پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
تفاوت کفکش و لجن کش

تفاوت کفکش و لجن کش چیست؟

خیلی از افراد به اشتباه از پمپ کفکش به جای لجنکش استفاده می‌کنند، در صورتی که این کار اشتباه بوده و اصلاً توصیه نمی‌شود. اگر شما هم جزو افرادی هستید که تفاوت کفکش و لجن کش را نمی‌دانید تا آخر این مقاله همراه ما باشید. اساس عملکرد تمامی پمپ آب‌ها یکی است و همگی برای انتقال و پمپاژ آب استفاده می‌شوند اما هر کدام عملکرد خاص نسبت به خود را دارند و برای مثال هیچ وقت از پمپ کفکش استخر برای پمپاژ آب ساختمان استفاده نمی‌شود.
شما باید قبل از خرید، پمپ‌های آب را بررسی کنید و با آن‌ها آشنا شوید. به غیر از این مورد شما باید در انتخاب فروشگاه، بسیار دقت کنید. در صورت انتخاب فروشگاه نامناسب، پمپ اشتباه و بی‌کیفیتی را خریداری خواهید کرد که این نه تنها در آینده هزینه‌بر خواهد بود بلکه در زمان حال نیز برای شما مشکلاتی را به بار می‌آورد.

تفاوت پمپ کفکش و لجن کش چیست؟

در ابتدای مقاله سؤال شما را مطرح کردیم تا سریعتر به جواب خود برسید. برای اینکه با تفاوت این دوتا پمپ آب به طور کامل آشنا شوید، باید با آن‌ها به طور جداگانه آشنا شوید. البته برای اینکه کار شما راحت‌تر شود در ابتدا کمی به این تفاوت خواهیم پرداخت. حتماً شما هم در عید نوروز یک ماهی با تگ خوشگل خریداری کردید. اگر دقت کرده باشید بعد از مدتی اگر تنگ آن را عوض نکنید؛ بعد از چند روز یک لایه لجنی روی آن شکل خواهد گرفت.
حال فرض کنید یک استخر ماهی خریداری کردید و از آن می‌خواهید درآمد کسب کنید. اگر این استخر تمیز نشود هم باعث مردن ماهی‌های شما می‌شود و هم اینکه شما را ورشکست خواهد کرد. در این داستان شما نیاز به پمپ لجن کش دارید. این پمپ با قابلیت انتقال بالای مواد به شما کمک خواهد کرد تا استخر را از فضولات ماهی‌ها تمیز کنید.
حال اگر به دنبال تمیز کردن یک استخر عمومی باشید، آیا باید از پمپ لجن کش استفاده کنید؟ جواب این سؤال کاملاً واضح است. پمپ کفکش برای آب‌هایی با کمترین املاح معدنی مناسب بوده است. از این پمپ باید در کف استخر استفاده کرد. شما با توضیحات کلی که گفته شد فکر کنم با تفاوت کفکش و لجنکش آشنا شده باشید.

تفاوت کفکش و لجن کش

پمپ کفکش چیست؟

این پمپ از نظر ساختاری همانند توربین‌های عمودی بوده و اساساً با یک موتور الکتریکی کار می‌کند. پمپ کفکش انرژی جنبشی سیال را افزایش داده و باعث تمیزی آب استخر می‌شود. البته اساس کار این پمپ همان لجن کشی است اما با پمپ لجن کش کاملاً متفاوت می‌باشد. این پمپ یک پمپ گریز از مرکز شناخته می‌شود و همراه شفت عمودی فشار را کنترل می‌کند.
در این پمپ از آب‌بندی مکانیکی برای جلوگیری از نشتی آب استفاده می‌‌شود. در غیر این صورت با نشتی آب به سمت الکتروموتور این پمپ دردسرهای زیادی اتفاق می‌افتد.

پمپ لجنکش چیست؟

پمپ لجنکش در واقع یک پمپ سانتریفیوژ یا همان گریز از مرکز بوده است. قبل از اختراع این پمپ، فضولات از طریق لوله‌های تعبیه شده از سازه خارج می‌شدند که دردسرهای زیادی نیز به همراه داشت. به دلیل نبود فشار درست و حسابی این فضولات به مکان‌های نادرست ریخته می‌شد. این نوع پمپ‌ها داخل سازه تعبیه شده و قابل رؤیت نیستند.

تفاوت کفکش و لجن کش در پمپاژ نوع سیال

اولین و مهم‌ترین تفاوت این دو پمپ در نوع سیالی است که جابه جا می‌کنند، برای مثال پمپ کفکش مناسب سیالات تمیز و آب‌های آلوده به همراه ذرات درشت مناسب است اما با استفاده از پمپ لجن کش سیالاتی مثل فاضلابی، استخرهای پرورش ماهی، لجن کف استخر و غیره را می‌توان پمپاژ کرد. پمپ کفکش برای تمیز کردن آب‌های آلوده نیاز به فیلتر استرینر دارد اما پمپ لجن کش فاقد استرینر می‌باشد.

تفاوت کفکش و لجن کش

تفاوت کفکش و لجن کش در پمپاژ نوع سیال عبارت‌اند از:

• از پمپ کفکش برای انتقال آب آلوده فاقد ذرات درشت یا آب تمیز استفاده می‌کنند.
• پمپ کفکش دارای صافی یا استرینر می‌باشد.
• از پمپ لجن کش برای انتقال آب آلوده با ذرات درشت استفاده می‌شود.

تفاوت لجنکش و کفکش در تعداد پروانه

در پمپ کفکش از پروانه‌های بسته یا نیمه باز استفاده می‌شود در صورتی که باید پمپ لجن کش از پروانه‌های باز استفاده می‌کنند. مدل دیگری هم وجود دارد که معمولاً در پمپ‌های لجن کش تعبیه می‌شوند و این نوع پروانه‌ها به پروانه‌های کانالی معروف می‌باشد. در صورتی از پروانه‌های کانالی استفاده می‌کنند که سیال بسیار سنگین باشد.
نه تنها در مدل پروانه این دو پمپ کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند بلکه در تعداد پروانه نیز تفاوت‌هایی دارند. در پمپ کفکش دو پارامتر سرعت انتقال و پرتاب به بالا از باقی پارامترها مهم‌تر بوده است و با توجه به این دو پارامتر باید پروانه انتخاب شود. هیچ کس از پمپ لجنکش نمی‌خواهد که سیال را به نقاط بسیار مرتفع بفرستد و هدف اصلی خالی کردن چاه و استخر از آلودگی است.
پمپ کفکش برعکس پمپ لجن کش برای انتقال آب خانگی در نقاط بسیار بالا استفاده می‌شود. به همین دلیل پمپ کفکش انواع مختلفی داشته و معمولاً از تک پروانه ساخته می‌شود. قیمت پمپ کفکش تقریبا با توجه به کاری که انجام می‌دهد خیلی مناسب است.

تفاوت کفکش و لجنکش در نوع موتور

یکی از تفاوت‌های دیگر که باید به آن توجه کنید، نوع موتور آن‌ها است. در کل شما باید با دو موتور خشک و مستغرق آشنا شوید. به طور کلی موتور این دوتا یا توانایی شناور شدن در آب را دارد که به آن مستغرق می‌گویند یا اینکه فاقد این توانایی هستند که به آن موتور خشک می‌گویند. پمپ‌های کفکش باید مستغرق یا شناور باشند یعنی به هیچ عنوان نباید از موتور خشک استفاده کنند اما لجن کش‌ها از هر دو موتور خشک و شناور استفاده می‌کنند.
البته استفاده از لجنکش‌های شناور بسیار بهتر است، چون قدرت مکش بالاتری داشته و پساپ‌ها را به طور مستقیم وارد پمپ می‌کند. قیمت پمپ آب به نوع و پارامترهای مختلفی بستگی دارد، به همین دلیل نمی‌توان قیمت این نوع پمپ را به طور دقیق گفت.

تفاوت کفکش و لجن کش

تفاوت کفکش و لجنکش در نوع کاربری

پمپ کفکش دقیقاً مشابه پمپ خانگی کار می‌کند و از کاربرد آن می‌توانیم به مواردی مثل تأمین آب ساختمان‌ها، آبیاری باغات، استفاده در امور کشاورزی، کشیدن آب از چاه، انتقال آب از مخزن و غیره اشاره کنیم. پمپ لجن کش بیشتر برای انتقال فاضلاب، پساپ، مایعات عفونی بیمارستان، تصفیه خانه‌ها و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.
پمپ کفکش تفاوت زیادی با پمپ آب‌های خانگی نداشته و برای همین به راحتی می‌توانید با عملکرد آن آشنا شوید. تنها تفاوت پمپ کفکش در شکل ظاهر و نوع موتور آن‌ها است. یعنی نوع موتور و ظاهر پمپ کفکش نسبت به پمپ‌های خانگی دیگر متفاوت بوده است. به همین دلیل در قیمت نیز با یکدیگر کاملاً فرق دارند. برای مثال قیمت پمپ سیرکولاتور با قیمت پمپ کفکش کاملاً متفاوت بوده است.

تفاوت لجن کش با کفکش در توان موتور

پرتاب کردن و انتقال پساب و لجن که جرم بیشتری دارند، بسیار سخت‌تر خواهد بود در نتیجه برای این کار باید موتوری با توان بالا در پمپ لجن کش تعبیه شود. پرتاب کردن یا انتقال آب تمیز به بالا کار زیاد سختی نیست در نتیجه به موتور با توان متوسط نیاز است. شاید برایتان سؤال شود که چگونه از توان موتورهای پمپ‌ها باخبر شویم؟ در جواب این سؤال باید گفت هر محصول دارای برچسب یا پلاک اطلاعات بوده و شما با خواندن آن می‌توانید به توان موتور و دیگر مشخصات دستگاه پی ببرید.

معمولاً توان موتور با اسب بخار و علامت اختصاصی HP نمایش داده می‌شود. البته برای اینکه بتوانید مشخصات کامل روی پلاک دستگاه را متوجه شوید باید از یک کارشناس خبره کمک بگیرید تا بتواند این مشخصات را برای شما تحلیل کند. شما می‌توانید با سر زدن به سایت سولار مکانیکال و بررسی این مشخصات و مشورت با کارشناس فروش، بهترین پمپ آب را خریداری کنید.

تفاوت کفکش و لجن کش

تفاوت لجنکش با کفکش در دهانه ها

آخرین تفاوت که قصد دارید در این مقاله برای شما مشخص کنیم، دهانه ورودی و خروجی دستگاه بوده است. به دلیل تفاوت در تعداد و توان موتور در این دو مدل پمپ، دهانه ورودی و خروجی متفاوتی نیز داشته‌اند. برای مثال دهانه ورودی پمپ‌های کفکش معمول در زیر یا کنار پمپ و دهانه خارجی آن‌ها در قسمت بالای پمپ طراحی و تعبیه شده‌اند.
در صورتی که این مسئله در پمپ‌های لجن کش کمی متفاوت‌تر بوده است. برای مثال دهانه ورودی پمپ لجن کش در زیر دستگاه یا کنار آن و دهانه خروجی در همان قسمت زیر دستگاه طراحی و تعبیه شده است. تفاوت در جای دهانه‌ها معمولاً به تفاوت در تعداد و نوع پروانه‌ها بر می‌گردد. به نظر شما دهانه خروجی چرا باید در زیر دستگاه تعبیه شده باشد؟ در جواب این سؤال باید گفت به دلیل غلظت و نوع سیال اگر موادی گیر کند شما در پایین دستگاه به راحتی می‌توانید آن را در بیاورید.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با تفاوت کفکش و لجنکش آشنا کنیم. خیلی از افراد متأسفانه گمان می‌کنند که این دو تفاوتی با یکدیگر نداشته و بدون اطلاع از این موضوع به خرید آن می‌پردازند. شما می‌توانید با سر زدن به سایت سولار مکانیکال علاوه بر اطلاع از قیمت‌ها به‌ویژه قیمت پمپ استخر و دیگر پمپ‌ها، می‌توانید به خرید بهترین و باکیفیت‌ترین دستگاه‌ها بپردازید.

امتیاز شما به این مقاله
  • نویسنده سولار
  • 1400-12-02
  • 379 بازدید
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امین بختیاری
2 سال قبل

حرفتون خیلی عالیه