مشاوره فنی

آموزش روغن کاری پمپ آب بصورت گام به گام (پمپ آب خانگی، کشاورزی و…)

روغن کاری پمپ آب

پمپ های آب از هر نوعی که باشند نیازمند نگهداری صحیح و اصولی هستند. روغن کاری پمپ آب یکی از مواردی است که بر افزایش طول عمر و بهبود عملکرد پمپ بسیار اثرگذار می باشد.

پمپ آب چیست؟

به طور کلی پمپ های آب این وظیفه را دارند تا آب را با نیرو و فشار بیشتری از مبدا به مقصد برسانند. از گذشته تا کنون از پمپ های آب به خصوص در صنعت کشاورزی استفاده های زیادی شده است. پمپ آب کشاورزی وظیفه این را دارد تا آب را از چاه هایی که برای مصارف کشاورزی حفر می شوند به سطح منتقل کند. در بعضی موارد نیز در صورتی که فشار آب کم باشد و مسافت انتقال آب بالا، باز هم از این پمپ ها استفاد می شود.

علاوه بر صنعت کشاورزی استفاده از پمپ های آب در سیستم آب رسانی ساختمان های شهری و البته روستایی نیز رواج پیدا کرده است. در سال های اخیر به علت مشکلات مربوط به کم آبی که در کشور با آن سر و کار داریم تقریبا می توان گفت که تمام خانه های شهری به این نوع از پمپ ها مجهز شده اند. به همین دلیل روش های نگهداری صحیح و روغن کاری پمپ آب از مواردی است که باید با آن آشنایی نسبی داشته باشید.

سولار-مکانیکال

انواع پمپ های آب خانگی

پمپ آب خانگی انواع مختلفی دارد که همه آن ها یک هدف اصلی را دنبال می کنند و آن افزایش فشار آب می باشد. این پمپ ها انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل کرده و این فرآیند به حرکت در آمدن پروانه ها و در نتیجه افزایش فشار و انتقال آب را به دنبال دارد. یکی از موارد بسیار مهم در حفظ سلامت پمپ های خانگی روغن کاری پمپ آب ساختمان می باشد.

به طور کلی تمام پمپ ها به دو دسته جابجایی مثبت و دینامیکی تبدیل می شوند که پمپ های آب خانگی از نوع دینامیکی هستند. پمپ هایی که در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند معمولا از نوع سانتریفیوژی، محیطی، بشقابی، جتی، خود مکش و بوستر پمپ هستند.

 • پمپ سانتریفیوژ

این دسته از پمپ ها در واقع همان پمپ های گریز از مرکز هستند که در مدل های بسیار متنوع تولید و عرضه می گردند. مدل های با توان بالای این پمپ برای مصارف کشاورزی و مدل های کوچکتر به عنوان پمپ آب خانگی مورد استفاده قرار می گیرند.

پمپ سانتریفیوژ

 • پمپ محیطی

این دسته از پمپ ها که برای پمپاژ سیالات حاوی هوا بسیار پر کاربرد هستند قابلیت این را دارند تا سیالات را با دبی پایین اما با ارتفاع بالا پمپ کنند.

 • پمپ های بشقابی

این دسته از پمپ ها بسیار شبیه به پمپ های سانتریفیوژ هستند با این تفاوت که فاصله بین صفحات دو طرف پروانه بسیار کم بوده و ساختار و شکل محفظه آن شبیه بشقاب است. این دسته از پمپ ها معمولا صدای کمی ایجاد می کنند اما باید روغن کاری پمپ آب را در این دسته از پمپ ها حتما مدنظر قرار داد.

 • پمپ های جتی

این دسته از پمپ ها را می توان شبیه به پمپ های بشقابی در نظر گرفت با این تفاوت که می توانند آب را تا ارتفاع بسیار بالاتری پمپاژ کنند.

پمپ جتی از انواع پمپ آب

 • پمپ خود مکش

این دسته از پمپ ها، پمپ های گریز از مرکزی هستند که بدون آن که به سوپاپ خارجی نیاز داشته باشند آب را پمپاژ می کنند. این پمپ ها در بالای مخزن آب و یا چاه قرار می گیرند و با نیروی مکشی که از خود ایجاد می کنند باعث پمپاژ آب می شوند.

 • بوستر پمپ ها

این دسته از پمپ ها از اتصال دو یا چند پمپ به صورت موازی به یکدیگر ساخته می شوند. تعداد پمپ ها در این نوع از پمپ های آب خانگی به تعداد طبقات ساختمان و همین طور به تعداد واحد های ساختمان بستگی دارد. به طور کلی بوستر پمپ ها برای ساختمان هایی با تعداد طبقات بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرند.حال که با انواع پمپ های آب خانگی آشنا شدید این نکته را مدنظر قرار دهید که روغن کاری پمپ آب خانگی شما از هر نوعی که باشد امری ضروری بوده و باید حتما انجام شود.

بوستر پمپ آب

انواع پمپ های آب کشاورزی

ساختمان ها و منازل مسکونی تنها مکان هایی نیستند که در آن ها از پمپ های آب استفاده می شود. این پمپ ها در صنایع کشاورزی هم بسیار پر کاربرد می باشند. به طور کلی پمپ آب کشاورزی به دو دسته کلی تقسیم می شود که دسته اول پمپ هایی هستند که در ته چاه و یا استخر قرار گرفته و به گونه ای در آب غوطه ور می شوند.

دسته دوم پمپ هایی هستند که در آب شناور نشده و بر روی سطح قرار گرفته و آب را به نیروی مکش خود پمپ کرده و یا آب ورودی را با فشار افزایی پمپ می کنند. پمپ های آب کشاورزی به چند دسته تقسیم می شوند که شامل پمپ های گریز از مرکز سطحی، پمپ های توربینی، پمپ آب شناور، پمپ پروانه ای و پمپ های دیزلی می شوند.

 • پمپ های گریز از مرکز

پمپ های گریز از مرکز سطحی معمولا برای آب های سطحی و یا آب های کم عمق مورد استفاده قرار می گیرند. در کنار این مورد می توان از این پمپ ها به عنوان تقویت کننده در سیستم های آبیاری نوین استفاده کرد.

پیشنهاد ما به شما  نگاهی اجمالی به فروشگاه سولار

پمپ گریز از مرکز

 • پمپ های توربینی

پمپ های توربینی از مقرون به صرفه ترین دسته پمپ های کشاورزی هستند که هنگام نصب آن ها باید توجه داشت که کاملا به صورت عمود در چاه قرار گرفته اند. برای روغن کاری پمپ آب از نوع پیستونی هم می توان از آب و هم روغن استفاده کرد که در صنایع کشاورزی از روغن استفاده می شود.

 • پمپ های شناور

در پمپ های شناور پمپ در قسمت بالایی موتور وصل شده و آب از طریق صفحه ای که بین پمپ و موتور قرار دارد وارد پمپ می شود. این دسته از پمپ ها به علت اندازه کوچیکی که دارند بازدهی کمتری نسبت به پمپ های گریز از مرکز خواهند داشت.

پمپ آب شناور

 • پمپ های پروانه ای

پمپ های پروانه ای از دسته پمپ هایی هستند که باید در زیر آب غوطه ور باشند تا بتوانند عملکرد مناسبی از خود ارائه دهند. هر چقدر که قطر پمپ بزرگتر باشد باید در حجم بیشتری از آب غوطه ور گردد. لازم به ذکر است که با توجه به نحوه عملکرد این پمپ ها روغن کاری پمپ آب پروانه ای از نکات مهم در نگهداری از این پمپ ها می باشد.

در این دسته از پمپ ها با مصرف سوخت که می توانید بنزین، گازوئیل و یا گاز باشد انرژی لازم برای پمپاژ آب فراهم می شود. با توجه به قیمت انواع سوخت، معمولا این دسته از پمپ ها به صورت گازوئیلی مورد استفاده قرار می گیرند. پمپ های دیزلی از جمله پمپ های آب قدرتمند می باشند که می توانند ۳ تا ۴ اینچ آب را پمپاژ کنند.

نحوه نگهداری اصولی از پمپ آب

اگر شما نیز از پمپ های آب کشاورزی و یا پمپ های آب ساختمانی استفاده می کنید باید در درجه اول با روش های صحیح و اصولی نگهداری پمپ آب آشنا شوید زیرا رعایت نکات و استاندارد های موجود باعث افزایش راندمان پمپ و همچنین افزایش طول عمر مفید پمپ شما خواهد شد.

علاوه بر روغن کاری پمپ آب، موارد دیگری نیز برای افزایش هرچه بیشتر سلامت و طول عمر پمپ شما اثرگذار می باشند که لازم است این نکات را فرا گرفته و در هنگام استفاده از پمپ رعایت کنید. مشکلات پمپ آب که ممکن است همواره با آن ها رو به رو باشید ناشی از عدم توجه به همین موارد می باشد.

از انواع پمپ اب خانگی

 • نصب درست و اصولی پمپ آب

اولین نکته ای که باید در راستای نگهداری از پمپ آب خانگی به آن توجه کنید نحوه نصب پمپ آب می باشد. برای نصب پمپ های خانگی باید به محل قرار گیری فندانسیون ها، لوله کشی ها، پایه ها و صفحه ها توجه ویژه ای داشته باشید. در هنگام نصب توجه داشته باشید که پمپ آب باید بر روی سطحی کاملا صاف و غیر شیب دار باشد، پمپ در محیطی به دور از رطوبت و بارش باران نصب شود، بین پمپ آب و مخزن آب و یا جریان آب ورودی نباید شیر به کار گرفته شود و نکته آخر این که پمپ آب را پایین تر از لوله و شیر مخزن آب نصب کنید.

 • هوا گیری پمپ های آب

همانطور که گفته شد علاوه بر روغن کاری پمپ آب موارد مهم دیگری در نگهداری از پمپ های آب باید مورد توجه قرار گیرند که یکی از این موارد هوا گیری پمپ آب می باشد. مهمترین و در واقع تنها انتظار شما از پمپ، پمپاژ آب با فشار بالا برای مصرف خانگی می باشد. اگر پمپ آب شما به خوبی هوا گیری نشود نمی تواند عملیات پمپاژ آب را به درستی انجام دهد.

هوا گیری پمپ های آب کار سختی نبوده و نیاز به تخصص خاصی ندارد و شما نیز می توانید این کار را انجام دهید. دقت کنید پمپ آب ساختمان خود را حتما هر ۳ الی ۶ ماه یکبار هوا گیری کنید.

اجزا یک پمپ آب

 • پمپ های آب را از سرمای بیش از حد و یخ زدگی دور کنید

در فصل زمستان و با فرا رسیدن فصل سرما امکان یخ زدگی پمپ های آب افزایش پیدا می کند که این عامل باعث کاهش طول عمر پمپ های آب می شود. سعی کنید در فصل زمستان حتما پمپ های آب را در برابر سرما عایق کنید و یک محفظه برای پمپ آب بسازید تا از یخ زدگی آن جلوگیری کنید.

 • پمپ های آب را بدون آب روشن نکنید

به یاد داشته باشید که هیچ یک از انواع پمپ های آب را نباید بدون آب روشن کنید. روشن بدون پمپ بدون آن باعث آسیب رساندن به قطعات آن شده و برای تعمیر حتما باید به متخصصین این حوزه رجوع کنید.

 • سلامت خازن پمپ آب را بررسی کنید

خازن در واقع یک قطعه الکتریکی بوده که وظیفه اصلی آن ذخیره انرژی می باشد. در ساخت پمپ های آب معمولا از دو خازن استفاده می شود که یکی از آن هنگام روشن شدن موتور و خازن دیگری در هنگامی که موتور در حال فعالیت است مورد استفاده قرار می گیرد.

پیشنهاد ما به شما  نگاهی اجمالی به پمپ های سیرکلاتور شیمجه SHIMGE

آسیب دیدن هر یک از این خازن ها باعث ایجاد اختلال در عملکرد پمپ آب می شود.یکی دیگر از مواردی که بر عملکرد پمپ آب و همچنین بر حفظ سلامتی و طول عمر آن اثر گذار می باشد روغن کاری پمپ آب می باشد.

پمپ اب شناور

راهنمای روغن کاری پمپ های آب

روغن کاری انواع پمپ های آب، از پمپ های کشاورزی گرفته تا پمپ های آب خانگی باید حتما در برنامه سرویس پمپ های شما وجود داشته باشد. روغن کاری پمپ های آب تنها مختص به پمپ های خانگی و کشاورزی نبوده و روغن کاری پمپ آب کولر نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

برای روغن کاری پمپ آب می توان از روغن و هم از گریس استفاده کرد. پیشنهاد می شود اگر دمای قطعات بالا بوده و در عین حال سیستم به خوبی آب بندی باشد از روغن استفاده کنیددر غیر این صورت و در حالتی که دمای قطعات پایین است می توانید از گریس برای روغن کاری پمپ آب ساختمان و پمپ آب خانگی استفاده کنید.

در هنگام روغن کاری پمپ های آب باید سعی کنید که از روغن های مناسبی که برای این کار ساخته شده استفاده کنید. معمولا در دفترچه راهنمای پمپ های آب نسبت به این مورد و نوع روغن مورد استفاده نکاتی ارائه شده که لازم است به آن ها توجه کنید. برای مثال در پمپ هایی که دمای کاری آن ها بسیار بالا می باشد باید از روغن هایی که برای استفاده در این دما ساخته شده اند استفاده کرد. در بعضی موارد نیز پیشنهاد شده در دمای های بسیار بالا به جای روغن از گریس برای روان کاری پمپ استفاده شود.

روغن کاری پمپ آب

 آموزش روغن کاری پمپ آب

به طور کلی نحوه روغن کاری پمپ آب به خصوص پمپ های خانگی فرآیند پیچیده و سختی نبوده و شما به آموزش روغن کاری پمپ آب به صورت حرفه ای نیاز ندارید. با این وجود شما به راهنمای روغن کاری پمپ آب نیاز دارید تا با بخش ها و محل روغن کاری پمپ آب آشنا شوید.

 روغن کاری پمپ های آب چگونه انجام می شود؟

در ابتدا لازم است بدانید که عدم روغن کاری پمپ های آب باعث کاهش عملکرد آن ها و کاهش عمر مفید پمپ می شود. فرسوده شدن قطعات پمپ که یکی از علل آن عدم روغن کاری اصولی است باعث می شود تا هزینه هایی بابت تعمیر قطعات متحمل شوید.

در بخش های قبل گفته شد که برای روغن کاری پمپ آب می توانید از روغن و گریس استفاده کنید. لازم است بدانید که از روغن برای سیستم هایی که دمای آن ها بالای ۹۰ درجه سانتیگراد می باشد استفاده می شود. برخی دیگر از مواردی که باعث می شود از روغن برای روغن کاری پمپ آب استفاده شود، سرعت گردش بالا، سیستم های آب بندی شده می باشد.

تصویر پمپ آب خانگی

در مقابل از گریس برای سیستم هایی که دمای آن ها کمتر از ۹۰ درجه سانتیگراد بوده، سیستم به خوبی آب بندی نشده و سرعت گردش نیز پایین است استفاده می شود. نحوه روغن کاری پمپ آب به این صورت است که برای روغن کاری بلبرینگ پمپ آب از گریس و برای روغن کاری یاتاقان ها از روغن استفاده کنید. هیچ گاه در سیستم هایی که احتمال نفوذ و وارد شدن روغن به درون موتور وجود دارد از روغن برای روغن کاری استفاده نکنید.

 مراحل روغن کاری پمپ آب

اولین کاری که برای روغن کاری پمپ آب باید انجام دهید، قطع کردن تمامی اتصالات می باشد. حتما این موضوع را در نظر داشته باشید که قبل از روغن کاری پمپ آب باید برق پمپ را قطع کرده باشید. در صورت عدم قطع برق و شروع فرآیند روغن کاری برق گرفتگی حادث شده خسارات شدید و تلخی برای شما به همراه خواهد داشت.

اگر شما در نظر دارید تا روغن کاری پمپ آب ساختمان خود را انجام دهید باید پس از مشخص نمودن محل روغن کاری پمپ آب خانگی به این نکته توجه کنید که حجم روغن و یا گریس مورد استفاده در فرآیند روغن کاری پمپ باید بر اساس دفترچه راهنمای پمپ باشد. زیرا مقدار زیاد روغن باعث سوختن پمپ شما می شود.

پیشنهاد ما به شما  نگاه اجمالی به کف کش های پلاستیکی 12و24 ولت دراپ

پس از انجام نکات ایمنی در ابتدا لازم است تا پیچ نگه دارنده را شل کرده و بطری حاوی روغن را از مخزن سطح ثابت جدا کنید. سرپوشی که در بخش بالایی استاتر یاتاقان می باشد را بردارید. حال فضای بین استاتر یاتاقان را با روغن پر کنید به گونه ای که پوشش و یا مخزن سطح ثابت موجود به سمت بالا حرکت کند.

در مرحله بعد مجددا نیاز است تا بطری روغن را با همان نوع روغنی که از ابتدا در آن وجود داشت پر کرده و سپس آن را بر روی پوشش یا لوله مخزن سطح ثابت قرار دهید. اندکی فشار دهید تا بر روی پوشش مخزن سطح ثابت متوقف شود. این عمل را تا مرحله ای تکرار کنید که تقریبا دو سوم مخزن پر شده باشد و پس از آن پیچ نگه دارنده آن را محکم کنید.

 • روغن کاری پمپ آب کولر

کولر های آبی در فصل های گرم سال و به خصوص در فصل تابستان از اجزای جدایی ناپذیر منزل شما هستند. از آن جایی کولر های آبی از قطعات مکانیکی و الکتریکی متعددی ساخته شده اند نیاز است تا شما با فرآیند سرویس این دسته از کولر ها آشنایی داشته باشید. یکی از سرویس هایی که هر کولر آبی به آن نیاز دارد روغن کاری پمپ آب کولر می باشد که در این بخش به طور مفصل به آن اشاره می کنیم.

در بازار دو نوع پمپ کولر آبی وجود دارد و یکی از این دو نوع پمپ در ساخت کولر های آبی مورد استفاده قرار می گیرند. این دو نوع پمپ شامل پمپ آب کولر با موتور قطب چاکدر و استاتور تک بوبین و پمپ آب کولر با موتور قطب چاکدر و استاتور دو بالشتکی می باشد. روغن کاری پمپ کولر های آبی از ملزومات نگهداری کولر های خانگی بوده و برای انجام آن لازم است تا پمپ کولر را کاملا باز کرده و پس از انجام روغن کاری مجدد ببندید.

برای روغن کاری پمپ آب کولر، برق سیستم را به طور کامل قطع نموده و پمپ را از بدنه کولر جدا کنید. در مرحله بعد باید سیم های کولر را از ترمینال کولر جدا کنید. اگر دقت کنید شیلنگ آب به وسیله یک بست به پمپ آب کولر متصل شده است، بست را باز نموده و شیلنگ را از کولر جدا کنید. حال پمپ کولر شما آماده روغن کاری می باشد.

 • روغن کاری پمپ کولر مدل تک بوبین

در ابتدا کلاهک پلاستیکی را از بدنه پمپ جدا کنید.

در بالاترین بخش محور پمپ، پروانه و یا فن پمپ آب قرار گرفته است. با یک عدد پیچ گوشتی در جهت های متفاوت به آن ضربه بزنید تا از جای خود خارج شود. سعی کنید ضربات وارده آرام باشد تا به پروانه آسیبی وارد نشود.

در پوش موتور نیاز دارد تا روغن کاری شود. پس آن را باز کرده و روغن کاری کنید.

در مرحله بعد، از مراحل روغن کاری پمپ آب کولر، استاتور مدل تک بوبین را از روتور جدا کنید و سپس سیم های اتصال را از ترمینال خارج کرده سپس پروانه موتور را از محور آن خارج کنید.

اگر در محور موتور رسوب زیادی تجمع کرده باید در ابتدا این رسوبات را خارج کنید زیرا در زمان خارج سازی بوشن باعث گشاد شدن بوشن می شوند.
پس از باز کردن مهره نگهدارنده پایه پمپ، قاب پلاستیکی و در پوش پایینی را از پایه جدا کرده و بوشن را که روی درپوش قرار دارد در بیاورید سپس باید روغن کاری بوش ها را انجام دهید.

سایر قطعات پمپ آب کولر را تمیز کاری کنید. دقت کنید که قطعات الکتریکی و سیم پیچی ها آسیب نبینند. در پایان حتما روغن کاری محور کولر را نیز انجام دهید.

 • روغن کاری پمپ کولر مدل دو بالشتکی

معمولا این نوع از پمپ کولر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. برای روغن کاری پمپ آب در این دسته از کولر ها باید همانند مدل تک بوبین عمل نموده و تمام قطعات پمپ کولر را از آن جدا کنید. در نظر داشته باشید که باید تمامی محور ها، بوشن ها، محل تلاقی این دو و همینطور در پوش ها به خوبی روغن کاری شود.

فروشگاه اینترنتی سولار مکانیکال عرضه کننده تمامی محصولات تاسیساتی در کشور می باشد. شما می توانید تمامی محصولات مورد نظر خود اعم از شیرآلات، اتصالات، تجهیزات کنترلی، انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی و همینطور انواع پمپ های آب مورد استفاده در کاربرد های صنعتی و خانگی را از این فروشگاه تهیه نمایید. این فروشگاه با تنوع بسیار بالا در محصولات خود پاسخگوی تمامی نیاز های شما در زمینه تاسیسات ساختمانی و صنعتی خواهد بود.

 

برگرفته از:

chicagotribune.com

machinerylubrication.com

امتیاز شما به این مقاله
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.