پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
نگهداری پمپ آب

چند ترفند ساده برای نگهداری بهتر از پمپ آب

بعد از خرید پمپ آب حال نوبت به نگهداری از آن می‌رسد. شما برای این وسیله هزینه کردید و در نتیجه باید از آن مراقبت کنید. داغ شدن یا سرد شدن زیاد پمپ آب باعث از دست رفتن انرژی و به وجود آمدن مشکلات مختلفی از قبیل سوختن موتور، ترکیدن لوله آب و غیره می‌شود. پمپ آب نیاز دارد که بر اساس سرعت، فشار، ارتفاع، دما و غیره حتماً بررسی شود. انتخاب و خرید هر نوع پمپی به خصوص خرید پمپ سیرکولاتور نیاز به بررسی و تحقیق کامل دارد و خرید نامناسب موجب هزینه‌های اضافی و تعمیر می‌شود.

نصب صحیح پمپ آب خانگی

بعد از خرید پمپ آب شما باید آن را بر اساس استانداردهای لازم نصب کنید. اقدام نصب کردم برای نگهداری پمپ آب بسیار مهم بوده و در این زمان شما باید به موارد مختلفی از جمله صفحه‌ها، پایه‌ها، فندانسیون‌ها، لوله کشی و عوامل مختلف دیگر که بر روی دستگاه تأثیر دارند؛ توجه کنید. نحوه نصب صحیح کار راحتی است اما به شما پیشنهاد می‌کنیم تا این کار را به دست یک متخصص بسپارید.
پمپ آب‌های خانگی به عنوان یکی از پرکاربرد و رایج‌ترین وسیله‌ها شناخته می‌شود و برای انتقال آب در واحدهای مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شاید برایتان سؤال شود که آیا لازم است تا همه آپارتمان‌ها از این وسیله استفاده کنند؟ در جواب باید گفت در مناطقی که فشار آب کمتر از حد معمول بوده، شما باید از این پمپ آب خانگی استفاده کنید.

نگهداری پمپ آب

از نکات نصب اصولی پمپ آب به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

• باید به طریقه قرار گرفتن پایه‌ها، فندانسیون‌ها، لوله کشی‌ها، صفحه‌ها و غیره توجه کنید.
• ممکن است برای نصب بار اول محور آن گیر داشته باشد و در نتیجه باید محور را با دست چند دور بچرخانید و دوباره از اول راه‌اندازی کنید.
• هر پمپ آب باید با توجه به پارامترهای مختلف مثل نوع پمپ آب، متراژ ساختمان، نوع و محل مخزن آن نصب شود.

جلوگیری از داغ شدن پمپ آب خانگی

یکی از اساسی‌ترین مشکلات دستگاه‌های الکتریکی، داغ شدن بیش از حد آن‌ها است. برای همین معمولاً از رادیاتورها یا سیستم‌های خنک‌کننده و غیره برای دستگاه‌های الکتریکی استفاده می‌شود تا از این داغی جلوگیری کنند. پمپ آب خانگی به دلیل وجود مقدار کمی آب خنک داخل آن به ندرت داغ می‌کند با این حال باز هم پمپ آب دمایش بالا رفته و امکان خراب شدن آن وجود دارد. شاید برایتان سؤال شود که این مشکل با وجود آب خنک چطور امکان دارد؟
در جواب این سؤال باید گفت پمپ آب شما در طول شبانه روز در حال کار کردن است؛ مگر اینکه این پمپ اتوماتیک باشد. بهتر است برای جلوگیری از داغ شدن و سوختگی موتور پمپ آب از ست کنترل اتوماتیک استفاده کنید. بعد از خرید این وسیله هنگامی که شما به پمپ آب نیازی نداشته باشید به طور خودکار، خاموش می‌شود.

جلوگیری از یخ زدگی پمپ آب

در کل باید پمپ آب یک دمای متوسط و استاندارد داشته باشد. اگر از این دما بالاتر یا پایین‌تر رفت شما باید از یک تعمیرکار بخواهید تا آن را بررسی کنید. هیچ پمپ آبی در برابر سرما مقاوم نبوده و اگر فروشنده‌ای به شما ضمانت مقاوم بودن پمپ آب در برابر سرما را داده است، اصلاً باور نکنید و از خریدن پمپ آب از آن فروشگاه جدا خودداری کنید. چرا که هنگامی که آب به درجه صفر و حتی پایین‌تر برسد دیگر برایش برند یا نوع پمپ آب مهم نیست و شروع به یخ زدن می‌کند.
در نتیجه اگر شما در منطقه‌ای سردسیر زندگی می‌کنید باید برای جلوگیری از یخ زدن پمپ آب خود آن را عایق کاری کنید و صفحه‌ها برای جلوگیری از یخ زدن روی آن نصب کنید. برای جلوگیری از یخ زدگی پمپ آب باید چند قطعه زیر را عایق کنید:

• لوله‌های روکار

• منبع یا مخزن آب

• لوله اتصال مخزن پمپ آب خانگی

• ساخت محفظه عایق برای پمپ آب

نگهداری پمپ آب

پمپ آب خود را روغن کاری کنید

دوره‌های دقیق و نظمی را برای روغن کاری پمپ آب خود انتخاب کنید. این دوره‌ها بستگی به نوع پمپ آب شما دارد. در کل شما باید از سرویس‌های دوره‌ای برای پمپ آب خانگی خود استفاده کنید، تا هر چند وقت یک بار از یک تعمیرکار برای بررسی کردن پمپ آب خود کمک بگیرید. حال به نظر شما با چه وسیله‌ای باید به روغن کاری پمپ آب بپردازیم؟ از دو ماده روغن و گریس می‌توانیم برای روان کاری پمپ آب کمک بگیریم.

• روغن:

شاید دقت کرده باشید که معمولاً برای وسایل و موتورهای بسیار داغ مثل موتور خودرو از روغن استفاده می‌کنند. در نتیجه برای وسایل بالای 90 درجه سریعاً به سراغ روغن بروید. دستگاه‌های که دور موتور بالایی دارند باید از روغن برای روان کاری استفاده کنند.

• گریس:

گریس برای موتورهایی با دور کمتر و حرارت کمتر استفاده می‌شود. استفاده از این ماده برای وسایل بسیار داغ کار بسیار اشتباهی بوده و حتی امکان دارد منجر به آتش‌سوزی نیز شود. در نتیجه روغن کاری نیز کار اصلاً راحتی خواهد بود.

نگهداری پمپ آب
پمپ آب را بدون آب روشن نکنید.

برای نصب پمپ آب شما باید حتماً از مخزن استفاده کنید. این مخزن آب باید متناسب با تعداد نفرات و واحدهای آپارتمان خریداری شود و باید به ظرفیت آن دقت کنید. در صورت نداشتن مخزن آب، به مشکلات مختلفی برخورد می‌کنید و حتی شاید باورتان نشود اما نداشتن این وسیله، پیگرد قانونی داشته و حتی شما باید جریمه پرداخت کنید. چرا داشتن مخزن آب بسیار ضروری بوده است؟ در جواب این سؤال باید به نکات زیر توجه کنید:

نصب مستقیم پمپ آب به شبکه‌های لوله شهری غیرقانونی بوده و پیگرد قانونی دارد؛ به نظر شما چرا؟ در جواب این سؤال باید گفت این کار باعث افت فشار بیش از حد همسایه‌ها می‌شود. خوشبختانه شرکت آب و فاضلاب با کمی دقت، متوجه این موضوع و افزایش و کاهش فشار آب خواهند شد و پیگیری می‌کنند.
منبع ذخیره، کمک می‌کند تا پمپ آب هیچ وقت بدون آب کار نکند، اگر پمپ آب بدون آب کار کند دچار مشکلاتی مثل سوختگی موتور می‌شود. هنگام قطع برق، پمپ آب، آب مورد نیاز را از منبع تهیه کرده و نمی‌گذارد تا پمپ آب خانگی بدون آب کار کند.

اگر پمپ آب بدون آب کار کند، چه خواهد شد؟

داخل پمپ آب قطعه بسیار مهمی به نام مکانیکال سیال وجود دارد، مکانیکال سیال به فیبر و فنر نیز معروف است. وظیفه این قطعه جلوگیری از نشتی آب است و به صورت آب‌بند عمل می‌کند. این آب‌بندها به جنس وایتون و تنگستن هستند و توانایی انتقال سیالاتی تا 140 درجه را دارند و معمولاً برای پمپ‌های آب خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
در صورت نبود آب این قطعه خراب خواهد شد. این قطعه به تنهایی قیمت زیادی ندارد اما خراب شدن آن‌ها موجب خراب شدن موتور و قطعات دیگر خواهد شد و گفتنی است که این قطعات به دلیل جنسشان جزو فلزات سخت بوده و در انواع وسایل برقی استفاده می‌شوند.

خازن پمپ آب را به صورت دوره ای چک کنید

خازن‌ها بخشی از الکتروموتورها هستند و وظیفه اصلی آن‌ها ذخیره برق است. تا زمانی که پمپ آب خواستار روشن شدن است؛ انرژی خود را از انرژی ذخیره شده در خازن می‌گیرد. در واقع به طور کلی می‌توان گفت خازن به عنوان باتری پمپ شناخته شده و همان‌طور که بعد از یک مدتی باتری‌ها نیاز به تعویض دارند، خازن نیز نیاز دارد به صورت دوره‌ای چک شده و در صورت نیاز تعویض شود.
داخل پمپ آب دو خازن شروع کننده و مداوم کار دارد که تقریباً کار آن‌ها از نامشان مشخص است. خازن شروع کننده، انرژی را در هنگام روشن کردن پمپ آب به آن می‌دهد و خازن مداوم کار برای ادامه کار انرژی خود را به موتور پمپ آب می‌دهد.

نگهداری پمپ آب

پمپ آب خانگی را هواگیری کنید

شما بعد از خرید هر نوع پمپی حتی خرید پمپ کفکش نیز باید به این موضوع توجه داشته باشید. هواگیری پمپ آب بسیار مهم بوده و در صورتی که هواگیری هر چند وقت یکبار انجام نشود، پمپ آب دیگر نمی‌تواند آب را پمپاژ کند و قطعاً دچار مشکلات دیگر نیز خواهد شد. در نتیجه شما باید پمپ آب را به صورت دوره‌ای هواگیری کنید، خوشبختانه این کار با آب و باز کردن دریچه پمپ آب به راحتی انجام می‌شود و شما نیاز به افراد متخصص نخواهید داشت.
در برخی موارد فرد از پس این کار بر نمی‌آید برای همین بهتر است از یک کارشناس خبره برای هواگیری پمپ آب خانگی استفاده کند. ما قبلاً در سوالار مکانیکال به شما آموزش هواگیری را شرح دادیم تا شما به راحتی بتوانید این کار را انجام دهید. به نظر شما هر چند وقت یک بار پمپ باید هواگیری شود؟ در جواب این سؤال باید گفت که شما باید هر 3 تا شش ماه یکبار پمپ آب را بررسی کند.

کلام آخر

افراد گمان می‌کنند سخت‌ترین کار همان انتخاب و خرید پمپ آب است در صورتی که سخت‌ترین کار نگهداری پمپ آب است. برای این کار شما باید به صورت دوره‌ای از فرد متخصص یا تعمیرکار کمک بگیرید تا موارد گفته شما را به طور دقیق چک کنند. شما باید قبل از خرید فروشگاه مناسبی را انتخاب کرده باشید تا پمپ باکیفیت و اورجینالی را از آن‌ها خریداری کرده باشید. در غیر این صورت مشکلات و خسارات دو برابر خواهند شد.

امتیاز شما به این مقاله
  • نویسنده سولار
  • 1400-12-06
  • 457 بازدید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها