پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
مراحل تصفیه آب

مراحل تصفیه آب در دستگاه به چه صورت است؟ توضیح کامل مراحل

متأسفانه امروزه به دلیل کیفیت نامناسب آب، افراد باید همگی به دنبال خرید دستگاه تصفیه آب بروند و دستگاه‌های تصفیه آب دارای مراحلِ تصفیه آب متفاوتی هستند برای مثال یک دستگاه امکان دارد 5 مرحله برای این کار را داشته باشد و یک دستگاه دیگر امکان دارد تا 7 مرحله برود. مراحل تصفیه آب به کیفیت و نوع آب منطقه نیز بستگی دارد. چند مرحله ابتدایی، از مراحل ثابت بوده و شما برای خرید دستگاه مناسب باید با این مراحل به طور کامل آشنا شوید.

نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب

معمولا امروزه تمامی دستگاه‌ها با روش اسمز معکوس کار کرده و از بهترین‌ها می‌باشد. در دستگاه تصفیه شامل قطعاتی مثل مخزن آب، فیلترهای دستگاه، پمپ آب، هوزینگ ممبران، گیج روغنی و غیره می‌باشد. در هر صورت اگر این قطعات دچار آسیب یا خرابی شوند؛ بر کار کل دستگاه تأثیر خواهد گذاشت. تمامی این قطعات به فرآیند و مراحل تصفیه آب کمک می‌کنند و در نتیجه آلودگی‌های آب را از بین می‌برند. در این قسمت به طور کلی به عملکرد این دستگاه می‌پردازیم تا شما راحت‌تر با کار آن آشنا شوید.
هنگامی که شیر ورودی باز می‌شود، ابتدای آب لوله کشی وارد اولین فیلتر شده و مواد درشت و آلوده‌ای مثل شن و ماسه را از بین می‌برد. در مرحله بعد آب دوباره وارد فیلترهای دوم و سوم شده و در این مراحلِ مواد ریزتری که از مرحله اول رد شدند را از بین برده و بو و مزه نامطبوع آب را از بین می‌برد. بعد از مرحله سوم آب به فیلتر چهارم مستقیم وارد نمی‌شود، در نتیجه ابتدا وارد پمپ آب شده و سپس وارد فیلتر ممبران می‌شود. به نظر شما چرا آب مستقیماً وارد فیلتر چهارم نمی‌شود؟
در جواب این سؤال باید گفت فیلتر ممبران بافت ریزی دارد و به همین دلیل برای رد شدن آب از آن به فشار بیشتری نیاز است. ممبران در اصل داخل هوزینگ قرار گرفته و از باقی فیلترهای نقش مهم‌تری دارد و کیفیت آب را بسیار بالا می‌برد.

مراحل تصفیه آب

مراحل تصفیه آب در انواع دستگاه

دستگاه تصفیه آب انواع مختلفی دارد و انتخاب و خرید آن به پارامترهای مختلفی مثل نوع آب منطقه، ساختمان‌ها، تعداد واحدها، متراژ آپارتمان‌ها و غیره بستگی دارد. به عنوان مثال دستگاه نیمه صنعتی و صنعتی مناسب مناطقی هستند که منبع آن‌ها چاه یا رودخانه باشد.
برای تصفیه آب‌های لوله کشی شهری می‌توانید از دستگاه اسمز معکوس یا اولترا فیلتراسیون استفاده کرد. دستگاه اولترا فیلتراسیون فقط توانایی حذف کردن شن و ماسه را دارد و قادر به حذف املاح و یون‌های موجود در آب نیستد. این دستگاه‌ها برای کاهش سختی آب نیز مناسب نمی‌باشد و بیشتر برای مناطقی که آب آن‌ها دارای رسوبات هستند؛ مناسب می‌باشد.
دستگاه تصفیه اسمز معکوس برای تمامی مناطق مناسب است و علاوه بر پاک کردن آب از رسوبات اضافی، یون‌ها را نیز از آب حذف می‌کند. دستگاه‌های اسمز معکوس معمولا دارای 6 الی 8 مرحله هستند ولی رایج‌ترین نوع آن 6 مرحله‌ای است. این دستگاه با فیلتر ممبران خود قادر است تا ریزترین مواد را نیز از آب حذف کند و املاح را چند هزارم میکرون را حذف کرده و آب را شیرین کند.
دستگاه‌های تصفیه فرابنفش و قلیایی نیز از روش اسمز معکوس استفاده کرده و دارای 8 مرحله هستند. دستگاه تصفیه فرابنفش قادر به از بین بردن موجودات زنده و دستگاه تصفیه قلیایی قادر به یونیزه کردن آب هستند. تمامی این دستگاه‌ها انواع مختلفی مثل رومیزی، سینکی و دیواری دارند.

فیلترهای دستگاه تصفیه آب

همان‌طور که در ابتدا به این نکته اشاره کردیم، دستگاه تصفیه آب دارای چندین مرحله و چندین فیلتر تصفیه هستند. برای آشنایی با مراحلِ تصفیه آب باید با انواع فیلتر دستگاه به طور کامل آشنا شوید. معمولا در دستگاه‌های 6 مرحله‌‎ای فیلترهای بالای دستگاه مراحل آخر و فیلترهای پایین دستگاه مراحل ابتدایی را انجام می‌دهند. در این جا به ترتیب به معرفی این نوع فیلترهای می‌پردازیم.

مراحل تصفیه آب

فیلتر پرو پیلین (فیلتر مرحله اول)

در مرحله اول شما به فیلتری برای جذب رسوبات نیاز دارید. اول از همه باید شن و ماسه یا ذرات درشت به طور کامل از آب حذف شود و سپس وارد مراحل بیشتر شویم. فیلتر پروپلین به دلیل تعداد منافذ بالا از عبور گل و لای و شن و ماسه جلوگیری می‌کند. قطر منافذ این فیلتر 5 میکرون است و بنابراین مواد با قطر 5 میکرون و بیشتر از آن عبور نخواهد کرد.

فیلتر کربن (مرحله دوم)

این فیلتر مواد شیمیایی مثل کلر، آفت کش‌ها و غیره را از آب حذف می‌کند. از فیلتر مرحله اول هر آبی بدون رسوبات عبور کرده و مواد شیمیایی و یون‌ها همراه آن خواهند بود. در مرحله دوم یون‌ها و مواد شیمیایی تا حدودی گرفته می‌شود و به همین دلیل طعم و بو آب نیز تقریباً همانند آب شیرین می‌شود.
فیلتر کربنی با آزادسازی یون‌های منفی و مثبت باعث جذب آن‌ها به خود شده و در نهایت باعث حذف و از بین رفتن آن‌ها می‌شود.

فیلتر الیافی یا کربن بلاک (فیلتر مرحله سوم)

این فیلتر به طور کلی تکمیل کننده دو فیلتر قبلی می‌باشد و کار آن دو را به طور دقیق‌تر انجام می‌دهد تا مواد و آلودگی‌ها اضافی به طور کامل از آب حذف شوند. برخی مواقع بعضی از آلودگی‌ها از مرحله اول و دوم فرار می‌کنند و در این مرحله گیر می‌کنند. این مرحله کار به قول گفتنی‌ها تمام می‌کند. مرحله سوم به مرحله پاک‌سازی معروف است.

فیلتر ممبران (مرحله چهارم)

بالاخره به مهم‌ترین فیلتر دستگاه تصفیه آب رسیدیم. این مرحله از حیاتی‌ترین مراحل تصفیه آب در دستگاه اسمز معکوسی است. منافذ فیلتر ممبران به حدی کوچک هستند که تمامی آلودگی‌ها و مواد معلق در این مرحله از بین می‌روند. از این مرحله فقط مولکول‌های آب می‌توانند عبور کنند.
متأسفانه به دلیل منافذ کوچک آب از مخزن هم گرفته می‌شود و به دلیل ذخیره شدن طولانی مدت بو و مزه بدی به خود خواهند گرفت. در این صورت فیلتر پست کربن به کمک آمده و طعم و مزه نامطبوع را در مرحله پنجم از آب ذخیره شده، حذف خواهد کرد.

مراحل تصفیه آب

فیلتر پست کربن (فیلتر مرحله پنجم)

این فیلتر بیشتر به عنوان فیلتر خوشبو کننده معروف است و بو و مزه نامطبوع را از آب می‌گیرد. فیلتر پست کربن از مهم‌ترین فیلترهای دستگاه تصفیه آب است. متأسفانه آب بسیار کمی وارد فیلتر ممبران می‌شود و برای حل این مشکل دستگاه تصفیه، آب را از مخزن ذخیره دریافت می‌کند.
به دلیل اینکه این آب درون این مخزن ذخیره بوده، طعم و مزه خاصی به خود گرفته است. 100 درصد طعم و بو آب برای شما بسیار مهم است و شما نمی‌توانید از نوشیدن آب کلردار یا شور لذت ببرید. در نهایت این فیلتر طعم و بوی نامطبوع را از بین می‌برد.

فیلتر مینرال (مرحله ششم)

در مراحل قبلی متأسفانه مواد مفید و معدنی مورد نیاز بدن از آب حذف می‌شود و این به دلیل قدرت بالای فیلتر ممبران است. حتماً در این مرحله نیاز داریم تا این مواد را به آب برگردانیم. اما آیا واقعاً می‌توانیم املاح معدنی مورد نیاز بدن را به آب برگردانیم؟ در جواب این سؤال باید گفت بله. فیلتر مینرال مواد معدنی مثل کلسیم، آهن، پتاسیم و غیره با به آب بر می‌گرداند. در دستگاه‌های 7 یا 8 مرحله‌ای دو فیلتر دیگر نیز وجود دارند.

فیلتر قلیایی (مرحله هفتم)

این مرحله شما را از بیماری‌های مختلف مثل سرطان دور خواهد کرد. فیلتر قلیایی آب را از حالت اسیدی خارج می‌کند و باعث افزایش پی اچ آب می‌شود. فیلتر قلیایی به آب خاصیت آنتی اکسیدانی می‌دهد و این خاصیت، ضد سرطان می‌باشد. آب اسیدی برای بدن بسیار مضر است و در آینده مشکلات گوارشی زیادی را برای شما به وجود می‌آورد.

فیلتر فرابنفش (مرحله هشتم)

اشعه فرابنفش یا همان اشعه خورشید شما را از شر ویروس‌ها و میکروب‌ها آب خلاص می‌کند. این فیلتر همانند لامپ داخل دستگاه تعبیه شده و تا 99/99 درصد موجودات زنده آب را از بین می‌برد. این دو مرحله آخر حتمی نبوده و در صورت نیاز می‌توانید با مشاوران سایت سولار مکانیکال مشورت کنید یا به خرید تجهیزات آبرسانی مثل خرید هوزینگ، خرید مخزن تصفیه آب و خرید پمپ تصفیه آب بپردازید.

مراحل تصفیه آب

خرید دستگاه تصفیه آب مناسب

حال که شما با انواع فیلترها و مراحلِ تصفیه آب آشنا شدید، باید به خرید دستگاه تصفیه آب مناسب بپردازید. انتخاب دستگاه چند مرحله‌ای به نوع آب و مخزن شما بستگی دارد. در نتیجه باید برای خرید دستگاه تصفیه آب یا حتی خرید فیلتر تصفیه آب باید از یک کارشناس خبره کمک بگیرید. برای خرید و بررسی مشخصات کافی است تا به سایت سولار مکانیکال مراجعه کرده و تمامی اطلاعات لازم را دریافت کنید.
شما می‌توانید به خرید تجهیزات آب‌رسان با کیفیت بسیار بالا و قیمت بسیار مناسب بپردازید. انتخاب فروشگاه مناسب کار اصلاً راحتی نبوده و شما باید با اطمینان خاطر برای سلامتی خود و خانوادتان هزینه کنید.

در سایت سولار، همچنین انواع پمپ آب خانگی موجود است که میتوانید برای منزل تهیه کنید. جهت مشاهده قیمت پمپ آب میتوانید به سایت مراجعه و با کارشناسان در ارتباط باشید.

کلام آخر

سعی کردیم تا شما را با مراحلِ تصفیه آب آشنا کنیم؛ تا بتوانید بهترین دستگاه تصفیه آب را خریداری کنید. آشنایی شما با کار این دستگاه، فکر شما را راحت خواهد کرد. برای مثال دیگر نگران آلودگی آب و به خطر افتادن سلامتی خود و خانواده نیستید و با خیال راحت در روز چند لیوان آب را مصرف می‌کنید. این آرامش شما را از تمامی بیماری‌ها دور می‌کند.

امتیاز شما به این مقاله
  • نویسنده سولار
  • 1400-12-09
  • 416 بازدید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها