پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
نصب کولرگازی

آموزش نصب کولر گازی روی دیوار و بالکن (لیست ابزار مورد نیاز برای نصب)

همه ما ممکن است هنگام خرید کولرگازی اطلاعات چندانی درباره نصب کولرگازی نداشته باشیم. همین موضوع موجب می‌گردد تا مجبور شویم به افرادی رجوع کنیم که در این زمینه دانش و مهارت لازم را دارند. کسب اطلاعات لازم درباره طریقه نصب کولر گازی این امکان را به شما می‌دهد تا در شرایط اضطراری مراحل مربوطه را به‌خوبی طی نموده و به بهترین حالت ممکن کولر خود را نصب کنید. البته توجه داشته افرادی که پس از آموزش نیز همچنان با ابهاماتی در این راستا مواجه هستند بایستی این کار را حتماً به افرادی بسپارند که به‌عنوان نصب کولرگازی به‌صورت تخصصی فعالیت دارند. به‌طورکلی قبل از نصب این کولرها بهتر است با فاکتورهای مؤثر بر عملکرد کولر گازی، قطعات و نکات مهم هنگام نصب آشنا شوید تا در ادامه روند با مشکلات کمتری مواجه گردید.

سولار-مکانیکال

زمانی که بتوانید به دانش اولیه در این باره دست یابید دیگر دچار سردرگمی نشده و هنگام قرارگیری در شرایط سخت می‌توانید بهترین تصمیم را بگیرید. در حال حاضر در سطح کشور می‌توان مراکز بسیار زیادی را مشاهده نمود که در حوزه نصب کولرهای گازی فعالیت داشته و شما می‌توانید از خدمات آن‌ها به‌صورت تخصصی بهره‌مند شوید. سؤالی که در این بخش مطرح می‌گردد این است که برای نصب کولر گازی چه چیزهایی لازم است؟ در ادامه به این پرسش پاسخ خواهیم داد.

عملکرد کولرگازی برای خنک نمودن محیط

به نظر شما چگونه کولرگازی موجب خنک شدن محیط می‌گردد؟ فرایند و یا عملکرد این کولرها برای تهویه هوا به‌صورت زیر است.

 • سیستم کولرهای گازی دارای یک کمپرسور برودتی است که این کمپرسور در حالت سرما، گازهای مبرد را فشرده نموده و آن‌ها را به گازی داغ همراه با فشار بالا تبدیل می‌کند.
 • در مرحله بعدی این گاز داغ از شیرهای چهار طرفه عبور می‌نماید. توجه داشته باشید، این شیرها وظیفه دارند تا گاز داغ را به مایع سرد تبدیل کنند.
 • پس از تبدیل گازهای داغ به مایع سرد، نوبت به ورود آن‌ها به کندانسور می‌رسد که در این مرحله با محیط چگالی شده و به مایع تبدیل می‌گردد.
 • مبردی که چگالی شده است دچار افت فشار می‌گردد و این امر نیز به دلیل عبور آن از شیرهای انبساط است.
 • در مرحله بعدی گازهای کم‌فشار ابتدا وارد آکومولاتور شده سپس به کمپرسور راه می‌یابند. این فرایندها نشان‌دهنده عملکرد اصلی کولرهای گازی در راستای خنک‌سازی محیط است که به شما می‌کنند تا بتوانید برای نصب کولر گازی بهتر عمل کنید.

انواع کولرهای گازی

در این بخش از نوشتار خود قصد داریم تا به بررسی انواع کولرهای گازی اشاره نماییم که هرکدام از ویژگی‌های خاصی برخوردار هستند. هرکدام از این کولرها باتوجه‌به مشخصات و ویژگی‌هایی که دارند دارای یک مجموعه مراحل مشخص برای نصب هستند؛ بنابراین شما برای راه‌اندازی کولرگازی باید با انواع آن‌ها به طور کامل آشنایی داشته باشید. انواع کولرهای گازی عبارت‌اند از:

 • کولرگازی پنجره ای

ساختار این دسته از کولرها به‌گونه‌ای طراحی گردیده است که شبیه به سیستم‌های پکیج هستند و شما تمام قطعات آن‌ها را در درون یک محفظه مخصوص مشاهده خواهید نمود. برای نصب کولر گازی از این نوع بایستی بخشی که با نام کندانسور شناخته می‌شود را در بیرون از محیط و بخش اپراتور را در قسمت داخلی محیط خود قرار دهید. عملکرد این کولرها به این شکل است که هوا به‌واسطه شبکه تعبیه شده در قسمت جلویی کولر شما مکش شده و در گام بعدی با عبور از کویل خنک می‌گردد.

 

آموزش نصب کولر گازی در محل

از دیگر قطعات این دسته از کولرهای گازی می‌توان به یک موتور و دو شافت اشاره نمود که در دو طرف موتور مربوطه، شما می‌توانید فن‌هایی را ببینید که یکی از آن‌ها برای اپراتور و دیگری برای کندانسور کاربرد داشته و موجب خنک شدن آن‌ها می‌شوند. آموزش نصب کولر گازی پنجره‌ای این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید بهترین عملکرد را از کولر خود شاهد باشید.

 • کولرگازی اسپلیت

دومین کولری که قصد داریم تا به معرفی آن بپردازیم کولر گازی اسپلیت است که عملکردی شبیه به سیستم‌های تهویه‌های مطبوع دارد. شما در طراحی این کولرها تنها قسمت اپراتور را خواهید داشت که روش نصب کولر گازی از این نوع به این صورت است که قسمت اپراتور در قسمت داخلی محیط شما نصب می‌گردد.

شما برای نصب این کولرها بایستی بقیه قسمت‌ها که با نام یونیک خارجی شناخته می‌شوند را در بخش دیگری قرار داده و برای برقراری ارتباط میان این دو بخش از لوله‌های مسی استفاده نمایید. ممکن است بپرسید که آیا راه ارتباط دیگری برای نصب کولرگازی اسپلیت وجود دارد؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که خیر این تنها راهی است که می‌تواند موجب ارتباط دو یونیت اسپلیت‌ها گردد. توجه داشته باشید میزان صدای این دسته از کولرهای گازی بسیار کم است و این امر به دلیل قرارگیری کمپرسور در یک یونیت خارجی است که موجب برتری کولرهای گازی اسپلیت شده است. از مهم‌ترین مزیت‌های خرید این دسته کولرها می‌توان به بی‌صدا بودن و استفاده از واحدهای خنک‌کننده مجزا اشاره نمود که هرکدام از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. آموزش صفر تا صد نصب کولرگازی اسپلیت قطعاً این موضوع را برای شما شفاف‌سازی خواهد نمود که این کولرها مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند؛ اما برای نصب آن‌ها بایستی کاملاً حرفه‌ای عمل نمود.

 • کولرگازی پرتابل

ساختار این کولرها شبیه به کولرهای پنجره‌ای است؛ اما شما می‌توانید آن‌ها را به مکان‌های مختلفی جابه‌جا کنید. این امر به‌واسطه استفاده از پایه‌های چرخ‌دار برای شما امکان‌پذیر شده است و می‌تواند شرایطی بسیار عالی را برایتان رقم بزند. برای نصب کولر گازی پرتابل بایستی لوله‌های اگزوز خروجی، هوای گرمی که درون کندانسور است را به بخش‌های بیرونی هدایت کنند و این موضع اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که فرآیند خنک‌سازی محیط به‌واسطه این امر امکان‌پذیر می‌گردد.

آموزش نصب کولر گازی

این کولرها از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار هستند که از نظر قیمتی نیز بسیار مقرون‌به‌صرفه بوده و شما را هنگام خرید متحمل هزینه‌های بسیار بالایی نخواهند نمود. شما برای نصب کولر گازی پرتابل سختی خاصی نخواهید داشت چرا که تنها بایستی یک دریچه مخصوص را برای عبور هوای متراکم ایجاد نمایید. افرادی که در خانه‌های اجاره‌ای زندگی می‌کنند می‌توانند از این کولرها استفاده‌های بی‌شماری نمایند و باید بگوییم که بهترین گزینه برای این افراد است.

 • کولرگازی مرکزی

شناخت کولر گازی مرکزی یکی دیگر از نکات بسیار مهم در راهنمای نصب کولر گازی است که نباید به‌سادگی از کنار آن عبور نمایید. این دسته از کولرها به طور گسترده‌ای در شرکت‌ها و ادارات مورداستفاده قرار می‌گیرند؛ اما باید بدانید که گزینه‌ای مناسب برای افرادی است که خانه‌ای با متراژ بالا دارند. این کولرها باقابلیت‌های بی‌نظیر خود این امکان را برای شما فراهم می‌سازند تا بتوانید اتاق‌های مختلفی را تنها با استفاده از یک سیستم خنک‌کننده مرکزی، خنک نمایید.

مهم ترین اجزای کولرهای گازی

یکی از نکات بسیار مهمی که بایستی هنگام نصب کولر گازی در نظر داشته باشید این است که حتماً اجزای مهم آن را شناسایی نمایید. ما در این بخش به شما کمک خواهیم نمود تا هرچه بیشتر با این اجزا آشنا شوید. از مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده کولرهای گازی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • کمپرسور
 • اپراتور
 • کندانسور
 • فیلترها
 • فن‌ها
 • قطعات الکترونیکی

چگونه کولرگازی را نصب کنیم؟

حال که با ساختار کلی کولرها و انواع مختلف آن‌ها آشنا شدید، قصد داریم تا به بررسی روش نصب کولر گازی پرداخته و در این راستا اطلاعات مفیدی را به شما انتقال دهیم. شما در گام اول باید بتوانید یونیت داخلی را نصب کنید. پس از نصب این یونیت‌ها نوبت به راه‌اندازی یونیت‌های خارجی می‌رسد که در ادامه به بررسی هرچه بیشتر هرکدام و نحوه نصب کولر گازی خواهیم پرداخت.

نصب کولرگازی در بالکن

نحوه نصب یونیت داخلی کولرهای گازی

باتوجه‌به مطالبی که بیان شد می‌توان به این نتیجه دست‌یافت که کولرهای گازی را می‌توان در سطح بازار به شکل یک‌تکه و دوتکه تهیه نموده و مورداستفاده قرار داد. کولرهای یک‌تکه که همان کولرهای پرتابل هستند که در حال حاضر مدل‌های مختلفی از آن موجود است و کولرهای گازی دوتکه که دارای دو یونیت داخلی و خارجی هستند همان اسپلیت‌ها هستند. شما برای نصب کولر گازی دوتکه باید هر دو واحد یعنی یونیت‌های داخلی و خارجی را به‌صورت مجزا از هم نصب کنید.

مراحل راه‌اندازی کولرگازی دوتکه به‌صورت زیر است:

 • مکانی که قرار است یونیت داخلی در آنجا نصب گردد را تعیین کنید

شما برای نصب کولر گازی روی دیوار در گام اول باید یک مکان مناسب را برای این امر انتخاب کنید. توجه داشته باشید این یونیت داخلی را باید در قسمتی از محیط قرار داد که در معرض نور آفتاب قرار نگیرد چرا که این نور می‌تواند زمینه‌های خرابی کولرهای گازی شما را فراهم سازد. از دیگر نکاتی که لازم است برای نصب و راه‌اندازی کولرگازی رعایت نمایید باید به عدم نصب آن‌ها در مکان‌هایی اشاره نمود که امکان نشت گاز و یا ایجاد غبار نفت وجود دارد اشاره نمود.

نصب کولر گازی روی دیوار

همچنین توجه داشته باشید دیوار انتخابی شما حتماً از استحکام لازم برخوردار باشد تا در ادامه شما را با مشکل خاصی مواجه نسازد. نحوه نصب این پنل‌های داخلی به این شکل است که باید اطراف پنل به‌اندازه 15 سانتی‌متر هم از سقف و هم از دو طرف دیوار خالی باشد و میزان ارتفاعی نیز که باید برای آن از سطح زمین در نظر بگیرید نیز حداقل باید 215 سانتی‌متر باشد.

افرادی که قصد نصب کولر گازی بالای تلویزیون خود دارند لازم است بدانند که یونیت داخلی بایستی حتماً 1 متر از سیستم‌های امنیتی، آنتن تلویزیون و یا رادیوی آن‌ها دور باشد چرا که این سیستم‌ها می‌توانند موجب ایجاد نویز در عملکرد اصلی یونیت شوند. باتوجه‌به این امر شما نیز به دنبال یافتن یک مکان مناسب برای نصب کولر گازی هستید ما به شما انتخاب یک مکان مرکزی در اتاق‌های نشیمن را پیشنهاد می‌نماییم.

 • پایه مربوط به یونیت داخلی را در جای خود نصب کنید!

در گام دوم از نصب کولرگازی شما باید پایه‌های مربوط به یونیت داخلی را بادقت در جای خود قرار دهید. برای نصب این پایه‌ها بایستی ابتدا آن‌ها را بر روی دیوار موردنظر خود قرار داده و در مرحله بعدی با استفاده از یک تراز دو طرف آن را مورد بررسی قرار دهید. این امر برای تراز نمودن طرفین یونیت اهمیت بسیار زیادی دارد. پس از انتخاب مکان موردنظر برای پایه‌ها، نوبت به مشخص نمودن محل پیچ‌ها می‌رسد. برای این کار می‌توانید از ماژیک استفاده نموده و در مرحله بعدی مکان‌هایی موردنظر را با استفاده از دریل سوراخ نمایید تا به این طریق بتوانید پیچ‌ها را با استفاده از رولپلاک بر رو دیوار محکم کنید.

 • سوراخ نمودن دیوار

در گام بعد نوبت به سوراخ نمودن دیوارها می‌رسد که بایستی دقت بسیار زیادی را برای این کار به عمل‌آورید. فراموش نکنید که هرگونه بی‌دقتی در این زمینه می‌تواند به دیوارهای شما آسیب وارد سازد. یکی از نکات بسیار مهمی که نباید در این راستا فراموش کنید این است که حتماً بر اساس نقشه نصب کولر گازی، محل سوراخ‌ها را مورد بررسی قرار داده و قبل از ایجاد هر سوراخی اطمینان یابید که هیچ‌گونه سیم و یا لوله‌ای در مسیر سوراخ‌ها قرار نداشته باشد.

 • تمام اتصالات الکتریکی را بررسی نمایید!

در گام بعد برای نصب کولر گازی بایستی تمام اتصالات مربوط به کولر خود را بررسی نمایید. برای این کار می‌توانید درپوشی را که در قسمت جلویی پنل قرار گرفته است را برداشته و بر اساس دفترچه راهنما این اتصالات را بررسی کنید.

 • کابل ها و لوله های کولر را به یونیت متصل نمایید!

در این مرحله برای نصب کولر گازی باید لوله‌کشی‌های مربوطه را از بخشی که به واحد داخلی اختصاص دارد به بخش بیرون هدایت نمایید. برای این امر می‌توانید سوراخ‌هایی را ایجاد نموده و از این طریق لوله‌ها، کابل‌های مسی و لوله تخلیه را به بیرون بفرستید.

نصب و راه اندازی کولر گازی روی دیوار

 • واحد مقابل صفحه را محکم نصب کنید!

مرحله پایانی از نصب یونیت داخلی به محکم نمودن این یونیت بر روی پایه‌ها اختصاص می‌یابد که در این مرحله بایستی مجدداً اتصالات برق را مورد بررسی قرار دهید.
نصب پنل بیرونی کولرهای گازی؛ پس از نصب پنل یا یونیت داخلی، نوبت به پنل بیرونی کولرهای گازی می‌رسد که این مرحله را نیز باید همانند مرحله قبل بادقت عمل بالایی انجام دهید. مراحل اصلی نصب این پنل شامل موارد زیر می‌شوند.

 • انتخاب بهترین محل برای قرارگیری پنل بیرونی

توجه داشته باشید که برای این امر حتماً محلی را انتخاب کنید که سایه بوده و پنل شما در معرض گردوغبار قرار نگیرد. این پنل نیز همچون پنل داخلی بایستی از عامل‌های ایجادکننده نویز دور باشد. اگر کولر شما در معرض نور آفتاب قرار دارد به‌هیچ‌عنوان ساخت سایبان کولر را فراموش نکنید.

 • انجام زیرسازی های مناسب برای نصب یونیت

اگر آموزش تصویری نصب  کولرگازی را مشاهده کنید، قطعاً متوجه این موضوع خواهید شد که زیرسازی‌ها برای نصب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. برای ایجاد این زیرسازی‌ها بایستی از بتن کمک بگیرید. شما با استفاده از این بتن‌ها می‌توانید یک سکوی مناسب ایجاد نموده، سپس کندانسور را بر روی آن تنظیم نمایید. توجه داشته باشید در صورتی می‌توانید بهترین بازدهی را از کولرگازی خود شاهد باشید که یونیت بیرونی حتماً تراز باشد.

 • محکم سازی یونیت بر روی سکو

مرحله بعدی از نصب کولر گازی در بالکن به محکم‌سازی یونیت‌ها بر روی سکو اختصاص می‌یابد که در این مرحله لازم است که یونیت‌ها را با استفاده از پیچ و رول‌پلاک محکم‌سازی کنید.

محکم سازی یونیت بر روی سکو از مراحل نصب کولر گازی روی دیوار

 • بررسی سیم کشی برق برای یونیت خارجی

برای بررسی اتصالات برق یونیت می‌توانید درپوش را برداشته و کاملاً بر اساس دفترچه راهنما این اتصالات چک کنید. برای انجام این اتصالات نیز می‌توانید از همین دفترچه‌ها کمک بگیرید.

 • کابل ها و لوله های یونیت داخلی را به کندانسور وصل نمایید

در بخش قبل اشاره نمودیم که کابل‌ها و لوله‌های یونیت داخلی بایستی از طریق سوراخ‌هایی که بادقت ایجاد شده‌اند به فضای بیرونی هدایت شوند. در این مرحله از نصب کولر گازی شما باید این کابل‌ها و لوله‌ها را به کندانسور کولر وصل نمایید.

 • خارج نمودن هوا و رطوبت از مدار مبرد

روند انجام این کار به این شکل است که باید درپوش‌های مربوط به دریچه‌های دوطرفه، سه طرفه و درگاه سرویس را بازنموده و شیلنگی را که مربوط به پمپ خلاء است را به درگاه سرویس یونیت متصل نمایید. در گام بعدی نیاز به روشن نمودن پمپ خلاء است که باید آن را تا زمانی روشن بگذارید که پمپ به خلاء مطلق برسد. این خلاء 10 میلی‌متری جیوه بوده که پس از رسیدن به آن می‌توانید خلاء را خاموش کنید. زمانی که اطمینان یافتید که لوله‌ها عاری از هرگونه نشتی هستند می‌توانند پمپ خلاء را جدا کنید.

نصب کولر گازی در بالکن

 • چسباندن لوله ها به دیوار

در گام بعدی از نصب کولرگازی باید اطمینان یابید که لوله‌ها حرکت ننموده و یا قطع نمی‌شوند. برای این کار می‌توانید از گیره‌ها استفاده نموده و آن‌ها را به دیوار محکم نمایید. توجه داشته باشید در دفترچه‌های راهنما نکات مخصوصی برای نصب این گیره‌ها بیان گردیده‌اند که می‌توانید برای اطمینان بیشتر از آن‌ها کمک بگیرید.

 •  سوراخ های دیوار را بپوشانید!

تمام سوراخ‌هایی را که برای نصب کولرگازی ایجاد نموده‌اید را بپوشانید و اطمینان یابید که به‌هیچ‌عنوان هوای گرم و یا حشرات وارد منزل نخواهند شد. در مرحله آخر می‌توانید کولر خود را روشن نموده و از هوای خنک و بی‌نظیر آن نهایت لذت را ببرید. توجه داشته باشید سرویس‌های دوره‌ای کولرهای گازی همچون هواگیری و یا اسیدشویی فن کویل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند؛ بنابراین بهتر است سالیانه حتماً کولرهای خود را سرویس نمایید.

آموزش تصویری نصب کولر گازی در تهران

اهمیت انتخاب یک فروشگاه تخصصی برای خرید کولرهای گازی

در حال حاضر فروشگاه‌های بسیار زیادی در سراسر کشور خدمات عرضه و فروش انواع کولرهای گازی را ارائه می‌نمایند؛ اما نکته‌ای که وجود دارد این است که نمی‌توان تمام آن‌ها را معتبر دانست. شما با انتخاب یک فروشگاه معتبر این امکان را خواهید داشت تا محصولاتی باکیفیت بالا را خریداری نموده و از خرید خود نهایت لذت را ببرید. فروشگاه‌های معتبر در این راستا بستر لازم برای خرید داکت اسپلیت و اسپلیت‌ها را در اختیار شما قرار داده‌اند تا بتوانید خریدی بسیار عالی را تجربه نمایید.

فروشگاه آنلاین ما با نام سولار مکانیکال تمام شرایط لازم برای مقایسه محصولات و ویژگی‌های آن‌ها را امکان‌پذیر نموده است و شما با استفاده از خدمات مشاوره‌ای ما قادر خواهید بود تا نسبت به هزینه نصب کولر گازی به اطلاعات قابل‌توجهی دست یابید. این خدمات توسط متخصصین فروش ما ارائه می‌گردند و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند تا به این طریق بتوانید به اطلاعات دقیقی درباره قیمت اسپلیت دست یابید.

تعرفه نصب کولرگازی 1401

برای بررسی قیمت نصب کولر گازی بر اساس فاکتورهای خاصی عمل می‌گردد و این موضوع به‌خوبی نشان می‌دهد که این هزینه‌ها یکسان نیستند و با توجه عامل‌های مختلفی تغییر می‌کنند. اولین عامل مؤثر در هزینه نصب کولر گازی، نوع کولرگازی شماست که می‌تواند روند نصب را تغییر داده و به این طریق شرایط متفاوتی را پیشروی متخصصین نصب قرار دهد. میزان تجارب و لوازم موردنیاز برای نصب نیز می‌توانند موجب تغییر قیمت‌ها شوند که نباید تأثیرات آن‌ها را نادیده گرفت.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Soniarahimi78
1 سال قبل

سلام
برای نصب کولر گازی چه چیزهایی لازم است؟ تیم سولار مکانیک تمامی ابزارهای لازم و متخصص رو داره؟