روغن کاری پمپ آب

پمپ‌های آب از هر نوعی که باشند نیازمند نگهداری صحیح و اصولی هستند. روغن‌کاری پمپ آب یکی از مواردی است که بر افزایش طول عمر و بهبود عملکرد پمپ بسیار اثرگذار است.

پمپ آب چیست؟

به‌طورکلی پمپ های آب این وظیفه را دارند تا آب را با نیرو و فشار بیشتری از مبدأ به مقصد برسانند. از گذشته تا کنون از پمپ های آب به‌خصوص در صنعت کشاورزی استفاده‌های زیادی شده است. پمپ آب کشاورزی وظیفه این را دارد تا آب را از چاه‌هایی که برای مصارف کشاورزی حفر می‌شوند به سطح منتقل کند. در بعضی موارد نیز درصورتی‌که فشار آب کم باشد و مسافت انتقال آب بالا، باز هم از این پمپ ها استفاده می‌شود. علاوه بر صنعت کشاورزی استفاده از پمپ های آب در سیستم آب‌رسانی ساختمان‌های شهری و البته روستایی نیز رواج پیدا کرده است. در سال‌های اخیر به علت مشکلات مربوط به کم‌آبی که در کشور با آن سروکار داریم تقریباً می‌توان گفت که تمام خانه‌های شهری به این نوع از پمپ‌ها مجهز شده‌اند. به همین دلیل روش‌های نگهداری صحیح و روغن‌کاری پمپ آب از مواردی است که باید با آن آشنایی نسبی داشته باشید.

سولار-مکانیکال

انواع پمپ های آب خانگی

پمپ آب خانگی انواع مختلفی دارد که همه آن‌ها یک هدف اصلی را دنبال می‌کنند و آن افزایش فشار آب است. این پمپ‌ ها انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل کرده و این فرایند به حرکت در آمدن پروانه‌ها و در نتیجه افزایش فشار و انتقال آب را به دنبال دارد. یکی از موارد بسیار مهم در حفظ سلامت پمپ های خانگی روغن‌کاری پمپ آب ساختمان است. به‌طورکلی تمام پمپ ها به دودسته جابه‌جایی مثبت و دینامیکی تبدیل می‌شوند که پمپ ‌های آب خانگی از نوع دینامیکی هستند. پمپ هایی که در ساختمان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند معمولاً از نوع سانتریفیوژی، محیطی، بشقابی، جتی، خود مکش و بوستر پمپ هستند.

 • پمپ سانتریفیوژ

این دسته از پمپ‌ ها در واقع همان پمپ های گریزازمرکز هستند که در مدل‌های بسیار متنوع تولید و عرضه می‌گردند. مدل‌های با توان بالای این پمپ برای مصارف کشاورزی و مدل‌های کوچک‌تر به‌عنوان پمپ آب خانگی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

پمپ سانتریفیوژ

 • پمپ محیطی

این دسته از پمپ ها که برای پمپاژ سیالات حاوی هوا بسیار پرکاربرد هستند قابلیت این را دارند تا سیالات را با دبی پایین اما با ارتفاع بالا پمپ کنند.

 • پمپ های بشقابی

این دسته از پمپ ها بسیار شبیه به پمپ های سانتریفیوژ هستند با این تفاوت که فاصله بین صفحات دو طرف پروانه بسیار کم بوده و ساختار و شکل محفظه آن شبیه بشقاب است. این دسته از پمپ ها معمولاً صدای کمی ایجاد می‌کنند؛ اما باید روغن کاری پمپ آب را در این دسته از پمپ‌ها حتماً مدنظر قرار داد.

 • پمپ های جتی

این دسته از پمپ ها را می‌توان شبیه به پمپ های بشقابی در نظر گرفت با این تفاوت که می‌توانند آب را تا ارتفاع بسیار بالاتری پمپاژ کنند.

پمپ جتی از انواع پمپ آب

 • پمپ خود مکش

این دسته از پمپ ها، پمپ های گریز از مرکزی هستند که بدون آن که به سوپاپ خارجی نیاز داشته باشند آب را پمپاژ می‌کنند. این پمپ ها در بالای مخزن آب و یا چاه قرار می‌گیرند و با نیروی مکشی که از خود ایجاد می‌کنند باعث پمپاژ آب می‌شوند.

 • بوستر پمپ ها

این دسته از پمپ ها از اتصال دو یا چند پمپ به‌صورت موازی به یکدیگر ساخته می‌شوند. تعداد پمپ ها در این نوع از پمپ های آب خانگی به تعداد طبقات ساختمان و همین‌طور به تعداد واحدهای ساختمان بستگی دارد. به‌طورکلی بوستر پمپ ها برای ساختمان‌هایی با تعداد طبقات بسیار بالا مورداستفاده قرار می‌گیرند. حال که با انواع پمپ های آب خانگی آشنا شدید این نکته را مدنظر قرار دهید که روغن کاری پمپ آب خانگی شما از هر نوعی که باشد امری ضروری بوده و باید حتماً انجام شود.

بوستر پمپ آب

انواع پمپ های آب کشاورزی

ساختمان‌ها و منازل مسکونی تنها مکان‌هایی نیستند که در آن‌ها از پمپ ‌های آب استفاده می‌شود. این پمپ ها در صنایع کشاورزی هم بسیار پرکاربرد هستند. به‌طورکلی پمپ آب کشاورزی به دودسته کلی تقسیم می‌شود که دسته اول پمپ هایی هستند که در ته چاه و یا استخر قرار گرفته و به‌گونه‌ای در آب غوطه‌ور می‌شوند.

دسته دوم پمپ هایی هستند که در آب شناور نشده و بر روی سطح قرار گرفته و آب را به نیروی مکش خود پمپ کرده و یا آب ورودی را با فشارافزایی پمپ می‌کنند. پمپ های آب کشاورزی به چند دسته تقسیم می‌شوند که شامل پمپ های گریزازمرکز سطحی، پمپ های توربینی، پمپ آب شناور، پمپ پروانه‌ای و پمپ های دیزلی می‌شوند. پمپ های گریزازمرکز سطحی معمولاً برای آب‌های سطحی و یا آب‌های کم‌عمق مورداستفاده قرار می‌گیرند. در کنار این مورد می‌توان از این پمپ ها به‌عنوان تقویت‌کننده در سیستم‌های آبیاری نوین استفاده کرد.

پمپ گریز از مرکز

 • پمپ های توربینی

پمپ های توربینی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین دسته پمپ های کشاورزی هستند که هنگام نصب آن‌ها باید توجه داشت که کاملاً به‌صورت عمود در چاه قرار گرفته‌اند. برای روغن کاری پمپ آب از نوع پیستونی هم می‌توان از آب و هم روغن استفاده کرد که در صنایع کشاورزی از روغن استفاده می‌شود.

 • پمپ های شناور

در پمپ های شناور پمپ در قسمت بالایی موتور وصل شده و آب از طریق صفحه‌ای که بین پمپ و موتور قرار دارد وارد پمپ می‌شود. این دسته از پمپ ها به علت اندازه کوچکی که دارند بازدهی کمتری نسبت به پمپ های گریزازمرکز خواهند داشت.

پمپ آب شناور

 • پمپ های پروانه ای

پمپ های پروانه‌ای از دسته پمپ هایی هستند که باید در زیر آب غوطه‌ور باشند تا بتوانند عملکرد مناسبی از خود ارائه دهند. هرچقدر که قطر پمپ بزرگ‌تر باشد باید در حجم بیشتری از آب غوطه‌ور گردد. لازم به ذکر است که باتوجه‌به نحوه عملکرد این پمپ ها روغن کاری پمپ آب پروانه‌ ای از نکات مهم در نگهداری از این پمپ ها است. در این دسته از پمپ ها با مصرف سوخت که می‌توانید بنزین، گازوئیل و یا گاز باشد انرژی لازم برای پمپاژ آب فراهم می‌شود. باتوجه‌به قیمت انواع سوخت، معمولاً این دسته از پمپ ها به‌صورت گازوئیلی مورداستفاده قرار می‌گیرند. پمپ های دیزلی از جمله پمپ های آب قدرتمند هستند که می‌توانند 3 تا 4 اینچ آب را پمپاژ کنند.

نحوه نگهداری اصولی از پمپ آب

اگر شما نیز از پمپ های آب کشاورزی و یا پمپ های آب ساختمانی استفاده می‌کنید باید در درجه اول با روش‌های صحیح و اصولی نگهداری پمپ آب آشنا شوید؛ زیرا رعایت نکات و استانداردهای موجود باعث افزایش راندمان پمپ و همچنین افزایش طول عمر مفید پمپ شما خواهد شد. علاوه بر روغن کاری پمپ آب، موارد دیگری نیز برای افزایش هرچه بیشتر سلامت و طول عمر پمپ شما اثرگذار هستند که لازم است این نکات را فراگرفته و در هنگام استفاده از پمپ رعایت کنید. مشکلات پمپ آب که ممکن است همواره با آن‌ها روبه‌رو باشید ناشی از عدم توجه به همین موارد است.

 

از انواع پمپ اب خانگی

 • نصب درست و اصولی پمپ آب

اولین نکته‌ای که باید در راستای نگهداری از پمپ آب خانگی به آن توجه کنید نحوه نصب پمپ آب است. برای نصب پمپ های خانگی باید به محل قرارگیری فندانسیون ها، لوله‌کشی‌ها، پایه‌ها و صفحه‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید. در هنگام نصب توجه داشته باشید که پمپ آب باید بر روی سطحی کاملاً صاف و غیر شیب‌دار باشد، پمپ در محیطی به‌دوراز رطوبت و بارش باران نصب شود، بین پمپ آب و مخزن آب و یا جریان آب ورودی نباید شیر به کار گرفته شود و نکته آخر این که پمپ آب را پایین‌تر از لوله و شیر مخزن آب نصب کنید.

 • هوا گیری پمپ های آب

همان‌طور که گفته شد علاوه بر روغن کاری پمپ آب موارد مهم دیگری در نگهداری از پمپ های آب باید موردتوجه قرار گیرند که یکی از این موارد هوا گیری پمپ آب است. مهم‌ترین و در واقع تنها انتظار شما از پمپ، پمپاژ آب با فشار بالا برای مصرف خانگی است. اگر پمپ آب شما به‌خوبی هواگیری نشود نمی‌تواند عملیات پمپاژ آب را به‌درستی انجام دهد. هواگیری پمپ های آب کار سختی نبوده و نیاز به تخصص خاصی ندارد و شما نیز می‌توانید این کار را انجام دهید. دقت کنید پمپ آب ساختمان خود را حتماً هر 3 الی 6 ماه یکبار هواگیری کنید.

اجزا یک پمپ آب

 • پمپ های آب را از سرمای بیش از حد و یخ زدگی دور کنید

در فصل زمستان و با فرارسیدن فصل سرما امکان یخ‌زدگی پمپ های آب افزایش پیدا می‌کند که این عامل باعث کاهش طول عمر پمپ های آب می‌شود. سعی کنید در فصل زمستان حتماً پمپ های آب را در برابر سرما عایق کنید و یک محفظه برای پمپ آب بسازید تا از یخ‌زدگی آن جلوگیری کنید.

 • پمپ های آب را بدون آب روشن نکنید

به یاد داشته باشید که هیچ یک از انواع پمپ های آب را نباید بدون آب روشن کنید. روشن بدون پمپ بدون آن باعث آسیب رساندن به قطعات آن شده و برای تعمیر حتماً باید به متخصصین این حوزه رجوع کنید.

 • سلامت خازن پمپ آب را بررسی کنید

خازن در واقع یک قطعه الکتریکی بوده که وظیفه اصلی آن ذخیره انرژی است. در ساخت پمپ های آب معمولاً از دو خازن استفاده می‌شود که یکی از آن هنگام روشن شدن موتور و خازن دیگری در هنگامی که موتور در حال فعالیت است مورداستفاده قرار می‌گیرد. آسیب‌دیدن هر یک از این خازن‌ها باعث ایجاد اختلال در عملکرد پمپ آب می‌شود. یکی دیگر از مواردی که بر عملکرد پمپ آب و همچنین بر حفظ سلامتی و طول عمر آن اثرگذار است روغن کاری پمپ آب است.

پمپ اب شناور

راهنمای روغن کاری پمپ های آب

روغن کاری انواع پمپ های آب، از پمپ های کشاورزی گرفته تا پمپ های آب خانگی باید حتماً در برنامه سرویس پمپ های شما وجود داشته باشد. روغن کاری پمپ های آب تنها مختص به پمپ های خانگی و کشاورزی نبوده و روغن کاری پمپ آب کولر نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای روغن کاری پمپ آب می‌توان از روغن و هم از گریس استفاده کرد. پیشنهاد می‌شود اگر دمای قطعات بالا بوده و درعین‌حال سیستم به‌خوبی آب‌بندی باشد از روغن استفاده کنید در غیر این صورت و در حالتی که دمای قطعات پایین است می‌توانید از گریس برای روغن کاری پمپ آب ساختمان و پمپ آب خانگی استفاده کنید. در هنگام روغن کاری پمپ های آب باید سعی کنید که از روغن‌های مناسبی که برای این کار ساخته شده استفاده کنید. معمولاً در دفترچه راهنمای پمپ های آب نسبت به این مورد و نوع روغن مورداستفاده نکاتی ارائه شده که لازم است به آن‌ها توجه کنید. برای مثال در پمپ هایی که دمای کاری آن‌ها بسیار بالا است باید از روغن‌هایی که برای استفاده در این دما ساخته شده‌اند استفاده کرد. در بعضی موارد نیز پیشنهاد شده در دمای های بسیار بالا به‌جای روغن از گریس برای روان کاری پمپ استفاده شود.

روغن کاری پمپ آب

 آموزش روغن کاری پمپ آب

به‌طورکلی نحوه روغن کاری پمپ آب به‌خصوص پمپ های خانگی فرایند پیچیده و سختی نبوده و شما به آموزش روغن کاری پمپ آب به‌صورت حرفه‌ای نیاز ندارید. بااین‌وجود شما به راهنمای روغن کاری پمپ آب نیاز دارید تا با بخش‌ها و محل روغن کاری پمپ آب آشنا شوید.

 روغن کاری پمپ های آب چگونه انجام می شود؟

در ابتدا لازم است بدانید که عدم روغن کاری پمپ های آب باعث کاهش عملکرد آن‌ها و کاهش عمر مفید پمپ می‌شود. فرسوده شدن قطعات پمپ که یکی از علل آن عدم روغن کاری اصولی است باعث می‌شود تا هزینه‌هایی بابت تعمیر قطعات متحمل شوید. در بخش‌های قبل گفته شد که برای روغن کاری پمپ آب می‌توانید از روغن و گریس استفاده کنید. لازم است بدانید که از روغن برای سیستم‌هایی که دمای آن‌ها بالای 90 درجه سانتیگراد است استفاده می‌شود. برخی دیگر از مواردی که باعث می‌شود از روغن برای روغن کاری پمپ آب استفاده شود، سرعت گردش بالا، سیستم‌های آب‌بندی‌شده است.

تصویر پمپ آب خانگی

در مقابل از گریس برای سیستم‌هایی که دمای آن‌ها کمتر از 90 درجه سانتیگراد بوده، سیستم به‌خوبی آب‌بندی نشده و سرعت گردش نیز پایین است استفاده می‌شود. نحوه روغن‌کاری پمپ آب به این صورت است که برای روغن کاری بلبرینگ پمپ آب از گریس و برای روغن کاری یاتاقان ها از روغن استفاده کنید. هیچ‌گاه در سیستم‌هایی که احتمال نفوذ و واردشدن روغن به درون موتور وجود دارد از روغن برای روغن کاری استفاده نکنید.

 مراحل روغن کاری پمپ آب

اولین کاری که برای روغن کاری پمپ آب باید انجام دهید، قطع کردن تمامی اتصالات است. حتماً این موضوع را در نظر داشته باشید که قبل از روغن کاری پمپ آب باید برق پمپ را قطع کرده باشید. در صورت عدم قطع برق و شروع فرایند روغن کاری برق‌گرفتگی حادث شده خسارات شدید و تلخی برای شما به همراه خواهد داشت. اگر شما در نظر دارید تا روغن کاری پمپ آب ساختمان خود را انجام دهید باید پس از مشخص نمودن محل روغن کاری پمپ آب خانگی به این نکته توجه کنید که حجم روغن و یا گریس مورداستفاده

در فرایند روغن کاری پمپ باید بر اساس دفترچه راهنمای پمپ باشد. زیرا مقدار زیاد روغن باعث سوختن پمپ شما می‌شود. پس از انجام نکات ایمنی در ابتدا لازم است تا پیچ نگه دارنده را شل کرده و بطری حاوی روغن را از مخزن سطح ثابت جدا کنید. سرپوشی که در بخش بالایی استاتر یاتاقان است را بردارید. حال فضای بین استاتر یاتاقان را با روغن پر کنید به‌گونه‌ای که پوشش و یا مخزن سطح ثابت موجود به سمت بالا حرکت کند. در مرحله بعد مجدداً نیاز است تا بطری روغن را با همان نوع روغنی که از ابتدا در آن وجود داشت پرکرده و سپس آن را بر روی پوشش یا لوله مخزن سطح ثابت قرار دهید. اندکی فشار دهید تا بر روی پوشش مخزن سطح ثابت متوقف شود. این عمل را تا مرحله‌ای تکرار کنید که تقریباً دو سوم مخزن پر شده باشد و پس از آن پیچ نگه دارنده آن را محکم کنید.

 • روغن کاری پمپ آب کولر

کولرهای آبی در فصل‌های گرم سال و به‌خصوص در فصل تابستان از اجزای جدایی‌ناپذیر منزل شما هستند. از آن جایی کولرهای آبی از قطعات مکانیکی و الکتریکی متعددی ساخته شده‌اند نیاز است تا شما با فرآیند سرویس این دسته از کولرها آشنایی داشته باشید. یکی از سرویس‌هایی که هر کولر آبی به آن نیاز دارد روغن کاری پمپ آب کولر است که در این بخش به طور مفصل به آن اشاره می‌کنیم.

در بازار دو نوع پمپ کولر آبی وجود دارد و یکی از این دو نوع پمپ در ساخت کولرهای آبی مورداستفاده قرار می‌گیرند. این دو نوع پمپ شامل پمپ آب کولر با موتور قطب چاکدر و استاتور تک بوبین و پمپ آب کولر با موتور قطب چاکدر و استاتور دو بالشتکی است. روغن کاری پمپ کولرهای آبی از ملزومات نگهداری کولرهای خانگی بوده و برای انجام آن لازم است تا پمپ کولر را کاملاً بازکرده و پس از انجام روغن‌کاری مجدد ببندید. برای روغن کاری پمپ آب کولر، برق سیستم را به طور کامل قطع نموده و پمپ را از بدنه کولر جدا کنید. در مرحله بعد باید سیم‌های کولر را از ترمینال کولر جدا کنید. اگر دقت کنید شیلنگ آب به‌وسیله یک بست به پمپ آب کولر متصل شده است، بست را بازنموده و شیلنگ را از کولر جدا کنید. حال پمپ کولر شما آماده روغن کاری است.

 • روغن کاری پمپ کولر مدل تک بوبین

 • در ابتدا کلاهک پلاستیکی را از بدنه پمپ جدا کنید. در بالاترین بخش محور پمپ، پروانه و یا فن پمپ آب قرار گرفته است.
 • با یک عدد پیچ‌گوشتی در جهت‌های متفاوت به آن ضربه بزنید تا از جای خود خارج شود. سعی کنید ضربات وارده آرام باشد تا به پروانه آسیبی وارد نشود.
 • در پوش موتور نیاز دارد تا روغن کاری شود. پس آن را بازکرده و روغن کاری کنید.
 • در مرحله بعد، از مراحل روغن کاری پمپ آب کولر، استاتور مدل تک بوبین را از روتور جدا کنید و سپس سیم‌های اتصال را از ترمینال خارج کرده سپس پروانه موتور را از محور آن خارج کنید.
 • اگر در محور موتور رسوب زیادی تجمع کرده باید در ابتدا این رسوبات را خارج کنید؛ زیرا در زمان خارج‌سازی بوشن باعث گشاد شدن بوشن می‌شوند.
 • پس از باز کردن مهره نگهدارنده پایه پمپ، قاب پلاستیکی و در پوش پایینی را از پایه جدا کرده و بوشن را که روی درپوش قرار دارد در بیاورید سپس باید روغن‌کاری بوش‌ها را انجام دهید.
 • سایر قطعات پمپ آب کولر را تمیزکاری کنید. دقت کنید که قطعات الکتریکی و سیم‌پیچی‌ها آسیب نبینند. در پایان حتماً روغن‌کاری محور کولر را نیز انجام دهید.
 • روغن کاری پمپ کولر مدل دو بالشتکی

معمولاً این نوع از پمپ کولر بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای روغن کاری پمپ آب در این دسته از کولرها باید همانند مدل تک بوبین عمل نموده و تمام قطعات پمپ کولر را از آن جدا کنید. در نظر داشته باشید که باید تمامی محورها، بوشن‌ها، محل تلاقی این دو و همین‌طور درپوش‌ها به‌خوبی روغن کاری شود. فروشگاه اینترنتی سولار مکانیکال عرضه‌کننده تمامی محصولات تأسیساتی در کشور است. شما می‌توانید تمامی محصولات موردنظر خود اعم از شیرآلات، اتصالات، تجهیزات کنترلی، انواع سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی و همین‌طور انواع پمپ‌های آب مورداستفاده در کاربردهای صنعتی و خانگی را از این فروشگاه تهیه نمایید. این فروشگاه با تنوع بسیار بالا در محصولات خود پاسخگوی تمامی نیازهای شما در زمینه تأسیسات ساختمانی و صنعتی خواهد بود.

منبع:

chicagotribune.com

machinerylubrication.com

5/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه برای “آموزش نحوه روغن کاری پمپ آب بصورت گام به گام (پمپ آب خانگی، کشاورزی و…)”

 1. سلام
  ببخشید روغن کاری پمپ آب چقدر اهمیت داره؟ در صورتی که انجام نشه باعث بروز مشکل میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...