مشاوره فنی

تعمیر کولرآبی به صورت کاملا تخصصی + نشانه های خرابی کولرها

تعمیر کولرآبی

یکی از معضلاتی که هر ساله در فصل تابستان ممکن است گریبان گیر بسیاری از خانواده ها  می باشد، تعمیرکولر آبی است. بدون شک سپری کردن تابستان گرم بدون استفاده از وسایل سرمایشی ممکن نخواهد بود به خصوص اگر شما ساکن یکی از مناطق گرم کشور باشید. درگذشته های نه چندان دور تقریبا در تمامی خانه ها از انواع مدل های پنکه به عنوان خنک کننده محیط استفاده می شد. امروزه اما شرایط بسیار متفاوت شده و با گرم شدن سالانه زمین، هر ساله نیاز به استفاده از وسایل سرمایشی بیشتر و بیشتر می شود.

کولر، یک انتخاب بسیار ایده آل برای فرار از گرمای طاقت فرسای این فصل از سال می باشد. کولرها البته انواع مختلفی دارند که دو گونه از آن که ما با نام های کولرهای گازی و کولرهای آبی می شناسیم بیشترین استفاده را در کشور دارند. اغلب خانواده ها نیز به علت هزینه های خرید کولر های گازی معمولا خرید کولر آبی برای منزل خود را ترجیح می دهند.

سولار-مکانیکال

با افزایش استفاده از کولرهای آبی درخواست ها برای تعمیر کولر آبی نیز افزایش پیدا کرده است. زیرا این وسیله نیز همانند دیگر وسایل برقی و مکانیکی به دلایل مختلفی دچار نقص و خرابی شده و نیازمند تعمیر می باشد. آیا شما نیز به عنوان یک مصرف کننده از مشکلات کولر آبی اطلاع دارید؟ آیا اجزاء سازنده این دسته از کولرها را می شناسید؟

کولر آبی چیست و چگونه باعث خنک شدن محیط می شود؟

آیا تاکنون این اتفاق رخ داده که قبل از شناخت درد به درمان آن بپردازید؟ بدون شک پاسخ شما نیز همانند ما منفی است. پس قبل از آن که به دنبال نحوه تعمیر کولر آبی باشید باید سعی کنید تمام اجزاء سازنده این ابزار را شناسایی کرده و به نحوه عملکرد آن آشنا شوید.

اگر بخواهیم این وسیله را به صورت خلاصه برای شما تعریف کنیم می توانیم بگوییم کولر آبی وسیله ای است که سطح دمای هوا را برای ورود به خانه شما کاهش می دهد تا موجب خنک شدن و کاهش دمای منزل شما گردد. نحوه عملکرد این دسته از وسایل خنک کننده به این صورت است که هوای گرم منزل شما را به سمت داخل مکش کرده و این هوای گرم وقتی از روی یک فضای خنک رد می شود دمای خود را از دست می دهد و با یک دمای بسیار کمتر از قبل وارد منزل شما شده و دما را کاهش می دهد.

تعمیر کولرآبی

عاملی که باعث می شود هوای گرم وارد شده به محیط کولر دمای خود را از دست بدهد و خنک شود همان آب سردی است که بر روی پوشال ها جریان دارد و این انتقال دما باعث می شود تا دمای هوای ورودی به منزل شما بسیار پایین باشد. شاید اکنون با خود بگویید که این فرآیند یک فرآیند ساده باشد اما باید در نظر بگیرید که اگر سرویس کولر آبی را به موقع انجام ندهید نباید انتظار عملکرد خوبی از این وسیله داشته باشید.

اجزاء تشکیل دهنده کولر آبی

یکی از مواردی که می تواند در عیب یابی و تعمیر کولر آبی به شما کمک کند آشنایی با تجهیزات و قطعات سازنده این نوع خنک کننده می باشد. به طورکلی تجهیزات سازنده کولرهای آبی به دو دسته تقسیم می شوند که شامل قطعات الکتریکی و قطعات مکانیکی می باشد. تعمیرات کولر آبی نیز به رفع مشکل هر یک از این قطعات مربوط می شود.

تعمیر کولر آبی

• قطعات الکتریکی کولر آبی

بدون شک قطعات الکتریکی مهم ترین قسمت سازنده کولرهای آبی می باشند که وظیفه دارند هوای خنک به درون منزل انتقال دهند. خدمات تعمیر کولر آبی نیز در اکثر موارد به تعمیر قطعات الکتریکی کولر بر می گردد.

۱. موتور و یا همان دینام کولر

یکی از مهمترین بخش های کولرهای آبی موتور و یا دینام کولرآبی می باشد که گاها از آن به عنوان قلب تپنده کولرهای آبی یاد می شود. این موتور ها در قدرت هایی بین ۰.۲۵ تا ۱ اسب بخار تولید می شوند که توان کولر های آبی بر اساس قدرت موتور آن ها شناسایی می شود.

تعمیر دینام کولر یکی از مواردی است که معمولا با آن رو به رو هستیم. این قطعه از بخش های الکتریکی مختلفی ساخته شده که از جمله آن ها می توان به خازن ها، سیم پیچ ها و کلید گریز از مرکز اشاره نمود. به علت وجود همین قطعات و با توجه به حساسیتی که به خصوص نسبت به تغییرات جریان برق دارند تعمیر کولر آبی در بیشتر موارد مرتبط با تعمیر همین قطعه می باشد.

پیشنهاد ما به شما  آموزش نحوه تنظیم پرشر سوییچ SWITCHMATIC

تعمیر کولرآبی

۲. پمپ آب کولر

این قطعه از کولرآبی از نظر اهمیت در عملکرد کلی دستگاه هم رده موتور کولر می باشد. این بخش از کولر معمولا به وسیله یک قطعه پلاستیکی در برگرفته شده و جایگاه آن نیز در تشتک و یا کف اتاقک کولر می باشد. مشکلات پمپ آب کولر از جمله مواردی است که عملکرد کولر را دچار اختلال کرده و در صورت این اتفاق نمی توان از کولر انتظار خنک کنندگی داشت.

خود این قطعه نیز از قطعات مکانیکی و الکتریکی ساخته شده که قطعات مکانیکی آن وظیفه حفظ پمپ آب در جایگاه خود و انتقال آب به بخش های مورد نظر را بر عهده دارند. از نکات مهم در ارتباط با پمپ آب کولر این است که قسمت الکتریکی آن در معرض تماس با قطرات آب قرار نداشته باشد زیرا در صورت تماس، احتمال سوختن پمپ بالا خواهد بود. در بسیاری از موارد تعمیر کولر آبی به علت عملکرد بد پمپ آب می باشد.

۳. جعبه تقسیم برق

این بخش از کولر در واقع یک قطعه کوچک است که وظیفه آن این است که جریان برق ورودی را به بخش های الکتریکی کولر همانند موتور و پمپ آب منتقل کند. همواره باید توجه داشته باشید که جعبه تقسیم در معرض تماس با آب قرار نداشته باشد و اتصالات درون آن نیز بدون مشکل باشد.

تعمیر کولر آبی

• اجزاء مکانیکی کولر آبی

علاوه بر خرابی و نقص اجزاء الکتریکی، اجزاء مکانیکی نیز ممکن است باعث شوند که تعمیر کولر آبی در دستور کار شما قرار بگیرد. به همین دلیل شناسایی این اجزا و نحوه عملکرد آن ها می تواند در راستای حفظ سلامت و یا تعمیر این قطعات برای شما بسیار مفید باشد. یک خبر خوب این که در صورت بروز مشکل در این قطعات شما در اغلب موارد به تعمیر کار کولر آبی نیازی نداشته و خودتان نیز می توانید مشکل را بر طرف سازید

۱. پولی ها

کولر های آبی دارای دو عدد پولی می باشند که یکی از آن ها به موتور متصل است و دیگری به پروانه که این دو کولی به وسیله یک تسمه بهم وصل شده اند. پولی متصل به پروانه از نظر سایز و ابعاد بسیار بزرگتر از پولی موتور می باشد. اگر پولی های کولر آسیب ببینند شما مجبور به تعویض آن ها خواهید بود.

تعمیر کولر آبی

۲. یاتاقان ها

یاتاقان ها قطعات فلزی و دایره شکلی هستند که بر روی محور کولر نصب شده اند و باعث حرکت دورانی و چرخش راحت تر محور در پروانه کولر می شود. این یاتاقان ها بستگی به ابعاد و توان کولر سایزهای متفاوتی در محدوده ۲۵ تا ۸۸ میلیمتر دارند. یکی از عوامل اثر گذار بر تعمیر کولر آبی ، مشکلات مربوط به همین یاتاقان ها می باشد.

۳. پروانه کولر

یکی از مهم ترین اجزاء کولر آبی همین قطعه می باشد. شاید بپرسید چرا مهمترین؟ لازم است بدانید که در صورت متوقف شدن چرخش پروانه هیچ باد خنکی وارد فضای منزل شما نخواهد شد.

۴. تسمه پروانه

تسمه پروانه قطعه ای است که باعث انتقال انرژی موتور به پروانه کولر و درنتیجه چرخش پروانه و انتقال هوای خنک به محیط منزل می شود. این قطعه از یک سمت به پولی پروانه و از سمت دیگر به پولی موتور متصل می شود.

تعمیر کولرآبی

• سایر بخش های کولر آبی

برخی از قسمت های کولر هستند که نه قطعه الکتریکی بوده و نه هیچ حرکت مکانیکی دارند به همین علت ما آن ها را به عنوان اجزا ثابت کولر آبی در نظر می گیریم. اگر مشکلات کولر آبی ناشی از این قطعات باشد نیاز به تعمیر کولر آبی به صورت اساسی وجود نداشته و خودتان می توانید به راحتی به تعویض این اجزاء بپردازید.

از جمله این قطعات می توان به بدنه فلزی کولر، پوشال ها، سیستم لوله کشی که کولر که وظیفه آبرسانی به پوشال ها را بر عهده دارد اشاره نمود. شیر تخلیه و شیر شناور نیز از دیگر اجزاء ثابت کولر هستند. به کمک شیر تخلیه می توان در صورت نیاز برای مثال در فصل های سرد سال آب درون تشتک کولر را خالی نمود و شیر شناور نیز وظیفه تنظیم سطح آب در تشتک کولر را بر عهده دارد.

تعمیر کولر آبی

مشکلات رایج و تعمیر قطعات کولر های آبی

حال که با بخش های مختلف کولر های آبی آشنا شدید لازم است مشکلاتی را که ممکن است برای هر یک از قطعات کولر رخ دهد بشناسید. به طور کلی آموزش تعمیر کولر آبی بسته به نوع قطعه ای که دچار مشکل شده است متفاوت خواهد بود.

برای رفع نقص برخی از قطعات شما باید به متخصصین این حوزه مراجعه کنید همان گونه که این روزها تعمیر کولر آبی در تهران به یکی از مشاغل پر رونق تبدیل شده است. در سمت مقابل اما برخی از مشکلات کولرهای آبی که بیشتر مربوط به قطعات ثابت و مکانیکی این دستگاه می باشد نیاز به تعمیر کار نداشته و خود شما نیز می توانید از عهده آن برآیید.

• خرابی موتور و یا دینام کولر

خرابی دینام کولر را اگر رایج ترین مشکل کولر آبی ندانیم بدون شک می تواند پر هزینه ترین مشکل در بین خرابی قطعات کولر های آبی باشد. در بخش های قبلی مقاله با موتور کولر، وظایف و قطعات سازنده آشنا شدید. از موارد مهم در تعمیر کولر آبی، تعمیر موتور کولر می باشد.

پیشنهاد ما به شما  اسیدشویی فن کویل

تعمیر کولر آبی

 

به طور کلی نشانه های خرابی دینام کولر شامل موارد زیر می باشد:

• به صدا افتادن دینام کولر

یکی از مشکلات عمده مرتبط با دینام کولر به صدا افتادن آن می باشد که می تواند به علت استفاده از آن برای مدت زمان بسیار طولانی و یا به علت عدم صحیح نگهداری از آن باشد. دلیل اصلی این مشکل خراب شدن درب های دینام کولر می باشد. در این حالت برای تعمیر کولر آبی خود شما باید به یک سرویس کار کولر مراجعه کنید تا مشکل را بر طرف سازد. در این حالت اگر بلبرینگی باشد بلبرینگ ها تعویض شده و یا بوش ها را تعویض می کنند. در صورت سالم بودن این قطعات با روغن کاری و یا گریس کاری این مشکل برطرف می شود.

• دود کردن دینام کولر

دود کردن دینام کولر را باید معادل تعمیر کولر آبی بدانید. بلند شدن دود از دینام کولر تنها زمانی رخ می دهد که دینام کولر سوخته باشد. در این حالت با مراجعه به یک تعمیر کار کولر آبی هسته های سیم پیچی شده درون دینام شما تعویض شده و می توانید مجدد از آن استفاده کنید.

هنگام باز کردن دینام کولر به رنگ سیم هایی که از ترمینال جدا می کنید توجه کرده و از آن ها عکس بگیرید زیرا پس از تعمیر دینام اگر در زمان بستن دینام هر کدام از این سیم ها را به محلی غیر از مکان خود متصل کنید دینام شما مجددا می سوزد.

تعمیر کولر آبی

• لرزش دینام کولر هنگام راه افتادن

ممکن است شما نیز با این مشکل برخورد کرده باشید که پس از روشن کردن کولر بدنه کولر شروع به لرزیدن می کند. در این حالت یا دینام کولر خراب شده و یا مشکل از یاتاقان ها می باشد که در هر صورت شما لازم است برای تعمیر کولر آبی خود اقدام کنید.

اگر مشکل از دینام باشد و در موقع روشن شدن ریپ می زند ممکن است کلید گریز از مرکز آن دچار مشکل شده باشد که در صورت بروز این مشکل باید به یک سرویس کار کولر مراجعه کنید، اما در صورتی که مشکل از یاتاقان ها باشد خودتان نیز می توانید آن ها را تهیه و عوض کنید.

• راه نیفتادن دینام کولر

اگر دینام کولر شما پس از فشار دادن کلید روشن و خاموش کردن آن راه نمی افتد شما باید حتما به یک تعمیر کار کولر مراجعه کنید اما به طور کلی یکی از موارد زیر ممکن است باعث بروز این مشکل شده باشد:

  1. سوخته شدن دنیام کولر
  2. قطع شدن سیم های دینام از ترمینال
  3. مشکلات مربوط به کلید گریز از مرکز
  4. قطع شدن سیم پیجی مرتبط با استارت دینام

تعمیر کولر آبی

• خرابی پمپ آب کولر

این قطعه در کولر های آبی یکی از قطعات بسیار مهم می باشد که عوامل مختلفی می توانند بر عملکرد آن اثر گذاشته و باعث خرابی آن شوند. یکی از موارد اثرگذار در تعمیر کولر آبی مشکلات مربوط به پمپ آب می باشد که در این بخش به مواردی که باعث خراب شدن پمپ آب کولر می شود اشاره خواهیم کرد.

• گرفتگی پمپ آب

همانطور که می دانید املاح و نمک های زیادی در ترکیب آب وجود دارند و پس از مدتی این املاح در بخش کفی پمپ آب رسوب می کنند و اجازه انتقال آب به بخش های بالایی را نمی دهند. برای رفع این مشکل باید ورودی پمپ را از این رسوبات پاکسازی کنید.

تعمیر کولر آبی

• نبود آب کافی برای پمپ کولر

برای این آن که پمپ کولر بتواند به خوبی جریان آب را به بخش هایی بالایی کولر منتقل کند باید پمپ در مقدار مشخصی آب غوطه ور باشد. اگر هنگام کارکرد کولر احساس باد گرم کردید حتما این موضوع را چک کنید که آب کافی در تشتک کولر وجود داشته باشد. زیرا ممکن است به علت گرفتگی شیلنگ آب، به مقدار کافی آب وارد تشتک کولر نشود. اگر از این موضوع به سادگی بگذرید قطعا باید به دنبال تعمیر کولر آبی خود باشید.

• قطعی برق پمپ آب کولر

یکی از مواردی که ممکن است شما را مجبور کند به دنبال تعمیر کولر آبی منزل خود باشید قطعی برق پمپ آب می باشد. پمپ آب کولر علاوه بر آب به جریان الکتریسیته نیز نیاز دارد. اگر در هنگام زد کلید پمپ مشاهده کردید پمپ روشن نمی شود و یا توان کافی ندارد حتما به وسیله یم فاز متر سیستم برق کشی پمپ را چک کنید. اگر مشکلی در سیستم برق رسانی کولر وجود داشت حتما با یک تعمیرکار مشورت کنید.

تعمیر کولر آبی

 

• بروز مشکل در پروانه پمپ

عاملی که باعث انتقال آب از تشتک کولر به بخش های بالایی می شود حرکت پروانه های پمپ کولر می باشد. اگر مشاهده کردید که با وجود روشن بودن پمپ آب به پوشال ها نمی رسد و فشار زیادی به پمپ اعمال می شود ممکن است اجسام جامد و رسوبات مانع از گردش پروانه پمپ شده باشند. برای جلوگیری از این مشکل باید در زیر پمپ توری هایی نصب کنید تا از ورود اجسام جامد به درون پروانه پمپ جلوگیری کند.

پیشنهاد ما به شما  نصب کولر آبی به صورت تخصصی + مراحل و نکات بسیار مهم نصب

• سوختن پمپ به علت کثیف بودن پوشال ها

اگر پوشال های کولر کثیف بوده و دارای رسوب باشند پس از ریزش آب بر روی پوشال ها این رسوبات به تشتک کولر منتقل شده و از آنجا که پمپ آب نیز آب موجود در تشتک را پمپ می کند ممکن است این رسوبات وارد پمپ شده و موجب سوختن آن شوند.

مواردی که به آن ها اشاره شد همگی می توانند موجب سوختن پمپ کولر شما شوند. در کنار موارد بالا یکی دیگر از عواملی که باعث سوختن پمپ آب کولر می شود، رسیدن آب به بخش های الکتریکی و سیم پیچ های این قطعه می باشد که این بخش ها باید حتما از تماس با آب به دور باشند.

یک از مواردی که برای حفظ سلامت پمپ نباید فراموش کنید روغن کاری پمپ آب می باشد. بخش هایی از پمپ همانند بوشن های بلبرینگ دار و همین طور محور آن نیاز به روغن کاری دارند که انجام این عمل باعث روان شدن قطعات مکانیکی پمپ و عملکرد بهتر آن می شود.

تعمیر کولر آبی

• مشکلات مربوط به جعبه تقسیم برق کولر

در بخش های قبلی مقاله با وظایف جعبه تقسیم کولرهای آبی آشنا شدید. عمده مشکلات مربوط به جعبه تقسیم به سوختن این قطعه بر می گردد که می تواند به علت نوسانات برق و یا بروز اتصالی در بخش هایی از سیم کشی آن باشد. اگر از سلامت قسمت های الکتریکی کولر خود مطمئن هستید و برق نیز تا پشت جعبه تقسیم جریان دارد، علت روشن نشدن کولر می تواند خرابی جعبه تقسیم باشد که باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

• خرابی اجزاء مکانیکی و ثابت کولرهای آبی

در اغلب موارد در صورت خرابی این دسته از قطعات نیاز به تعمیر کار برای تعمیر کولر آبی ندارید و می توانید خودتان نسبت به تعمیر و یا تعویض آن ها اقدام کنید.

۱. خرابی پولی ها

در صورت خراب شدن پولی دینام و یا پروانه شما باید نسبت به تعویض این قطعات اقدام کرده و تقریبا امکان تعمیر آن ها وجود ندارد. در صورت بروز نقص در هر یک از این قطعات امکان چرخش پره های کولر وجود نداشته و خنک سازی صورت نخواهد گرفت.

تعمیر کولر آبی

۲. تسمه پروانه

از مشکلات مرتبط با تسمه پروانه می توان به سفت و یا شل بودن آن اشاره کرد. اگر تسمه پروانه کولر شما بیش از حد شل و یا سفت باشد باعث بروز لرز در موتور و بدنه کولر می شود و اصطکاک زیادی ایجاد می کند. سعی کنید این قطعه همواره در بهترین وضعیت خود وجود داشته باشد.

۳. یاتاقان ها

از آن جا که محور پروانه بر روی یاتاقان ها سوار شده، اگر این قطعات دچار مشکل شوند و یا به علت عدم روغن کاری به صورت خشک کار کنند لرزش های شدیدی در کولر رخ خواهد داد. اگر با روغن کاری این قطعه مشکل لرزش کولر متوقف نشد باید نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

۴. پروانه

اگر در هنگام روشن بوده صدا های بسیار زیاد و لرزش در کولر مشاهده کردید باید بدانید که به احتمال زیاد پروانه های کولر تاب برداشته اند. در این حالت برای تعمیر کولر آبی خود باید نسبت به تعویض پروانه اقدام کنید.

تعمیر کولر آبی

قیمت تعمیر کولر آبی

در ارتباط با قیمت خدمات مربوط به این دسته از کولر ها باید بدانید که هزینه تعمیر کولر آبی ثابت نبوده و بسته به نوع کولر و قطعه خراب شده می تواند متفاوت باشد. از طرفی یکی دیگر از عوامل اثرگذار بر هزینه های تعمیر شهر و یا منطقه ای است که شما در آن زندگی می کنید. شاید این عجیب باشد اما هزینه تعمیر کولر آبی در تهران نسبت به شهرستان های دیگر قطعا متفاوت خواهد بود.

شاید شما سوالاتی در ارتباط با تعمیر کولر آبی کوچک داشته باشید. لازم است بدانید تعمیر این دسته از کولر ها نیز تا مقدار بسیار زیادی مشابه دیگر کولرهای آبی می باشد زیرا قطعات به کار رفته در آن ها مشابه یکدیگر می باشد. به این نکته نیز باید توجه کنید که پس از تعمیر و راه اندازی کولر آبی نباید نسبت به سرویس های کولر بی اعتنا باشید زیرا ممکن است مجددا مجبور به تعمیر کولر خود شوید.

تعمیر کولر آبی

سولار مکانیکال

اگر شما قصد خرید انواع کولرهای گازی را دارید و یا به علت خرابی آن به دنبال خرید قطعاتی برای تعمیر آن هستید می توانید از محصولات فروشگاه تاسیساتی سولار مکانیکال استفاده کنید. در این فروشگاه شما این امکان را دارید تا از محصولات متنوع در برند های مختلف بازدید نموده و بر اساس نیاز خود به ثبت سفارش بپردازید. علاوه بر آن می توانید از مشاوره های کاملا رایگان این مجموعه برای انتخاب هرچه بهتر محصول مورد نظر خود بهره ببرید.

امتیاز شما به این مقاله
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.