پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
تعمیر کولرآبی

تعمیر کولرآبی + نشانه های خرابی کولرها

یکی از معضلاتی که هرساله در فصل تابستان ممکن است گریبان‌گیر بسیاری از خانواده‌ها  است، تعمیر کولر آبی است. بدون شک سپری کردن تابستان گرم بدون استفاده از وسایل سرمایشی ممکن نخواهد بود به‌خصوص اگر شما ساکن یکی از مناطق گرم کشور باشید. درگذشته‌های نه‌چندان دور تقریباً در تمامی خانه‌ها از انواع مدل‌های پنکه به‌عنوان خنک‌کننده محیط استفاده می‌شد. امروزه اما شرایط بسیار متفاوت شده و با گرم‌شدن سالانه زمین، هرساله نیاز به استفاده از وسایل سرمایشی بیشتر و بیشتر می‌شود.

کولر، یک انتخاب بسیار ایده‌آل برای فرار از گرمای طاقت‌فرسای این فصل از سال است. کولرها البته انواع مختلفی دارند که دو گونه از آن که ما با نام‌های کولرهای گازی و کولرهای آبی می‌شناسیم بیشترین استفاده را در کشور دارند. اغلب خانواده‌ها نیز به علت هزینه های خرید کولرهای گازی معمولاً خرید کولر آبی برای منزل خود را ترجیح می‌دهند.

سولار-مکانیکال

با افزایش استفاده از کولرهای آبی درخواست‌ها برای تعمیر کولر آبی نیز افزایش پیدا کرده است. زیرا این وسیله نیز همانند دیگر وسایل برقی و مکانیکی به دلایل مختلفی دچار نقص و خرابی شده و نیازمند تعمیر است. آیا شما نیز به‌عنوان یک مصرف‌کننده از مشکلات کولر آبی اطلاع دارید؟ آیا اجزاء سازنده این دسته از کولرها را می‌شناسید؟

کولر آبی چیست و چگونه باعث خنک شدن محیط می شود؟

آیا تاکنون این اتفاق رخ‌داده که قبل از شناخت درد به درمان آن بپردازید؟ بدون شک پاسخ شما نیز همانند ما منفی است. پس قبل از آن که به دنبال نحوه تعمیر کولر آبی باشید باید سعی کنید تمام اجزاء سازنده این ابزار را شناسایی کرده و به نحوه عملکرد آن آشنا شوید. اگر بخواهیم این وسیله را به‌صورت خلاصه برای شما تعریف کنیم می‌توانیم بگوییم کولر آبی وسیله‌ای است که سطح دمای هوا را برای ورود به خانه شما کاهش می‌دهد تا موجب خنک شدن و کاهش دمای منزل شما گردد. نحوه عملکرد این دسته از وسایل خنک‌کننده به این صورت است که هوای گرم منزل شما را به سمت داخل مکش کرده و این هوای گرم وقتی از روی یک فضای خنک رد می‌شود دمای خود را از دست می‌دهد و با یک دمای بسیار کمتر از قبل وارد منزل شما شده و دما را کاهش می‌دهد.

تعمیر کولرآبی

عاملی که باعث می‌شود هوای گرم وارد شده به محیط کولر دمای خود را از دست بدهد و خنک شود همان آب سردی است که بر روی پوشال‌ها جریان دارد و این انتقال دما باعث می‌شود تا دمای هوای ورودی به منزل شما بسیار پایین باشد. شاید اکنون با خود بگویید که این فرایند یک فرایند ساده باشد؛ اما باید در نظر بگیرید که اگر سرویس کولر آبی را به‌موقع انجام ندهید نباید انتظار عملکرد خوبی از این وسیله داشته باشید.

اجزاء تشکیل دهنده کولر آبی

یکی از مواردی که می‌تواند در عیب‌یابی و تعمیر کولر آبی به شما کمک کند آشنایی با تجهیزات و قطعات سازنده این نوع خنک‌کننده است. به‌طورکلی تجهیزات سازنده کولرهای آبی به دودسته تقسیم می‌شوند که شامل قطعات الکتریکی و قطعات مکانیکی است. تعمیرات کولر آبی نیز به رفع مشکل هر یک از این قطعات مربوط می‌شود.

تعمیر کولر آبی

• قطعات الکتریکی کولر آبی

بدون شک قطعات الکتریکی مهم‌ترین قسمت سازنده کولرهای آبی هستند که وظیفه دارند هوای خنک به درون منزل انتقال دهند. خدمات تعمیر کولر آبی نیز در اکثر موارد به تعمیر قطعات الکتریکی کولر برمی‌گردد.

1. موتور و یا همان دینام کولر

یکی از مهم‌ترین بخش های کولرهای آبی موتور و یا دینام کولر آبی است که گاهی از آن به‌عنوان قلب تپنده کولرهای آبی یاد می‌شود. این موتورها در قدرت‌هایی بین 0.25 تا 1 اسب بخار تولید می‌شوند که توان کولرهای آبی بر اساس قدرت موتور آن‌ها شناسایی می‌شود. تعمیر دینام کولر یکی از مواردی است که معمولاً با آن روبه‌رو هستیم. این قطعه از بخش‌های الکتریکی مختلفی ساخته شده که از جمله آن‌ها می‌توان به خازن‌ها، سیم‌پیچ‌ها و کلید گریزازمرکز اشاره نمود. به علت وجود همین قطعات و با توجه به حساسیتی که به خصوص نسبت به تغییرات جریان برق دارند تعمیر کولر آبی در بیشتر موارد مرتبط با تعمیر همین قطعه است.

تعمیر کولرآبی

2. پمپ آب کولر

این قطعه از کولر آبی از نظر اهمیت در عملکرد کلی دستگاه هم رده موتور کولر است. این بخش از کولر معمولاً به‌وسیله یک قطعه پلاستیکی دربرگرفته شده و جایگاه آن نیز در تشتک و یا کف اتاقک کولر است. مشکلات پمپ آب کولر از جمله مواردی است که عملکرد کولر را دچار اختلال کرده و در صورت این اتفاق نمی‌توان از کولر انتظار خنک‌کنندگی داشت. آب در جایگاه خود و انتقال آب به بخش‌های موردنظر را بر عهده دارند. از نکات مهم در ارتباط با پمپ آب کولر این است که قسمت الکتریکی آن در معرض تماس با قطرات آب قرار نداشته باشد؛ زیرا در صورت تماس، احتمال سوختن پمپ بالا خواهد بود. در بسیاری از موارد تعمیر کولر آبی به علت عملکرد بد پمپ آب است.

3. جعبه تقسیم برق

این بخش از کولر در واقع یک قطعه کوچک است که وظیفه آن این است که جریان برق ورودی را به بخش‌های الکتریکی کولر همانند موتور و پمپ آب منتقل کند. همواره باید توجه داشته باشید که جعبه تقسیم در معرض تماس با آب قرار نداشته باشد و اتصالات درون آن نیز بدون مشکل باشد.

تعمیر کولر آبی

• اجزاء مکانیکی کولر آبی

علاوه بر خرابی و نقص اجزاء الکتریکی، اجزاء مکانیکی نیز ممکن است باعث شوند که تعمیر کولر آبی در دستور کار شما قرار بگیرد. به همین دلیل شناسایی این اجزا و نحوه عملکرد آن‌ها می‌تواند در راستای حفظ سلامت و یا تعمیر این قطعات برای شما بسیار مفید باشد. یک خبر خوب این که در صورت بروز مشکل در این قطعات شما در اغلب موارد به تعمیرکار کولر آبی نیازی نداشته و خودتان نیز می‌توانید مشکل را بر طرف سازید.

1. پولی ها

کولرهای آبی دارای دو عدد پولی هستند که یکی از آن‌ها به موتور متصل است و دیگری به پروانه که این دو کولی به‌وسیله یک تسمه به هم وصل شده‌اند. پولی متصل به پروانه از نظر سایز و ابعاد بسیار بزرگ‌تر از پولی موتور است. اگر پولی‌های کولر آسیب ببینند شما مجبور به تعویض آن‌ها خواهید بود.

تعمیر کولر آبی

2. یاتاقان ها

یاتاقان‌ها قطعات فلزی و دایره شکلی هستند که بر روی محور کولر نصب شده‌اند و باعث حرکت دورانی و چرخش راحت‌تر محور در پروانه کولر می‌شود. این یاتاقان‌ها بستگی به ابعاد و توان کولر سایزهای متفاوتی در محدوده 25 تا 88 میلیمتر دارند. یکی از عوامل اثرگذار بر تعمیر کولر آبی، مشکلات مربوط به همین یاتاقان‌ها است.

3. پروانه کولر

یکی از مهم‌ترین اجزاء کولر آبی همین قطعه است. شاید بپرسید چرا مهم‌ترین؟ لازم است بدانید که در صورت متوقف شدن چرخش پروانه هیچ باد خنکی وارد فضای منزل شما نخواهد شد.

4. تسمه پروانه

تسمه پروانه قطعه‌ای است که باعث انتقال انرژی موتور به پروانه کولر و درنتیجه چرخش پروانه و انتقال هوای خنک به محیط منزل می‌شود. این قطعه از یک سمت به پولی پروانه و از سمت دیگر به پولی موتور متصل می‌شود.

تعمیر کولرآبی

• سایر بخش های کولر آبی

برخی از قسمت‌های کولر هستند که نه قطعه الکتریکی بوده و نه هیچ حرکت مکانیکی دارند به همین علت ما آن‌ها را به‌عنوان اجزا ثابت کولر آبی در نظر می‌گیریم. اگر مشکلات کولر آبی ناشی از این قطعات باشد نیاز به تعمیر کولر آبی به‌صورت اساسی وجود نداشته و خودتان می‌توانید به‌راحتی به تعویض این اجزاء بپردازید.

از جمله این قطعات می‌توان به بدنه فلزی کولر، پوشال‌ها، سیستم لوله‌کشی که کولر که وظیفه آبرسانی به پوشال‌ها را بر عهده دارد اشاره نمود. شیر تخلیه و شیر شناور نیز از دیگر اجزاء ثابت کولر هستند. به کمک شیر تخلیه می‌توان در صورت نیاز برای مثال در فصل‌های سرد سال آب درون تشتک کولر را خالی نمود و شیر شناور نیز وظیفه تنظیم سطح آب در تشتک کولر را بر عهده دارد.

تعمیر کولر آبی

مشکلات رایج و تعمیر قطعات کولر های آبی

حال که با بخش‌های مختلف کولرهای آبی آشنا شدید لازم است مشکلاتی را که ممکن است برای هر یک از قطعات کولر رخ دهد بشناسید. به‌طورکلی آموزش تعمیر کولر آبی بسته به نوع قطعه‌ای که دچار مشکل شده است متفاوت خواهد بود. برای رفع نقص برخی از قطعات شما باید به متخصصین این حوزه مراجعه کنید همان گونه که این روزها تعمیر کولر آبی در تهران به یکی از مشاغل پررونق تبدیل شده است. در سمت مقابل اما برخی از مشکلات کولرهای آبی که بیشتر مربوط به قطعات ثابت و مکانیکی این دستگاه است نیاز به تعمیرکار نداشته و خود شما نیز می‌توانید از عهده آن برآیید.

• خرابی موتور و یا دینام کولر

خرابی دینام کولر را اگر رایج‌ترین مشکل کولر آبی ندانیم بدون شک می‌تواند پرهزینه‌ترین مشکل در بین خرابی قطعات کولرهای آبی باشد. در بخش‌های قبلی مقاله با موتور کولر، وظایف و قطعات سازنده آشنا شدید. از موارد مهم در تعمیر کولر آبی، تعمیر موتور کولر است.

تعمیر کولر آبی

 

به‌طورکلی نشانه‌های خرابی دینام کولر شامل موارد زیر است:

• به صدا افتادن دینام کولر

یکی از مشکلات عمده مرتبط با دینام کولر به صدا افتادن آن است که می‌تواند به علت استفاده از آن برای مدت‌زمان بسیار طولانی و یا به علت عدم صحیح نگهداری از آن باشد. دلیل اصلی این مشکل خراب‌شدن درب‌های دینام کولر است. در این حالت برای تعمیر کولر آبی خود شما باید به یک سرویس‌کار کولر مراجعه کنید تا مشکل را بر طرف سازد. در این حالت اگر بلبرینگی باشد بلبرینگ‌ها تعویض شده و یا بوش‌ها را تعویض می‌کنند. در صورت سالم بودن این قطعات با روغن‌کاری و یا گریس‌کاری این مشکل برطرف می‌شود.

• دود کردن دینام کولر

دود کردن دینام کولر را باید معادل تعمیر کولر آبی بدانید. بلندشدن دود از دینام کولر تنها زمانی رخ می‌دهد که دینام کولر سوخته باشد. در این حالت با مراجعه به یک تعمیرکار کولر آبی هسته‌های سیم‌پیچی شده درون دینام شما تعویض شده و می‌توانید مجدد از آن استفاده کنید. هنگام باز کردن دینام کولر به رنگ سیم‌هایی که از ترمینال جدا می‌کنید توجه کرده و از آن‌ها عکس بگیرید؛ زیرا پس از تعمیر دینام اگر در زمان بستن دینام هرکدام از این سیم‌ها را به محلی غیر از مکان خود متصل کنید دینام شما مجدداً می‌سوزد.

تعمیر کولر آبی

• لرزش دینام کولر هنگام راه افتادن

ممکن است شما نیز با این مشکل برخورد کرده باشید که پس از روشن‌کردن کولر بدنه کولر شروع به لرزیدن می‌کند. در این حالت یا دینام کولر خراب شده و یا مشکل از یاتاقان‌ها است که درهرصورت شما لازم است برای تعمیر کولر آبی خود اقدام کنید. اگر مشکل از دینام باشد و در موقع روشن شدن ریپ می‌زند ممکن است کلید گریزازمرکز آن دچار مشکل شده باشد که در صورت بروز این مشکل باید به یک سرویس‌کار کولر مراجعه کنید، اما درصورتی‌که مشکل از یاتاقان‌ها باشد خودتان نیز می‌توانید آن‌ها را تهیه و عوض کنید.

• راه نیفتادن دینام کولر

اگر دینام کولر شما پس از فشار دادن کلید روشن و خاموش‌کردن آن راه نمی‌افتد شما باید حتماً به یک تعمیرکار کولر مراجعه کنید؛ اما به‌طورکلی یکی از موارد زیر ممکن است باعث بروز این مشکل شده باشد:

  1. سوخته شدن دینام کولر
  2. قطع‌شدن سیم‌های دینام از ترمینال
  3. مشکلات مربوط به کلید گریزازمرکز
  4. قطع‌شدن سیم پیجی مرتبط با استارت دینام

تعمیر کولر آبی

• خرابی پمپ آب کولر

این قطعه در کولرهای آبی یکی از قطعات بسیار مهم است که عوامل مختلفی می‌توانند بر عملکرد آن اثر گذاشته و باعث خرابی آن شوند. یکی از موارد اثرگذار در تعمیر کولر آبی مشکلات مربوط به پمپ آب است که در این بخش به مواردی که باعث خراب‌شدن پمپ آب کولر می‌شود اشاره خواهیم کرد.

  •  گرفتگی پمپ آب

همان‌طور که می‌دانید املاح و نمک‌های زیادی در ترکیب آب وجود دارند و پس از مدتی این املاح در بخش کفی پمپ آب رسوب می‌کنند و اجازه انتقال آب به بخش‌های بالایی را نمی‌دهند. برای رفع این مشکل باید ورودی پمپ را از این رسوبات پاک‌سازی کنید.

تعمیر کولر آبی

  • نبود آب کافی برای پمپ کولر

برای این آن که پمپ کولر بتواند به‌خوبی جریان آب را به بخش‌هایی بالایی کولر منتقل کند باید پمپ در مقدار مشخصی آب غوطه‌ور باشد. اگر هنگام کارکرد کولر احساس باد گرم کردید حتماً این موضوع را چک کنید که آب کافی در تشتک کولر وجود داشته باشد. زیرا ممکن است به علت گرفتگی شیلنگ آب، به مقدار کافی آب وارد تشتک کولر نشود. اگر از این موضوع به‌سادگی بگذرید قطعاً باید به دنبال تعمیر کولر آبی خود باشید.

  •  قطعی برق پمپ آب کولر

یکی از مواردی که ممکن است شما را مجبور کند به دنبال تعمیر کولر آبی منزل خود باشید قطعی برق پمپ آب است. پمپ آب کولر علاوه بر آب به جریان الکتریسیته نیز نیاز دارد. اگر در هنگام زد کلید پمپ مشاهده کردید پمپ روشن نمی‌شود و یا توان کافی ندارد حتماً به‌وسیله یک فاز متر سیستم برق‌کشی پمپ را چک کنید. اگر مشکلی در سیستم برق‌رسانی کولر  آبی وجود داشت حتماً با یک تعمیرکار مشورت کنید.

تعمیر کولر آبی

  • بروز مشکل در پروانه پمپ

عاملی که باعث انتقال آب از تشتک کولر به بخش‌های بالایی می‌شود حرکت پروانه‌های پمپ کولر است. اگر مشاهده کردید که با وجود روشن بودن پمپ آب به پوشال‌ها نمی‌رسد و فشار زیادی به پمپ اعمال می‌شود ممکن است اجسام جامد و رسوبات مانع از گردش پروانه پمپ شده باشند. برای جلوگیری از این مشکل باید در زیر پمپ توری‌هایی نصب کنید تا از ورود اجسام جامد به درون پروانه پمپ جلوگیری کند.

  • سوختن پمپ به علت کثیف بودن پوشال ها

اگر پوشال‌های کولر کثیف بوده و دارای رسوب باشند پس از ریزش آب بر روی پوشال‌ها این رسوبات به تشتک کولر منتقل شده و ازآنجاکه پمپ آب نیز آب موجود در تشتک را پمپ می‌کند ممکن است این رسوبات وارد پمپ شده و موجب سوختن آن شوند. مواردی که به آن‌ها اشاره شد همگی می‌توانند موجب سوختن پمپ کولر شما شوند. در کنار موارد بالا یکی دیگر از عواملی که باعث سوختن پمپ آب کولر می‌شود، رسیدن آب به بخش‌های الکتریکی و سیم‌پیچ‌های این قطعه است که این بخش‌ها باید حتماً از تماس با آب به‌دور باشند. یک از مواردی که برای حفظ سلامت پمپ نباید فراموش کنید روغن کاری پمپ آب است. بخش‌هایی از پمپ همانند بوشن‌های بلبرینگ دار و همین‌طور محور آن نیاز به روغن‌کاری دارند که انجام این عمل باعث روان‌شدن قطعات مکانیکی پمپ و عملکرد بهتر آن می‌شود.

تعمیر کولر آبی

  •  مشکلات مربوط به جعبه تقسیم برق کولر

در بخش‌های قبلی مقاله با وظایف جعبه تقسیم کولرهای آبی آشنا شدید. عمده مشکلات مربوط به جعبه تقسیم به سوختن این قطعه برمی‌گردد که می‌تواند به علت نوسانات برق و یا بروز اتصالی در بخش‌هایی از سیم‌کشی آن باشد. اگر از سلامت قسمت‌های الکتریکی کولر خود مطمئن هستید و برق نیز تا پشت جعبه تقسیم جریان دارد، علت روشن نشدن کولر می‌تواند خرابی جعبه تقسیم باشد که باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

خرابی اجزاء مکانیکی و ثابت کولرهای آبی

در اغلب موارد در صورت خرابی این دسته از قطعات نیاز به تعمیرکار برای تعمیر کولر آبی ندارید و می‌توانید خودتان نسبت به تعمیر و یا تعویض آن‌ها اقدام کنید.

1. خرابی پولی ها

در صورت خراب‌شدن پولی دینام و یا پروانه شما باید نسبت به تعویض این قطعات اقدام کرده و تقریباً امکان تعمیر آن‌ها وجود ندارد. در صورت بروز نقص در هر یک از این قطعات امکان چرخش پره‌های کولر وجود نداشته و خنک‌سازی صورت نخواهد گرفت.

تعمیر کولر آبی

2. تسمه پروانه

از مشکلات مرتبط با تسمه پروانه می‌توان به سفت و یا شل بودن آن اشاره کرد. اگر تسمه پروانه کولر شما بیش از حد شل و یا سفت باشد باعث بروز لرز در موتور و بدنه کولر می‌شود و اصطکاک زیادی ایجاد می‌کند. سعی کنید این قطعه همواره در بهترین وضعیت خود وجود داشته باشد.

3. یاتاقان ها

از آن جا که محور پروانه بر روی یاتاقان‌ها سوار شده، اگر این قطعات دچار مشکل شوند و یا به علت عدم روغن‌کاری به‌صورت خشک کار کنند لرزش‌های شدیدی در کولر رخ خواهد داد. اگر با روغن‌کاری این قطعه مشکل لرزش کولر متوقف نشد باید نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

4. پروانه

اگر در هنگام روشن بوده صداهای بسیار زیاد و لرزش در کولر مشاهده کردید باید بدانید که به‌احتمال زیاد پروانه‌های کولر تاب برداشته‌اند. در این حالت برای تعمیر کولر آبی خود باید نسبت به تعویض پروانه اقدام کنید.

تعمیر کولر آبی

قیمت تعمیر کولر آبی

در ارتباط با قیمت خدمات مربوط به این دسته از کولرها باید بدانید که هزینه تعمیر کولر آبی ثابت نبوده و بسته به نوع کولر و قطعه خراب شده می‌تواند متفاوت باشد. از طرفی یکی دیگر از عوامل اثرگذار بر هزینه‌های تعمیر شهر و یا منطقه‌ای است که شما در آن زندگی می‌کنید. شاید این عجیب باشد؛ اما هزینه تعمیر کولر آبی در تهران نسبت به شهرستان‌های دیگر قطعاً متفاوت خواهد بود.

شاید شما سؤالاتی در ارتباط با تعمیر کولر آبی کوچک داشته باشید. لازم است بدانید تعمیر این دسته از کولرها نیز تا مقدار بسیار زیادی مشابه دیگر کولرهای آبی است؛ زیرا قطعات به‌کاررفته در آن‌ها مشابه یکدیگر است. به این نکته نیز باید توجه کنید که پس از تعمیر و راه‌اندازی کولر آبی نباید نسبت به سرویس‌های کولر بی‌اعتنا باشید؛ زیرا ممکن است مجدداً مجبور به تعمیر کولر خود شوید.

تعمیر کولر آبی

سولار مکانیکال

اگر شما قصد خرید انواع کولرهای گازی را دارید و یا به علت خرابی آن به دنبال خرید قطعاتی برای تعمیر آن هستید می‌توانید از محصولات فروشگاه تأسیساتی سولار مکانیکال استفاده کنید. در این فروشگاه شما این امکان را دارید تا از محصولات متنوع در برندهای مختلف بازدید نموده و بر اساس نیاز خود به ثبت سفارش بپردازید. علاوه‌برآن می‌توانید از مشاوره‌های کاملاً رایگان این مجموعه برای انتخاب هرچه بهتر محصول موردنظر خود بهره ببرید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Soniarahimi78
1 سال قبل

سلام
من درباره سیم کشی کولر آبی کوچک بدون جعبه تقسیم سوال داشتم، متخصصین شما می تونن کمکم کنند؟