مشاوره فنی

نصب کولر آبی به صورت تخصصی + مراحل و نکات بسیار مهم نصب

نصب کولر آبی

با ورود به فصل های گرم سال و به خصوص فصل تابستان نصب کولر آبی از جمله کار های ضرروی و بسیار مهمی است که باید انجام شود. با وجود اینکه امروزه استفاده از کولرهای گازی در بین خانواده ها رواج پیدا کرده اما به علت برخی موارد همچنان کولرهای آبی نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال در مناطق خشک که رطوبت هوا پایین است و دما نیز خیلی بالا نمی باشد نصب کولر آبی منطقی تر است.

از طرفی هزینه خرید کولرهای گازی نسبت به کولرهای آبی بسیار بالاتر می باشد که همین عامل در بسیاری از مواقع باعث می شود تا خانواده ها خرید کولر آبی را به گازی ترجیح دهند. همان گونه که می دانید در حال حاضر نمونه های مختلفی از کولرهای گازی و آبی را می توان در سطح بازار مشاهده نمود که هرکدام با توجه به ویژگی هایی که دارند نیاز به طی نمودن مراحل مشخصی از راه اندازه دارند.

سولار-مکانیکال

آشنایی با مراحل راه اندازی این کولرها به شما کمک می کند تا به نحو بهتری از کولرها استفاده کنید. حال پرسشی که نیاز به طرح دارد این است که آیا با مراحل نصب و راه اندازی کولر آبی آشنایی دارید؟

طریقه نصب کولر آبی

در ابتدا و قبل از بررسی نحوه نصب کولر آبی باید به این نکته توجه کنید که نصب کولر یک کار تخصصی می باشد و بهتر است شما نیز این کار را به فردی واگذار کنید که تخصص انجام این کار را داشته باشد ولی در صورتی که مایل هستید خودتان فرآیند نصب را انجام دهید باید در ابتدا محل نصب کولر آبی را مشخص کنید سپس سعی کنید به مواردی که در ادامه می گوییم توجه لازم را داشته باشید.

• محل نصب کولر

به طور کلی نمی توان یک مکان مشخص و واحد را به عنوان محل نصب مشخص نمود. محل نصب بیش از هر چیزی به فضای منزل شما بستگی دارد. در خیلی از موارد ما شاهد هستیم که کولر های آبی را بر روی پشت بام نصب می کنند که بیشتر در منازل ویلایی صورت گرفته و برای تمام منازل مقدور نخواهد بود. برای مثال در خیلی از موارد دیده ایم که نصب کولر آبی در بالکن صورت گرفته است که این مورد در بسیاری از منازل آپارتمانی قابل رویت می باشد.

نصب کولر آبی

• ساخت شاسی کولر

در زیر تشتک کولر یک فضای دایره ای شکل وجود دارد که مهره سر ریز کولر در آن بخش قرار دارد. شما پس از مدتی استفاده از کولر برای تمیز کردن آن و یا حتی تعمیر کولر آبی نیاز دارید تا آب درون تشتک را خارج کنید و خارج کردن آب موجود از طریق همین شیر خروجی صورت می گیرد. به همین دلیل شما نمی توانید کولر را به صورت مستقیم بر روی زمین قرار دهید زیرا علاوه بر آسیب به شیر موجود، خروج آب نیز به خوبی انجام نمی شود.

ساخت شاسی از اولین مراحل لازم برای نصب کولر آبی می باشد. باید بدانید که این شاسی ها به صورت آماده در بازار وجود ندارند و با توجه به نوع و سایز کولر شما، فاصله کولر از کانال های انتقال و مقدار فضای موجود ساخته می شوند. برای پایه های شاسی می توانید از نبشی های قوطی مانند استفاده کنید ولی نبشی هایی که کولر بر روی آن قرار می گیرد باید از نوع ۹۰ درجه باشند تا کولر به خوبی بر روی آن سوار شود.

پیشنهاد ما به شما  آموزش نصب کولر گازی روی دیوار و بالکن (لیست ابزار مورد نیاز برای نصب)

البته در بعضی همچون نصب کولر آبی پشت پنجره شما دیگر به ۴ عدد پایه برای نگه داری کولر نیازی ندارید. در این حالت تنها کافی است تا از دو نبشی مناسب که وزن کولر و شاسی را تحمل کند برای نگه داری کولر استفاده کنید. این دو نبشی را باید از یک سمت به شاسی که کولر بر روی آن سوار شده و از سمت دیگر به یک نگه دارند جوش بزنید.

• تراز کردن کولر آبی

پس از نصب شاسی و سوار کردن کولر بر روی آن لازم است تا از تراز بودن کولر اطمینان حاصل کنید. برای این کار بهتر است از یک تراز استفاده کنید. تراز بودن کولر شما از این جهت اهمیت دارد که از نشت آب کولر که باعث کاهش کارایی آن می شود جلوگیری می کند.

نصب کولر آبی

• اتصال کولر آبی به کانال

اگر کولر آبی را پشت پنجره نصب کرده اید و یا نصب کولر آبی روی دیوار را در دستور خود دارید، در اکثر موارد نیاز به استفاده از کانال نمی باشد. زیرا در صورت نصب پشت پنجره، معمولا فاصله بین دهانه کولر و پنجره را به وسیله برزنت و هر چیز دیگری پوشانده و از همان نقطه سرمایش منزل صورت می گیرد و در برخی موارد دیگر نیز کولر را پشت دیوار منزل نصب کرده و با سوراخ کردن دیوار راه ارتباطی کولر و منزل فراهم می شود.

اما در صورت نصب کولر آبی بر روی پشت بام و یا بالکن که بسیار نیز شایع هستند، نیاز به استفاده از کانال دارید و ارتباط بین کولر و کانال از طریق برزنت می باشد. برای این امر باید به سه نکته توجه کنید:

۱. فاصله دهانه کولر تا کانال ۳۰ سانتی متر باشد
۲. حتما از اتصال محکم برزنت به دهانه کولر اطمینان حاصل کنید
۳. دهانه کولر و کانال در یک راستا قرار داشته باشند

اگر اتصال صحیح و کاملی بین کولر و کانال ایجاد شود از ایجاد لرزش به هنگام روشن کردن کولر جلوگیری می گردد و هم چنین منجر به تولید هوای سرد و راهیابی مستقیم آن به داخل کانال ها می شود. برای متصل کردن برزنت به دهانه کولر می توانید پس از آن که برزنت را دور تا دور دهانه کولر قرار دادید به وسیله چسب های مایع آن را محکم کنید. علاوه بر این می توان با قرار دادن تسمه فولادی دور تا دور برزنت و محکم نمودن پیچ ها این کار را انجام داد. توجه داشته باشید امکان استفاده از گیره های پلاستیکی نیز برای محکم نمودن برزنت ها وجود دارد.

نصب کولر آبی

• نصب برق و سیم کشی کولر

این مرحله از مهم ترین مراحل نصب کولر آبی می باشد که بایستی هنگام مشخص نمودن محل نصب به آن توجه کنید. در این مرحله لازم است از کنتور تا کولر را سیم کشی کنید. برای جلوگیری از تماس سیم ها با یک دیگر و یا تماس با آب، حتما از جعبه تقسیم استفاده کنید. سیم کشی کولر آبی بر اساس یک نقشه سیم کشی انجام می شود که این نقشه معمولا بر روی برنه کولر قرار دارد و به کمک رنگ بندی موجود در آن صورت می گیرد.

سیم کشی های کولر در داخل لوله هایی وجود دارد تا از تماس سیم ها با سایر بخش ها جلوگیری می نماید. لوله اول از سیم کشی ساختمان آغاز شده و به سیستم کلید کولر متصل می شود. این لوله شامل سیم های ارت، فاز و نول می باشد که از جعبه تقسیم ساختمان وارد کلید کولر می گردد. لوله دوم که شامل سم دور تند، دور کند، سیم پمپ و سیم ارت است از کلید کولر به جعبه تقسیم کولر کشیده می شود. البته سیم ارت مستقیم به کولر وصل می شود و وارد جعبه تقسیم کولر نخواهد شد.

بر روی جعبه تقسیم کولر سه کلمه قرار دارد که باید از آن ها برای نصب سیم کشی استفاده کنید. این کلمات انگلیسی بوده و معنای آن ها به این صورت می باشد. کلمه HI که به رنگ مشکی است برای دور تند کولر کاربرد دارد. کلمه COM به معنای مشترک است و رنگ آن آبی بوده و در پایان کلمه LO که برای دور کند کولر می باشد و رنگ آن قهوه ای است. یکی دیگر از سیم هایی که در سیم کشی کولر استفاده می شود سیم ارت است که رنگ آن زرد می باشد

پیشنهاد ما به شما  سیم کشی کولرآبی+ نکات تخصصی طراحی و راه اندازی کولرها

نصب کولر آبی

• تامین آب کولر

یکی از مواردی که در راهنمای نصب کولر آبی باید به آن اشاره کرد تامین آب کولر آبی می باشد. در گذشته برای تامین آب کولر از تانکر های حامل آب و یا مخازن ذخیره مخصوص آب استفاده می شد. شما نیز می توانید از این روش ها برای انتقال آب به کولر استفاده کنید ولی امروزه به علت تجهیزات جدید تر این روش ها کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. در منازل آپارتمانی جدید یک شاخه جداگانه برای سیستم کولر در نظر گرفته شد می شود.

در هر صورت لازم است تا از نزدیک ترین لوله آب ساختمان خود به کولر، یک شاخه به عنوان تامین کننده آب کولر بکشید. حال برای اتصال سیستم آب کولر به این منبع پایدار باید از لوله های مخصوص به نام لوله کولر که از جنس مس یا پلاستیک بوده و قطر یک چهارم اینچ دارند استفاده کنید.

برای ارتباط شیر کولر به سیستم لوله کشی شهری در ابتدا یک مغزی و شیر یک دوم اینچ را به لوله اصلی متصل کنید سپس لوله کولر از جنس پلاستیک و یا مس را که قبلا تهیه کرده اید را به وسیله یک تبدیل و رابط یک دوم به یک چهارم به این شیر اتصال دهید. دقت کنید که حتما در اتصالات خود از تفلون استفاده نمایید. حال همین مراحل را برای اتصال لوله کولر به شیر شناور انجام دهید.

• تعبیه کردن شیر شناور

از دیگر مواردی که در نصب کولر آبی باید به آن توجه کنید قرار دادن شیر شناور می باشد. استفاده از شیر شناور از آن جهت مهم است که از سر ریز شدن آب در تشتک جلوگیری می کند. در واقع پس از آن که مقدار آب به حد مشخصی رسید برای جلوگیری از ریزش آب، شیر شناور جریان آب را قطع می کند و پس از آن که سطح آب کم شد مجدد جریان آب به درون تشتک صورت خواهد گرفت.

شیر شناور باید به گونه ای نصب شود که وقتی ۱ سانتی متر با سر ریز شدن آب فاصله داشتیم جریان آب را قطع کند. هر چه این شیر به سمت پایین باشد جریان آب ورودی به تشتک بیشتر می شود. وقتی جریان آب قطع می شود که به صورت یک خط مستقیم باشد.

نصب کولر آبی

•  نصب کلید کولر آبی

از دیگر مراحل نصب کولر آبی، نصب کلید آن می باشد که باید قبل از آن سیم کشی های کولر را به طور کامل انجام داده باشید. کلید کولر سه دکمه دارد که معمولا ترتیب آن ها به صورت زیر است:

۱. کلید اول از سمت راست که مربوط به روشن و خاموش کردن پمپ آب کولر است که رنگ آن آبی است.
۲. دومین کلید از راست که معمولا به رنگ قرمز است برای روشن و خاموش کردن موتور کولر می باشد.
۳. آخرین کلید از راست نیز برای دور تند کولر استفاده می شود که به رنگ سبز می باشد.

البته رنگ این کلید ها و ترتیب آن ها می تواند متفاوت باشد اما در اغلب موارد به این صورت است.

برای نصب کلید کولر می توانید از رنگ های موجود در سیم کشی کولر استفاده کنید. از جعبه تقسیم ساختمان سیم های فاز و نول وارد کلید کولر می شوند که سیم فاز سیمی است که بر اثر تماس با فاز متر، چراغ فاز متر را روشن می کند. سپس باید سیم آبی رنگ در سیستم سیم کشی کولر به دکمه پمپ، سیم قرمز رنگ را به کلید موتور و سیسم قهوه و مشکی رنگ به کلید مربوط به دور تند موتور متصل گردد.

نصب کولر آبی

• نصب موتور کولر آبی

در مرحله بعد از آموزش نصب کولر آبی باید سیستم موتور یا همان دینام کولر آبی را راه اندازی کنید که در اینجا برای آن که مشکلی برای سیم کشی کولر ایجاد نشود، سیم ها از درون جعبه تقسیم عبور می کنند. سعی کنید این مرحله را با دقت بالایی انجام دهید زیرا هر گونه خطایی در انجام کار منجر به بروز اختلال شده و باید به تعمیر دینام کولر روی بیاورید.

پیشنهاد ما به شما  ساخت سایبان کولر با متریال مختلف + اهمیت استفاده از سایبان ها

برای نصب موتور ابتدا پولی کولر آب را به آن متصل کنید. در مرحله بعدی از سلامت یاتاقان ها مطمئن شوید. برای این کار پولی بزرگ را با دست بچرخانید، اگر به راحتی و بدون ایجاد صدا چرخید یعنی یاتاقان ها سالم می باشند. پس از اطمینان از سلامت یاتاقان ها آن ها را به سیستم موتور متصل کنید.

در مرحله بعد پس از اینکه پولی ها را دقیقا در یک راستا قرار دادید باید تسمه کولر را بر روی پولی ها بیندازید. حتما تسمه را به گونه ای ببندید که شل و یا سفت نباشد زیرا در این صورت موتور کولر در زمان کار کردن آسیب می بیند. سپس باید پیچ ها و اتصالات موجود را به خوبی سفت کنید. در این مرحله به هیچ عنوان روغن کاری پمپ آب را فراموش نکنید.

• نصب پوشال مناسب

در مرحله پایانی نصب کولر آبی باید پوشال های مناسب با کولر خود را تهیه نموده و نصب نمایید. برای این منظور پس از خریداری پوشال های مورد نظر دریچه های مخصوص و شبکه ای باز کنید و پس از آن که پوشال ها رو بر روی دریچه ها محکم کردید به خوبی با آب خیس کرده و مجدد دریچه ها را بر روی محل خود نصب کنید.

نصب کولر آبی

نکات مهم در نصب و نگه داری کولر آبی

• قبل از نصب کولر باید از قطع بودن برق ساختمان مطمئن شوید، به خصوص زمانی که می خواهید سیستم برق کولر را وصل کنید.
• سعی کنید دریچه های کولر را به طور کامل نپوشانید و فضای بسیار اندکی برای عبور هوا به درون کولر در نظر بگیرید
• از ساخت شاسی برای نصب کولر غافل نشوید
• بهتر است کولر را در بالکن یا بر روی پشت بام نصب کنید
• پس از نصب کولر از تراز بودن آن اطمینان حاصل کنید زیرا در غیر این صورت آب به خوبی در کف تشتک کولر پخش نمی شود.
• اگر کولر خود را بر روی پشت بام قرار دادید از ساخت سایبان کولر آبی غافل نشوید زیرا ساخت سایبان از آن جا که تا حد زیادی کولر شما را از دمای بسیار بالای آفتاب در امان نگه می دارد، راندمان کولر را نیز افزایش می دهد.
• سعی کنید نصب کولر خود را به یک متخصص بسپارید زیرا هزینه نصب کولر آبی توسط متخصص آن زیاد نبوده ولی در سمت مقابل در صورتی که نتوانید کولر را به خوبی نصب کنید و آسیبی به آن وارد شود باید هزینه زیادی برای تعمیر کولر پرداخت نمایید.

سولار مکانیکال

از جمله فروشگاه های پیشرو در بحث فروش تجهیزات تجهیزاتی صنعتی و ساختمانی فروشگاه سولار مکانیکال می باشد. در این فروشگاه انواع تاسیسات ساختمانی از جمله کولر های آبی یا گازی موجود است. در صورتی که شما نیز قصد خرید کولر آبی دارید و یا برخی تجهیزات آن آسیب دیده است می توانید از محصولات موجود در این مجموعه بازدید نمایید.

سوالات متداول

• استفاده از متریال باکیفیت برای طراحی شاسی چقدر اهمیت دارد؟

طراحی این شاسی ها با استفاده مواد و متریال مرغوب از این جهت اهمیت دارد که می تواند دوام و ماندگاری کولر شما را افزایش داده و از آن در برابر عوامل محیطی آسیب رسان محافظت نماید.

• اگر پمپ کولر را روشن نکنیم کولر می سوزد؟

توجه داشته باشید که با گرم شدن هوا داخل کولر شما نیز بسیار گرم می شود و پمپ ها وظیفه دارند تا داخل کولر را خنک کنند. با این وجود اگر بدون روشن نمودن پمپ کولر خود را روشن کنید فضای داخلی همچون یک کوره گرم خواهد شد و این امر می تواند اثرات منفی بسیاری بر روی موتور کولر شما داشته باشد.

• بهترین زمان برای تعویض پوشال ها چه موقع است؟

این امر به شرایط آب و هوایی منطقه ای که زندگی می کنید بستگی دارد. اگر در شهری زندگی می کنید که آب آنجا سنگین است و یا هوای آلوده ای دارد لازم است پوشال ها را سالیانه تعویض کنید.

 

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.