پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
عیب یابی منبع تحت فشار علت پارگی تیوب

عیب یابی منبع تحت فشار علت پارگی تیوب و نحوه تعویض آن

مخزن تحت فشار و پمپ آب باید در کنار هم به آب‌رسانی ساختمان کمک کنند؛ در غیر این صورت اگر هر کدام را به طور جداگانه استفاده کنید نه تنها آب‌رسانی ساختمان دچار مشکل می‌شود بلکه این اتفاق باعث می‌شود تا خسارات زیادی ببینید و هزینه زیادی برای جبران این خسارات بپردازید.

برای آب‌رسانی هنگامی که پمپ آب روشن می‌شود، فشار از داخل مخزن کاسته شده و دوباره آب وارد آن می‌شود تا آب کافی ذخیره شود. اگر فشار داخل مخزن تحت فشار کافی نباشد، پمپ هنگام روشن شدن به مشکل خورده و آب از مخزن خارج نمی‌شود در نتیجه چرخه آب‌رسانی به مشکل می‌خورد.

سالم بودن مخزن تحت فشار بستگی به پمپ آب و عمر آن دارد برای مثال روشن و خاموش شدن مداوم پمپ، آسیب بسیار شدیدی به اجزا و تجهیزات آب‌رسانی وارد می‌کند. خرابی مخزن تحت فشار می‌تواند به خاطر سوراخ شدن تیوپ داخل مخزن و بروز زنگ زدگی در مخزن شود.

نحوه عملکرد منبع تحت فشار پمپ آب چگونه است؟

در داخل منبع تحت فشار پمپ آب یک عدد تیوپ پلاستیکی قرار دارد که با باد پر شده است. تنظیم میزان باد این تیوپ بسیار اهمیت دارد و اگر درست حسابی تنظیم نشده باشد؛ می‌ترکد، در اصل این میزان باد باید بین 25 الی 35 باشد. برای کار باید با توجه به میزان فشار، مقداری آب به داخل پمپ ارسال شود و لزوم سالم بودن حجم و میزان باد و آب داخل تیوپ بسیار مهم است.

عیب یابی منبع تحت فشار علت پارگی تیوب
علائم خرابی مخزن تحت فشار

چنانچه شما علائم زیر را مشاهده کردید؛ سریعاً به تعمیرکار مراجعه کرده و پمپ آب را تعمیر کنید. اگر مشکل به زودی رفع شود شاید به باقی تجهیزات آبرسان آسیب وارد نشود در غیر این صورت شما برای تعمیر پمپ و تجهیزات آن باید هزینه بیشتری بپردازید.

روشن و خاموش شدن مداوم پمپ

یکی از مهم‌ترین علائم خرابی منبع تحت فشار، روشن و خاموش شدن مداوم و بیش از حد پمپ آب است. باید در صورت مشاهده کردن این مشکل هر چه سریع‌تر به فکر تعمیر باشید. اگر به این مشکل رسیدگی نکنید از طول عمر آن به شدن کاسته شده و امکان سوختگی موتور وجود دارد در صورت سوختن موتور شما باید هزینه‌ای دوم برابر بپردازید.

یک نکته بسیار مهم که باید به آن توجه کنید این است که الکتروپمپ با قدرتی بین یک الی 3 اسب بخار نباید بیش از 5 بار خاموش و روشن شود و اگر این مرتبه بیشتر شود به احتمال خیلی قوی منبع تحت فشار دچار مشکل جدی شده و نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. حال شاید برایتان سؤال شود که چه چیزی باعث این خرابی می‌شود؟ در جواب این سؤال باید گفت دلایل مختلفی برای به وجود آمدن این مشکل وجود دارد از دلایل آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جمع شدن آب یا به اصطلاح گرفتگی تیوپ
  • تنظیم نامناسب فشار درون منبع
  • کم بودن فشار هوای داخل تیوپ

شما باید برای پیدا کردن مشکل کار آن را با توجه به گذشته آن بررسی کنید و حتی اگر تغییر کوچکی را مشاهده کردید به سراغ تعویض یا تعمیر آن بروید. در صورت نیاز به تعمیر یا تعویض می‌توانید با خرید منبع تحت فشار و خرید پمپ آب مناسب از سایت سولار مکانیکال تخفیف لازم را بگیرید.
خارج نشدن آب از منبعبه خارج نشدن آب از منبع، گرفتگی آب گفته می‌شود که در این شرایط آب خارج نمی‌شود و افت فشار در سیستم از طریق منبع تأمین نمی‌شود. در این حالت حتی برای پر کردن یک لیوان آب نیاز به روشن شدن پمپ خواهید داشت. گرفتگی توسط آب می‌تواند به دلایل مختلفی مثل رسوب جامدات معلق مثل منگنز، زنگ آهن اتفاق افتد. البته این رسوب‌ها در دهانه مخزن جمع شده و جلوی پر و خالی شدن طبیعی تیوپ را می‌گیرند.

از دیگر دلایل آب گرفتگی می‌توان به فشار پایین مخزن اشاره کرد که در این صورت فشار پمپ بر فشار مخزن غلبه کرده و تیوپ بیش از حد ممکن پر می‌شود که این خودش مشکلات شدیدی را به وجود می‌آورد. این اتفاق ممکن است در انواعی از پمپ‌ها صورت بگیرید و در صورت نیاز شما می‌توانید با خرید پمپ آب کشاورزی و خرید پمپ کفکش به بهترین قیمت از سولار مکانیکال، ضرر کمتری را بپردازید.

عیب یابی منبع تحت فشار علت پارگی تیوب
تغییر کردن بو، مزه و رنگ آب

تغییر در ظاهر و کیفیت آب نیز از منبع آب ساختمان بوده و علت این مشکل عموماً در پارگی و نشتی آب به قسمت داخلی منبع است در نتیجه این نشتی باعث زنگ زدگی آهن و در نتیجه تغییر کیفیت، مزه و بوی آب آشامیدنی می‌شود. البته استفاده از تیوپ‌های بی‌کیفیت نیز بی‌تأثیر نبوده و موجب رشد جلبک و باکتری‌ها در مخزن می‌شود که این حالت هم بر طعم و کیفیت آب اثر گذار است و هم بسیار برای سلامتی مضر می‌باشد.

دلایل پارگی و سوراخ شدن تیوپ در منبع آب تحت فشار

در خیلی از موارد بعد از پارگی تیوپ شما نمی‌توانید کاری کنید و باید حتماً آن را تعویض کنید و به همین دلیل باید هزینه زیادی پرداخت کنید. اگر قبل از پارگی تیوپ اطلاعات بیشتری دریافت کنید در این صورت شاید قبل از پارگی کامل بتوانید آن را تعمیر کنید.

باید از خیلی کارها که باعث سوراخ و پارگی تیوپ در منبع آب تحت فشار می‌شود اجتناب کنید یا در صورت پیدا کردن مشکل حتماً به سرعت آن را رفع کنید. چند نکته بسیار مهم که هزینه‌های سرویس دوره‌ای و تعمیرات را به حداقل می‌رساند را در ادامه برای شما شرح خواهیم داد.

عیب یابی منبع تحت فشار علت پارگی تیوب
تنظیم نبوده فشار هوا در مخزن تحت فشار

در ابتدا مقاله اشاره کردیم که فشار داخل تیوپ چقدر اهمیت دارد و در صورت متعادل نبودن فشار داخل مخزن با فشار تولیدی پمپ، هر دو آن‌ها دچار مشکل می‌شوند. برای مثال اگر فشار درون مخزن کاهش پیدا کند، فشار جریان از پمپ بر آن غالب شده و سبب پر شدن تیوپ از آب می‌شود در این صورت امکان ترکیدن آنی تیوپ وجود دارد و این مورد باعث پارگی تیوپ نیز می‌شود.

برای جلوگیری از این اتفاق باید تنظیم هوای مخزن را به دست یک متخصص بسپارید تا به صورت دوره‌ای میزان فشار هوای داخل تیوپ و پمپ آب را اندازه بگیرد و در صورت نیاز به کمک یک کمپرسور فشار به آن هوا تزریق کند تا فشار مورد نظر به حد کافی برسد و اگر فشار زیاد است با باز کردن دریچه این فشار را کم کند.

مواد جامد معلق

از جمله مواد معلق در آب می‌توان به کلورین اشاره کرد که در مدت زمان طولانی می‌تواند؛ موجب خشک شدن، کاهش انعطاف پذیری و در نهایت پارگی تیوپ شود. جدا از این مواد، کلوریناتورها، گازهای خورنده و سمی ایجاد کرده که باعث پوسیدن مخزن و در نتیجه تخریب دیواره سرعت آن می‌شود.

دیگر جامدات معلق در آب مثل منگنز، آهن و غیره می‌توانند سبب ایجاد پوششی بر روی تیوپ و سفت شدن لایه به مرور زمان می‌شود. سفت شدن لایه تیوپ موجب کاهش انعطاف پذیری و تجمع رسوبات می‌تواند موجب گرفتگی خروجی مخزن شده و در نتیجه باعث خرابی مخزن و تیوپ می‌شود.سرویس نادرست مخزن پیش از نصب تیوپ جدید

مهم‌ترین عامل، قدیمی بودن مخزن است؛ خیلی وقت‌ها نصاب فراموش می‌کند که دیواره داخلی مخزن را تمیز کند و بلافاصله بدون تمیزی، تیوپ را تعویض می‌کند در نتیجه این کار بسیار اشتباه بوده و موجب گرفتگی دوباره می‌شود.

اگر دیواره داخلی مخزن تمیز نشود، دیواره آن به دلیل پارگی تیوپ قبلی زنگ می‌زنید و این زنگ زدگی‌ها بر روی دیواره منبع سطوح تیز و ناهمواری را ایجاد کرده و در نتیجه باعث پارگی دوباره تیوپ می‌شود. در نتیجه اگر دیواره مخزن تمیز نشود مشکلات دوباره تکرار می‌شود در این صورت شما باید از فردی کار بلد کمک بگیرید. خرید پمپ و تیوپ مناسب و با کیفیت نیز بسیار اهمیت دارد شما می‌توانید با خرید انواع پمپ با کیفیت مثل خرید پمپ آب استخری و خرید پمپ سیرکولاتور از خرابی آن جلوگیری کنید.

در نتیجه برای اینکه این اتفاق نیفتد، تعمیرکار باید موقع تعویض تیوپ، با یک سمباده داخل منبع را به خوبی صیقل کند تا هیچ سطح تیز و ریزی وجود نداشته باشد.

عیب یابی منبع تحت فشار علت پارگی تیوب

عدم تناسب پمپ آب با مخزن تحت فشار

عامل دیگری که باعث پارگی یا سوراخ تیوپ می‌شود، عدم تناسب فشار تولیدی پمپ با مخزن است. این نکته بسیار با اهمیت بوده و خیلی از افراد به این نکته بی‌توجهی می‌کنند. اگر فشار تولیدی پمپ از فشاری که مخزن می‌تواند تحمل کند، بیشتر باشد در این صورت موجب باد شدن بیش از حد تیوپ و ترکیدن آن می‌شود.

برای جلوگیری از این اتفاق حتماً پیش از خرید هر دستگاه آبرسان با یک کارشناس مجرب مشورت کنید، اگر اجزای سیستم شما با هم به تناسب کار نکنند، باید حتماً تعویض شوند تا مشکلات بیشتری را به همراه نیاورد.

کلام آخر

از مهم‌ترین نکات جلوگیری از پارگی تیوپ، خرید پمپ آب و تیوپ با کیفیت است. اگر شما در خرید کوتاهی کنید و به دنبال وسایل بی کیفیت و ارزان بگردید در نتیجه در آینده دچار ضرر و خسارت‌های دو برابر می‌شوید. شما می‌توانید وسایل و تجهیزات آب رسان با کیفیت بالا و قیمت بسیار مناسب را از سایت سولار مکانیکال خریداری کنید و در صورت نیاز با پشتیبان و کارشناسان سایت ما به مشورت بپردازید. همان‌طور که در طول مقاله به آن اشاره کردیم، قبل از خرید تجهیزات پمپ  بهتر است حتماً با یک کارشناس خبره مشورت کنید و از آن راهنمایی بگیرید.

امتیاز شما به این مقاله
  • نویسنده سولار
  • 1401-02-05
  • 459 بازدید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها