پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
تعویض فیلتر تصفیه آب

چه زمانی باید فیلترهای دستگاه تصفیه آب عوض شوند؟

اول از همه یک سؤال را از خودتان بپرسید، شما به چه دلیل دستگاه تصفیه آب خریداری می‌کنید؟ در جواب این سؤال باید گفته باشید برای سلامتی و بالا بردن افزایش کیفیت آب شهری به خرید دستگاه تصفیه آب پرداختیم. حال بعد از خرید فیلترهای این دستگاه شما باید حدوداً هر 6 ماه یک‌بار دستگاه را چک کنید تا فیلتر را تعویض کنید. تعویض فیلتر تصفیه آب بسیار دارای اهمیت بوده است و امکان دارد بعد از مدتی به دلیل جذب آلودگی‌ها، این مواد دوباره به آب برگشته و در نهایت موجب بیماری شما شوید.
اگر فیلترهای تصفیه آب به موقع تعویض نشود، رسوب آن‌ها دوباره به آب و دستگاه برگشته و در نهایت نه تنها موجب بیماری می‌شود بلکه موجب خراب شدن دستگاه تصفیه آب نیز می‌شود. شما باید قبل از اشباع شدن رسوبات فیلترهای دستگاه تصفیه آب، آن‌ها را تعویض کنید. در این مقاله سعی داریم تا شما را با اهمیت تعویض این وسایل آشنا کنیم.

زمان تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب

برای رسیدن به جواب سؤال چه زمانی باید فیلتر تصفیه آب عوض شود، شما باید تمامی مقاله را به بهترین شکل و با دقت بالا بخوانید. تعویض فیلترهای تصفیه آب به عوامل مختلفی بستگی دارد. با این حال چرخه عمر فیلترها تخمین زده هستند و معمولا با مقیاس مشخصی باید به تعویض این وسایل بپردازید. ما در این مقاله به موارد کلی اشاره کردیم.
برای مثال اگر گفته شده که باید فیلتر ممبران را هر 6 ماه یک بار تعویض کنید، در نهایت امکان دارد به دلیل کیفیت نامناسب آب شهری، فیلتر شما باید هر 4 ماه یک بار تعویض شود. به این موارد و نکات نیز حتما دقت کنید.
معمولا این شاخص‌های کلی بر اساس مصرف آب شما در نظر گرفته می‌شود و همیشه شاخص خوبی نیست، زیرا در هر خانواده و هر منطقه، مصرف متوسطه آب متفاوت بوده است.

تعویض فیلتر تصفیه آب

موارد مختلفی بر طول عمر فیلتر تصفیه آب شما اثر دارد و این موارد عبارت‌اند از:

• ابتدا باید میزان مصرف آب در خانواده و خانه خود را بررسی کنید. میزان مصرف آب شما بر طول عمر فیلترهای دستگاه تصفیه آب اثر گذار است.

• اگر شما بیش از حد به مصرف آب بپردازید در نهایت باید به تعویض فیلتر تصفیه آب بپردازید.

• میزان کیفیت آب شما بسیار مهم بوده و اگر میزان آلودگی‌های داخل آب شما بسیار بیشتر باشد در نتیجه فیلتر تصفیه آب زودتر از موعد رسوب گرفته و نیاز به تعویض دارد.

• میزان سختی آب شهری و منطقه شما نیز بر طول عمر فیلتر تصفیه آب اثر گذار است.

شما باید هر 6فیلتر خود را با دقت بررسی و چک کنید به خصوص فیلتر مرحله اول که وظیفه از بین بردن و جذب ذرات درشت را دارد، در غیر این صورت امکان از کار افتادن فیلتر وجود داشته و در نهایت به دستگاه و دیگر فیلترهای نیز آسیب وارد می‌شود.

علائم نشان دهنده تعویض فیلتر تصفیه آب

شما با علائم زیادی می‌توانید متوجه نیاز تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب شوید. برای مثال هنگام نوشیدن آب اگر بو یا طعم نامطبوعی حس کردید؛ حتما به سراغ بررسی فیلترهای دستگاه تصفیه آب بروید. در برخی موارد آب رنگ زرد یا رنگ قهوه‌ای به خود می‌گیرد، در این هنگام شما باید حتما فیلتر مورد نظر را تعویض کنید. معمولا فیلترهای سه‌گانه یعنی فیلترهای مرحله 1، 2 و 3 باید در یک زمان تعویض شوند.
در بعضی مواقع شما شاهد کاهش فشار آب نیز خواهید بود که این امر دلایل مختلفی داشته اما بهتر است، ابتدا فیلترهای دستگاه تصفیه آب را بررسی کنید. در این حالت امکان دارد مشکل از مخزن یا مسدود شدن فیلترها باشد. شما همیشه باید نشانه‌های بصری را جدی بگیرید. برای مثال هنگام بررسی فیلتر اگر مشاهده کردید که این دستگاه به شدن کدر و سیاه است؛ حتما به تعویض آن بپردازید.
شما باید از سرویس‌های دوره‌ای استفاده منید تا هر چند وقت یک‌بار دستگاه تصفیه آب توسط یک متخصص بررسی شود و در صورت وجود مشکلات به رفع آن بپردازد. برخی مواقع مشکلات کوچک منجر به مشکلات بزرگ و خسارت آمیزی شده و شما باید با بر طرف کردن مشکلات کوچک از به وجود آمدن مشکلات بزرگ جلوگیری کنید.

تعویض فیلتر تصفیه آب
آیا تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب مهم است؟

خودتان درباره سؤال این بخش چه فکری می‌کنید؟ فرض کنید فیلتر دستگاه تصفیه آب شما به شدت کثیف و خراب شده و تمامی این آلودگی‌ها در حال برگشت به آب هستند. تازه این تنها یک مورد است در اکثر این مواقع این رسوب‌ها داخل موتور و پمپ آب رفته و باعث سوختگی آن‌ها می‌شود. شما با تعویض فیلترهای تصفیه آب به عملکرد دستگاه تصفیه و افزایش طول عمر آن کمک خواهید کرد.
شما می‌توانید با خرید برند و مدل‌های با کیفیت تا حدودی از خرابی آن جلوگیری کنید اما شما اگر گران‌ترین برند را نیز خریداری کنید، باز هم باید به تعویض آن بپردازید. شما باید سعی کنید از خرید اجناس تقلبی جلوگیری کنید، البته بسیاری از افراد کلاه‌بردار جنس تقلبی را به جای جنس اصلی به شما می‌فروشند. شما باید سعی کنید قطعات آبرسانی را حتما با گارانتی و ضمانت خریداری کنید.
تا حدودی این کار از خرید جنس تقلبی شما را دور می‌کند، اما باز هم نمی‌توان تضمین کرد. در نتیجه شما باید از فروشگاه معتبری مثل سولار مکانیکال به خرید دستگاه تصفیه آب مثل خرید هوزینگ، خرید فیلتر تصفیه آب و خرید مخزن تصفیه آب بپردازید.

زمان تعویض فیلترهای الیافی تصفیه آب

فیلترهای الیافی معمولا دارای منفذ بزرگ‌تری نسبت به فیلترهای کربن و مراحل بالاتر دارد. اگر در زمان مناسب تعویض نشوند، باعث کاهش فشار و حجم آب شده و در نتیجه محل مناسبی برای رشد میکروب و آلودگی‌ها می‌گردد. در واقع این محل خودش منشأ آلودگی‌های ثانویه خواهد شد. این نوع فیلترها باید هر شش ماه یک‌بار تعویض شوند و این زمان حداکثر عمر مفید آن‌ها است.
اگر شما در مناطقی زندگی می‌کنید، که کیفیت آب آنجا به شدت پایین و نامناسب است در نتیجه باید این فیلترهای را زودتر از 6 ماه تعویض کنید در این خصوص باید با افراد متخصص صحبت و مشورت کنید. در صورت نیاز می‌توانید با مشاوران سایت سولار مکانیکال به صورت رایگان و آنلاین به مشورت بپردازید.

تعویض فیلتر تصفیه آب
زمان تعویض فیلترهای کربن فعال تصفیه آب

به طور متوسط شما باید این فیلترهای دستگاه تصفیه آب را هر 6 ماه یک‌بار تعویض کنید. فیلترهای کربنی، خاصیت جذب کنندگی بالایی دارند و بعد از مدتی اگر تعویض نشوند، خاصیت جذب کنندگی خود را از دست داده و اشباع می‌شوند. بعد از رسوب آلودگی‌ها این فیلترهای دیگر قادر به جذب کلر و مواد‌های دیگر آب نیستند و محیط مناسبی را برای رشد انگل‌ها و میکروب‌ها فراهم خواهند کرد.
کربن از اشباع بیش از حد دیگر قادر به جذب کلر و آلودگی‌های دیگر نیست و در نتیجه باعث کاهش کیفیت آب و تخریب اصلی و گران‌ترین فیلتر دستگاه تصفیه آب یعنی فیلتر ممبران خواهد شد. فیلتر ممبران به شدت به کلر حساس بوده و در معرض این ماده به سرعت از بین می‌رود. شما باید هر 6 ماه یک بار فیلترهای کربنی را تعویض کنید تا از آلوده شدن آب و خرابی فیلتر ممبران جلوگیری کنید.

زمان تعویض فیلتر ممبران

مولکول‌های ناخالص و در واقع آلودگی‌ها قادر به عبور از غشا نیمه تراوا نیستند. عملکرد فیلترهای ممبران به صورت اسمز معکوس بوده و در نتیجه الودگی‌ها در یک طرف غشا جمع می‌شوند. اما آیا به نظر شما این آلودگی‌ها برای همیشه آن سمت می‌مانند؟ در جواب این سؤال باید گفت خیر آلودگی‌ها توسط یک محفظه به بیرون از دستگاه تصفیه آب هدایت می‌شوند.

زمان تعویض این فیلتر به موارد زیر بستگی دارد:

• کیفیت آب ورودی

• میزان املاح موجود در آب

• نوع املاح

• تعویض به موقع فیلترهای دیگر

زمانی که مواد و آلودگی‌ها داخل این فیلتر جمع شوند، روند تصفیه آب کند شده و در نهایت موجب کند پر شدن منبع آب ذخیره می‌شود.ر صورت مشاهده فشار کم آب حتما باید فیلتر ممبران دستگاه را چک کنید تا در صورت نیاز به تعویض آن بپردازید.

تعویض فیلتر تصفیه آب

زمان تعویض فیلتر نهایی کربن

حال می‌رسیم به قسمت و مرحله آخر تصفیه آب، این فیلتر در معرض آب تصفیه شده قرار گرفته و مواد معدنی مفید برای بدن را به آب باز می‌گرداند. این فیلتر باید بعد از 12 ماه تعویض شود. در غیر این صورت مشکلات گوناگونی را به وجود می‌آورد. در تمامی مراحل باید فیلترهای آب به درستی کار خود را انجام دهند، در غیر این صورت مشکلات زیادی به وجود خواهد آمد.
شما برای دستگاه تصفیه آب خود کلی هزینه کردید و اگر به مراتب از آن مراقبت نکنید، باید هزینه بیشتری برای تعمیر آن بپردازید. یک فیلتر نامناسب مثل یک ویروس بوده و در نتیجه موجب خرابی دستگاه شده و باعث بی‌کیفیتی آن نیز می‌شود. شما می‌توانید برای خرید تجهیزات اب‌رسانی مثل خرید پمپ تصفیه آب به سایت سولار مکانیکال مراجعه کنید.

کلام آخر

زمان تعویض فیلترهای تصفیه آب به پارامترهای مختلفی بستگی دارد و شما باید این پارامترها را در نظر بگیرید. اگر به موقع به تعویض فیلترهای تصفیه آب نپردازید در آینده به سلامتی خود و دستگاه آسیب خواهید رساند. شما می‌توانید جهت خرید تجهیزات آب‌رسان اصل و اورجینال به سایت سولار مکانیکال مراجعه کرده و در صورت نیاز با مشاوران سایت به صورت رایگان و آنلاین خریداری کنید.

امتیاز شما به این مقاله
  • نویسنده سولار
  • 1400-12-16
  • 380 بازدید
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
موسی هامون
2 سال قبل

مطلب خوبی بود همکار گرامی