگاه دوم با استفاده از جریان آب از مواد معدنی، یون آزاد کرده و موجب ورود یون‌ها به داخل آب استخر می‌شود.

زمانی که pH آب استخر در یک محدوده خاص نگه داشته شود، دستگاه یونیزه تاثیر منفی بر روی تجهیزات آب استخر ندارد و مواد شیمیایی آب را نیز کاهش می‌دهد. اگر دستگاه یونیزه کننده خراب شود، هزینه بسیار کمی برای تعمیر آن نیز گرفته می‌شود و نگه داری آن نیز بسیار آسان است.

از معایب این نوع دستگاه‌ها باید به سرعت عمل پایین آن‌ها در از بین بردن باکتری‌ها، اشاره کرد. در اصل چندین ساعت لازم است تا باکتری‌ها با این روش از بین بروند. این روش برای کشتن باکتری‌ها کافی نیست و باید در کنار آن از روش گندزدایی با یون کلر یا برم نیز استفاده شود در غیر این صورت این روش کارساز نیست.

روش های گندزدایی آب استخر
گندزدایی با کلرزن نمکی

به کمک این روش آب استخر حالت نمکی پیدا کرده و بیشتر به آب دریا شبیه می‌شود در نتیجه شناگران راحت‌تر می‌توانند در این آب شنا کنند. این سیستم معمولاً به سیستم دوره‌ای نیاز کمتری دارد. در این روش نیازی نیست که شما نمک‌ها را در داخل انبار نگهداری کنید و خوشبختانه نمک‌ها را کم کم به داخل آب وارد کرده و باعث شک آب نیز می‌شود.

این روش از روش کلرزنی بسیار بهتر است در واقع این روش نیاز شما برای استفاده از قرص کلر و محلو‌ل های دیگر را از بین برده و روش بسیار ایده آل و بهتری است. از معایب این روش می‌توان به این نکته اشاره کرد که نمک خاصیت خورندگی دارد و در این صورت امکان دارد به تجهیزات استخر شما آسیب برساند. در واقع شما می‌توانید در این صورت با خرید تجهیزات استخر مثل خرید مبدل استخر از سولار مکانیکال تا حدودی این مشکل را رفع کنید.

اگر استخر شما روباز باشد و از این روش نیز استفاده شود در صورت پاشیدن آب به بیرون و ریختن روی گل و گیاهان، به آن‌ها آسیب جدی وارد می‌شود. در آخر شما باید از قرص کلر استفاده کنید اما فراموش نکنید که باید در بازه زمانی مشخص نیز از نمک استفاده کنید چون هر چند وقت یکبار این نمک تبخیر شده و نیاز به جاگزینی دارد. به همین جهت شما باید در 2 الی 3 سال سلول نمکی استخر را تعویض کنید تا در آینده به مشکلات جدی برخورد نکنید.

کدام روش گندزدایی آب استخر بهتر است؟

حفظ بهداشت برای استخرها در اولویت قرار دارد اما باید در نظر داشته باشید جان و سلامتی افراد بسیار مهم ‌تر است در نتیجه شما نباید از هر ماده شیمیایی برای این کار استفاده کنید بلکه باید دنبال روشی مناسب و کم خطر بگردید. البته نوع استخر، آب و تجهیزات استخر نیز باید برای انتخاب روش مناسب بررسی شود. پس انتخاب روش مناسب کاملاً به شما و بودجه شما بستگی دارد ما سعی کردیم تا شما را با روش‌های گندزدایی آب استخر آشنا کنیم تا بهترین روش را با توجه به موقعیت خود انتخاب کنید.

کلام آخر

شما می‌توانید تجهیزات مورد نیاز استخر خود را از سولار مکانیکال خریداری کرده و کیفیت را مشاهده کنید. البته تمامی وسایل با کیفیت بالا و مناسب‌ترین قیمت به فروش می‌رسید. همان‌طور که گفته شد انتخاب روش مناسب کاملاً به شما بستگی داشته است، فقط کافی است به سلامتی خود و دیگران نیز فکر کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
  • نویسنده سولار
  • 1400-10-26
  • 1012 بازدید
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
طاهری
2 سال قبل

خرید آنلاین هم دارید

غلامرضا تابش
2 سال قبل

Awli bood