پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
الکتروموتور تک فاز

الکتروموتور تک فاز چیست و چه کاربردی دارد؟

اصولاً الکتروموتورها در انواع مختلف و از لحاظ مصرفی در تک فاز و سه فاز ارائه می‌شوند. شاید ابتدا از خود بپرسید الکتروموتور برای چه کاری مناسب است؟ در جواب این سؤال باید گفت الکتروموتورها برای تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی جنبشی به کار می‌روند. در سال 1888 نیکولا تسلا تاریخچه اختراع الکتروموتورها را به عنوان انقلاب صنعتی دوم نامید. در این مقاله می‌خواهیم شما را با الکتروموتور تک فاز آشنا کنیم.
با پیشرفت علم و تکنولوژی، انسان همواره به دنبال راحت کردن کارهای خود بوده است و قبل از اختراع این وسایل، موتورها به وسیله یک حرکت دائم در وسط میدان مغناطیسی ثابت به حرکت در می‌آمدند. در نتیجه الکتروموتورها باعث پیشرفت تمامی وسایل در این تاریخ شدند.

الکتروموتور تک فاز چیست؟

شاید باورتان نشود اما الکتروموتورها نسبت به باقی دستگاه کوچک‌تر هستند اما کار دستگاه بدون این وسایل کاملاً مشکل خواهد بود. بسیاری از افراد مشغول در صنایع با این وسایل به طور کلی آشنا هستند اما بهتر است تا شما نیز به صورت جزئی با این وسایل آشنا شوید تا بتوانید نیاز خود را برطرف کنید. این نوع الکتروموتورها بسیار متنوع بوده و ویژگی‌های مختلفی در موارد کاربرد دارند. این نوع الکتروموتورها در واقع موتورهای القایی ac هستند.
همان‌طور که از نام آن‌ها پیدا است، کارکرد آن‌ها کاملاً با برق شهری و تک فاز بوده است به همین دلیل این وسیله در مکان‌های مختلف مثل صنایع، تجاری و صنعتی کاربرد دارد. این نوع موتورهای الکتریکی در دو نوع آلومینیم و چدن ساخته می‌شوند. معمولاً نوع چدن آن بسیار مقاوم‌تر از استیل بوده و در مواقع ضروری استفاده می‌شود. معمولاً نوع آلومینیوم آن به دلیل سبکی بالا در مصارف خانگی استفاده می‌شود.
توان الکتروموتور تک فاز از سه فاز کمتر بوده ولی نوع برق مصرفی آن باعث پرکاربرد بودن الکتروموتور تک فاز شده است. قیمت الکتروموتور تک فاز به دلیل تجهیزات بالا کمی گران‌تر از نوع سه فاز آن بوده است. الکتروموتورهای تک فاز نسبت به سه فاز سنگین‌تر بوده است. خیلی از افراد گمان می‌کنند که از نظر ظاهری تک فاز و سه فاز با یکدیگر متفاوت‌اند در صورتی که اصلا این چنین نیست.

الکتروموتور تک فاز

کاربردهای الکتروموتور تک فاز

اگر بخواهیم از کاربرد این وسیله کوچک صحبت کنیم باید یک کتاب بنویسیم اما الکتروموتور تک فاز از پرکاربردترین موتورهای الکتریکی شناخته شده در مصارف تجاری، صنعتی، کشاورزی و خانگی است و این موتورهای الکتریکی همان‌طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم قابلیت تبدیل انرژی برقی به مکانیکی را دارد و به همین دلیل تقریباً در تمامی وسایل ما مورد استفاده قرار می‌گیرد.
الکتروموتورهای تک فاز به دلیل استفاده از جریان برق شهری، کاربرد بسیار زیادی در لوازم خانگی دارند. از قبیل کاربردهای بی‌شمار این وسیله می‌توان به استفاده در پرینترها، ماشین لباسشویی، کولرهای آبی، پرینترها، پمپ آب صنعتی و خانگی اشاره کرد. از کاربردهای دیگر این وسیله می‌توان به استفاده از آن در ساختمان سازی و انواع بالابر اشاره کرد.

انواع الکتروموتور تک فاز

این قطعه انواع بسیار مختلفی داشته و هر نوع کاربرد مخصوص خود را دارد. در این بخش می‌خواهیم شما را به انواع موتور الکتریکی تک فاز آشنا کنیم. خیلی از افراد گمان می‌کنند در صورت خرابی موتور الکتریکی تک فاز می‌توانند به راحتی آن را خریداری کنند در صورتی که این کار اصلا راحت نخواهد بود و در واقع باید بتوانند بهترین نوع را تشخیص داده و خرید کنند.
شما برای خرید موتور الکتریکی تک فاز صد در صد دچار گمراهی و سردرگمی خواهید شد در نتیجه برای تعویض یا تعمیر آن بهتر است با انواع و عملکرد هر یک به طور جداگانه آشنا شوید.

الکتروموتور تک فاز

الکتروموتورهای القایی چاک دار

اگر موتور الکتریکی در قسمت برجسته خود دارای شکاف باشد به آن الکتروموتور چاک دار می‌گویند. در این نوع موتور الکتریکی تعدادی حلقه برای اتصال وجود داشته و همچنین قدرت اندازه گیری و گشتاور موتور این نوع الکتروموتور بسیار پایین بوده است. الکتروموتور القایی چاک دار ساختار بسیار ساده‌ای داشته و به راحتی می‌توانید آن را نصب و راه‌اندازی کنید. موتور قطبی آن 150 وات طراحی شده و مناسب برای وسایلی با توان کمتر می‌باشد.

پیشنهاد ما به شما : مشاهده قیمت و خرید موتور برق بی صدا

الکتروموتورهایی دو خازن

در این نوع معمولاً موتور الکتریکی تک فاز از دو نوع خازن موقت و دائم استفاده می‌شود. این موتورها در وسایلی مثل بالابر، یخچال، پرینتر و غیره استفاده می‌شود. این نوع الکتروموتور تک فاز نسبت به انواع دیگر آن بسیار پرکاربرد و رایج‌تر بوده است و به همین دلیل از آن در تمامی شرایط استفاده می‌کنند.

الکتروموتورهای تک فاز شکسته

این نوع الکتروموتور یک ویژگی بی‌نظیر داشته و آن هم بالا بودن مقاومت اهمی آن نسبت به مقاومت القایی آن برای به وجود آمدن اختلاف بین موتور و سیم پیچ بوده است. برای اینکه تناسب هر دو به یک نسبت برقرار شود، می‌توانید از یک سیم پیچ نازک استفاده کنید تا تناسب را به طور کامل برقرار کنید.

مزایای الکتروموتور تک فاز

اگر بخواهیم درباره مزایای این قطعه صحبت کنیم باید با کاربرد آن تاکنون آشنا شده باشید. حتماً شما برای خرید الکتروموتور به این مقاله مراجعه کردید یا شاید از زبان فردی متوجه خرابی الکتروموتور تک فاز وسیله خود شده‌اید. این وسیله دارای مزایای بی‌نظیری است و در تمامی وسایل‌های الکتریکی بدون شک استفاده می‌شود تا بتواند نیروی الکتریکی را به نیروی جنبشی تبدیل کند.

الکتروموتور تک فاز

از مزایای این وسیله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• برق سه فاز در همه جا وجود ندارد و به همین دلیل استفاده از تک فاز به مراتب بیشتر است.
• قیمت نوع تک فاز آن تقریباً برای مصارف خانگی، صنعتی و حتی تجاری پایین‌تر بوده است.
• مصرف برق این کالا نسبت به سه فاز آن بسیار مناسب‌تر بوده در اصل می‌توان گفت نسبت به سه فاز بسیار مقرون به صرفه‌تر است.
• کاربردهای موتور الکتریکی سه فاز با تک فاز کاملاً متفاوت بوده است. اما در برخی موارد نیز از هر دو قطعه می‌توان استفاده کرد.

پیشنهاد ما به شما : مشاهده قیمت و خرید پمپ آب خانگی

خرید الکتروموتور تک فاز

برای خرید این نوع الکتروموتور باید با کاربرد و انواع آن به طور کلی آشنا شوید. شما باید نوع مخصوص خود را با توجه به کاربرد هر برند مشخص کنید. فروشگاه‌هایی وجود دارند که به فروش الکتروموتور تک فاز استوک یا همان دست دوم می‌پردازند اما نکته‌ای که نباید فراموش کنید این است که تک فاز دست دوم نیاز به مراقبت و توجه بیشتری دارد.
تا جایی که می‌توانید از خرید موتور الکتریکی و لوازم برقی دست دوم بپردازید. در غیر این صورت شما باید دو برابر قیمت اولیه آن را برای تعمیر آن هزینه کنید. در این صورت حتماً از افراد یا کارشناسان حرفه‌ای کمک بگیرید تا در خرید این وسایل به شما کمک کند. شما می‌توانید برای خرید این محصول و تجهیزات دیگر مثل خرید موتور تک بنزینی و خرید کمپرسور هوا بپردازید.
الکتروموتورها حتی در کارواش، پمپ‌ها، وسایل برقی دیگر نیز به کار می‌روند و قیمت این وسایل به ویژه قیمت کارواش به نوع الکتروموتور آن بستگی دارد. شما می‌توانید برای خرید تجهیزات صنعتی به سایت سولار مکانیکال مراجعه کرده و در صورت نیاز با پشتیبان سایت نیز تماس حاصل فرمایید و در خرید خود از او کمک بگیرید.

تفاوت الکتروموتور تک فاز و سه فاز

ما همه جوره تلاش کردیم تا شما را با موتور الکتریکی تک فاز آشنا کنیم. در این مقاله حتی به صورت کلی به تفاوت این دو الکتروموتور نیز اشاره کردیم. در این مقاله سعی کردیم شما را وارد مباحث تخصصی نکنیم و فقط تا حدودی با این قطعه آشنا کنیم. با گذشت زمان و فرسوده‌تر شدن الکتروموتورها شما باید به تعمیر یا تعویض آن‌ها بپردازید. در نتیجه باید بتوانید از بین محصولات بهترین نوع را انتخاب و خریداری کنید.

الکتروموتور تک فاز

از تفاوت این دو الکتروموتور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• قدرت موتور الکتریکی سه فاز از تک فاز بسیار بیشتر بوده است. (همان‌طور که اشاره کردیم الکتروموتور تک فاز با برق شهری کار می‌کند.)
• راندمان موتورهای الکتریکی سه فاز بسیار بالاتر از تک فاز بوده است.
• جریان در سه فاز ثابت اما در موتورهای تک فاز متناوب بوده است.
• موتور الکتریکی سه فاز راحت‌تر راه اندازه و نصب می‌شوند.
• لرزش الکتروموتورهای سه فاز در مقایسه با تک فاز کمتر است.

خرید الکتروموتور تک فاز به صورت اینترنتی

شاید برایتان سؤال شود که مگر می‌شود این وسیله را به صورت اینترنتی خریداری کرد؟ در جواب این سؤال باید گفت دیگر نگران نباشید، شما با دادن مشخصات و مدل دستگاه خود به کارشناسان و مشاوران سایت سولار مکانیکال می‌توانید الکتروموتورهای مخصوص و کاربردی خود را خریداری کنید. خرید الکتروموتور و انتخاب بین تک فاز یا سه فاز بودن این قطعه اصلا کار راحتی نبوده و به نوع دستگاه و کاربرد مورد نظر شما بستگی دارد.
حال که شما با این وسیله آشنا شدید؛ می‌توانید بهترین برندها و مدل‌ها را از سایت سولار مکانیکال با قیمت بسیار مناسب خریداری کنید. این سایت با فروش تجهیزات صنعتی با قیمت بسیار مناسب کار شما عزیزان را راحت‌تر کرده است. قیمت تمامی وسایل به ویژه قیمت کارواش در این سایت فوق‌العاده است و در مراسم‌های مختلف دارای تخفیف نیز می‌باشد.

جمع‌بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا شما را با الکتروموتور تک فاز و کاربردهای آن آشنا کنیم. اگر شما هم به دنبال قطعه‌ای برای تبدیل انرژی جنبشی به مکانیکی هستید؛ بهترین قطعه الکتروموتورها هستند. متأسفانه برندها و مدل‌های مختلفی وجود دارند که سایت سولار با قرار دادن برندهای معتبر کار شما را به شدت راحت‌تر کرده‌اند.

امتیاز شما به این مقاله
  • نویسنده سولار
  • 1401-02-04
  • 341 بازدید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها