پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
چرا باید فیلتر دستگاه تصفیه آب را عوض کنیم؟

چرا باید فیلتر دستگاه تصفیه آب را عوض کنیم؟

خرید دستگاه تصفیه آب

عوض نکردن به موقع فیلتر تصفیه آب عوارض بدی را به دنبال دارد که قرار است در این مقاله به این عواقب و عوارض بپردازیم. تعویض به موقع فیلتر دستگاه تصفیه آب باعث بهتر کار کردن، دستگاه تصفیه آب می‌شود و اگر ین قطعه را تعویض نکنید؛ دستگاه به خوبی عمل فیلتراسیون را انجام نخواهد داد. علت نیاز به تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی این است که از اشباع شدن مواد و آلودگی داخل فیلتر جلوگیری می‌شود. در جواب سؤال چرا باید فیلتر دستگاه تصفیه آب را عوض کنیم؛ باید مقاله را کامل بخوانید.

عوارض تعویض نکردن به موقع فیلتر تصفیه آب

با تعویض نکردن به موقع فیلتر تصفیه آب، رسوب و آلودگی‌ها داخل آن باعث خرابی دستگاه و حتی آلودگی دو برابر آب می‌شود. رسوب آلودگی‌ها باعث افت فشار و سپس سوختن پمپ تصفیه آب می‌شود. در این صورت شما باید هزینه‌ای دو برابر بپردازید. ضمن اینکه آلودگی و مواد بزرگ‌تر از 5 میکرون از این فیلتر عبور کرده و وارد مرحله دوم و سوم می‌شود.

معمولا مرحله چهارم از اصلی و مهم‌ترین مراحل تصفیه آب است که این املاح بزرگ‌تر از 5 میکرونی وارد این مرحله شده و سپس به فیلتر ممبران می‌رسد. فیلتر ممبران منفذ بسیار کوچکی دارد و این املاح بزرگ باعث بسته شدن این منافذ نیز می‌شود و باعث می‌شود که فیلتر ممبران کار خود را به درستی انجام ندهد در نتیجه سختی آب نیز افزایش پیدا کند.

اگر بخواهیم به طور کلی به این موضوع بپردازیم باید بگوییم که موادی مثل نیترات، آرسنیک و نیتریت از آب آشامیدنی حذف نمی‌شود و درنتیجه باعث بیماری می‌شود. اگر سر وقت این سرویس و فیلتر تعویض نشود؛ مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد.

چرا باید فیلتر دستگاه تصفیه آب را عوض کنیم؟
چه موقع باید فیلترهای تصفیه آب، تعویض گردد؟

در جواب این سؤال باید گفت که زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب، به عوامل مختلفی بستگی دارد و هر برند زمان خاص خودش را نیاز دارد. هرچه کیفیت و برند معتبر تری خریداری کنید، زمان این تعویض دیرتر خواهد بود. شما می‌توانید با سر زدن به سایت سولار مکانیکال به خرید دستگاه تصفیه آب و خرید لوازم جانبی تصفیه آب با کیفیت بالا بپردازید.

اما یک نکته که نباید فراموش کنید این است که شما حتی اگر گران‌ترین برند داخل بازار را نیز خریداری کنید و فیلتر آن را به موقع تعویض نکنید؛ این دستگاه به خوبی برای شما کار نخواهند کرد و در ضمن امکان خرابی نیز وجود دارد. با این حال ما فقط برای زمان تعویض فیلترهای تصفیه آب یک راهنمای بسیار کوچک به شما می‌کنیم.

معمولا هرچه میزان آب مصرفی شما بیشتر باشد این فیلتر باید زودتر تعویض گردد. البته این موضوع اصلاً شاخص خوبی برای زمان تعویض فیلترهای تصفیه آب نمی‌باشد در نتیجه موارد مختلفی بر طول عمر فیلتر دستگاه تأثیر دارند که عبارت‌اند از:

 • وضعیت کلی آب آشامیدنی در خانه شما از نظر آلودگی
 • سخت بودن بسیار آب، سختی آب باعث تجمع ذرات در فیلتر آب می‌شود.
 • اگر مصرف آب شما بیش از حد است.
 • میزان و درجه آب مصرفی

چرا باید فیلتر دستگاه تصفیه آب را عوض کنیم؟

علائم نشان‌دهنده، تعویض فیلتر

زمانی که فیلتر تصفیه آب نیاز به تعویض داشته باشد؛ آب دستگاه بوی نامطبوعی به خود گرفته است و به احتمال خیلی زیاد باید فیلتر را تعویض کنید.
فشار آب هنگامی که بسیار کاهش یافته است باید فیلتر تصفیه آب را تعویض کنید.
استفاده از فیلترهای شفاف دستگاه تصفیه آب این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید هنگام کثیفی فیلتر آن را مشاهده کرده و به سرعت تعویض کنید.

قبل از تعویض فیلتر تصفیه آب بهتر است دستورالعمل هر دستگاه را مشاهده کنید، چون زمان تعویض هر دستگاه با دیگری متفاوت بوده و امکان دارد مشکلات جدی‌تر از فیلتر تصفیه آب باشد. برای مثال امکان دارد ؛دلیل فشار کم آب به دلیل خرابی پمپ یا سوراخی مخزن آب باشد. در این صورت می‌توانید با سر زدن به سایت به خرید بهترین و با کیفیت ترین تجهیزات آبرسانی مثل خرید مخزن تصفیه آب و خرید پمپ آب تصفیه آب بپردازید.

خرید دستگاه و فیلتر تصفیه آب

سرمایه گذاری روی خرید یک دستگاه تصفیه آب مناسب، بهترین نوع سرمایه گذاری است و شما با اطمینان می‌توانید با مصرف آب سالم، از جان خود محافظت کنید. هیچ نعمتی برتر از سلامتی نیست. هزینه خرید دستگاه تصفیه آب و فیلتر آب با توجه به نوع منطقه، برند و فروشگاه متفاوت باشد. در صورت نیاز به دستگاه تصفیه آب می‌توانید بهترین نوع آن را از سایت سولار مکانیکال و با فشردن یک دکمه خریداری کنید.

برای خرید دستگاه تصفیه مناسب بهتر است اول برندهای مختلف را باهم مقایسه کرده و سپس با کارشناس آنلاین و رایگان ما به مشورت بپردازید تا بهترین نوع ان را خریداری کنید. یک نکته بسیار مهم این است که هر چه دستگاه تصفیه آب با کیفیت تر باشد؛ زمان تعویض فیلتر نیز عقب تر می‌افتد.

چرا باید فیلتر دستگاه تصفیه آب را عوض کنیم؟
آموزش تعویض فیلتر تصفیه آب

بعد از اینکه زمان تعویض فیلتر را متوجه شدید؛ حال باید به سراغ آموزش تعویض برویم تا شما هنگام تعویض به مشکل بر نخورید. معمولا تعویض فیلتر تصفیه آب زیاد سخت نبوده و خودتان از پس این کار بر می‌آیید. قبل از تعویض فیلتر تصفیه آب باید یک فیلتر با کیفیت را خریداری کنید. یک نکته بسیار مهم هنگام خرید فیلتر تصفیه آب این است که این مدل باید با دستگاه شما همخوانی داشته باشد در غیر این صورت کار خود را به درستی انجام نخواهد داد.

برخی از مدل‌های فیلتر تصفیه که باید با آن‌ها آشنا شوید؛ عبارت‌اند از:

 • فیلتر فرابنفش و قلیایی ( باید هر 2 الی 3 سال تعویض شوند)
 • فیلتر ممبران ( این نوع فیلتر قیمت بالایی دارد و هر دستگاهی از این نوع فیلتر استفاده نمی‌کند)
 • فیلتر سرامیکی که پس از 12 ماه باید تعویض شوند.

به کار گیری دستگاه تصفیه در مناطقی که آب آلوده دارند؛ از واجبات است. در غیر این صورت باعث بیماری شما و خانوادتان می‌شود. در حالت کلی 4 عامل مهم در زمان تعویض فیلترها مهم است که باید به آن‌ها توجه کنید و این عوامل عبارت‌اند از:

 • کیفیت فیلتر تصفیه آب
 • کیفیت ورودی آب
 • گذشت زمان
 • مقدار مصرف آب

انواع فیلترهای دستگاه تصفیه آب

دستگاه‌های تصفیه آب انواع مختلفی فیلتر دارند که باید در زمان‌های مختلف نیز تعویض شوند. فیلترهای دستگاه آب به فیلتر مرحله اول تا سوم دسته بندی می‌شوند؛ که هر کدام نیز پروسه خاصی برای تعویض دارند؛ در ادامه با فیلترهای سه گانه این دستگاه آشنا خواهید شد.

خرید فیلتر و خرید هوزینگ مناسب نیز در روند افزایش عمر دستگاه تصفیه آب بسیار مؤثر است، برای مثال اگر فیلتر دستگاه خراب شود و شما زا یک فیلتر اشتباه استفاده کنید؛ در این صورت دستگاه تصفیه آب خراب شده و باید هزینه بیشتری برای تعمیر یا حتی تعویض آن بپردازید. در نتیجه حتماً به گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه و فیلتر تصفیه آب توجه کنید.

چرا باید فیلتر دستگاه تصفیه آب را عوض کنیم؟
فیلترهای پایین دستگاه تصفیه آب

فرایند اشباع شدن ناخالصی‌ها در این مرحله اتفاق می‌افتد و در صورتی که رنگ قهوه‌ای بسیار تیره مشاهده کردید؛ وقت تعویض این نوع فیلت رسیده است. معمولا این فیلترها، فیلتر پلی پروپیلن 5 میکرون می‌باشد. زمان تعویض این نوع فیلتر نیز به عوامل مختلفی که در بالا به آن اشاره شد بستگی دارد. معمولا در بازه‌های زمانی 4 تا 6 ماه این فیلترها باید تعویض شوند.

فیلتر دوم کربن گرانول است که زمان تعویض این نوع فیلتر نیز به کیفیت آب منطقه بستگی دارد و هرچه آب منطقه آلودگی بیشتری داشته باشد باید زودتر این فیلترها تعویض شوند. یک نکته بسیارمهم این است که این فیلترهای پایین دستگاه و سه گانه باید به صورت یکجا و باهم تعویض شوند . این امر باعث بهبودی طعم کیفیت آب نیز می‌شود.

فیلتر سوم کربن بلاک است که در مرحله سوم دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد و نقش بسیار مهم‌تری نسبت به باقی فیلترها دارد.پیشنهاد ما این است که زمان تعویض این فیلتر نیز همانند فیلتر اول و دوم باشد. فیلتر مرحله 1، 2 و 3 باید باهم عوض شوند تا بر کیفیت نهایی آب اثر بگذارد. قیمت این فیلترهای سه گانه پایین دستگاه زیاد نبوده و نیاز نیست نگران هزینه آن شوید.

فیلترهای بالای دستگاه تصفیه آب

در قسمت بالای دستگاه فیلترهای زیادی مثل فیلتر ممبران، فیلتر پست کربن، قلیایی کننده آب، فرابنفش لامپ یووی و فیلتر اکسیژن ساز وجود دارند که هر کدام از این فیلترها زمان تعویض جداگانه‌ای داشته‌اند. این فیلترها هرکدام وظیفه مخصوص خود را دارند برای مثال تصفیه آب اکسیژن ساز از فیلترهای مکملی است که کیفیت آب را به شدت بالا می‌برد. در فیلتر فرابنفش لامپ یووی، امواج الکترومغناطیسی خورشید استفاده می‌شود در نتیجه بسیاری از باکتری‌های آب را از بین می‌برد.

کلام آخر

در این مقاله به تعویض و زمان تعویض دستگاه تصفیه آب  پرداختیم، همان‌طور که گفته شد اگر مان این تعویض درست نباشد موجب بیماری و حتی خرابی دستگاه تصفیه آب می‌شود که در این صورت شما باید هزینه بسیار بیشتری پرداخت کنید. شما می‌توانید دستگاه تصفیه آب و فیلتر مناسب آن را با بهترین قیمت و کیفیت بسیار بالا از سایت سولار مکانیکال خریداری کنید و دیگر نگران سلامتی خود نباشید. در صورت پیش آمدن مشکل یا نیاز به راهنمایی می‌توانید با پشتیبان آنلاین سایت به مشورت بپردازید.

همچنین در سایت سولار، انواع پمپ آب خانگی موجود است که میتوانید برای منزل به خرید پمپ آب در سایت بپردازید و در صورت داشتن هر گونه سوال با کارشناسان در ارتباط باشید.

امتیاز شما به این مقاله
 • نویسنده سولار
 • 1400-11-06
 • 320 بازدید
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سعید عزیزی
1 سال قبل

aaaaliii bood

محمدحسین رحمتی
1 سال قبل

مطالب بی نظیر بود