پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
نصب پمپ آب

راهنمای نصب پمپ آب خانگی به همراه مخزن + تخفیف راه اندازه پمپ آب

به طور کلی پمپ های آب خانگی به پمپ های تحت فشار نیز شناخته می شوند. این نوع پمپ ها باید جهت تقویت فشار آب در سیستم لوله کشی ساختمان ها نصب شوند. امروزه استفاده از این دستگاه بسیار رایج شده است و تقریبا تمامی ساختمان ها از آن استفاده می کنند تا بتوانند فشار آب را افزایش دهند.
قطعاً باید نصب پمپ آب به درستی انجام شود تا پمپ آب کارایی و عملکرد خود را نشان دهد در غیر این صورت نه تنها مشکلات رفع نخواهند شد بلکه مشکلات دیگری نیز به وجود خواهد آمد. شما باید به نکات لازم در رابط با خرید پمپ و نصب درست آن توجه کنید.

نصب پمپ آب چگونه است؟

نصب پمپ آب که وسیله­ای مکانیکی برای جابجایی و انتقال انواع مایعات است، باعث جابجایی مایعات از ارتفاع بالاتر (با افزایش هد) یا حتی پایین‌تر (حوضچه و یا مخزن) می­شود. اتصالات مورد نیاز برای نصب پمپ آب یکی از نکات قابل توجه برای افرادی است، که باعث ایجاد جریان مناسب آب برای ساکنین ساختمان­ها، کشاورزان و… هستند.

لوازم مورد نیاز برای نصب پمپ آب

لوازم مورد نیاز برای نصب پمپ آب شامل موارد زیر می‌شود:

 • نصب پمپ آب نیم اسب
 • بلبرینگ پمپ
 • سیل مکانیکی پمپ
 • نوار گرافیتی پمپ
 • واشر کاغذی پمپ
 • رینگ خنک کاری پمپ
 • محفظه آببندی پمپ
 • رینگ خنک کاری پمپ
 • پروانه پمپ
 • رینگ سایشی پمپ
 • بوش پمپ
 • پوسته یا هوزینگ پمپ
 • فیوزر پمپ
 • عینکی پمپ
 • گیج فشار پمپ

نصب پمپ آب خانگی

نصب پمپ آب خانگی یکی از اموری است که نیاز به تخصص و شناسایی قطعات مورد نیاز دارد. نقشه نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن یا نقشه نصب پمپ آب خانگی با مخزن، از جمله موارد مهمی است که اهمیت دارند.

طریقه نصب پمپ آب خانگی چگونه است؟

نصب پمپ آب بدین گونه است، که باید بعد از نصب کنتور انجام شود، تا بتوان مکان درست پمپ آب را ارزیابی کرد، سپس ابعاد مخزن مکانی در پایین­ترین سطح خانه در نظر گرفته می­شود، اگر وجود نداشته باشد گودال ایجاد می­شود. کف این مکان به خوبی آرموتور بندی و محک کاری می­شود، تا پمپ استیبل شود. البته باید سطح کاملا صافی هم ایجاد شود. پس از آن برای نصب پمپ آب اقدام به اتصال ورودی و خروجی پمپ آب به مخزن می کنیم. همچنین توصیه می­­کنیم که پس از نصب، روی تانکر ذخیره آب پوشانده شود.

آموزش نصب پمپ آب خانگی

در این مقاله قصد داریم تا نصب انواع پمپ آب را به شما توضیح دهیم، در واقع با این کار شما به راحتی و بی هیچ مشکلی می توانید خودتان پمپ آب را نصب کنید اما فراموش نکنید که اگر این کار به درستی انجام نشود شما باید هزینه بیشتری برای تعمیرات و رفع مشکلات پمپ آب بپردازید.
اتصالات مورد نیاز برای نصب پمپ آب باید به دقت بررسی و انتخاب شوند. خیلی از افراد گمان می کنند در صورت خرید پمپ آب با برند و مدل با کیفیت دیگر دچار مشکل نخواهند شد اما نصف مشکلات پمپ آب به دلیل درست راه‌اندازی نشدن آن است. در این صورت شما برای تعمیر این دستگاه باید هزینه ای دو برابر پرداخت کنید.
در ادامه به مراحل نصب پمپ آب خانه می پردازیم، شما اگر تمامی مراحل را به درستی پیش ببرید در این صورت راه اندازه پمپ شما با موفقیت انجام خواهد شد. اگر شما نمی توانید به نصب پمپ آب برای ساختمان بپردازید و هیچ تخصصی در این زمینه ندارید، باید از یک کارشناس با تجربه در این زمینه کمک بگیرید.

پیشنهاد ما به شما: خواندن مقاله بررسی مشکلات پمپ آب و روش های حل آن

به طور کلی نصب پمپ آب به چند صورت انجام می شود؟

نصب پمپ آب
برای اینکه به طور کلی با نحوه نصب پمپ آب آشنا شوید؛ ابتدا باید با دو مرحله اصلی آشنا شوید:
• نصب و راه‌اندازی پمپ آب با ست کنترل
• نصب پمپ به همراه منبع تحت فشار، 5 راهه، کلید اتوماتیک
هر دو روش اگر درست و اصولی انجام شوند، مشکلی برای شما و پمپ اب به وجود نخواهد آورد. پمپ های آب خانگی بر اساس فشار درون سیستم کار می کنند به همین دلیل باید شرایط خود را در نظر بگیرید و برای مدیریت عملکرد پمپ از کلید اتوماتیک استفاده کنید.
ست کنترل ها معمولا با فشار روشن و خاموش به پرشر تعریف می شوند و دارای ورودی و خروجی یک طرفه می باشند. در کل انتخاب روش مناسب و اصولی باید به دست فرد متخصص و کارشناس صورت بگیرد در غیر این صورت مشکلات زیادی را به وجود می آورد.

طریقه نصب برق پمپ تحت فشار ساختمان

پمپ تحت فشار ساختمان بیشتر در مجتمع­های ساختمانی دارای اهمیت است. بیشترین کاربرد پمپ آب برای افزایش فشار آب آپارتمان­ها، شرکت­ها و ساختمان­هایی است که نیاز به فشار بالای آب دارند. با تهیه این پمپ­ها خیال شما نسبت به افت فشار برطرف می­شود. برای آشنایی با نحوه نصب پمپ آب برای طبقات بالا بالا ما همراه باشید.

مراحل نصب پمپ آب در آپارتمان

نصب پمپ آب
1. ابتدا باید لوله اصلی که به انشعاب های ساختمان متصل است را پیدا کنید. سپس باید شیر اصلی خط تغذیه را ببندید.
2. شیرهای برداشت را باز کنید تا آب درون تمامی لوله ها تخلیه شوند. همچنین اگر در ساختمان یا منزل شما مخزن ذخیره آب دارد، شیر برداشت را ببندید تا از تخلیه آب جلوگیری شود.
3. ابتدا باید شیر اصلی خط تغذیه جدا کنید، برای این کار به دو آچار نیاز دارید؛ از یکی برای چرخاندن لوله و از دیگری برای نگه داشتن شیر استفاده کنید. انتظار می رود که آب درون لوله ها در هنگام باز شدن لوله ها تخلیه شود.
4. لوله جدا شده باید به اندازه ای باشد که فضای لازم برای نصب پمپ، صافی، اتصالات و شیر یک طرفه را به ما بدهد.
5. در ابتدای پمپ باید از تکه لوله کوچک برای ایجاد فاصله کوچک استفاده کنید. شاید برایتان سؤال شود که سایز این لوله باید چقدر باشد؟ در جواب این سؤال باید گفت سایز این لوله باید با ورودی پمپ آب مطابقت داشته باشد و همچنین فراموش نکنید که برای آب بندی از نوار تفلون استفاده کنید و خلاف عقربه های ساعت بر روی رزوه ها بپیچید. تکه لوله را توسط آچار لوله نیز محکم کنید.
6. شیر یک طرفه وظیفه جلوگیری از برگشت فشار آب به سمت کنتور را دارد، بنابراین باید شیر یک طرفه را در طرف دیگر لوله ببندید. برای نصب آن باید به فلش روی شیر یکطرفه دقت کنید.
7. در خروجی مخزن ذخیره آب از یک شیر قطع و وصل استفاده کنید.
8. از اتصالات مناسبی باید برای ارتباط بین مخزن و پمپ آب استفاده کنید. این اتصالات ممکن است به صورت زاویه 90 درجه یا مستقیم باشند.
9. پمپ آب خانگی را به نزدیک ترین پریز برق وصل کنید البته پیشنهاد ما به شما استفاده از یک محافظ است.
10. شیر خروجی مخزن یا شیر اصلی را باز کنید تا هوای داخل لوله ها خارج شود، در آخر نیز آن ها را ببندید.

روش لوله کشی پمپ آب

اشکالات لوله کشی پمپ آب و نصب روی آب شهری:

همانطور که گفته شد، این کار را نباید انجام دهید. نصب پمپ آب روی آب شهری، هزینه‌های آب شما را قطع می‌کند، که این نوعی دزدی محسوب می‌شود. چنانچه این کار را انجام بدهید، و اثبات شود، جریمه سنگینی را باید بپردازید. علاوه بر آن این کار شما، باعث کم و زیاد شدن فشار آبی می‌شود که به دیگر خانه‌ها و ساختمان‌ها می‌رسد. مشکل دیگر در صورت نصب پمپ آب روی پمپ شهری، این است که اگر آب شهری قطع شود، شما به هیچ‌وجه به آب دسترسی نخواهید داشت.

روش لوله کشی پمپ آب بر آب شهری:

این روش، نیاز به لوله‌کشی ندارد؛ فقط کافی است که لوله‌ای را به لوله اصلی آب شهری وصل کنید. برای این کار، به یک والو که با لوله متناسب باشد، یک ماسوره و مغزی احتیاج دارید. توجه کنید که این قطعات، به لوله نصب می‌شوند.

لوله کشی صحیح پمپ آب:

برای نصب صحیح لوله‌کشی پمپ آب، باید یک انشعاب برای ورودی مخزن، انشعاب دیگری هم به کمک سه راهی، برای ورودی ساختمان در نظر بگیرید. در مسیر هر یک از این ورودی‌ها، لازم است که یک والو قرار دهید. شناور پمپ، هر زمان که پمپ پر شود، دیگر اجازه ورود آب بیشتر به مخزن را نمی‌دهد. اگر از یک شیر یک طرفه در مسیر اتصال کمک بگیرید، پمپ وارد مدار نمی‌شود و بیخودی کار نمی‌کند.

آیا نصب منبع آب الزامی است؟

نصب پمپ آب
خیلی از افراد در اینترنت به دنبال نصب پمپ آب بدون منبع می گردند اما ایا این کار درست است؟ در جواب این سؤال باید گفت این کار بسیار اشتباه است. شما باید هنگام نصب پمپ آب، منبع ذخیره را نیز در نظر بگیرید.
وقتی پمپ آب را بدون مخزن نصب کنید، پمپ آب به صورت مستقیم بعد از کنتور قرار می گیرد در این صورت تمامی آب موجود در خیابان را به داخل ساختمان مکش می کند. در این صورت اگر شرکت آب و فاضلاب این موضوع را متوجه شود، شما را جریمه خواهد کرد.
یکی از مهم ترین دلایلی که باید از نصب پمپ آب از کنتور جلوگیری کرد این است که آب شهر پشت ورودی بسیار بالا بوده و به همین دلیل مشکلات زیادی مثل آسیب رساندن به پمپ سیل، فنر و فیبر را به دنبال خواهد داشت. یکی دیگر از دلایل دوری از نصب پمپ آب ساختمانی بدون منبع این است که شما در هنگام قطع آب، اب ذخیره ای نخواهید داشت.

نصب پمپ آب با منبع تحت فشار و پرشر

نصب پمپ آب
این مرحله نصب معمولا به همراه لوازم مورد نیاز برای نصب پمپ آب مثل درجه فشارسنج، اتصال پنج راهی و منبع تحت فشار صورت می گیرد. به پرشر سوئیچ ها کلید مکانیکی نیز گفته می شود، این وسیله در مدل های 5 و 10 بار ساخته و وارد بازار می شوند. خرید آن ها باید متناسب با فشار اب خروجی مورد نیاز باشد.
ظرفیت های منابع تحت فشار پمپ متناسب با تعداد شیرهای مصرف کنندگان تعبیه می شود در نتیجه نمی توان به صورت کلی از آن استفاده کرد. شما باید شرایط و آب خروجی مورد نیاز را نیز مد نظر قرار دهید. منابع تحت فشار باید تا ظرفیت 30 لیتری به صورت مستقیم بر روی اتصال 5 راهی قرار بگیرد.

طریقه نصب پمپ آب به همراه ست کنترل

نصب سیستم پمپ آب خانگی با ست کنترل به مراتب ساده‌تر از نصب سیستم مکانیکی است. ست کنترلی می تواند مستقیما در خروجی پمپ قرار گرفته به تجهیزات جانبی نیاز ندارد. استفاده از ست کنترل برای 1 الی 2 واحد مسکونی توصیه می شود در صورتیکه که در مسیر خروجی یک ست کنترل از منبع استفاده شود در نتیجه می توان از پمپ های سه اسب بخار استفاده کنید.
بر روی بدنه ست کنترل ها یک درجه فشارسنج تعبیه شده است. در نتیجه برای نصب پمپ آب با منبع انبساط دیگر نیاز به تهیه و نصب جداگانه فشارسنج نخواهید داشت. ست کنترل ها معمولا در کارخانه تنظیم شده و دیگر نیازی به تنظیم دوباره ندارند، به شرطی که مشکلی ایجاد نکنند.
در برخی از ست کنترل ها در زیر پوشش بالا یک پیچ تنظیم کننده وجود دارد و این پیچ در واقع فشار استارت پمپ را تنظیم می کند. شما باید هنگام نصب ست کنترل به فلش روی بدنه آن دقت کنید تا مسیر صحیح حرکت مایع را نشان دهد.

خرید و نصب پمپ مناسب + مشاوره رایگان

نصب پمپ آب
شما می توانید با سولار مکانیکال تمامی پمپ های اورجینال و با کیفیت را با تخفیف های ویژه خریداری کنید. امروزه به دلیل افزایش تقلب در بازار تجهیزات آبرسانی، پیدا کردن محصولات اصل به سختی صورت خواهد گرفت. این فروشگاه برای جلب اعتماد مشتریان خود، تمامی محصولات را همراه با ضمانت و خدمات پس از فروش به مشتریان خود تحویل می دهد.
شما حتی می توانید برای خرید با مشاوران سایت به صورت کاملا رایگان و آنلاین مشورت کنید. بعد از خرید، باید به راه اندازه پمپ آب توجه کنید. روش نصب پمپ آب بسیار مهم بوده و بر عملکرد آن تأثیر مستقیم خواهد داشت. شما حتی می توانید برای نصب پمپ آب با تانکر، نصب پمپ آب برای طبقات بالا و نصب پمپ آب بر پشت بام نیز از کارشناسان سولار مکانیکال کمک بگیرید.

سولار-مکانیکال

سوالات متداول

1-محصولات مورد نیاز برای پمپ آب را از کجا تهیه کنیم؟

با مراجعه به سایت سولار مکانیکال می­توانید لوازم مورد نیاز خود را تهیه کنید.

2- آیا می توان یک پمپ آب را به دو کنتور وصل کرد؟

نصب یک پمپ آب به دو کنتور فرعی امکان پذیر است، اما برای اتصال به دو کنتور اصلی باید از دو پمپ آب جداگانه استفاده کرد.

3- رنگ بندی سیم کشی پمپ آب به چه صورت است؟

پمپ آب یک کابل سه رشته ای دارد، سیم زرد رنگ، ارت سیم قرمز رنگ، نول و سیم مشکی رنگ نول است.

امتیاز شما به این مقاله
 • نویسنده سولار
 • 1401-02-05
 • 1251 بازدید
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عباس رجبی
2 سال قبل

مثل همیشه عالی و کاربردی