پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
نگهداری صحیح از پمپ اب

آموزش روغن کاری پمپ آب خانگی بصورت گام به گام

پمپ‌های آب از هر نوعی که باشند نیازمند نگهداری صحیح و اصولی هستند. روغن‌کاری پمپ آب یکی از مواردی است که بر افزایش طول عمر و بهبود عملکرد پمپ بسیار اثرگذار است. در سال‌های اخیر به علت مشکلات مربوط به کم‌آبی، تقریباً می‌توان گفت که تمام خانه‌های شهری به پمپ‌ها مجهز شده‌اند. به همین دلیل روش‌های نگهداری صحیح و روغن‌کاری پمپ آب از مواردی است که باید با آن آشنایی نسبی داشته باشید. یکی از موارد بسیار مهم در حفظ سلامت پمپ‌های خانگی روغن‌کاری پمپ آب ساختمان است. اگر شما هم در خانه از پمپ آب استفاده می‌کنید، باید بدانید پمپ ‌های آب خانگی نیز از این قائده مستثنی نیستند و برای اینکه طول عمر بالایی داشته باشند و به مرور زمان دچار آسیب دیدگی نشوند نیازمند روغن کاری اصولی هستند. در ادامه آموزش روغن کاری پمپ آب خانگی را شرح خواهیم داد و روغن کاری در انواع پمپ را توضیح می‌دهیم.

اهمیت روغن کاری پمپ آب

در پاسخ به این سوال که آیا پمپ آب نیاز به روغن کاری دارد باید گفت روغن کاری انواع پمپ‌های آب، از پمپ‌ آب کشاورزی گرفته تا پمپ‌های آب خانگی باید حتماً در برنامه سرویس پمپ‌های شما وجود داشته باشد. روغن کاری پمپ‌های آب تنها مختص به پمپ‌های خانگی و کشاورزی نبوده و روغن کاری پمپ آب کولر نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به ‌طور کلی نحوه روغن کاری پمپ آب به‌خصوص پمپ های خانگی فرایند پیچیده و سختی نبوده و شما به آموزش روغن کاری پمپ آب به‌صورت حرفه‌ای نیاز ندارید. با این ‌وجود شما به راهنمای روغن کاری پمپ آب نیاز دارید تا با بخش‌ها و محل روغن کاری پمپ آب آشنا شوید. در ابتدا لازم است بدانید که عدم روغن کاری پمپ‌های آب باعث کاهش عملکرد آن‌ها و کاهش عمر مفید پمپ می‌شود. فرسوده شدن قطعات پمپ که یکی از علل آن عدم روغن کاری اصولی است باعث می‌شود تا هزینه‌هایی بابت تعمیر قطعات متحمل شوید.

روعن کاری پمپ اب

از چه روغنی برای روغن کاری پمپ آب استفاده کنیم؟

اگر به دنبال روغن مناسب پمپ آب هستید، باید گفت برای روغن کاری پمپ آب می‌توان از روغن و گریس استفاده کرد. پیشنهاد می‌شود اگر دمای قطعات بالا بوده و درعین‌حال سیستم به‌خوبی آب‌بندی شده از روغن استفاده کنید. در غیر این صورت و در حالتی که دمای قطعات پایین است می‌توانید از گریس برای روغن کاری پمپ آب ساختمان و پمپ آب خانگی استفاده کنید. در هنگام روغن کاری پمپ های آب باید سعی کنید که از روغن‌های مناسبی که برای این کار ساخته شده استفاده کنید. معمولاً در دفترچه راهنمای پمپ های آب نسبت به این مورد و نوع روغن مورداستفاده نکاتی ارائه شده که لازم است به آن‌ها توجه کنید. برای مثال در پمپ هایی که دمای کاری آن‌ها بسیار بالا است باید از روغن‌هایی که برای استفاده در این دما ساخته شده‌اند استفاده کرد. در بعضی موارد نیز پیشنهاد شده در دماهای بسیار بالا به‌جای روغن گریس کاری پمپ آب را برای روان کاری پمپ امتحان کنید. همچنین برای روغن کاری بلبرینگ پمپ آب از گریس و برای روغن کاری یاتاقان‌ها از روغن استفاده کنید در انتها لازم است بدانید که از روغن برای سیستم‌هایی که دمای آن‌ها بالای 90 درجه سانتیگراد است استفاده می‌شود.

 مراحل روغن کاری پمپ آب چگونه است؟

در پاسخ به این سوال که چگونه پمپ اب را روغنکاری کنیم باید گفت، اولین کاری که برای روغن کاری پمپ آب باید انجام دهید، قطع کردن تمامی اتصالات است. حتماً این موضوع را در نظر داشته باشید که قبل از روغن کاری پمپ آب باید برق پمپ را قطع کرده باشید. در صورت عدم قطع برق و شروع فرایند روغن کاری برق‌گرفتگی حادث شده خسارات شدید و تلخی برای شما به همراه خواهد داشت. اگر شما در نظر دارید تا روغن کاری پمپ آب ساختمان خود را انجام دهید باید پس از مشخص نمودن محل روغن کاری پمپ آب خانگی به این نکته توجه کنید که حجم روغن و یا گریس مورد استفاده در فرایند روغن کاری پمپ باید بر اساس دفترچه راهنمای پمپ باشد. زیرا مقدار زیاد روغن باعث سوختن پمپ شما می‌شود.

در ادامه نحوه روغن کاری پمپ اب خانگی لازم است متذکر شویم پس از انجام نکات ایمنی در ابتدا لازم است تا پیچ نگه دارنده را شل کرده و بطری حاوی روغن را از مخزن سطح ثابت جدا کنید. سرپوشی که در بخش بالایی استارتر یاتاقان است را بردارید. حال فضای بین استارتر یاتاقان را با روغن پر کنید، به‌گونه‌ای که پوشش و یا مخزن سطح ثابت موجود به سمت بالا حرکت کند. در مرحله بعد مجدداً نیاز است تا بطری روغن را با همان نوع روغنی که از ابتدا در آن وجود داشت پر کرده و سپس آن را بر روی پوشش یا لوله مخزن سطح ثابت قرار دهید. اندکی فشار دهید تا بر روی پوشش مخزن سطح ثابت متوقف شود. این عمل را تا مرحله‌ای تکرار کنید که تقریباً دو سوم مخزن پر شده باشد و پس از آن پیچ نگه دارنده آن را محکم کنید. در ادامه به روغن کاری پمپ در انواع کوار می‌پردازیم.

تعمیر کردن پمپ اب

روش روغن کاری پمپ آب خانگی چگونه است؟

یکی از اقدامات نگهداری از پمپ آب خانگی، روغن کاری است. فرقی نمی‌کند چه نوع پمپی باشد، از روغن کاری پمپ آب پروانه‌ ای گرفته تا پمپ های گریزازمرکز، روش روغن کاری پمپ آب خانگی می‌تواند به عنوان یک فعالیت نگهداری، به بهبود عملکرد و عمر مفید پمپ آب کمک کند. در ادامه توضیحاتی را درباره‌ی مراحل روغن کاری پمپ آب خانگی ارائه خواهیم داد.

 • شناسایی نوع پمپ آب: در ابتدا، نوع پمپ آب خانگی خود را شناسایی کنید. برخی از پمپ‌ها به صورت خصوصی طراحی شده‌اند و نیازی به روغن کاری ندارند. بنابراین، مطمئن شوید که پمپ آب شما نیازمند روغن کاری است. دفترچه راهنمای پمپ آب را مطالعه کنید. توضیحات مربوط به روش روغن کاری، نوع روغن مورد استفاده و فواصل زمانی میان هر دوره روغن کاری ممکن است در دفترچه راهنما آمده باشد. اگر هر گونه راهنمایی خاصی وجود دارد، آن را به دقت دنبال کنید.
 • تهیه روغن مناسب: برای روغن کاری پمپ آب، نیاز به روغن مناسب دارید. روغنی که برای پمپ آب استفاده می‌شود، باید با مشخصات سازنده پمپ سازگاری داشته باشد. معمولاً روغن‌های موتوری چند منظوره یا روغن‌های خاص برای پمپ‌های آب استفاده می‌شوند.
 • خاموش کردن پمپ آب: پیش از شروع روغن کاری، پمپ آب را خاموش کنید و قطع برق را از آن بکشید. اطمینان حاصل کنید که هیچ خطر برقی وجود ندارد.
 • گشایش نقطه روغن کاری: در پمپ آب خانگی، معمولاً یک نقطه روغن کاری وجود دارد که معمولاً به صورت یک پیچ یا یک سوپاپ قرار می‌گیرد. این نقطه معمولاً در بالای پمپ قرار دارد. پیش از گشودن نقطه روغن کاری، یک کاسه یا دیگی را در زیر آن قرار دهید تا روغن قبلی جاری شده و دست‌خشک کنید.
 • تخلیه روغن قبلی: پس از گشودن نقطه روغن کاری، تخلیه کامل روغن قبلی را انجام دهید. برای این کار، معمولاً باید پیستون پمپ را به دستی به حرکت درآورید تا روغن قدیمی به‌طور کامل خارج شود. همچنین، در این مرحله می‌توانید فیلتر روغن را تعویض کنید.
 • افزودن روغن جدید: پس از تخلیه روغن قبلی، می‌توانید روغن جدید را از نقطه روغن کاری به پمپ آب اضافه کنید. مقدار روغن لازم را براساس دفترچه راهنمای پمپ تعیین کنید. معمولاً روغن به میزان مشخصی تا نقطه روغن کاری پر می‌شود.
 • بستن نقطه روغن کاری: پس از افزودن روغن جدید، نقطه روغن کاری را به دقت ببندید. مطمئن شوید که هیچ خرابی یا نشتی وجود ندارد.
 • روشن کردن پمپ آب: پس از انجام روغن کاری، برق پمپ را مجدداً وصل کنید و پمپ آب را روشن کنید. اطمینان حاصل کنید که پمپ به درستی کار می‌کند و هیچ مشکلی پیش نمی‌آید.

پیشنهاد ما به شما: مشاهده قیمت و خرید موتور برق

روغن کاری پمپ آب کولر چگونه است؟

کولرهای آبی در فصل‌های گرم سال و به‌خصوص در فصل تابستان از اجزای جدایی‌ناپذیر منزل شما هستند. از آن جایی کولرهای آبی از قطعات مکانیکی و الکتریکی متعددی ساخته شده‌اند نیاز است تا شما با فرآیند سرویس این دسته از کولرها آشنایی داشته باشید. یکی از سرویس‌هایی که هر کولر آبی به آن نیاز دارد روغن کاری پمپ آب کولر است که در این بخش به طور مفصل به آن اشاره می‌کنیم و مراحل روغن کاری پمپ انواع کولر را شرح خواهیم داد.

·       روغن کاری پمپ کولر مدل تک بوبین

 1. در ابتدا کلاهک پلاستیکی را از بدنه پمپ جدا کنید. در بالاترین بخش محور پمپ، پروانه و یا فن پمپ آب قرار گرفته است. با یک عدد پیچ‌گوشتی در جهت‌های متفاوت به آن ضربه بزنید تا از جای خود خارج شود. سعی کنید ضربات وارده آرام باشد تا به پروانه آسیبی وارد نشود.
 2. درپوش موتور نیاز دارد تا روغن کاری شود. پس آن را بازکرده و روغن کاری کنید.
 3. در مرحله بعد، از مراحل روغن کاری پمپ آب کولر، استاتور مدل تک بوبین را از روتور جدا کنید و سپس سیم‌های اتصال را از ترمینال خارج کرده سپس پروانه موتور را از محور آن خارج کنید. اگر در محور موتور رسوب زیادی تجمع کرده باید در ابتدا این رسوبات را خارج کنید؛ زیرا در زمان خارج‌سازی بوشن باعث گشاد شدن بوشن می‌شوند.
 4. پس از باز کردن مهره نگهدارنده پایه پمپ، قاب پلاستیکی و در پوش پایینی را از پایه جدا کرده و بوشن را که روی درپوش قرار دارد در بیاورید سپس باید روغن‌کاری بوش‌ها را انجام دهید.
 5. سایر قطعات پمپ آب کولر را تمیزکاری کنید. دقت کنید که قطعات الکتریکی و سیم‌پیچی‌ها آسیب نبینند.
 6. در پایان حتماً روغن‌ کاری محور کولر را نیز انجام دهید.

·       روغن کاری پمپ کولر مدل دو بالشتکی

معمولاً این نوع از پمپ کولر بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای روغن کاری پمپ آب در این دسته از کولرها باید همانند مدل تک بوبین عمل نموده و تمام قطعات پمپ کولر را از آن جدا کنید. در نظر داشته باشید که باید تمامی محورها، بوشن‌ها، محل تلاقی این دو و همین‌طور درپوش‌ها به‌خوبی روغن کاری شود. فروشگاه اینترنتی سولار مکانیکال عرضه‌کننده تمامی محصولات تأسیساتی در کشور است. شما می‌توانید تمامی محصولات موردنظر خود اعم از شیرآلات، اتصالات، تجهیزات کنترلی، انواع سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی و همین‌طور انواع پمپ‌های آب مورداستفاده در کاربردهای صنعتی و خانگی را از این فروشگاه تهیه نمایید. این فروشگاه با تنوع بسیار بالا در محصولات خود پاسخگوی تمامی نیازهای شما در زمینه تأسیسات ساختمانی و صنعتی خواهد بود.

نکات مهمی که در هنگام روغن کاری پمپ آب باید رعایت کنیم

اگر شما نیز از پمپ های آب کشاورزی و یا پمپ های آب ساختمانی استفاده می‌کنید باید در درجه اول با روش‌های صحیح و اصولی نگهداری پمپ آب، نصب پمپ های خانگی و نحوه روغن کاری انواع پمپ مثل پمپ های توربینی آشنا شوید؛ زیرا رعایت نکات و استانداردهای موجود باعث افزایش راندمان پمپ و همچنین افزایش طول عمر مفید پمپی مثل پمپ های پروانه‌ای خواهند شد و از مشکلاتی چون یخ‌زدگی پمپ های آب و فرسایش زودرس جلوگیری خواهد کرد. علاوه بر روغن کاری پمپ آب، موارد دیگری مانند هواگیری پمپ های آب برای افزایش هرچه بیشتر سلامت و طول عمر پمپ شما اثرگذار هستند که لازم است این نکات را فراگرفته و در هنگام استفاده از پمپ رعایت کنید. ما در ادامه به نکاتی می‌پردازیم که در هنگام روغن کاری پمپ آب مثل پمپ آب شناور لازم است رعایت کنید.

قبل از روغن کاری پمپ آبی مثل پمپ پروانه‌ای همیشه دفترچه راهنمای پمپ آب را به دقت مطالعه کنید و دستورالعمل‌های سازنده را رعایت کنید. اطلاعات مربوط به نوع روغن مورد استفاده، میزان روغن مورد نیاز و فواصل زمانی بین هر دوره روغن کاری ممکن است در دفترچه راهنما آمده باشد. اطمینان حاصل کنید که از روغن مناسب و با مشخصات سازنده پمپ آب استفاده می‌کنید. استفاده از روغن نامناسب ممکن است عملکرد پمپ را تحت تأثیر قرار داده و آسیب به قطعات آن برساند. در هنگام روغن کاری، از وسایل محافظ مانند دستکش، عینک و لباس مناسب استفاده کنید. این وسایل می‌توانند شما را در برابر مواد شیمیایی و روغن جاری محافظت کنند. در هنگام روغن کاری، می‌توانید فیلتر روغن را بررسی و در صورت نیاز تعویض کنید. فیلتر کثیف می‌تواند عملکرد پمپ را تحت تأثیر قرار دهد، بنابراین نگهداری و تعویض منظم آن ضروری است. قبل از بستن نقطه روغن کاری، دقت کنید که هیچ نشتی یا خرابی در پمپ یا در اتصالات وجود نداشته باشد. نشتی روغن می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات در سیستم پمپ آب باشد. پس از روغن کاری و قبل از استفاده مجدد از پمپ آب، اطمینان حاصل کنید که عملکرد آن به درستی است. روشن کردن پمپ و بررسی میزان جریان و فشار آب را در نقاط مختلف سیستم انجام دهید.

پیشنهاد ما به شما: قیمت و خرید دستگاه تصفیه آب

کلام آخر

روغن کاری انواع پمپ های آب از اقداماتی است که در نگهداری بهبود و افزایش طول عمر پمپ آب تاثیر گذار است. فرقی نمی‌کند قصد روغن کاری چه پمپی را دارید، از پمپ های گریزازمرکز سطحی گرفته تا پمپ های شناور، همه و همه نیازمند روغن کاری اصولی هستند تا موجب دوام و بهبود پمپ شما شوند. ما در مقاله روش‌ها و مراحل روغن کاری پمپ آب را شرح دادیم و نکاتی که لازم است در هنگام روغن کاری رعایت کنید را توضیح دادیم. سولار مکانیکال به عنوان فروشگاه آنلاین کالای تاسیساتی ارائه دهنده انواع پمپ خانگی با کیفیت یا پمپ های دیزلی و… است که شما با اطمینان خاطر می‌توانید با مراجعه به سایت ضمن بررسی قیمت‌های مقرون به صرفه از انواع خدمات بهره‌مند شوید.

سولار-مکانیکال

________________________

سوالات متداول

1- چرا استفاده از روغن کاری در پمپ آب ضروری است؟

استفاده از روغن کاری در پمپ آب بسیار ضروری است زیرا روغن به عنوان یک ماده روان کننده عمل می‌کند که در میان قطعات مکانیکی پمپ به عنوان یک لایه حفاظتی قرار می‌گیرد. روغن کاری باعث کاهش اصطکاک بین قطعات، حفظ کیفیت و طول عمر پمپ، جلوگیری از سایش و سایر آسیب‌ها در نتیجه استفاده طولانی‌مدت و بهینه از پمپ آب می‌شود.

2- چگونه می‌توانیم سطح روغن کاری پمپ آب را بررسی کنیم؟

برای بررسی سطح روغن کاری پمپ آب، ابتدا قطعه‌ای از پمپ آب را باز کنید تا به محفظه روغن دسترسی پیدا کنید. با استفاده از یک میزان سطح، سطح روغن درون محفظه را اندازه‌گیری کنید. سطح روغن باید در محدوده‌ای مشخص و مناسب قرار بگیرد که معمولاً توسط سازنده پمپ مشخص شده‌است. در صورتی که سطح روغن کمتر از حد مجاز است، باید روغن تمیز و مناسب را اضافه کنید.

3- برای ارائه روغن کاری و سایر ملزومات مربوط به پمپ آب چه کنیم؟

فروشگاه تاسیساتی سولار مکانیکال یکی از فروشگاه‌های معتبر و مناسب برای ارائه روغن کاری و سایر ملزومات مربوط به پمپ آب است. سولار محصولات با کیفیت برای تعمیر و نگهداری پمپ آب را ارائه می‌دهد. با مراجعه به فروشگاه سولار مکانیکال می‌توانید از تجربه و دانش فنی متخصصان در این زمینه بهره‌برداری کنید. همچنین، قطعات یدکی و تجهیزات دیگری را نیز می‌توانید با قیمت به صرفه و به صورت اینترنتی و تحویل فوری از سولار تهیه کنید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Soniarahimi78
1 سال قبل

سلام
ببخشید روغن کاری پمپ آب چقدر اهمیت داره؟ در صورتی که انجام نشه باعث بروز مشکل میشه؟

محسن
9 ماه قبل

سلام وقت بخیر یه سوال دارم ممنون میشم راهنماییم کنید
ایا بلبرینگ پمپ آب نیاز به روغن کاری داره و اگر بله چطور باید بلبرینگ پمپ آب روغن کاری کنم ؟

مدیر
پاسخ به  محسن
9 ماه قبل

سلام وقت بخیر سپاس از همراهی شما
بله نیاز هست و برای روغن کاری بلبرینگ پمپ آب از گریس باید استفاده شود