پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
اسمز معکوس

از معرفی اسمز معکوس تا خرید بهترین دستگاه های تصفیه آب + مشاوره رایگان

سولار-مکانیکال

افرادی که با شیمی و فیزیک سر و کار دارند با اسمز معکوس به طور کامل آشنا هستند. امروزه یکی از محبوب ترین روش های تصفیه آب، اسمز معکوس در تصفیه آب می باشد. در واقع تمام دستگاه های جدید تصفیه آب از این روش استفاده کرده و آب را تصفیه می کنند. برای خیلی از افراد سؤال شده است که آیا دستگاه اسمز معکوس را خریداری کنیم؟ یا اینکه اسمز معکوس چگونه به تصفیه آب کمک می کند؟ در این مقاله به جواب تمامی سوالات خود خواهید رسید.

اسمز معکوس چیست؟

اسمز معکوس چیست؟ اسمز معکوس به زبان ساده، با استفاده از یک پمپ فشار بالا برای بالا بردن فشار سمت محلول نمکی فعالیت می‌کند. این فشار نیرویی را به آب برای عبور از غشای نیمه‌تراوا وارد می‌نماید. آب از این طریق تمام (حدودا 95 تا 99 درصد) نمک‌های حل‌شده را ترک می‌کند. مقدار فشار مورد نیاز بستگی به غلظت آب خوراک دارد. هرچه غلظت آب خوراک بیشتر باشد، فشار بیشتری برای غلبه کردن به فشار اسمزی نیاز است.

اسمز معکوس (Reverse osmosis) یک فرایند بی نظیر فیزیکی است که تمامی یون ها و آلودگی ها را از آب گرفته و پشت غشا جا می گذارد. از طریق اسمز معکوس می توان آب خالص تهیه کرد و این کار به کمک غشای نیمه تراوا صورت می گیرد.
سالیان سال افراد به دنبال بهترین راه و روش برای تصفیه آب بودند، امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی، استفاده از فرآیند اسمز معکوس به شدت پیشنهاد می شود. حال حتما برایتان سؤال شده است که چگونه باید به کمک این روش آب های ساختمان و آپارتمان ها را تمیز کنیم؟
در جواب سؤال بالا باید گفت: شما می توانید از دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس استفاده کنید. به کمک این روش می توان حدود 98 درصد مواد معدنی حل شده و مواد آلی را از آب حذف کرد. این تکنولوژی در دهه های اخیر به طور قابل توجهی گسترش یافته است.
اسمز معکوس به زبان ساده یعنی فشاری که آلودگی ها را در یک طرف غشا گذاشته و آب خالص را به سمت لوله های آب راهی می کند. در این فرایند باید دو محلول با غلظت های متفاوت وجود داشته باشد تا بتوان این فرایند را با موفقیت پشت سر گذاشت.

روش اسمز معکوس در تصفیه آب چگونه است؟

روش اسمز معکوس در تصفیه آب بدین صورت است، که تصفیه آب و تولید آب شیرین به روش اسمز معکوس RO به طور ویژه در مواقعی استفاده می­شود، که نیاز به کاهش میزان نمک آب باشد. در واقع پیشرفته­ترین روش تصفیه آب، اجرای روش اسمز معکوس است، که در این فرایند، آب با فشار از یک سری غشاء نیمه تراوا عبور داده می­شود. این فشار خارجی از فشار اسمزی طبیعی بیشتر است. در نتیجه مولکول­های کوچک­تر از منافذ غشاء، عبور می­کنند در حالی که مولکول­های بزرگ­تر قادر به عبور از غشاء نیستند. سپس در جریانی جانبی از کنار غشاء عبور داده شده، دفع می­گردند.

تصفیه آب با روش اسمز معکوس

تصفیه آب با روش اسمز معکوس چگونه است؟ دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس دارای حداقل چهار مرحله فیلتراسیون به شرح زیر می­باشد:

  1. 1. فیلتر پیش تصفیه ذرات معلق (Sediment Pre-Filter)

این فیلتر که عموماً در دستگاه اسمز معکوس از جنس  پروپیلن است، کثیفی، زنگ‌زدگی و ذرات معلق در آب، که اندازه آن­ها بیش از 5 میکرون هستند را حذف می­کند.

  1. 2. پیش فیلتر کربن (Carbone Pre-Filter)

فیلتر کربن فعال (Activated Carbon) به طور معمول در دستگاه اسمز معکوس خانگی وجود دارد، که قابلیت فیلتراسیون 0.5 تا 10 میکرون را دارد، همچنین برای تصفیه ذرات مفید است. این فیلتر باعث از بین بردن طعم و بو ناشی از کلر می‌شود و باعث کاهش میزان سرب غیر محلول در آب نیز می‌باشد. در یک سیستم اسمز معکوس 5 مرحله­ای، از دو فیلتر کربن فعال بصورت سری استفاده می­شود.

  1. 3. غشاء اسمز معکوس

این غشاءها از جنس (TFC) هستند و می‌توانند 95٪ از کل مواد جامد محلول (TDS) را تا سایز 0.0001 میکرون حذف کنند. این غشاءها، نیمه نفوذ‌پذیر بوده و اصولا برای استفاده در تصفیه آب و یا سیستم­های آب شیرین کن تولید می­شوند. همچنین در کاربردهای شیمیایی مانند باتری و سلول­های سوخت نیز استفاده می‌شوند.

  1. 4. فیلتر پست کربن

یک فیلتر کربن فعال (Activated Carbon) بعد از مخزن ذخیره اب و قبل از اینکه آب استفاده شود، قرار می‌گیرد. این فیلتر معمولا بالای هوزینگ غشاء اسمز معکوس قرار گرفته و مسئولیت حذف هرگونه کلر و یا آلاینده­های باقی مانده، پس از عبور از  کارتریج­های دیگر یا غشاء را به عهده دارد.

چرا باید از تصفیه آب به روش اسمزی معکوس استفاده کرد؟

اسمز معکوس

هنگامی که به دنبال خرید دستگاه های تصفیه آب هستید، برایتان اهمیت دارد که از مزایا و معایب آن ها خبر دار شوید تا بتوانید با توجه به شرایط خود بهترین را انتخاب کنید. در واقع دستگاه اسمز معکوس دارای مزایای بی نظیری بوده و به همین دلیل توجه بسیاری از افراد را در سراسر جهان به خود جلب کرده است.
حال شاید برای شما سؤال شود که چرا فرآیند تکنولوژی اسمز معکوس یکی از بهترین ها است؟ در جواب این سؤال باید گفت در قسمت بالاتر محتوا به جواب این سؤال شما پرداختیم، در واقع پاک کردن آب از آلودگی ها به درصد 98 درصد بی نظیر بوده و در واقع باقی درصد را می گذاریم پای اینکه هیچ چیز 100 درصد نیست!

• آلاینده های مضر را تا حدودی به صفر می رساند.

• ریزترین مواد را به راحتی از آب حذف می کند.

• طعم و بوی بد اب را کاهش می دهد.

• به سلامتی شما آسیبی وارد نخواهد کرد.

• این دستگاه با محیط زیست سازگار می باشد.

• نصب سیستم های اسمز معکوس از سیستم های دیگر به شدت راحت تر می باشد.

• نگهداری و هزینه دستگاه های تصفیه آب اسمزی پایین می باشد.

 

نحوه کار اسمز معکوس

اسمز معکوس

ما در این قسمت قصد نداریم تا شما را به صورت تخصصی با نحوه کار اسمز معکوس آشنا کنیم، پس جای نگرانی نیست. قبل از خرید دستگاه های اسمز معکوس خانگی باید با مفهوم اسمز معکوس و عملکرد آن اشنا شوید. در واقع این فرآیند هم در شیمی و هم در فیزیک به عنوان فرایندی بسیار مهم قرار گرفته است.
نحوه کار این فرآیند؛ دقیقا بر عکس اسمز می باشد. به طور کلی باید در دو طرف غشا محلول هایی با غلظت متفاوت قرار گیرد و سپس محلول با غلظت بیشتر به محلولی با غلظت کمتر برود و در این جا آلودگی ها و مواد ریزی که برای سلامتی بدن مناسب نیستند در آن طرف غشا قرار خواهند گرفت.
سیستم اسمز معکوس دارای 6 مرحله است و در این قسمت قصد داریم تا شما را با صفر تا صد اسمز معکوس آشنا کنیم. تعداد مراحل تصفیه آب به دستگاه ها و نوع فیلترها بستگی دارد. معمولا این دستگاه ها باید از نوع 6 مرحله ای باشند تا در 6 مرحله به سرعت آب تصفیه شود. از مراحل کلی آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• ابتدا باید ذرات بسیار بزرگ از محلول گرفته شود، این ذرات می تواند سنگ و ماسه باشند.

• غشا اسمز معکوس و گرفتن ریزترین مواد از محلول

• بلوک قبل از کربن

• فیلتر پس از کربن

• برگشتن مواد آلی مورد نیاز بدن به آب

• از بین رفتن بوی نامطبوع آب

اساس کار اسمز معکوس

فرض کنید دو ظرف یکی حاوی آب نمک (۱) و دیگری حاوی آب خالص (۲) توسط یک لوله به یکدیگر متصل بوده، هر دو دارای ارتفاع مساوی از آب و در یک سطح قرار دارند. جهت برقراری تعادل در غلظت یون­های سدیم و کلراید از ظرف آب نمک، یون­های نمک به صورت نفوذ مولکولی به ظرف آب خالص انتقال می­یابند، تا تعادل غلظت بین هر دو ظرف برقرار گردد. اما اگر بین این دو ظرف و مسیر جریان آب یک غشاء قرار گیرد، که فقط اجازه دهد مولکول­های آب از آن عبور کنند، یون­های نمک عبور نمی‌کنند. لذا برای برقراری تعادل در غلظت، آب خالص از ظرف شماره (۲) به ظرف شماره (۱) انتقال می­یابد، این عمل تا آنجا ادامه می­یابد که افزایش ارتفاع حاصله در ظرف آب نمک، فشار مضاعف ایجاد کرده و اجازه انتقال آب از ظرف شماره (۲) به ظرف شماره (۱) را ندهد. این فشار را فشار اسمزی می­گویند.

تفاوت اسمز و اسمزی معکوس

اسمز معکوس

شاید برایتان سؤال شود که اسمز چگونه عمل کرده و چرا نمی توان از آن برای تصفیه آب استفاده کرد؟ در واقع باید گفت یکی از مهم ترین تفاوت اسمز و اسمز معکوس در نوع جابه جایی محلول در غشا است. برای مثال در فرایند اسمز دو محلول با دو غلظت متفاوت در دو طرف غشا قرار می گیرند.
تا این جای کار، روش اسمز معکوس با روش اسمز یکی است اما در اسمز محلول با غلظت و آلودگی کمتر به سمت محلول با غلظت و آلودگی بیشتر حرکت می کند. در این صورت آب نه تنها خالص و پاک نشده بلکه حتی آلوده‌تر می شود. روش اسمز به هیچ عنوان برای تصفیه مناسب نمی باشد.

 

خرید دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس خانگی

تا اینجای کار سعی کردیم تا شما را با پدیده اسمز و اسمز معکوس به طور کامل آشنا کنیم. بعد از آشنایی کامل با این دستگاه، حال نوبت به آشنایی با سیستم تصفیه آب رسیده است. در طول تاریخ، تصفیه آب با روش های گوناگونی انجام شده است اما امروزه بهترین روش تصفیه آب نوع فرابنفش و اسمزی معکوس است.
البته شما می توانید به خرید دستگاه تصفیه آب به روش های گوناگون و با مراحل متفاوت بپردازید و تمامی این ها به شرایط، نوع آب منطقه، شرایط جغرافیا و … بستگی دارد. در نتیجه نمی توان گفت تمامی افراد باید به خرید دستگاه تصفیه آب اسمزی معکوس بپردازند.
اسمز معکوس تصفیه آب، یکی از بهترین روش های تصفیه است، حال که متوجه این نکته شدید باید برای خرید بهترین دستگاه تصفیه اب با این فرآیند جستجو کنید. امروزه به دلیل وضعیت ناپایدار اقتصادی و اجناس تقلبی نمی توان بی گدار به آب زد، در نتیجه باید از فروشگاهی معتبر این محصولات را خریداری کنید.
شما می توانید با ورود به سایت سولار مکانیکال به خرید بهترین دستگاه تصفیه آب با قیمت بسیار مناسب بپردازید. قبل از خرید بهتر است با کارشناسان و مشاوران سایت به صورت رایگان و آنلاین مشورت کنید و سپس به خرید دستگاه بپردازید. در غیر این صورت امکان به وجود آمدن مشکلات گوناگونی وجود دارد.

 

آیا فرآیند اسمزی معکوس (Reverse osmosis) برای محیط زیست مفید است؟

اسمز معکوس

هنگامی که فاضلاب از خانه و شهر شما خارج می‌شود برای بازیافت باید به کارخانه برود، این فاضلاب باید تصفیه شده و دوباره به بستر رودخانه‌ها ارسال شود تا در طبیعت چرخه رعایت شده و ما انسان‌ها بدون آب نمانیم. در نتیجه این چرخه بسیار اهمیت دارد و نباید آن را دست کم گرفت.
اسمز معکوس صنعتی، آب حاصل از اسمز معکوس را از خانه شما خارج کرده و مواد شیمایی آن را به طور کامل حذف می‌کند. آب باقی مانده که حاوی غلظت کمی از مواد معدنی در محلول است؛ در واقع آب مناسب برای آشامیدن می باشد. در واقع محلولی که با غلظت بیشتر در طرف دیگر غشا هنوز وجود داردف بای به طبیعت بازگردد، این کار بسیار مقرون به صرفه و مفید است.
خیلی از افراد گمان می‌کنند در این مراحل مواد معدنی و ضروری بدن از بین رفته و قادر به برگشت نیست در صورتی که اشتباه می‌کنند. در دستگاه تصفیه آب و در مرحله ششم به کمک فیلتر کربن، تمامی مواد مفیدی که طی مراحل قبلی از بین رفته‌اند، دوباره به آب باز می‌گردد. سیستم معکوس تمامی الودگی‌ها را از بین برده و شما از بیماری دور می‌کند.
بدن ما از ۷۰ درصد آب تشکیل شده و به مفاصل و عضلات برای عملکردشان کمک می‌کند. برای انجام کارها شما نیاز به مواد معدنی دارید که این مواد معدنی توسط آب برایتان فراهم می‌شود. شما باید در روز مقدار زیادی آب بنوشید تا بدنتان مواد معدنی لازم را جذب کند. در نتیجه شما نیاز به آب تمیز و باکیفیت‌تری دارید تا مواد معدنی را برای بدنتان فراهم کند.

 

چه آلاینده هایی با سیستم اسمزی معکوس از بین می رود؟

اسمز معکوس

در ابتدا هم به عملکرد بالای سیستم اسمزی معکوس اشاره کردیم. برای مثال گفتیم این سیستم توانایی از بین بردن ۹۸ درصد از آلاینده‌های محلول را داشته و شما را از خطرات مختلف دور نگه دارد. از آلاینده‌هایی که سیستم اسمز معکوس توانایی از بین بردن آن‌ها را دارد؛ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• نمک‌ها

• پیروژن‌ها (این مواد مبتنی بر پروتئین بوده و توسط باکتری‌ها تولید می‌شوند)

• باکتری‌های آلی

• ذرات

• مولکول‌های چربی و روغن (کلوئیدها)

اسمز معکوس علاوه بر پاک کردن آب از آلودگی ها، به جلوگیری و حتی درمان برخی بیماری ها می پردازد. برای مثال اسمز معکوس در دیالیز به کار آمده و از سلامتی شما محافظت می کنند. شاید امروزه قیمت این دستگاه ها تا حدودی بالا رفته باشد اما سلامتی اگر در خطر بیوفتد، باید دو برابر هزینه کنید!

سوالات متداول درباره اسمز معکوس

دستگاه اسمز معکوس را از کجا تهیه کنیم؟

با مراجعه به سایت سولار مکانیکال می­توانید محصول مورد نظر خود را تهیه کنید.

برای مشاوره خرید دستگاه اسمز معکوس چه کار کنیم؟

با مراجعه به سایت سولار مکانیکال و تماس با مشاورین برای خرید محصولات یاری بخواهید.

مزایا استفاده از تصفیه آب چیست؟

حذف سدیم آب، حذف انگل و میکروارگانیسم­ها، تولید آب بدون سرب

امتیاز شما به این مقاله
  • نویسنده سولار
  • 1401-02-04
  • 444 بازدید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها