پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
تعمیر دینام کولر

تعمیر (موتور) دینام کولر + آموزش نحوه تعمیر این قطعات

یکی از مشکلات مهمی که در ارتباط با کولرهای آبی وجود دارد، تعمیر دینام کولر است. برای انجام این کار حتماً باید از متخصصین این حوزه کمک گرفت؛ زیرا تعمیر دینام یک کار بسیار تخصصی بوده که به دانش و تجربه بالایی نیاز دارد. این روزها کولرهای آبی یکی از پراستفاده‌ترین ابزارهای سرمایشی هستند. بدون شک تحمل گرمای تابستان بدون استفاده از کولر ممکن نخواهد بود.

کولرهای آبی همانند دیگر وسایل مکانیکی و برقی به نگهداری و مراقبت نیاز دارند، در غیر این صورت و استفاده نامناسب مجبور به تعمیر کولر آبی و پرداخت هزینه خواهید شد. دینام و یا همان موتور کولر آبی از اجزای اصلی کولرهای آبی بوده و نقش اصلی را در کارکرد این کولرها بر عهده دارد. تعمیر دینام کولر آبی از جمله مواردی است که معمولاً خانواده‌ها با آن روبه‌رو هستند. در این مقاله همه آن چه که لازم است در ارتباط با علل خرابی دینام کولر و نحوه تعمیر دینام کولر بدانید در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

سولار-مکانیکال

معرفی موتور و یا همان دنیام کولر

دینام کولرهای آبی از نوع قفس سنجابی است که در قدرت‌های مختلفی قابلیت عرضه را دارد. در واقع توان کولرها نیز بر اساس قدرت دینام آن‌ها مشخص می‌شود. این دسته از دینام‌ها دارای دو سرعت مختلف هستند که ما آن‌ها را با نام دور کند و تند می‌شناسیم. مقادیر دو سرعت کند و تند در دینام کولرهای آبی 1000 و 1500 دور بر دقیقه است.

منظور از دینام خازنی با دینام سیم پیچ راه انداز چیست؟

دینام کولر آبی وظیفه دارد تا نیروی لازم برای حرکت پروانه و در نهایت خنک‌کردن محیط را فراهم کند. این دینام‌ها در دو نوع دینام خازنی و سیم‌پیچ راه‌انداز وجود دارند. نحوه عملکرد دینام خازنی به این صورت است که پس از فعال‌شدن موتور یک سیم‌پیچ اصلی به همراه یک سیم‌پیچ خازنی در مدار قرار می‌گیرند. سیم ‌پیچی دینام در این دسته از دینام‌ها به‌گونه‌ای است که هرکدام از آن‌ها 4 سیم‌پیچی متفاوت دارند. زمانی که شما موتور را بر روی دور کند و یا تند قرار می‌دهید یک سیم ‌پیچ اصلی و یک سیم ‌پیچ کمکی وارد مدار می‌شوند. در مقابل در موتورهای با سیم پیچ راه‌انداز، هر دو سیم پیچ یعنی سیم پیچ راه اندازه و سیم پیچ دور تند با هم و به‌صورت موازی شروع به کار می‌کنند. وقتی که فعالیت موتور آغاز شده و به‌خوبی دور گرفت در این لحظه سیم پیچ راه‌انداز از مدار خارج می‌شود.

پیشنهاد ما به شما: مشاهده قیمت و خرید اسپلیت

تعمیر دینام کولر

اهمیت تشخیص خرابی موتور کولر آبی

ممکن است این اتفاق بارها برای شما رخ‌داده باشد که با فشردن کلید کولر، کولر روشن نشده و هیچ نشانه‌ای از روشن شدن کولر نیز وجود نداشته باشد. قبل از اقدام برای تعمیر دینام کولر باید بدانید که این موضوع نمی‌تواند از نشانه‌های خرابی دینام کولر باشد. در واقع ممکن است علت این موضوع این باشد که فیوز به‌خوبی متصل نبوده و یا قطع شده است. پس در ابتدا اتصالات موجود را چک کنید. شاید این سؤال برای شما هم به وجود آمده باشد که علت خرابی دینام کولر چیست؟ برای پاسخ به این پرسش لازم است بدانید که مشکلات مربوط به دینام کولر به دودسته کلی تقسیم می‌شوند:

 • مشکلات مربوط به سیم پیچی دینام
 • مشکلاتی که به پروانه و بلبرینگ‌ها مرتبط هستند.

اگر مشکل کولر شما کار نکردن دور تند کولر، بوی سوختگی در کولر و یا به‌طورکلی روشن نشدن موتور کولر باشد، باید بدانید که سیم پیچی دینام کولر آسیب‌دیده اما اگر مشکلات کولر ناشی از عدم چرخیدن پروانه کولر باشد می‌توان نتیجه گرفت که پروانه و یا بلبرینگ کولر آسیب‌دیده است.

تعمیر دینام کولر

دلایل کار نکردن موتور کولر آبی

عوامل مختلفی می‌توانند عملکرد دینام کولر را مختل ساخته و در نهایت منجر به تعمیر دینام کولر شوند. به همین منظور لازم است که شما با نحوه تشخیص خرابی دینام کولر آشنا شده و هر آن چه برای تعمیر دینام کولر آبی نیاز است را فرا بگیرید.

 • خرابی واتر پمپ

حتماً واتر پمپ کولر خود را چک کرده و اگر مشکلات به وجود آمده ناشی از خرابی واتر پمپ بود اقدام به تعویض آن کنید.

 • کار نکردن موتور در حالتی که صدا دارد

اولین اقدامی که در این وضعیت باید انجام دهید چک کردن خازن است. اگر در خازن شما مشکلی وجود داشت آن را تعویض کنید. اگر خازن سالم باشد باید سیم پیچ دور تند، فن، کلید، تسمه و… را مورد بررسی قرار دهید و نسبت به تعمیر و یا تعویض آن‌ها اقدام کنید.

تعمیر دینام کولر

یکی از مشکلاتی که در ارتباط با کولرهای آبی وجود دارد این است که تسمه این کولرها ممکن است از مکان خود خارج شده و یا دچار پارگی شود. در این حالت وقتی که موتور کولر را روشن می‌کنید با وجود این که صدای موتور را احساس می‌کنید؛ اما چرخش پروانه را احساس نخواهید کرد. پس همواره قبل از هر اقدامی برای تعمیر موتور کولر آبی از سلامت تسمه پروانه کولر مطمئن شوید.

 • روشن نشدن دینام

در حالتی که دینام کولر شما روشن نمی‌شود، دو احتمال وجود دارد. احتمال اول قطعی فاز و نول اصلی و احتمال دوم قطعی فیوز است. در ابتدا کلید مربوط به روشن و خاموش‌شدن موتور را چک کنید اگر مشکل از کلید بود حتماً نسبت به تعویض آن اقدام کنید. درصورتی‌که کلید سالم است و از سلامت فیوز هم مطمئن هستید ممکن است قطعی در سیم‌کشی شما وجود داشته باشد. اما اگر برق به پشت فیوز می‌رسد این نشان می‌دهد که فیوز سوخته و به‌جای تعمیر دینام کولر لازم است تا فیوز را تعویض کنید. برای چک کردن جریان برق در پشت فیوز می‌توانید از فازمترهای استاندارد استفاده کنید.

 • اتصال داشتن بدنه کولر

در صورتی بدنه کولر شما اتصال داشته باشد باید هرچه سریع‌تر برای رفع اتصال بدنه اقدام نمایید. تمامی اتصالات داخلی کولر اعم از اتصالات فیوزها و سیم‌های رابط درون لوله‌های پلاستیکی نارسانا قرار گرفته‌اند. حال اگر این لوله‌های نارسانا دچار پارگی و یا فرسودگی شده باشند، در صورت برخورد اتصالات با بدنه، جریان برق به بدنه کولر منتقل می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل به شما پیشنهاد می‌شود که از سیم‌های ارت استفاده کنید، نصب کولر آبی خود را به افراد متخصص بسپارید و سرویس‌های دوره‌ای کولر را به‌صورت منظم انجام دهید.

تعمیر دینام کولر

 • تولید باد گرم توسط کولر

تولید باد گرم از مشکلات مربوط به دینام کولر نبوده و نیاز به تعمیر دینام کولر نمی‌باشد. تولید باد گرم از مشکلات پمپ آب کولر است. اگر پمپ آب کولر به‌خوبی کار نکند باعث می‌شود تا پوشال‌ها به‌درستی خیس نشده و باد گرم تولید شود. روغن‌کاری پمپ آب کولر از راهکارهای مهم برای حفظ سلامت این قطعه از دستگاه می‌باشد.

 • پریدن فیوز با روشن شدن موتور کولر

یکی از مشکلاتی که در کولرهای آبی رخ می‌دهد، پریدن فیوز کولر پس از روشن‌کردن موتور است. سیم‌کشی اشتباه، خرابی واتر پمپ، وجود اتصال در بدنه و در نهایت خرابی دینام کولر از جمله عواملی هستند که باعث بروز این مشکل می‌شوند. اگر شما نیز با این مشکل مواجه هستید قبل از اقدام برای تعمیر دینام کولر برای رفع آن سعی کنید مراحل زیر را به‌خوبی اجرا کنید.

 1. در ابتدا برق کولر را قطع کنید.
 2. خارج‌کردن تسمه از داخل کولر
 3. برق را وصل کرده و نحوه کارکرد موتور را بررسی کنید.
 4. اگر مشاهده کردید که موتور بدون تسمه به‌خوبی کار می‌کند، تسمه را بر روی آن نصب‌کرده و وضعیت آن را بررسی کنید.
 5. اگر موتور خوب کار نمی‌کرد باید آن را از کولر جدا کرده و سلامت آن را مورد بررسی قرار دهید.
 6. اگر موتور سالم بود به سراغ پمپ آب بروید.
 7. در صورت سالم بودن پمپ آب اتصالات موجود را چک کنید.
 8. به‌عنوان آخرین مرحله از بررسی خود دینام را به کمک سیم‌رابطی روشن کنید، درصورتی‌که دینام به‌خوبی کارکرد می‌توان نتیجه گرفت که سیم‌کشی‌ها و اتصالات موجود باید تعویض شوند.

تعمیر دینام کولر

نیم سوز شدن دینام کولر آبی

نیم‌سوز شدن دینام کولر! شاید این مورد را در ارتباط با کولرهای آبی بسیار شنیده باشید. نیم‌سوز شدن دینام کولر باعث می‌شود که شما مجبور شوید هرچه سریع‌تر نسبت به تعمیر دینام کولر اقدام کنید. پس لازم است تا با علل اصلی نیم‌سوز شدن موتور کولر آبی و نشانه‌های آن آشنا شوید. یکی از رایج‌ترین نشانه‌های نیم‌سوز شدن دینام کولر ایجاد بوی بد و داغ کردن کولر است. علاوه بر این دو مورد ایجاد باد گرم نیز از نشانه‌ های نیم‌سوز شدن دینام کولر است که البته قبل از اقدام برای تعمیر دینام کولر حتماً از سلامت فیوز و پمپ آب کولر مطمئن شوید. یکی از راه‌هایی که می‌توانید به کمک آن به نیم‌سوز شدن دینام کولر پی ببرید اندازه‌گیری جریان با آمپرمتر است. اگر جریان ورودی که با آمپرمتر به‌دست‌آمده از مقداری که بر روی بدنه کولر هک شده بیشتر باشد به این معنی است که باید برای تعمیر دینام کولر اقدام کنید. دلایل دیگری که باعث نیم‌سوز شدن و در نهایت تعمیر دینام کولر می‌شوند شامل آسیب‌دیدن صفحه فیبری درون کولر و هم چنین اکسید شدن کلید گریز از مرکزی است که بر روی بدنه دینام کولر تعبیه شده که در این صورت باید نسبت به تعویض آن‌ها اقدام کنید.

تعمیر دینام کولر

سر و صدای موتور کولر به علت چیست؟

سروصدای ایجاد شده توسط دینام و یا همان موتور کولرهای آبی می‌تواند بسیار گوش‌خراش باشد. شما باید قبل از هر اقدامی برای تعمیر دینام کولر با عواملی که منجر به ایجاد سروصدا در کولرهای آبی می‌شوند آشنا شوید. عواملی مانند خشک‌شدن یاتاقان‌ها، خرابی یاتاقان‌ها، خرابی تسمه پروانه کولر، شل شدن پولی‌ها، خوردگی بوش، تاب برداشتن پروانه و خرابی موتور می‌توانند باعث بروز سروصدا در هنگام کارکردن موتور شوند. اگر سروصدای کولر به علت خرابی دینام آن باشد باید هرچه سریع‌تر نسب به تعمیر دینام کولر اقدام کنید.

انواع موتور کولر موجود در بازار

در بازار کشور ما دو شرکت موتوژن و الکتروژن در زمینه ساخت دینام کولر در حال فعالیت هستند. این دو شرکت در کنار ساخت دینام‌های کولر، انواع الکتروموتورها را نیز در دستور ساخت دارند. تقریباً تمامی دینام‌های کولر دو سرعتی هستند و عمده تفاوتی که بین کولرهای مختلف وجود دارد در توان آن‌هاست. دینام کولر منازل شما ممکن است از هریک از این دو برند باشد و ممکن است باتوجه‌به عللی که در بخش‌های قبلی به آن اشاره کردیم مجبور به تعمیر دینام کولر باشید.

تعمیر دینام کولر

 • دینام های موتوژن

شرکت موتوژن یک شرکت ایرانی بوده که در زمینه ساخت دینام‌های کولر فعالیت می‌کند. این شرکت در ابتدا در سال 1352 با نام گلد الکتریک تأسیس شد؛ اما پس از گذشت مدتی کوتاه و در سال 1354 نام شرکت به موتوژن تغییر یافت و پس از آن با همین نام به فعالیت خود ادامه داد. از مهم‌ترین تفاوت‌های شرکت موتوژن با الکتروژن می‌توان به تنوع محصولات شرکت موتوژن اشاره کرد. این شرکت علاوه بر دینام کولر در زمینه ساخت الکتروموتورهای تک‌فاز و سه‌فاز پیشرو بوده و البته سهم بسیار خوبی در بازارهای خارج کشور دارد.

 • دینام موتور الکتروژن

شرکت الکتروژن در حدود 30 سال پیش تأسیس گردید و در ابتدا در حوزه تولید الکتروموتورهای تک‌فاز فعالیت می‌کرد. در سال‌های اخیر این شرکت اقدام به تولید الکتروموتورهای صنعتی نیز کرده و توانسته جایگاه خوبی در بازار داخلی ایران پیدا کند. الکتروموتورهای کولری این برند از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردار بوده و به علت خازن قطع کنی که بر روی آن‌ها نصب می‌شود، مشتری‌های بسیاری پیدا کرده‌اند.

تعمیر دینام کولر

دینام کولر الکتروژن بخریم یا موتوژن؟

دینام‌های کولر متعلق به این دو برند هر دو از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردار بوده که البته شرکت الکتروژن به علت سابقه بالاتر و هم چنین به علت سهم بیشتری که در صادرات این محصولات دارد می‌تواند گزینه مورد اعتماد تری نسبت به برند الکتروژن باشد.

تعمیر موتور کولر آبی

در بخش‌های قبلی محتوا به انواع مشکلات کولر آبی و راهکارهای موجود برای رفع آن‌ها پرداختیم. در این بخش به آموزش تعمیر دینام کولر خواهیم پرداخت. اکنون که با انواع دینام‌های مورداستفاده در کولرهای آبی آشنا شدید لازم است بدانید که تعمیر دینام کولر موتوژن با الکتروژن تفاوتی ندارد و روند انجام کار و تعمیر آن‌ها به یک صورت است. به علت دمای بسیار بالا به‌خصوص در برخی شهرهای بزرگ و صنعتی استفاده از کولر در تمامی ساعات روز و شب صورت می‌گیرد و همین موضوع باعث می‌شود که آسیب وارد شده قطعات کولر و به‌خصوص دینام آن بیشتر و بیشتر شود.

پیشنهاد ما به شما: مشاهده قیمت و خرید پمپ آب برای خانه

تعمیر دینام کولر

تعمیر دینام کولر در تهران از جمله مشاغلی است که در فصل تابستان بسیار رواج دارد؛ زیرا در این فصل استفاده از کولر به اوج خود می‌رسد. برای تعمیر دینام کولر شما دوراه پیشرو دارید، تعمیر دینام کولر در محل و یا باز کردن دینام و انتقال آن به مراکزی که کارهای خدماتی و تأسیساتی را انجام می‌دهند. به‌طورکلی تعمیر دینام کولر یک کار تخصصی بوده که ما مراحل انجام آن را به شما آموزش خواهیم داد.

 • در مرحله اول شما باید موتور را باز کنید. برای این کار باید 4 پیچی که باعث اتصال دینام و یا همان موتور به بدنه شده‌اند را باز کنید.
 • با استفاده از یک وسیله جانبی مانند چکش، به‌آرامی ضربه‌هایی به درپوش‌های کولر وارد کنید تا باز شوند. پیشنهاد می‌شود که درپوش‌ها را علامت‌گذاری کنید تا در هنگام بستن آن‌ها به مشکل بر نخورید.
 • بر روی درپوش عقب یک صفحه پلاتین وجود دارد که دو کلید برد روی آن قرار دارد. کلید اول که باعث راه‌اندازی و روشن شدن موتور می‌شود، سیم‌پیچ استارت را وارد مدار می‌کند و کلید دوم نیز کلید تبدیل است که باعث می‌شود موتور با تند شروع به کار کند.
 • بر روی درپوش جلو یک فنر تعبیه شده که نام دیگر آن کلید گریزازمرکز است. وظیفه کلید گریزازمرکز این است که به صفحه پلاتین برای روشن شدن موتور فرمان دهد.
 • یاتاقان‌های کولر که در بخش‌های قبل اشاره کردیم یکی از عوامل بروز سروصدا در کولر هستند و در وسط دو درپوش قرار دارند و نیاز است که به‌خوبی روغن‌کاری شوند. از بخش عقب قسمت حلزونی و یا استاتور چند قطعه سیم خارج شده که به درپوش عقب وصل می‌گردد.

تعمیر دینام کولر

 • در وسط قسمت حلزونی نیز سه عدد سیم‌پیچ وجود دارد که هرکدام از آن‌ها برای یک وظیفه خاص در آن محل تعبیه شده‌اند. یکی برای استارت، یکی برای دور کند و دیگری برای دور تند در بخش وسط حلزونی تعبیه شده‌اند.
 • این سیم‌هایی که خارج شده‌اند به سیم‌پیچ‌ها مرتبط می‌شوند و بر اساس رنگی که دارند می‌توان آن‌ها را تفکیک نمود.
 • اکنون که با قسمت‌های مختلف موتور آشنا شدید لازم است تا بر اساس مشکلی که وجود دارد به دنبال راه‌حل و رفع آن باشید.
 • اگر مشکل کولر شما این بود که دور کند کولر کار نمی‌کند لازم است در راستای تعمیر دینام کولر، صفحه پلاتین را مورد بررسی قرار داده و آن را تعمیر کنید.
 • اگر پس از تعویض و یا تعمیر صفحه پلاتین مشکل برطرف نشد باید به دنبال کلید گریزازمرکز باشید و اگر متوجه شدید که فنر آن دررفته است حتماً مجدداً فنر را سر جای خود قرار دهید.
 • درصورتی‌که مشکلی در صفحه پلاتین و کلید گریزازمرکز وجود نداشت برای تعمیر دینام کولر به سراغ سیم‌پیچ‌ها بروید. در وهله اول بررسی کنید که اتصال سیم‌پیچ‌ها قطع نشده باشد. اگر اتصال سیم‌پیچ‌ها وصل باشد و خرابی دینام کولر وجود داشته باشد ممکن از سیم‌پیچ‌ها دچار سوختگی شده باشند.
 • اگر مشاهده کردید که موتور کولر در حال کار بوده و مشکلی جز ایجاد سروصدا ندارد، بدانید که یاتاق های دینامآسیب‌دیده‌اند و به‌جای تعمیر دینام کولر در ابتدا یاتاقان‌ها را گریس‌کاری و یا روغن‌کاری کنید. اگر باز هم مشکل صدا حل نشد باید اقدام به تعویض یاتاقان‌ها کنید.

تعمیر دینام کولر

 • باید این نکته را مدنظر قرار دهید که تعمیر موتور نیم سوز کولر نیاز به‌دقت و تخصص بسیار بالایی دارد. از طرفی باتوجه‌به ساختار دینام کولر و وجود سیم‌پیچ‌های فراوان در آن تعمیر دینام کولر از نظر اقتصادی به‌صرفه نبوده و امکان خرابی مجدد آن وجود دارد. به همین علت تعمیر کاران این حوزه معمولاً پیشنهاد تعویض کولر را می‌دهند.
 • پس از اقدام به بررسی وضعیت موتور کولر و علل خرابی آن و در نهایت تعمیر دینام کولر، باید بر اساس علامت‌هایی که بر روی درپوش‌ها و سایر اجزاء کولر درج کردید، اقدام به بستن موتور کولر نمایید.

هزینه تعمیر دینام کولر

معمولاً دینام کولرهایی که در ایران مورداستفاده قرار می‌گیرند از دو برند موتوژن و الکتروژن بوده و تفاوت زیادی نیز با یکدیگر ندارند و تفاوت کولرهای آبی در قدرتی است که موتور آن‌ها ایجاد می‌کند. به‌صورت کلی هزینه تعمیر دینام کولر یک مقدار ثابتی نبوده و به این بستگی دارد که علت خرابی دینام کولر چه چیزی است. برای مثال ممکن است خرابی یاتاقان‌ها باعث ایجاد مشکل در دینام کولر کرده باشد و یا مشکلاتی در سیم‌پیچی دینام، در عملکرد کولر اختلال ایجاد کرده باشد. مشکلاتی دیگری همچون خرابی فیوز و یا مشکل در اتصالات عملکرد دینام را مختل می‌کند. به همین دلیل برای بررسی هزینه تعمیر دینام کولر نیاز است تا در ابتدا مشکل شناسایی شده و سپس نسبت به برآورد هزینه‌ها اقدام نمود.

سولار مکانیکال

همان‌طور که گفته شد به علت ماهیت دینام کولر آبی و حساس بودن آن بسیاری از متخصصین به‌جای تعمیر دینام، تعویض آن را به شما پیشنهاد می‌کنند. فروشگاه اینترنتی سولار مکانیکال به‌عنوان یکی از بهترین و شناخته‌شده‌ترین تأمین‌کنندگان قطعات و تجهیزات تأسیساتی، انواع دینام کولر را نیز در قدرت‌های مختلف به مشتریان خود عرضه می‌کند. اگر شما نیز می‌خواهید به تعویض دینام کولر آسیب‌دیده خود بپردازید می‌توانید از خدمات و محصولات این فروشگاه استفاده نموده و از مشاوره‌های رایگان این مجموعه بهره بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)
 • نویسنده سولار
 • 1401-04-30
 • 1779 بازدید
اشتراک در
اطلاع از
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Soniarahimi78
1 سال قبل

سلام
ممنون از محتوای خوبتون؛ من بر اساس روش های گفته شده تو این متن اقدام به تعمیر دینام کولر کردم و با کمترین هزینه تونستم مشکل رو برطرف کنم.

سجاد
9 ماه قبل

سلام خسته نباشید
تعمیر موتور کولر آبی تا قبل از اینکه این مقاله بخونم خیلی به نظرم پیچیده میومد.
ولی حالا خودم بخشی از سرویس کولر آبی انجام دادم.

مهندس کریمی
9 ماه قبل

با تجربه ای که من دارم برای کوتاه مدت تعمیر موتور نیم سوز کولر بد نیست.
ولی بهتره سر فرصت خرید موتور کولر آبی انجام بشه.