پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
مواد تشکیل دهنده فیلتر تصفیه آب

مواد تشکیل دهنده فیلترهای تصفیه آب چیست؟

امروزه به دلیل کیفیت بد و نامناسب آب بسیاری از افراد دچار بیماری‌های کلیوی، کبدی و غیره می‌شوند و به همین دلیل به دنبال دستگاه تصفیه آب می‌روند. اگر بخواهیم در خصوص کیفیت آب امروزی صحبت کنیم، به حتم شرایط نسبت به گذشته خیلی بهتر شده است و این یعنی مواد تشکیل دهنده فیلتر تصفیه آب  از باکیفیت‌ترین‌ها است. امروزه شما می‌توانید تنها با سرچ خرید دستگاه تصفیه آب، بهترین‌ها را پیدا کرده و خریداری کنید.
دستگاه‌های تصفیه آب برای عملکرد بهتر نیاز به فیلترهای تصفیه آب مناسب دارند و در غیر این صورت کیفیت آب را برای شما بالاتر نخواهند برد. شما باید بهترین فروشگاه را انتخاب کنید تا به جای وسایل و تجهیزات اورجینال به شما تجهیزات فیک و به درد نخور نفروشند. ابتدا شما باید با مراحل تصفیه آب آشنا شوید تا بتوانید بهترین و مناسب‌ترین فیلتر مربوط به مرحله تصفیه آب را خریداری کنید.

فرآیند تصفیه آب

همان‌طور که می‌دانید کاربرد دستگاه تصفیه آب این است که می‌تواند انواع آلاینده و آلودگی‌ها را از بین ببرد و ذرات معلق را نیز جذب کند. در انتها به شما آبی بدون رنگ ، شفاف و خوش طعم را هدیه می‌دهد. تصفیه آب باعث می‌شود تا شما و سلامتی خانوادتان حذف شود و بسیاری از بیماری‌ها از شما دور شوند. امروزه دستگاه‌های متنوعی وارد بازار شده و به همین دلیل هر کدام دارای فیلترهای مختلف هستند که چند مرحله تصفیه آب را انجام می‌دهند.
برای مثال ما هم دستگاه تصفیه آب 6 مرحله‌ای داریم و هم دستگاه تصفیه آب 8 مرحله‌ای، انتخاب بین این دو دستگاه به پارامترهای مختلف مثل نوع آب منطقه و غیره دارند. معمولا نوع 6 مرحله‌ای آن بسیار پرطرفدار بوده و هر فیلتر، مرحله‌ای مختص خود را دارد.

مواد تشکیل دهنده فیلتر تصفیه آب

معرفی انواع فیلتر تصفیه آب و مواد تشکیل دهنده آنها

برای اینکه بتوانید مواد تشکیل دهنده فیلتر تصفیه آب را برای شما شرح دهیم، باید با فیلترهای هر مرحله به طور جداگانه آشنا شوید برای مثال فیلتر دستگاه تصفیه مرحله اول یک کار و فیلتر مرحله دوم یک کار دیگر را انجام می‌دهد. خرید فیلتر تصفیه آب به همین راحتی‌ها نخواهد بود و شما باید با توجه به کار و نوع مواد تشکیل دهنده، آن را خریداری کنید.

فیلتر پلی پروپلین

در ساخت این فیلتر انواع الیاف پلی پروپلین وجود دارد. منافذ این فیلتر معمولا به دو نوع یک میکرونی و پنج میکرونی تقسیم بندی می‌شود که معمولا از نوع 5 میکرونی آن در دستگاه تصفیه آب استفاده می‌کنند. یکی از کاربرد این فیلتر، جذب کردن ذرات معلق و درشت است. فیلتر پلی پروپلین در مرحله اول تعبیه شده و از عبور گل و لای، شن و ماسه و کلیه رسویاتی که اندازه 5 میکرون هستند، جلوگیری می‌کند.
می‌توان گفت فیلتر سه‌گانه به نوعی از فیلتر ممبران محافظت می‌کند. فیلتر ممبران یکی از مهم‌ترین فیلترهای دستگاه تصفیه است و اگر این فیلتر نباشد دستگاه تصفیه آب به درستی کار نمی‌کند. زمان تعویض فیلتر پلی پروپلین یا همان فیلتر مرحله اول هر 6 ماه یک بار است و البته این برای موقعی است که کیفیت آب منطقه شما تقریباً خوب است اما اگر آب شما رسوبات زیادی دارد باید هر 3 ماه یک بار این فیلتر را تعویض کنید.

مواد تشکیل دهنده فیلتر تصفیه آب

فیلتر کربن پودری (گرانول)

در ساخت این نوع فیلتر از گرانول یا کربن پودری استفاده می‌شود. این فیلتر به فیلتر مرحله دوم نیز شناخته می‌شود و سطح تماس بیشتری با آلودگی‌ها دارد و آن‌ها را به راحتی و به سرعت از بین می‌برد. نحوه عملکرد این فیلتر به این صورت است که وقتی آلاینده‌ها با ذرات زغال فعال شده برخورد می‌کنند، این ذرات در شبکه‌های زغال در شبکه‌های کربن جذب شده و تشکیل یک پیوند برگشت‌ناپذیر را می‌دهند.
فیلتر کربن نیز به حذف کلرهای داخل آب کمک کرده و باعث می‌شود تا آسیبی به فیلتر ممبران وارد نشود. همان‌طور که می‌دانید کلر می‌تواند بر عملکرد ممبران تأثیر منفی و بدی بگذارد و همین امر موجب کاهش کارایی آن می‌شود. آلاینده‌هایی مثل آفت کش‌ها و شوینده‌ها با فیلتر کربن به طور کامل نابود می‌شوند و همین امر موجب می‌شود تا بو و طعم نامطبوع از این فیلتر عبور کرده و از بین برود. این فیلتر بهتر است هر 6 ماه یک بار عوض شود.

فیلتر کربن تکه ای

این فیلتر همانند فیلتر مرحله دوم از جنس کربن بوده و به همین دلیل قدرت جذب بالایی نیز دارد. این فیلتر به نوعی مکمل فیلتر مرحله دوم یا همان فیلتر گرانول است. در مرحله قبل امکان دارد که ذراتی از دست فیلتر فرار کرده باشند، در این مرحله به طور کامل این ذرات آلوده حذف می‌شوند. در انتها آبی شفاف و بدون آلاینده وارد فیلتر ممبران می‌شود. از همه مهم‌تر در این مرحله دیگر هیچ ذره‌ای از کلر قابل مشاهده نیست و به همین دلیل فیلتر ممبران به هیچ عنوان آسیب نمی‌بیند.
زمان تعویض این فیلتر معمولا هر 6 الی 12 ماه یکبار است اما بهتر است تا هر سه ماه یکبار چک شود در غیر این صورت امکان دارد کربن آلوده در آب آزاد شده و باعث آلودگی آن شود.

مواد تشکیل دهنده فیلتر تصفیه آب

فیلتر ممبران

حال می‌رسیم به مهم‌ترین فیلتر دستگاه تصفیه آب که در برخی موارد نیاز به هوزینگ دارد تا آسیب نبیند. برای خرید هوزینگ مناسب شما می‌توانید به سایت سولار مکانیکال مراجعه کنید. معمولا آب خروجی فیلتر ممبران به دلیل دبی بسیار کمی که دارد؛ بسیار کم است. به همین دلیل باید در کنار پمپ آب یک مخزن آب نیز نصب شود تا دستگاه تصفیه آب از آن استفاده کند.
در این مخزن، آب کمی بو گرفته و به همین دلیل باید از فیلتر دیگر نیز استفاده کنید که در مرحله بعد با آن آشنا می‌شوید. برای عبور آب از فیلتر ممبران باید از پمپ استفاده شود و به همین دلیل حتی کوچک‌ترین ذرات هم نمی‌توانند از آن عبور کند. این فیلتر در دستگاه تصفیه آب بر اساس اسمز معکوس کار می‌کند. عمر مفید این فیلتر بین یک تا 2 سال است و تمامی آن‌ها به کیفیت آب ورودی بستگی دارد.

فیلتر کربن اکتیو

متأسفانه همان‌‌طور که گفتیم خروجی آب فیلتر ممبران بسیار کم است و نمی‌توان آن را به نازل وصل کرد. برای حل این مشکل باید در کنار دستگاه تصفیه آب از یک مخزن استفاده کرد تا آب ذخیره شده در منبع وارد فیلتر کربن شده و مرحله بو گیری نیز انجام شود. مواد تشکیل دهنده فیلتر کربن اکتیو، بوی احتمالی آب را می‌گیرد. ماد کربن فعال شده داخل این فیلتر وظیفه حذف مزه و بو را دارند تا فرایند تصفیه آب را به درستی انجام دهند.

فیلتر قلیایی

میزان PHمناسب آب برای بدن انسان بین 8 تا 9/5 است. در فرآیند تصفیه آب پی اچ آب کم شده و بنابراین لازم است تا این پی اچ به حالت عادی یعنی استاندارد برگردد. هنگامی که آب از این فیلتر عبور می‌کند، مواد معدنی که برای بدن مفید است به آب بر می‌گرداند و در نتیجه آب را به حالت قلیایی بر می‌گرداند.

مواد تشکیل دهنده فیلتر تصفیه آب

خرید فیلتر تصفیه آب

شما می‌توانید تمام تجهیزات صنعتی مختص به تصفیه آب را از سایت سولار مکانیکال با قیمت بسیار مناسب خرید کنید. شما می‌توانید برای خرید مخزن تصفیه آب و خرید پمپ آب به این سایت مراجعه کرده و در صورت نیاز با مشاوران سایت به مشورت بپردازید و بهترین نوع را خریداری کنید.
فیلترهای پس از مدتی به خودشان آلودگی را جذب می‌کنند و به همین دلیل مانع عبور آب می‌شوند. شما باید فیلترهای تصفیه آب را هر سه ماه یک بار چک کنید تا دچار مشکل نشده باشند و سپس بعد از اینکه چک کردید اگر لازم بود باید آن‌ها را تعویض کنید. زمان تعویض فیلترها به پارامترهای مختلفی مثل سختی، ذرات معلق، کیفیت آب و غیره بستگی دارد.
برای خرید فیلتر تصفیه آب بهتر است به سراغ نمایندگی‌ها بروید در غیر این صورت امکان خرید وسایل و تجهیزات تقلبی وجود دارد. خرید فیلتر تصفیه آب از هرجایی به شما توصیه نمی‌شود چون فیلتر تقلبی هم به سلامتی شما و هم به دستگاه تصفیه آب آسیب می‌رساند.

قیمت فیلتر تصفیه آب

قیمت فیلتر تصفیه آب به مواد تشکیل دهنده فیلتر تصفیه آب بستگی دارد، برای مثال فیلتر ممبران از باقی فیلترها کمی گرانتر است. قیمت فیلتر هر مرحله جدا بوده و به دلیل تنوع برند و مدل نمی‌توان قیمت دقیقی را بیان کرد. معمولا فیلترهای تقلبی و بی کیفیت قیمت ارزانتری نسبت به فیلتر اورجینال دارد اما افراد کلاه‌بردار معمولا فیلتر تصفیه آب تقلبی را به جای اورجینال به فروش می‌رسانند.
فیلتر تقلبی با توجه به قیمت پایینی که دارد، کیفیت بسیار نامناسبی هم داشته در نتیجه امکان دارد رسوبات به دستگاه تصفیه آب حتی پمپ آن وارد شده و در نتیجه موجب خرابی آن نیز می‌شود.

کلام آخر

برای خرید فیلتر تصفیه آب شما باید به نمایندگی‌های معتبر فروش دستگاه تصفیه آب بروید. خرید فیلترهای اصلی دستگاه اصلاً کار راحتی نیست و به همین دلیل باید از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید. مواد تشکیل دهنده فیلتر تصفیه آب برای هر مرحله متفاوت است و به همین دلیل باید دقت کنید که حتماً فیلتر تصفیه آب اصل را خریداری کنید. فیلتر تقلبی هم به شما و هم به دستگاه تصفیه آب صدمه می‎‌زند. تمام سعی خود را کنید که از فروشگاه معتبر فیلتر تصفیه آب را خریداری کنید.

امتیاز شما به این مقاله
  • نویسنده سولار
  • 1400-12-12
  • 372 بازدید
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رحیم نصیری
1 سال قبل

مشاورینتون قابل اعتمادن؟