پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
فلیتر تصفیه استخر

انواع فیلتر استخر چیست؟

افرادی که به ساخت استخر اقدام می‌کنند باید قبل از هر چیزی با تجهیزات استخر آشنا شوند. برای مثال خرید پمپ، فیلتر، مبدل استخر و غیره کار اصلاً راحتی نیست و شما باید در این زمینه از یک کارشناس خبره کمک بگیرید. البته برای اینکه بتوانید از آب استفاده کنید باید مراحل فیلتراسیون، ضد عفونی کننده و غیره را بگذرانید و برای گذراندن تمام این مراحل ابتدا نیاز به فیلتر استخری دارید. در این مقاله به انواع فیلتر تصفیه استخر خواهیم پرداخت.

فیلترهای بسیار زیادی برای تصفیه آب استخر وجود دارند که البته تمامی افراد به دنبال نمونه ارزان آن می‌گردند در صورتی که به قول گفتنی‌ها هر چقدر پول بدهی، همان‌قدر نیز آش می‌خوری. در نتیجه باید  بدانید جنس ارزان شاید زیاد مناسب استخر شما نباشد.

انواع فیلتر استخر

قبل از اینکه با انواع فیلتر استخر آشنا شوید باید ابتدا با هدف و کار آن آشنا شوی. برای مثال هدف فیلتر استخر تصفیه سازی و جدا کردن ذرات جامد و آلوده از آب استخر می‌باشد. بسیاری از افراد گمان می‌کنند که خرید فیلتر تصفیه استخر تنها برای ضدعفونی و پاک کردن آلودگی‌های آب استخر کافی است در صورتی که این فرضیه کاملاً غلط بوده و شما باید مراحل دیگری را نیز بگذرانید.

به طور معمول از سه نوع فیلتر برای فیلتراسیون استفاده می‌کنند، انتخاب فیلتر مناسب بسیار اهمیت دارد و در صورت اشتباه نیاز به تعویض فیلتر و تجهیزات دیگر خواهید داشت. هر کدام از فیلترهای استخر ویژگی‌های متفاوتی دارند که شما باید برای خرید با این ویژگی‌ها آشنا شوید.

فیلتر تصفیه استخر
فیلتر شنی

از محبوب‌ترین نوع فیلتر می‌توان به فیلتر شنی استخر اشاره کرد که برای تصفیه سازی و زلال سازی آب استفاده می‌شود. مکانیزم کار این نوع فیلتر بسیار ساده است؛ تمامی آلودگی‌های آب را جمع آوری کرده و از لایه‌های شنی خارج می‌شود. به همین دلیل بسیاری از آلودگی‌های آب استخر گرفته خواهد شد. این کار را به دو صورت انجام می‌دهد:

فیلتر شنی دارای حفره‌های ریز می‌باشد و به همین دلیل ذرات درشت و ریز که در آب معلق هستند؛ هنگام عبور از این دستگاه لای این حفره‌ها گیره می‌کند.
مواد ژلاتینی و لخته‌ها به دانه‌های شن می‌چسبد به همین دلیل برای بالا بردن راندمان فیلتر آب به ورودی آن موادی مثل سولفات آلومینیوم می‌زنند. این مواد آلودگی‌های استخر را به شکل لخته در می‌آورد و به همین دلیل به صورت اصولی این نوع آلودگی‌ها به وسیله فیلتر شنی جدا می‌شوند.

مزایای فیلتر شنی

 • قیمت این نوع فیلتر از باقی فیلترها ارزان‌تر است.
 • نگهداری آن بسیار آسان‌تر است.
 • میزان بازدهی فیلتر شنی به کمک مواد افزودنی افزایش میابد.
 • شن داخل مخزن می‌تواند 5 الی 7 سال کار کند و نیاز به تعویض ندارد.
 • هزینه سرویس و تعویض آن نسبت به باقی فیلترها ارزان‌تر است.

فیلتر کارتریجی استخر

مکانیزم عملکرد این نوع فیلتر همانند فیلترهای آب مورد استفاده در خانه‌ها نیز می‌باشد؛ به همین دلیل کارشان باهم دیگر تفاوتی ندارند در اصل آب پس از اینکه از سطح آب عبور کرد و به ورودی فیلتر آب استخر می‌رسد با پارچه‌ای تصفیه خواهد شد. سطح روی آب در این نوع فیلتر نسبت به فیلترهای شنی بیشتر هستند.

گرفتگی و کثیفی در فیلترهای تدریجی به دفعات کمتری نسبت به فیلترهای شنی رخ می‌دهد. فیلترهای کارتریجی فشار بسیار کمتری نسبت به فیلترهای شنی دارند و به همین دلیل باید در هر فصل دو الی سه بار تمیز شوند. روش تمیز کردن فیلتر کارتریجی استخر بسیار آسان خواهد بود. ابتدا باید فیلتر را از درون محفظه بیرون بیاورید سپس به راحتی آن را تمیز کنید. این نوع فیلترها بسیار ارزان بوده و با سرعت بسیار بالایی تعویض می‌شوند.

شما برای تعویض این نوع فیلتر نیاز به افراد ماهر و خبره ندارید و خودتان به راحتی می‌توانید آن را از مخزن در آورده و تمیز کنید. البته این نوع فیلترها در برندهای مختلف وجود داشته پس همگی آن‌ها کیفیت بالایی ندارند و شما باید بتوانید بین برندها و طرح‌های مختلف بهترین نوع آن را انتخاب کنید. شما می‌توانید برای خرید تجهیزات استخر مثل خرید پمپ تصفیه استخر و خرید کلرزن به سایت سولار مکانیکال مراجعه کنید.

فیلتر تصفیه استخر
مزایای استفاده از فیلتر کاتریجی

 • با پمپ‌های کم سرعت می‌توانند به خوبی کار کنند.
 • این نوع پمپ‌ها نیازی به بک واش نداشته در نتیجه آب بسیار کمتری را هدر می‌دهند.
 • این نوع فیلترها ذرات و آلودگی‌هایی به کوچکی 10 میکرون را فیلتر می‌کنند.

معایب استفاده از فیلتر کاتریجی

 • فقط تا 3 سال دوامم دارند و بعد از 3 سال شما باید آن را تعویض نمایید در غیر این صورت کار خود را به درستی انجام نمی‌دهند.
 • باید سالی حداقل 2 بار تمیز شوند تا بتوانند کار خود را به خوبی انجام دهند، در غیر این صورت باعث کاهش فشار و آلودگی آب می‌شوند
 • باید برای شستشو کار بیشتری انجام دهید.

فیلترهای دیاتومه

این نوع فیلتر از گران‌ترین و البته مؤثرترین فیلتر استخر است با این نوع فیلتر می‌توانید ذرات بسیار کوچک حتی تا 5 میکرون را فیلتر کنید. درون این نوع فیلتر پره‌هایی وجود دارد که با پودر پوشیده شده‌اند. شاید برایتان سؤال شود که این نوع پودرها از چه چیزهایی ساخته شده است؟ در واقع این پودر از خرد شدن فسیل پوسته موجودات کوچک دریایی به نام دیاتوم ساخته شده است. شن با دیاتوم کاملاً متفاوت است اما هر دوی آن‌ها از سیلیس ساخته می‌شود.

البته از پودر دیاتومه فقط در  فیلترهای استخری استفاده نمی‌شود، بلکه از این پودر در مصارف مختلفی مثل مواد آرایشی ، کنترل آفات، خمیردندان و ساخت فیلتر به کار می‌رود. خب نوبت تمیز کردن فیلترهای دیاتومه است در ادامه با تمیز کردن و بک واش فیلتر استخر آشنا خواهید شد.

فیلتر تصفیه استخر
تمیز کردن دیاتومه

این نوع فیلترها همانند فیلترهای شنی به بک واش نیاز دارند برای همین اکثر این نوع فیلترها به دستگیره ضربه زن مجهز شده‌اند تا بتوانید پودر دیاتومه را از میان پره‌ها جدا کنید. باید این نکته را در نظر داشته باشید هر بار بعد از شستشوی باید از پودر تازه استفاده کنید. اندازه گیری پودر به حدی سخت است که نمی‌توان به طور دقیق آن را داخل فیلتر ریخت اما شستشوی فیلتر باید حداقل سالی یک‌بار انجام شود سپس پودر تازه بریزید. بعد از اینکه پودر تازه ریختید باید اجازه دهید تا پمپ برای چند ساعت کار کند تا پودر را به طور کامل بر روی پره‌ها بشیند. از نکات تمیز کردن دیاتومه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شما باید پودر دیاتومه را با مقداری آب مخلوط کرده و سپس محلول خامه‌ای را مستقیماً داخل اسکیمر بریزید البته این کار را باید هنگام کار کردن پمپ انجام دهید، در غیر این صورت فیلتر درست کار نخواهد کرد.
 • استنشاق این پودر به مدت طولانی به شدت سرطان‌زا است به همین دلیل هنگام کار کردن با این پودر باید از ماسک‌های ایمنی استفاده کنید و به هیچ عنوان این کار را در حضور حیوانات خانگی و کودکان انجام ندهید و دقت کنید که بعد از اتمام کار پودر روی وسایل یا جایی باقی نمانده باشد.

نقاط مثبت فیلتر دیاتومه

 • این فیلتر می‌تواند تمامی ناخالصی‌ها و ذرات به کوچکی 5 میکرون را فیلتر کند.
 • شما می‌توانید از طریق اسکیمر پودر دیاتومه را به فیلتر اضافه کنید.
 • برای این کار شما احتیاج و نیازی به مواد شیمیایی دیگر نخواهید داشت.

معایب فیلتر دیاتومه

 • فیلتر دیاتومه از باقی مدل‌ها گران‌تر است.
 • شستشوی این نوع فیلتر کار زیادی دارد و به آسانی شستشوی فیلتر شنی نیست.
 • باید هر 2 الی 3 سال یک بار پره‌های فیلتر دیاتومه تعویض گردد.
 • برای استخر های روی سطح زمین زیاد کاربرد ندارد و برای اعماق استفاده می‌شد.
 • بک واش از نظر قانونی در برخی مناطق محدود شده است.
 • استنشاق پودر دیاتومه بسیار سرطان‌زا و زیان آور است.

فیلتر تصفیه استخر

اهمیت اندازه و ابعاد فیلتر استخر

اندازه و ابعاد فیلتر بسیار مهم است و البته به جز فیلتر اندازه و ابعاد پمپ استخر در اولویت قرار دارد. اگر حس کردید که فشار آب استخر بسیار کم است؛ مشکل یا از قدرت و فشار پمپ است یا از فیلتر استخر، باید تناسب بین پمپ و فیلتر رعایت شود در غیر این صورت این دو به طور جداگانه کار کرده و درست عمل نخواهد کرد.

فیلترها براساس گالن در دقیقه در فوت مربع اندازه گیری می‌شوند؛ شاید برایتان سؤال شود که این دو باید چه تناسبی با یکدیگر داشته باشند؟ در جواب این سؤال باید گفت که میزان جریان فیلتر باید حداقل برابر یا بیشتر از قدرت و توان پمپ باشد. بهتر است فیلتر استخر خود را تا حد امکان کمی بزرگ‌تر از اندازه مد نظرتان تهیه کنید. حتماً قبل از خرید به سراغ برندهای معتبر بروید و بهترین آن‌ها را خریداری کنید در غیر این صورت هزینه‌های تعمیرات در آینده باعث آزار و اذیت شما می‌شود.

کلام آخر

بهتر است قبل از  انتخاب و خرید نوع فیلتر، پمپ آب استخر خود را بررسی کنید و این کار را به دست یک کارشناس خبره بسپارید. انتخاب نوع فیلتر مناسب از بین هزاران مدل و برند کار اصلاً راحتی نخواهد بود به همین دلیل شما باید کلی وقت را صرف این کار کنید. شستشو هر نوع فیلتر نیز سختی‌های خود را دارد. با توجه به نکاتی که گفته شد شستشوی فیلتر شنی از باقی فیلترها راحت‌تر بوده و به همین دلیل انتخاب بسیار مناسب تری است.

شما می‌توانید با سر زدن به سایت سولار مکانیکال به خرید تجهیزات استخری مناسب مثل خرید مبدل استخر و فیلتر استخر با بهترین قیمت بپردازید در این سایت شما می‌توانید تمامی وسایل را با بهترین کیفیت خریداری کنید.

امتیاز شما به این مقاله
 • نویسنده سولار
 • 1400-10-28
 • 378 بازدید
اشتراک در
اطلاع از
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مسلم فاطمی
1 سال قبل

اینا فوق العادن

امیر رمضانی
1 سال قبل

خیلی دنبال این موضوع بودم

محمدحسین کریمی
1 سال قبل

لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنین