پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
مشکلات و نحوه تعمیر دستگاه تصفیه آب

مشکلات و نحوه تعمیر دستگاه تصفیه آب

امروزه به دلیل وجود آلودگی‌های شهری و کیفیت نامناسب آب، خرید دستگاه تصفیه آب در هر جایی به یکی از ملزومات تبدیل شده است. دستگاه تصفیه آب در کشور ایران کمی جدیدتر بوده و بسیاری از مردم در کار با آن دچار مشکل می‌شوند. در این مقاله به مشکلات و نحوه تعمیر دستگاه آب می‌پردازیم. ابتدا شما باید قبل از خرید دستگاه تصفیه به گارانتی و خدمات پس از فروش توجه کنید.

در این مقاله به 10 تا از اساسی ترین مشکلات دستگاه تصفیه آب می‌پردازیم. شما همیشه به تنهایی نمی‌توانید مشکلات را رفع کنید. به همین دلیل باید این کار را به دست فردی خبره بسپارید تا مجبور به پرداخت خسارت زیاد نشوید.

مشکل نشتی دستگاه تصفیه آب

نشتی دستگاه تصفیه آب از مشکلات رایج است. معمولاً منبع این مشکل در شلنگ‌های تصفیه آب است و شما باید از قرار گرفتن شلنگ‌ها و اتصالات در محل مورد نظر حتماً اطمینان حاصل کنید. معمولاً از آب‌بندها مثل سیل مکانیکی برای جلوگیری از نشتی سیالات استفاده می‌شود در نتیجه شما باید این قسمت را چک کنید.

برای رفع مشکلات نشتی دستگاه تصفیه آب بهتر است از یک تعمیرکار خبره کمک بگیرید و خودسر شروع به تعمیر کردن وسیله نکنید. اگر خودتان به تعمیر دستگاه بپردازید؛ امکان دارد مشکلات بزرگ‌تری برای تصفیه کن شما به وجود بیاید و در این صورت باید هزینه بسیار بیشتری را بپردازید. در صورت مشکل می‌توانید با سولار مکانیکال تماس حاصل فرمایید و ما متخصصان خودمان را برای شما می‌فرستیم تا مشکل اصلی را پیدا و رفع کند.

مشکلات و نحوه تعمیر دستگاه تصفیه آب
کار نکردن دستگاه تصفیه آب

در صورتی که دستگاه شما نصب شده و مخزن ذخیره نیز خالی بوده است اما دستگاه شروع به کار نمی‌کند شاید با وارد زیر بتوانید عیب یابی و آن را رفع کنید.

  • در ابتدا چک کنید که دستگاه دکمه خاموش و روشن دارد یا خیر، اگر جواب خیر است باید در قسمت منبع و آداپتور به دنبال مشکل بگردید. امکان دارد مشکل از برق مصرفی خانه باشد.
  • اگر منبع برق شما مشکلی نداشت، حال باید به سراغ آداپتور تصفیه آب بروید یا شاید هم مشکل از سیم پیچی دستگاه است. در این صورت حتماً باید از یک تعمیرکار یا متخصص دستگاه تصفیه آب کمک بگیرید.
  • اگر از مشکلات بالا مطمئن شدید و جریان برق نیز به خوبی کار می‌کند، حال باید به سراغ شیر ورودی تصفیه آب بروید. امکان دارد شیر ورودی بسته باشد.
    بسیاری از دستگاه‌ها امروزه بافشار اسمز معکوس کار می‌کنند و اگر فشار ورودی به اندازه نباشد، دستگاه عملکرد خوبی را به همراه نخواهد داشت. به همین دلیل بسیاری از دستگاه‌ها کنار پمپ خود یک افزایش فشار دارند.
  • فشار آب را باید با گیج فشارسنج اندازه گیری کنی، برخی از این دستگاه‌ها این دماسنج را به همراه دارند اما اگر دستگاه شما نداشت، می‌توانید از یک فروشگاه تهیه کنید و به دستگاه تصفیه آب خود متصل کنید. در این صورت می‌توانید فشار آن را بررسی کرده و مشکلات را رفع کنید.

در صورت نبود فشار مناسب، امکان دارد پمپ شما مشکل پیدا کرده باشد. برخی اوقات پمپ تصفیه آب به درستی نصب نشده و مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد. قبل از هر چیزی به خرید مخزن تصفیه آب و خرید پمپ آب تصفیه آب توجه داشته باشید.

  • در صورتی که فشار آب نیز مشکل نداشت، مشکل اصلی امکان دارد به دلیل فیلترهای دستگاه تصفیه و خرابی یکی از قطعات داخلی دستگاه تصفیه باشد.

مشکلات و نحوه تعمیر دستگاه تصفیه آب

بوی  بد و طعم نامناسب در آب تصفیه شده

بو و طعم نامناسب آب به دلیل وجود ناخالصی‌های آب است. دستگاه تصفیه آب به دلیل وجود فیلترها، بو و مزه ی آب را درست کرده و ناخالصی‌ها را از آب حذف می‌کند. اصلی ترین دلیل برای به وجود آمده طعم بد در آب، وجود کلر است. کلر خاصیت ضد عفونی داشته و به همین دلیل در آب شهری از این ماده برای کشتن آلودگی‌ها استفاده می‌شود.

در دستگاه تصفیه آب فیلترهای مرحله دو و سه وظیفه اصلی حذف کردن کلر را دارند به طوری که بو و مزه‌ی آن به طور کامل از آب حذف شود. در صورتی که هنوز این طعم و بو را احساس کردید، مشکل دستگاه تصفیه آب مناسب است. شما باید در زمان معین فیلتر دستگاه تصفیه آب را تعویض کنید در غیر این صورت درست کار نخواهند کرد.

اگر فیلتر آب در زمان معین تعویض نشود باعث رسوب آلودگی‌ها شده و این رسوب باعث از بین بردن محفظه فیلتر یا همان هوزینگ نیز می‌شود. در صورت نیاز می‌توانید از سایت سولار مکانیکال به خرید هوزینگ و خرید لوازم جانبی تصفیه آب بپردازید.

البته یک دلیل دیگر نیز امکان دارد، ذخیره آب در مخزن تصفیه آب اگر به مدت طولانی باشد در این صورت آب تصفیه شده باید تخلیه شود و از استفاده آن جدا خودداری کنید. بعد از تعویض آب بهتر است حتماً مخزن را نیز شستشو دهید تا آلودگی‌ها به طور کامل پاک شوند در غیر این صورت این آلودگی‌ها رسوب کرده و باعث خرابی دستگاه می‌شوند.

جریان کم آب خروجی

جریان خروجی معمولاً به پمپ دستگاه تصفیه آب بستگی دارد. در دستگاه تصفیه آب 5 الی 6 فیلتر در آن کار می‌کنند و سیستم آن‌ها از طریق اسمز معکوس است. هر یک از فیلترها وظیفه خاصی داشته و به پاک کردن یک سری از آلودگی‌ها مشغول هستند. این ناخالصی‌ها به فیلتر جذب شده و سپس آب تمیز از آن عبور پیدا می‌کند.

در صورتی که در بازه زمانی مشخص این فیلترها را تعویض نکنید، آلودگی‌ها روی آن رسوب کرده و جریان کاهش پیدا می‌کند. و منافذ آن هرروز بسته و کوچک‌تر شود. معمولاً دستگاه‌های با کیفیت دارای فیلتر ممبران هستند، این فیلتر نیز منفذ بسیار کوچکی داشته و جز آب مواد دیگر را از خود عبور نمی‌دهد در این صورت اگر آلودگی از فیلترهای دیگر عبور کند؛ داخل منافذ فیلتر ممبران می‌ماند.

این مشکل در تمامی مناطق اتفاق می‌افتد اما در مناطقی که کیفیت آب بسیار پایین و آلودگی‌ها شدیدی است بیشتر رایج است. در این مواقع شما باید فیلتر خود را زود به زود تعویض کنید.

مشکلات و نحوه تعمیر دستگاه تصفیه آب
صدای بسیار زیاد در دستگاه

پمپ دستگاه تصفیه آب دارای قطعات زیادی بوده و یکی از مهم‌ترین قطعات آن بلبرینگ دستگاه است که برای ایجاد فشار مناسب تعبیه می‌شود. این قطعه به دلیلی چرخش با سرعت بسیار بالا، تقریباً صدا تولید می‌کند. اما توجه داشته باشید که صدای آن آزار دهنده نخواهد بود اما اگر پمپ دچار مشکل شود، این قطعه نیز شروع به سرو صدا می‌کند.

نصب پمپ آب نیز کار راحتی نخواهد بود و در صورتی که به درستی در جای مناسب تعبیه نشده باشد؛ سر و صدای زیادی تولید می‌کند. حرکت مداوم پمپ باعث ایجاد اصطکاک و برخورد آن با قطعات دیگر می‌شود.

یکی دیگر از دلایل شایع لرزش و تولید صدای بلند در دستگاه، سست شدن شلنگ‌ و سیم‌های دستگاه آب است؛ مخصوصاً اگر این شلنگ و اتصالات بین دو فیلتر قرار گرفته باشد. بهتر است برای اینکه این مشکل را رفع کنید، تمامی اتصالات را بررسی کنید.

نکته: در زمانی که فیلترهای دستگاه را به تازگی تعویض کردید اصلا نگران صدا و لرزش زیاد نباشید، زمان که بگذرد؛ مشکل رفع خواهد شد.

داغ شدن بیش از حد ترانس

دستگاه تصفیه آب معمولاً برای عملکرد مناسب نیاز به پمپ دارد. برای تامین برق و افزایش فشار دستگاه تصفیه آب باید همراه یک آداپتور برق یا ترانس کار کند. این ترانس‌ها معمولاً برای دستگاه تصفیه خانگی جریان متناوب را به 24 ولت تبدیل می‌کند. هر یک از قطعات دستگاه مثل شیر، پمپ، سوییچ‌ها و غیره برای عملکرد خود نیاز به جریان مخصوصی دارد.

در برخی از قطعات امکان دارد، اتصالی صورت بگیرد. و این اتصالی باعث می‌شود تا توان درخواستی قطعات برقی از آداپتور  بیش از حد تان باشد و در نتیجه باعث داغ شدن بیش از حد دستگاه نیز می‌شود. در موارد شدیدتر اتصالی قطعات می‌تواند باعث سوختن پمپ در نتیجه آتش سوزی شود. پیشنهاد ما به شما این است که در صورت مشاهده قطعی حتماً با تعمیرکار تماس گرفته و مشکل را رفع کنید.

مشکلات و نحوه تعمیر دستگاه تصفیه آب
سر ریز شدن آب از مخزن ذخیره

اگر مخزن ذخیره آب پر شود، شیر ورودی، ورود آب را به تصفیه آب مسدود می‌کند. اگر این فرآیند به مشکل بر بخورد در آن صورت پر شدن مخزن تصفیه آب به قدری است که باعث سر ریز شدن آب از آن می‌شود. سر ریز شدن آب از مخزن می‌تواند به دلیل سوراخ بودن آن نیز باشد. برای رفع این مشکل باید با متخصص و کارشناسان ما تماس حاصل کرده تا منشأ آن را پیدا کرده و در صورت نیاز به تعمیر یا تعویض تجهیزات دستگاه تصفیه آب بپردازند.

کلام آخر

قبل از اینکه دستگاه به مشکل بر بخورد بهتر است، با نکات نگهداری دستگاه تصفیه آب آشنا شوید. البته اگر شما گران‌ترین برند دستگاه تصفیه آب را نیز خریداری کنید، به مرور زمان باید به تعویض یا تعمیر آن بپردازید. شما باید هر چند وقت یکبار باید فیلتر تصفیه را تعویض کنید تا دستگاه را خراب نکند. در صورت نیاز می‌توانید قطعات تصفیه آب را با کیفیت بالا و قیمت بسیار مناسب از سولار مکانیکال خریداری کرده و در صورت نیاز نیز می‌توانید با کارشناسان و متخصصان ما به صورت رایگان و آنلاین به مشورت بپردازید.

امتیاز شما به این مقاله
  • نویسنده سولار
  • 1401-02-03
  • 492 بازدید
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها