پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
نصب کولر آبی

نصب کولر آبی به صورت تخصصی + مراحل و نکات بسیار مهم نصب

با ورود به فصل‌های گرم سال و به‌خصوص فصل تابستان نصب کولر آبی از جمله کارهای ضروری و بسیار مهمی است که باید انجام شود. باوجوداینکه امروزه استفاده از کولرهای گازی در بین خانواده‌ها رواج پیدا کرده؛ اما به علت برخی موارد همچنان کولرهای آبی نیز بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرند. برای مثال در مناطق خشک که رطوبت هوا پایین است و دما نیز خیلی بالا نمی‌باشد نصب کولر آبی منطقی‌تر است.

از طرفی هزینه خرید کولرهای گازی نسبت به کولرهای آبی بسیار بالاتر است که همین عامل در بسیاری از مواقع باعث می‌شود تا خانواده‌ها خرید کولر آبی را به گازی ترجیح دهند. همان گونه که می‌دانید در حال حاضر نمونه‌های مختلفی از کولرهای گازی و آبی را می‌توان در سطح بازار مشاهده نمود که هرکدام باتوجه‌به ویژگی‌هایی که دارند نیاز به طی نمودن مراحل مشخصی از راه اندازه دارند.

سولار-مکانیکال

آشنایی با مراحل راه‌اندازی این کولرها به شما کمک می‌کند تا به نحو بهتری از کولرها استفاده کنید. حال پرسشی که نیاز به طرح دارد این است که آیا با مراحل نصب و راه‌اندازی کولر آبی آشنایی دارید؟

طریقه نصب کولر آبی

در ابتدا و قبل از بررسی نحوه نصب کولر آبی باید به این نکته توجه کنید که نصب کولر یک کار تخصصی است و بهتر است شما نیز این کار را به فردی واگذار کنید که تخصص انجام این کار را داشته باشد؛ ولی درصورتی‌که مایل هستید خودتان فرآیند نصب را انجام دهید باید در ابتدا محل نصب کولر آبی را مشخص کنید سپس سعی کنید به مواردی که در ادامه می‌گوییم توجه لازم را داشته باشید.

• محل نصب کولر

به‌طورکلی نمی‌توان یک مکان مشخص و واحد را به‌عنوان محل نصب مشخص نمود. محل نصب بیش از هر چیزی به فضای منزل شما بستگی دارد. در خیلی از موارد ما شاهد هستیم که کولرهای آبی را بر روی پشت‌بام نصب می‌کنند که بیشتر در منازل ویلایی صورت‌گرفته و برای تمام منازل مقدور نخواهد بود. برای مثال در خیلی از موارد دیده‌ایم که نصب کولر آبی در بالکن صورت‌گرفته است که این مورد در بسیاری از منازل آپارتمانی قابل رویت است.

نصب کولر آبی

• ساخت شاسی کولر

در زیر تشتک کولر یک فضای دایره‌ای شکل وجود دارد که مهره سرریز کولر در آن بخش قرار دارد. شما پس از مدتی استفاده از کولر برای تمیزکردن آن و یا حتی تعمیر کولر آبی نیاز دارید تا آب درون تشتک را خارج کنید و خارج‌کردن آب موجود از طریق همین شیر خروجی صورت می‌گیرد. به همین دلیل شما نمی‌توانید کولر را به‌صورت مستقیم بر روی زمین قرار دهید؛ زیرا علاوه بر آسیب به شیر موجود، خروج آب نیز به‌خوبی انجام نمی‌شود.

ساخت شاسی از اولین مراحل لازم برای نصب کولر آبی است. باید بدانید که این شاسی‌ها به‌صورت آماده در بازار وجود ندارند و باتوجه‌به نوع و سایز کولر شما، فاصله کولر از کانال‌های انتقال و مقدار فضای موجود ساخته می‌شوند. برای پایه‌های شاسی می‌توانید از نبشی‌های قوطی مانند استفاده کنید؛ ولی نبشی‌هایی که کولر بر روی آن قرار می‌گیرد باید از نوع 90 درجه باشند تا کولر به‌خوبی بر روی آن سوار شود.

البته در بعضی همچون نصب کولر آبی پشت پنجره شما دیگر به 4 عدد پایه برای نگه‌داری کولر نیازی ندارید. در این حالت تنها کافی است تا از دو نبشی مناسب که وزن کولر و شاسی را تحمل کند برای نگه‌داری کولر استفاده کنید. این دو نبشی را باید از یک سمت به شاسی که کولر بر روی آن سوار شده و از سمت دیگر به یک نگه دارند جوش بزنید.

• تراز کردن کولر آبی

پس از نصب شاسی و سوارکردن کولر بر روی آن لازم است تا از تراز بودن کولر اطمینان حاصل کنید. برای این کار بهتر است از یک تراز استفاده کنید. تراز بودن کولر شما ازاین‌جهت اهمیت دارد که از نشت آب کولر که باعث کاهش کارایی آن می‌شود جلوگیری می‌کند.

نصب کولر آبی

• اتصال کولر آبی به کانال

اگر کولر آبی را پشت پنجره نصب‌کرده‌اید و یا نصب کولر آبی روی دیوار را در دستور خود دارید، در اکثر موارد نیاز به استفاده از کانال نمی‌باشد. زیرا در صورت نصب پشت پنجره، معمولاً فاصله بین دهانه کولر و پنجره را به‌وسیله برزنت و هر چیز دیگری پوشانده و از همان نقطه سرمایش منزل صورت می‌گیرد و در برخی موارد دیگر نیز کولر را پشت دیوار منزل نصب‌کرده و با سوراخ کردن دیوار راه ارتباطی کولر و منزل فراهم می‌شود.

اما در صورت نصب کولر آبی بر روی پشت‌بام و یا بالکن که بسیار نیز شایع هستند، نیاز به استفاده از کانال دارید و ارتباط بین کولر و کانال از طریق برزنت است. برای این امر باید به سه نکته توجه کنید:

 1. فاصله دهانه کولر تا کانال 30 سانتی‌متر باشد.
 2. حتماً از اتصال محکم برزنت به دهانه کولر اطمینان حاصل کنید.
 3. دهانه کولر و کانال در یک راستا قرار داشته باشند.

اگر اتصال صحیح و کاملی بین کولر و کانال ایجاد شود از ایجاد لرزش به هنگام روشن‌کردن کولر جلوگیری می‌گردد و هم چنین منجر به تولید هوای سرد و راهیابی مستقیم آن به داخل کانال‌ها می‌شود. برای متصل کردن برزنت به دهانه کولر می‌توانید پس از آن که برزنت را دورتادور دهانه کولر قرار دادید به‌وسیله چسب‌های مایع آن را محکم کنید. علاوه بر این می‌توان با قراردادن تسمه فولادی دورتادور برزنت و محکم نمودن پیچ‌ها این کار را انجام داد. توجه داشته باشید امکان استفاده از گیره‌های پلاستیکی نیز برای محکم نمودن برزنت‌ها وجود دارد.

نصب کولر آبی

• نصب برق و سیم کشی کولر

این مرحله از مهم‌ترین مراحل نصب کولر آبی است که بایستی هنگام مشخص نمودن محل نصب به آن توجه کنید. در این مرحله لازم است از کنتور تا کولر را سیم‌کشی کنید. برای جلوگیری از تماس سیم‌ها با یکدیگر و یا تماس با آب، حتماً از جعبه تقسیم استفاده کنید. سیم‌کشی کولر آبی بر اساس یک نقشه سیم‌کشی انجام می‌شود که این نقشه معمولاً بر روی برنه کولر قرار دارد و به کمک رنگ‌بندی موجود در آن صورت می‌گیرد.

سیم‌کشی‌های کولر در داخل لوله‌هایی وجود دارد تا از تماس سیم‌ها با سایر بخش‌ها جلوگیری می‌نماید. لوله اول از سیم‌کشی ساختمان آغاز شده و به سیستم کلید کولر متصل می‌شود. این لوله شامل سیم‌های ارت، فاز و نول است که از جعبه تقسیم ساختمان وارد کلید کولر می‌گردد. لوله دوم که شامل سم دور تند، دور کند، سیم پمپ و سیم ارت است از کلید کولر به جعبه تقسیم کولر کشیده می‌شود. البته سیم ارت مستقیم به کولر وصل می‌شود و وارد جعبه تقسیم کولر نخواهد شد.

بر روی جعبه تقسیم کولر سه کلمه قرار دارد که باید از آن‌ها برای نصب سیم‌کشی استفاده کنید. این کلمات انگلیسی بوده و معنای آن‌ها به این صورت است. کلمه HI که به رنگ مشکی است برای دور تند کولر کاربرد دارد. کلمه COM به معنای مشترک است و رنگ آن آبی بوده و در پایان کلمه LO که برای دور کند کولر است و رنگ آن قهوه‌ای است. یکی دیگر از سیم‌هایی که در سیم‌کشی کولر استفاده می‌شود سیم ارت است که رنگ آن زرد است.

نصب کولر آبی

• تامین آب کولر

یکی از مواردی که در راهنمای نصب کولر آبی باید به آن اشاره کرد تأمین آب کولر آبی است. در گذشته برای تأمین آب کولر از تانکرهای حامل آب و یا مخازن ذخیره مخصوص آب استفاده می‌شد. شما نیز می‌توانید از این روش‌ها برای انتقال آب به کولر استفاده کنید؛ ولی امروزه به علت تجهیزات جدیدتر این روش‌ها کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرند. در منازل آپارتمانی جدید یک شاخه جداگانه برای سیستم کولر در نظر گرفته شد می‌شود.

درهرصورت لازم است تا از نزدیک‌ترین لوله آب ساختمان خود به کولر، یک شاخه به‌عنوان تأمین‌کننده آب کولر بکشید. حال برای اتصال سیستم آب کولر به این منبع پایدار باید از لوله‌های مخصوص به نام لوله کولر که از جنس مس یا پلاستیک بوده و قطر یک‌چهارم اینچ دارند استفاده کنید.

برای ارتباط شیر کولر به سیستم لوله‌کشی شهری در ابتدا یک مغزی و شیر یک‌دوم اینچ را به لوله اصلی متصل کنید سپس لوله کولر از جنس پلاستیک و یا مس را که قبلاً تهیه کرده‌اید را به‌وسیله یک تبدیل و رابط یک‌دوم به یک‌چهارم به این شیر اتصال دهید. دقت کنید که حتماً در اتصالات خود از تفلون استفاده نمایید. حال همین مراحل را برای اتصال لوله کولر به شیر شناور انجام دهید.

• تعبیه کردن شیر شناور

از دیگر مواردی که در نصب کولر آبی باید به آن توجه کنید قراردادن شیر شناور است. استفاده از شیر شناور ازآن‌جهت مهم است که از سرریز شدن آب در تشتک جلوگیری می‌کند. در واقع پس از آن که مقدار آب به حد مشخصی رسید برای جلوگیری از ریزش آب، شیر شناور جریان آب را قطع می‌کند و پس از آن که سطح آب کم شد مجدد جریان آب به درون تشتک صورت خواهد گرفت.

شیر شناور باید به‌گونه‌ای نصب شود که وقتی 1 سانتی‌متر با سرریز شدن آب فاصله داشتیم جریان آب را قطع کند. هر چه این شیر به سمت پایین باشد جریان آب ورودی به تشتک بیشتر می‌شود. وقتی جریان آب قطع می‌شود که به‌صورت یک خط مستقیم باشد.

نصب کولر آبی

•  نصب کلید کولر آبی

از دیگر مراحل نصب کولر آبی، نصب کلید آن است که باید قبل از آن سیم‌کشی‌های کولر را به طور کامل انجام داده باشید. کلید کولر سه دکمه دارد که معمولاً ترتیب آن‌ها به‌صورت زیر است:

 1. کلید اول از سمت راست که مربوط به روشن و خاموش‌کردن پمپ آب کولر است که رنگ آن آبی است.
 2. دومین کلید از راست که معمولاً به رنگ قرمز است برای روشن و خاموش‌کردن موتور کولر می باشد.
 3.  آخرین کلید از راست نیز برای دور تند کولر استفاده می‌شود که به رنگ سبز است.

البته رنگ این کلیدها و ترتیب آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد؛ اما در اغلب موارد به این صورت است.

برای نصب کلید کولر آبی می‌توانید از رنگ‌های موجود در سیم‌کشی کولر استفاده کنید. از جعبه تقسیم ساختمان سیم‌های فاز و نول وارد کلید کولر می‌شوند که سیم فاز سیمی است که بر اثر تماس با فاز متر، چراغ فاز متر را روشن می‌کند. سپس باید سیم آبی‌رنگ در سیستم سیم‌کشی کولر به دکمه پمپ، سیم قرمزرنگ را به کلید موتور و سیسم قهوه و مشکی رنگ به کلید مربوط به‌دور تند موتور متصل گردد.

نصب کولر آبی

نصب موتور کولر آبی

در مرحله بعد از آموزش نصب کولر آبی باید سیستم موتور یا همان دینام کولر آبی را راه‌اندازی کنید که در اینجا برای آن که مشکلی برای سیم‌کشی کولر ایجاد نشود، سیم‌ها از درون جعبه تقسیم عبور می‌کنند. سعی کنید این مرحله را بادقت بالایی انجام دهید؛ زیرا هرگونه خطایی در انجام کار منجر به بروز اختلال شده و باید به تعمیر دینام کولر روی بیاورید.

برای نصب موتور ابتدا پولی کولر آب را به آن متصل کنید. در مرحله بعدی از سلامت یاتاقان‌ها مطمئن شوید. برای این کار پولی بزرگ را با دست بچرخانید، اگر به‌راحتی و بدون ایجاد صدا چرخید؛ یعنی یاتاقان‌ها سالم هستند. پس از اطمینان از سلامت یاتاقان‌ها آن‌ها را به سیستم موتور متصل کنید.

در مرحله بعد پس از اینکه پولی‌ها را دقیقاً در یک راستا قرار دادید باید تسمه کولر را بر روی پولی‌ها بیندازید. حتماً تسمه را به‌گونه‌ای ببندید که شل و یا سفت نباشد؛ زیرا در این صورت موتور کولر در زمان کارکردن آسیب می‌بیند. سپس باید پیچ‌ها و اتصالات موجود را به‌خوبی سفت کنید. در این مرحله به‌هیچ‌عنوان روغن کاری پمپ آب را فراموش نکنید.

نصب پوشال مناسب

در مرحله پایانی نصب کولر آبی باید پوشال‌های مناسب با کولر خود را تهیه نموده و نصب نمایید. برای این منظور پس از خریداری پوشال‌های موردنظر دریچه‌های مخصوص و شبکه‌ای باز کنید و پس از آن که پوشال‌ها رو بر روی دریچه‌ها محکم کردید به‌خوبی با آب خیس کرده و مجدد دریچه‌ها را بر روی محل خود نصب کنید.

نصب کولر آبی

نکات مهم در نصب و نگه داری کولر آبی

 • قبل از نصب کولر باید از قطع بودن برق ساختمان مطمئن شوید، به‌خصوص زمانی که می‌خواهید سیستم برق کولر را وصل کنید.
 • سعی کنید دریچه‌های کولر را به طور کامل نپوشانید و فضای بسیار اندکی برای عبور هوا به درون کولر در نظر بگیرید.
  از ساخت شاسی برای نصب کولر غافل نشوید.
 • بهتر است کولر را در بالکن یا بر روی پشت‌بام نصب کنید.
 • پس از نصب کولر از تراز بودن آن اطمینان حاصل کنید؛ زیرا در غیر این صورت آب به‌خوبی در کف تشتک کولر پخش نمی‌شود.
 • اگر کولر خود را بر روی پشت‌بام قرار دادید از ساخت سایبان کولر آبی غافل نشوید زیرا ساخت سایبان از آن جا که تا حد زیادی کولر شما را از دمای بسیار بالای آفتاب در امان نگه می‌دارد، راندمان کولر را نیز افزایش می‌دهد.
 • سعی کنید نصب کولر خود را به یک متخصص بسپارید؛ زیرا هزینه نصب کولر آبی توسط متخصص آن زیاد نبوده؛ ولی در سمت مقابل درصورتی‌که نتوانید کولر را به‌خوبی نصب کنید و آسیبی به آن وارد شود باید هزینه زیادی برای تعمیر کولر پرداخت نمایید.

سولار مکانیکال

از جمله فروشگاه‌های پیشرو در بحث فروش تجهیزات تجهیزاتی صنعتی و ساختمانی فروشگاه سولار مکانیکال است. در این فروشگاه انواع تأسیسات ساختمانی از جمله کولرهای آبی یا گازی موجود است. درصورتی‌که شما نیز قصد خرید کولر آبی دارید و یا برخی تجهیزات آن آسیب‌دیده است می‌توانید از محصولات موجود در این مجموعه بازدید نمایید.

سوالات متداول

استفاده از متریال باکیفیت برای طراحی شاسی چقدر اهمیت دارد؟

طراحی این شاسی‌ها با استفاده مواد و متریال مرغوب ازاین‌جهت اهمیت دارد که می‌تواند دوام و ماندگاری کولر شما را افزایش داده و از آن در برابر عوامل محیطی آسیب‌رسان محافظت نماید.

اگر پمپ کولر را روشن نکنیم کولر می سوزد؟

توجه داشته باشید که با گرم‌شدن هوا داخل کولر شما نیز بسیار گرم می‌شود و پمپ‌ها وظیفه دارند تا داخل کولر را خنک کنند. بااین‌وجود اگر بدون روشن نمودن پمپ کولر خود را روشن کنید فضای داخلی همچون یک کوره گرم خواهد شد و این امر می‌تواند اثرات منفی بسیاری بر روی موتور کولر شما داشته باشد.

بهترین زمان برای تعویض پوشال ها چه موقع است؟

این امر به شرایط آب‌وهوایی منطقه‌ای که زندگی می‌کنید بستگی دارد. اگر در شهری زندگی می‌کنید که آب آنجا سنگین است و یا هوای آلوده‌ای دارد لازم است پوشال‌ها را سالیانه تعویض کنید.

4.5/5 - (4 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Soniarahimi78
1 سال قبل

سلام
نصب کولر آبی پشت پنجره نکته خاصی داره؟ باید از وسیله یا تجهیزات خاصی استفاده کنیم؟